بعد از نصب دوربین مداربسته مهم ترین بخش، انجام تنظیمات دوربین است. هر بخش از دوربین مدار بسته دارای تنظیمات مخصوص به خود است. تنظیمات در سیستم مدار بسته شامل تنظیمات ضبط دوربین، تنظیم زوم، کیفیت دوربین مداربسته، مدت زمان ضبط، تنظیمات دوربین مدار بسته روی مانیتور و…. می شود. انجام تنظیمات به روش صحیح در نحوه عملکرد و کیفیت تصاویر دوربین مداربسته تاثیر بسیاری دارد. در این مقاله قصد داریم تا تنظیمات مختلف دوربین مداربسته را بررسی کنیم.

در این مقاله می خوانید:

 • تنظیم دوربین مداربسته برای ضبط
 • تشخیص حرکت دوربین مدار بسته
 • تنظیم زوم دوربین مداربسته
 • تنظیم کیفیت دوربین مداربسته
 • تنظیم دوربین مدار بسته روی مانیتور
 • تنظیم مدت زمان ضبط دوربین مداربسته داهوا

تنظیم دوربین مداربسته برای ضبط

ضبط سیستم مداربسته دارای انواع مختلفی است. شما می توانید تصاویر محیط را به صورت 24 ساعته، تشخیص حرکت و یا حالات دیگر ضبط کنید. همچنین می توانید تاریخ و زمان های مخصوصی را برای ضبط تصاویر دوربین انتخاب کنید. این تنظیمات توسط دستگاه ضبط nvr و dvr انجام می شود. برای تنظیمات دوربین مداربسته برای ضبط، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • وارد صفحه اصلی دستگاه شده و بر روی صفحه کلیک راست کنید. بر روی گزینه Menu کلیک کنید.
 • در قسمت بعد بر روی گزینه storage کلیک کرده و گزینه Recording را انتخاب کنید.
 • سپس کانال دوربین مداربسته مورد نظر خود را انتخاب کرده و تیک مقابل گزینه Enable Schedule را فعال کنید.
 • در صفحه دو گزینه Pre-Record و Post-Record وجود دارد. به وسیله گزینه Pre-Record می توانید تعیین کنید چند ثانیه قبل از جدول زمانبندی شروع به ضبط و گزینه Post-Record تعیین کننده این است که چند ثانیه بعد از جدول زمانبندی ضبط قطع می شود.
 • گزینه بعدی enable redundant recording و مربوط به تکرار ضبط تصاویر بر اساس جدول زمانبندی است که می توانید تیک کنار آن را فعال کنید.

تشخیص حرکت دوربین مدار بسته

در بخش نحوه ضبط تصاویر دوربین مداربسته معمولا ضبط به طور خودکار بر روی حالت 24 ساعته قرار دارد. اما اگر قصد ضبط تصاویر تنها هنگام حرکت و یا تغییر در تصویر را دارید، می توانید ضبط دوربین مداربسته را بر روی حالت تشخیص حرکت Motion Detection قرار دهید. برای تنظیمات تشخیص حرکت دوربین مداربسته مراحل زیر را طی کنید.

 1. ابتدا بر روی صفحه کلیک راست کرده و بر روی گزینه Main Menu کلیک کنید.
 2. گزینه storage را انتخاب کرده و وارد بخش Recording شوید. سپس گزینه Motion را فعال کنید.
 3. به صورت drag از بالای صفحه تا پایین صفحه بر روی مربع های آبی رنگ بکشید و در انتها بر روی گزینه Apply کلیک کنید.
 4. اگر قصد دارید از این تنظیمات در دوربین های دیگر نیز استفاده کنید در قسمت Copy to گزینه ی All را انتخاب کنید تا تنظیمات در کانال دوربین های دیگر نیز فعال شود. سپس بر روی copy و Apply کلیک کنید.

برای اطلاعات بیشتر از ضبط تشخیص حرکت دوربین مداربسته می توانید به مقاله تشخیص حرکت دوربین مداربسته مراجعه کنید.

تنظیمات تشخیص حرکت دوربین مدار بسته

شماره 2

تنظیمات تشخیص حرکت دوربین مدار بسته

شماره 1

تنظیمات تشخیص حرکت دوربین مدار بسته

شماره 4

تنظیمات تشخیص حرکت دوربین مدار بسته

شماره 3

تنظیم زوم دوربین مداربسته

تنظیم زوم دوربین مداربسته به نوع دوربین و لنز دوربین مداربسته شما بستگی دارد. لنز های دوربین مداربسته در دو نوع ثابت و متغیر هستند. لنزهای ثابت دارای فاصله کانونی ثابت هستند. زوم در این دوربین ها به صورت دیجیتال است. اما اگر از دوربین مداربسته وریفوکال استفاده می کنید، امکان زوم به صورت اپتیکال نیز وجود دارد. علاوه بر این لنزهای متغیر در دو نوع دستی و موتورایز تولید می شوند.

