دوربین های مداربسته معمولاً به عنوان بخشی از عملکرد عادی خود صدای سوت تولید نمی کنند. با این حال، اگر صدای سوت را از دوربین مداربسته می شنوید، ممکن است به دلیل نقص یا مشکل فنی خود دوربین باشد. گاهی ممکن است صدای سوت در واقع از دوربین نباشد، بلکه از یک منبع دیگر و نزدیک باشد. علت سوت کشیدن دوربین مداربسته دستگاه دی وی آر نیز با توجه به شرایط سیستم متفاوت است. در این مطلب به این موضوعات و علت بوق زدن دستگاه داهوا و غیر فعال کردن بوق می پردازیم.

دلایل سوت کشیدن دوربین مداربسته

از علت های سوت کشیدن دوربین مداربسته تداخل الکتریکی دوربین با دستگاه دیگری در نزدیکی دوربین است. در ادامه دلایل احتمالی صداهای سوت دوربین مداربسته را می خوانیم:

1. نقص یا مشکل فنی

نقص فنی در دوربین مداربسته می تواند علت سوت کشیدن یا بوق زدن دوربین مداربسته باشد. به عنوان مثال، یک قطعه شل یا آسیب دیده در داخل دوربین می تواند باعث ایجاد صدای بلند یا سوت شود. چنین شرایطی می تواند به دلیل ساییدگی و پارگی قطعه در طول زمان، قرار گرفتن در معرض دما یا رطوبت شدید یا عوامل دیگر ایجا شده باشد.

2. تداخل یا صدای الکتریکی

یکی دیگر از دلایل احتمالی صداهای سوت دوربین مداربسته تداخل یا صدای الکتریکی است. معمولا ناشی از رادیو یا دستگاه های الکترونیکی نزدیک است که سیگنال هایی را منتشر می کنند که در عملکرد دوربین اختلال ایجاد می کند. در برخی موارد، با انتقال دوربین به مکان دیگر یا استفاده از محافظ یا فیلتر برای کاهش تداخل، می توان این مشکل را حل کرد.

3. عوامل محیطی

همچنین این امکان وجود دارد که صدای سوت در واقع از دوربین مداربسته نباشد، بلکه از یک منبع نزدیک دیگر باشد. به عنوان مثال، وزش باد در سراسر محفظه دوربین یا اجسام مجاور می تواند صدای سوت ایجاد کند که ممکن است به اشتباه از دوربین در نظر گرفته شود. در این مورد، تنظیم موقعیت دوربین یا افزودن محافظ اضافی در برابر باد ممکن است به کاهش نویز کمک کند.

دانلود لیست قیمت دوربین داهوا

علت سوت کشیدن دستگاه دی وی آر

عامل و علت سوت کشیدن دی وی ار در سیستم های مداربسته را می توان عواملی مانند تنظیمات دستگاه، هارد، منبع تغذیه، مشکل فنی، قطعی و یا اشکال در شبکه و… دانست. در تمام این موارد صدای بوق دستگاه مشکل یا نقصی را هشدار می دهد که باید در اسرع وقت رفع شود. به عنوان مثال مشکلی که در هارد بوجود آمده است موجب بوق زدن دی وی ار شده است. اگر بموقع این مشکل شناسایی و حل نشود، تصاویر ضبط دوربین از بین رفته و تصویر جدیدی نیز ذخیره نمی شود. بنابراین دلایل بوق زدن دی وی ار به همراه راه حل عبارتند از:

1. ورود رمز اشتباه

اگر هنگام ورود به رابط کاربری دستگاه  نام کاربری یا رمز عبور را اشتباه وارد کنید دستگاه بوق میزند. این صدا به عنوان یک هشدار است که به اعلام می کند فردی قصد ورود به تنظیمات دستگاه را دارد. بنابراین در حفظ و نگهداری نام کاربری و رمز عبور دقت کافی را داشته باشید.

