از کنار هم قرار گرفتن تعدادی از تصاویر ثابت، فیلم تشکیل می‌شود. نرخ فریم دوربین نشان‌دهنده، تعداد تصاویر ثبت شده در هر ثانیه است. هر چه نرخ فریم بر ثانیه بیشتر باشد، تصاویر به صورت واضح‌تر نمایش داده می‌شوند. فریم در دوربین مداربسته یا FPS نقش مهمی در کیفیت تصاویر دارد. برای آشنایی با فریم ریت دوربین و مقایسه فریم‌های مختلف با ما همراه باشید.

در این مقاله می‌خوانید:

نرخ فریم دوربین مداربسته چیست؟

ابتدا به پاسخ سوال فریم ریت چیست می‌پردازیم. همانطور که گفته شد همه فیلم‌ها از تعدادی تصویر ثابت که به صورت متوالی و پشت هم نمایش داده می‌شود، ساخته می‌شوند. هر تصویر در دوربین یک فریم است. تعداد تصاویری که در یک ثانیه توسط دوربین ثبت می‌شود را نرخ فریم دوربین مداربسته می‌گویند. نرخ فریم ریت را با مخفف FPS نشان می‌دهند. FPS مخفف عبارت Frame Per Second است. فریم ریت چشم انسان 10 است. به عبارت دیگر چشم انسان توانایی تشخیص 10 فریم در ثانیه را دارد. اگر تعداد فریم‌های یک دوربین از این عدد کم‌تر باشد، شما تصاویر دوربین را با پرش مشاهده خواهید کرد. دوربین‌های مداربسته‌ای که از نرخ فریم پایین‌تری برخوردار هستند در نمایش تصاویر متحرک دچار افت کیفیت شده و تصاویر را به صورت پرشی نمایش می‌دهند.

تشخیص نرخ فریم بر ثانیه دوربین مدار بسته

همه دوربین‌های مداربسته دارای دیتاشیت و کاتالوگ هستند. فریم بر ثانیه در دوربین مداربسته و یا همان نرخ فریم در دیتاشیت دوربین‌ها با عبارت FPS و یا Frame Rate مشخص می‌شوند. عدد نمایش داده شده در کنار فریم، بیانگر تعداد عکس‌های ثبت شده توسط دوربین در هر ثانیه است. به طور مثال اگر در دیتاشیت دوربین عبارت FPS15 را مشاهده کردید به معنی ثبت 15 تصویر در هر ثانیه توسط دوربین مداربسته است. معمولا دوربین‌های مداربسته دارای فریم ریت 15 و یا بیشتر هستند. در سیستم دوربین مداربسته علاوه بر فریم در دوربین مداربسته باید به نرخ فریم دستگاه‌های ضبط DVR و NVR نیز توجه کنید. هر دستگاه ضبط از تعداد مشخصی فریم بر ثانیه پشتیبانی می‌کند.

تنظیم فریم دوربین مداربسته

فریم در دوربین مداربسته به وسیله دستگاه‌های ضبط تنظیم می‌شود. در تنظیم فریم دوربین مداربسته باید به برخی از نکات توجه داشته باشید. به طور کلی هنگام تنظیم فریم ریت دوربین مداربسته باید به نکاتی مانند پهنای باند دوربین، میزان حافظه دوربین مداربسته و…. توجه داشته باشید. هر چه نرخ فریم ریت بیشتر باشد، تصاویر دارای جزئیات و حجم بیشتری هستند. در نتیجه فضای بیشتری از حافظه دستگاه را اشغال می‌کنند. همچنین به پهنای باند بیشتری برای انتقال اطلاعات نیاز است.

اگر سیستم مداربسته شما دارای قابلیت Dual Stream یا Triple Stream است، می‌توانید جریان‌های مشاهده از راه دور را بر روی نرخ فریم کمتر تنظیم کنید. این‌کار باعث می‌شود، حجم کمتری از حافظه دوربین مداربسته اشغال شود. راه حل دیگری که برای کاهش فضای اشغال شده حافظه توسط تصاویر با نرخ فریم بالا وجود دارد، توجه به حالت ضبط دوربین است. اگر از حالت ضبط Motion Detection یا تشخیص حرکت استفاده می‌کنید، می‌توانید تنظیمات را به گونه‌ای انجام دهید که حجم کمتری از پهنای باند اشغال شود. در این حالت می‌توانید فقط در صورت رخ دادن حرکت در تصویر از فریم بالا استفاده کنید.