 • تنظیم زوم دیجیتال دوربین مداربسته: در اکثر دوربین های مداربسته، زوم دیجیتال وجود دارد که امکان بزرگنمایی تصویر را فراهم می‌کند. برای تنظیم زوم دیجیتال، به رابط کاربری دوربین مداربسته خود مراجعه کنید و به بخش تنظیمات تصویر یا زوم دیجیتال بروید. از طریق این تنظیمات، می‌توانید بر روی تصاویر زوم کنید.
 • تنظیم زوم اپتیکال دوربین مداربسته: در دوربین های مداربسته با لنز متغیر دستی، بر روی بدنه دوربین دو پیچ به منظور تنظیم زوم و فوکوس وجود دارد. با چرخاندن این دو پیچ می توانید زوم و فوکوس دوربین را تنظیم کنید. تنظیم زوم در دوربین های مداربسته با لنز موتورایز به صورت الکترونیکی و با استفاده از موتور موجود در لنز تنظیم می شود.

تنظیم کیفیت دوربین مداربسته

برای تنظیم کیفیت دوربین مداربسته، می‌توانید از تنظیمات مربوط به رزولوشن و بیت ریت دوربین مداربسته استفاده کنید. کیفیت تصویر دوربین مداربسته به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از مهم ترین عوامل در کیفیت تصویر دوربین مداربسته رزولوشن دوربین است. رزولوشن به تعداد پیکسل ها در تصویر گفته می شود. هر چه رزولوشن دوربین بالاتر باشد، کیفیت تصاویر نیز بیشتر است. برای بالا بردن کیفیت تصویر دوربین مداربسته می توانید از برخی از نرم افزارهای مخصوص استفاده کنید. یکی از نرم افزارهای مخصوص افزایش کیفیت تصویر دوربین مداربسته Video Cleaner است.

برای اطلاعات بیشتر به مقاله تنظیم کیفیت تصویر دوربین مداربسته مراجعه کنید.

تنظیم دوربین مدار بسته روی مانیتور

برای تنظیم دوربین مداربسته روی مانیتور، مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. اتصال دوربین به مانیتور: ابتدا، دوربین مداربسته را به مانیتور متصل کنید. اگر دوربینتان از طریق کابل HDMI، VGA یا BNC به مانیتور متصل می‌شود، مطمئن شوید که کابل‌ها را به درستی وصل کرده اید.
 2. انتخاب ورودی مانیتور: با استفاده از دکمه‌های منوی مانیتور، ورودی مربوط به دوربین مداربسته را انتخاب کنید. معمولاً مانیتورها دارای چندین ورودی هستند، بنابراین لازم است ورودی مربوط به دوربین را شناسایی کنید و آن را انتخاب کنید.
 3. تنظیمات تصویر: در صورت نیاز، می‌توانید تنظیمات تصویر را در مانیتور تغییر دهید تا کیفیت و جزئیات تصویر را به دلخواه تنظیم کنید. این تنظیمات شامل روشنایی (Brightness)، کنتراست (Contrast)، رنگ (Color)، و شفافیت (Sharpness) می‌شود. با استفاده از دکمه‌های منوی مانیتور، به بخش تنظیمات تصویر بروید و مقادیر مورد نظر را تنظیم کنید.
 4. ضبط و پخش تصاویر: با استفاده از منوی دوربین، ضبط تصاویر را فعال کرده و تصاویر را بر روی مانیتور مشاهده کنید. همچنین، اگر می‌خواهید تصاویر را بازپخش کنید، باید دستگاه پخش دوربین مداربسته را به مانیتور متصل کنید و تنظیمات لازم را در دستگاه پخش انجام دهید.

تنظیم مدت زمان ضبط دوربین مداربسته داهوا

مدت زمان ضبط دوربین مداربسته به عوامل مختلفی مانند تعداد و حجم هارد دوربین مداربسته، تعداد دوربین ها، کیفیت دوربین ها، حالت ضبط و تعداد فریم دوربین مداربسته بستگی دارد. تنظیم مدت زمان ضبط دوربین مداربسته داهوا با استفاده از نرم افزار مدیریت تصویر قابل انجام است. برخی از دوربین های مداربسته برای ذخیره اطلاعات از کارت حافظه استفاده می کنند. مدت زمان ضبط در این دوربین ها به حجم کارت حافظه بستگی دارد. در این دوربین ها می توان مدت زمان ضبط دوربین را با توجه به ظرفیت کارت حافظه تنظیم کرد.

4.7/5 - (4 امتیاز)