2. داغ شدن دستگاه DVR

از کار افتادن فن دی وی ار می تواند دلیل بوق زدن دستگاه شود. اگر تهویه دستگاه به خوبی انجام نشود، روشن بودن دستگاه گرما تولید می کند و به مرور داخل دستگاه داغ می شود. گرمای زیاد باعث خرابی دستگاه می شود و در بهترین حالت عمر آن را کاهش می دهد. بنابریان به سرعت فن دستگاه را تعمیر و یا تعویض کنید.

3. فن دی وی ار

گاهی اوقات علت سوت کشیدن دستگاه دی وی ار خرابی و شکستگی فن است. اگر فن به درستی نصب نشده باشد و در جای خود به درستی کار نکند و یا دارای پره شکسته صدای سوت مانند از حرکت فن ایجاد می شود. مانند مورد قبلی خرابی فن موجب داغ شدن دستگاه شده و عمر دی وی ار را کوتاه می کند. در صورت نیاز تعمیر و یا کاملاً تعویض کنید.

4. Conflict  یا تداخل ای پی

در سیستم های شبکه باید تمام اعضای شبکه دارای آدرس IP منحصربفردی باشند. به عبارت دیگر نباید IP تکراری وجود داشته باشد. در صورتی که به تعداد دو یا بیشتر دستگاه موجود در شبکه دارای آی پی یکسان باشد، دی وی ار بوق می زند.

منوی دوربین مداربسته

برای تنظیمات دوربین مداربسته و دستگاه ضبط لازم است به منوی دوربین مداربسته دسترسی داشته باشید. برای آشنایی با منوی دوربین مدار بسته مقاله زیر بخوانید.

منوی دوربین مداربسته

5. قطعی در شبکه

قطعی در شبکه می تواند دلیل سوت کشیدن دوربین مداربسته و یا دستگاه ضبط شود. زیرا ارتباط قطع شده و ارسال تصویر امکان پذیر نیست. با بررسی وضعیت شبکه می توانید این مشکل را برطف کنید.

6. تنظیم نبودن هارد

در موارد بسیاری علت بوق زدن دی وی ار تنظیم نبودن هارد بوده است. در تنظیمات دستگاه ضبط و DVR می توانید مواردی را برای فعال کردن بوق هشدار دستگاه مشخص کنید. به این ترتیب اگر وضعیت دستگاه در آن شرایط قرار بگیرد دستگاه بوق ممتد می زند. به بخش تنظیمات بروید و گزینه صدای بوق را غیر فعال کنید. صدای بوق قطع می شود.

7. خرابی یا سوختن هارد

وجود مشکل در هارد مانند بدسکتورها و یا سوختن هارددیسک از علت های بوق زدن دی وی ار است. این مشکل را جدی بگیرید و سریعاً آن را برطرف کنید. هارد نقش مهمی در سیستم های مداربسته دارد. اگر دستگاه هارد را شناسایی نمی کند این احتمال نیز وجود دارد که کابل آن شل شده است. اتصالات هارد به دستگاه را بررسی کنید.

8. هشدار دستگاه به تغییرات محیط

صدای سوت یا بوق دستگاه ضبط می تواند از آلارم ها و هشدارهای دستگاه نسبت به تغییرات محیط، تشخیص نفوذ، برداشتن اشیاء، به جا ماندن اشیاء و… باشد.

9. قطع تصویر دوربین مداربسته

در صورتی تصویر دوربین مداربسته قطع شود و تصویری به دستگاه ارسال نشود صدای بوق یا سوت مانندی را از دستگاه خواهید شنید.

10. پر شدن هارد

از دلایل دیگر سوت کشیدن دستگاه دی وی آر پر شدن هارد دیسک است. در صورتی که هارد پر شود و حالت بازنویسی تصاویر فعال نباشد به علت آنکه دستگاه نمی تواند تصویری ذخیره کند بوق می زند. زمانی که ارتباط هارددیسک با دستگاه نیز قطع شود دستگاه ضبط باز هم نمی تواند تصویر ذخیره کند در نتیجه بوق می زند.