FPS چه تاثیری در دوربین مدار بسته دارد؟

فریم ریت در دوربین مداربسته بر روی عواملی مانند پهنای باند، هارد دیسک، کیفیت تصویر و… تاثیر گذار است. فریم ریت بالا در تصاویر باعث مشاهده جزئیات بیشتر می‌شود. همچنین در فریم‌های پایین، هنگامی که فیلم دوربین مداربسته را به صورت آهسته مشاهده می‌کنید با تار شدن تصویر مواجه می‌شوید. اما در فریم‌های بالا اینگونه نیست. علاوه بر دوربین مدار بسته باید به فریم ریت دستگاه ضبط نیز توجه داشته باشید. فریم ریت قابل پشتیبانی در دستگاه باید با فریم ریت دوربین مدار بسته یکسان باشد. اگر فریم دوربین از دستگاه ضبط کمتر باشد، تصاویر با فریم پایین‌تر دستگاه ضبط می‌شوند. همچنین توجه داشته باشید با افزایش نرخ فریم دوربین مداربسته و حجم تصاویر فضای بیشتری از هارد اشغال می‌شود.

با افزایش فریم در دوربین مداربسته برای انتقال اطلاعات به حجم بیشتری از پهنای باند نیاز داریم. قابلیت‌های فشرده سازی H.265 و H.264 باعث کاهش حجم تصاویر بدون افت کیفیت تصویر می‌شوند. به همین دلیل تاثیر فریم ریت بر روی پهنای باند در سیستم‌هایی با قابلیت کدگذاری H.265 و H.264 در مقایسه با نوع خطی آن ها کمتر است.

دوربین با فریم ریت بالا

دوربین‌های مداربسته با فریم ریت‌های مختلفی تولید و در بازار موجود هستند. شرکت داهوا نیز دارای دوربین با فریم ریت بالا است. معمولا دوربین‌های مداربسته اسپیددام دارای بیشترین فریم در دوربین مداربسته هستند. با کلیک بر روی لینک زیر می‌توانید قیمت دوربین با فریم ریت بالا و انواع دوربین مداربسته با فریم‌های مختلف را مشاهده کنید.

قیمت دوربین داهوا

مقایسه فریم‌های مختلف

به طور کلی متوجه شدیم که هر چه فریم بالاتر باشد کیفیت و زنده بودن تصاویر نیز بیشتر است. برای مشاهده و درک بهتر تفاوت فریم‌ها از یک تصویر استفاده کرده‌ایم. در تصویر زیر، مقایسه یک تصویر با سه فریم مختلف 5FPS، 10FPS  و 30FPS  نمایش داده شده است. همانطور که مشاهده می‌کنید در تصویر با نرخ فریم 30 جزئیات بیشتری در مقایسه با تصویر 5 فریم به نمایش گذاشته می‌شود.

فریم ریت دوربین

FPS و سرعت شاتر در دوربین مداربسته

سرعت شاتر و FPS در دوربین مدار بسته با یکدیگر رابطه مستقیم دارند. هر چه سرعت شاتر بیشتر باشد، کیفیت تصاویر نیز بیشتر است. اما در مقابل اگر سرعت شاتر دوربین مداربسته پایین باشد، باعث از بین رفتن برخی از فریم‌ها در دوربین می‌شود. در نتیجه کیفیت تصویر کاهش پیدا می‌کند. نرخ فریم در دوربین مداربسته باید با سرعت شاتر و نوردهی تصویر همخوانی داشته باشد. به طور مثال دوربین مداربسته شما دارای سرعت شاتر 4/1 است. سرعت شاتر 1.4 به این معنی است که شاتر برای نوردهی در هر ثانیه 4 بار باز و بسته می‌شود. حالا اگر فریم بر ثانیه دوربین شما بالاتر از 4 باشد، باز هم دوربین تنها 4 تصویر در یک ثانیه را ثبت می‌کند. در برخی از مواقع تاری تصویر ربطی به نرخ فریم ریت دوربین نداشته به دلیل پایین بودن سرعت شاتر دوربین مدار بسته است.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

مقایسه کیفیت تصویر دوربین مداربسته
ادامه مطلب
دوربین مداربسته چند مگاپیکسل است
ادامه مطلب
تبدیل دی وی آر آنالوگ به دیجیتال
ادامه مطلب
4.5/5 - (2 امتیاز)