یوزر و پسورد دوربین داهوا

برای ورود به رابط کاربری و تنظیمات دوربین های مداربسته داهوا به علت امنیتی بودن سیستم های نظارتی، باید یوزرنیم و پسورد داشته باشید. در صورتی که رمز عبوری را تعریف نکرده اید می توانید با رمز پیش فرض وارد شوید. لیست رمز و نام کاربری در مطلب زیر آمده است.

یوزر پسورد دوربین داهوا

علت بوق زدن دستگاه داهوا

دستگاه دی وی ار داهوا نیز مانند سایر دستگاه ها ممکن است به علت های مختلف بوق بزند. در این بخش علت بوق زدن دستگاه داهوا را به اختصار بیان می کنیم و نحوه غیر فعال کردن بوق DVR/NVR داهوا را شرح می دهیم.

  1. بوق زدن هنگام روشن شدن دستگاه داهوا
  2. بوق زدن دستگاه داهوا به علت وارد کردن نام کاربری یا رمز عبور اشتباه
  3. اشکال در شبکه و تداخل آی پی علت بوق زدن DVR/NVR داهوا
  4. علت دیگر سوت کشیدن دی وی ار داهوا مشکل فنی هارد و قطع ارتباط با دستگاه یا فضای کم هارد است.
  5. از دلایل بوق زدن دی وی ار داهوا قطع تصویر و ضبط نشدن ویدیو می تواند باشد.
  6. بوق زدن دستگاه DVR /NVR داهوا به علت فعال بودن آلارم برای عملکردهای مختلف.
  7. بوق زدن دی وی ار داهوا به دلیل خرابی فن و یا از کار افتادن آن که موجب داغ شدن دستگاه و آسیب به آن می شود.

مراحل غیر فعال کردن بوق زدن دستگاه DVR داهوا

بعد از آنکه علت بوق زدن دستگاه Dahua شناسایی شد شما می توانید صدای بوق و آلارم را قطع کنید و به رفع مشکل بپردازید. برای آنکه در صورت بروز همان مشکل دستگاه آلارم دهد نیز می توانید مجدداً آلارم را فعال کنید. مراحل غیر فعال کردن بوق زدن یا صدای دستگاه دی وی آر به ترتیب زیر است:

1. ابتدا روی صفحه راست کلیک و گزینه منوی اصلی  یا Main Menu را انتخاب کنید.

2. در پنجره باز شده آیکن آلارم را مشاهده می کنید این گزینه را انتخاب کنید تا کادر آن باز شود.

3. در صفحه باز شده از لیست سمت چپ گزینه Exception را انتخاب نمایید.

4. دو تب Disk و Network وجود دارد. تبی را انتخاب کنید که مشکل از آنجا بوده است. به عنوان مثال هارد به دستگاه متصل نیست. روی تب Disk کلیک می کنید.

5. برای غیر فعال کردن بوق، گزینه Enable را خاموش کنید. در سمت راست منوی آبشاری Event Type را ملاحظه می کنید. هر کدام از آنها معرف رویدادی هستند که در صورت وقوع بوق دستگاه را به صدا در می آورد.

گزینه های مختلف در تب Network را ملاحظه می کنید به علت هر کدام از آن رویدادها می توانید بوق دستگاه را فعال یا غیر فعال کنید.

کلام آخر

با توجه به مطالب مطرح شده در بالا علت سوت کشیدن دستگاه دی وی ار هشداری از شرایط و و ضعیت دستگاه است. اگر به موقع مشکل بوجود آمده مورد بررسی قرار نگیرد و رفع نشود می تواند مشکلات بزرگ تر و آسیب های بدی را به همراه داشته باشد. به علت امنیتی بودن سیستم های مداربسته سعی کنید در حفظ و نگهداری دوربین و تجهیزات سیستم دقت بیشتری داشته باشید.

4/5 - (1 امتیاز)