یکی از مهم ترین معیارها برای کاربران دوربین مداربسته، کیفیت تصاویر دوربین مداربسته است. در برخی از موارد هنگام بازبینی تصاویر دوربین مداربسته ممکن است با مشکلاتی مانند افت کیفیت دوربین مداربسته، تاریک بودن تصاویر، عدم نمایش جزئیات تصویر و… مواجه شوید. در این شرایط معمولا افراد به دنبال تقویت و بالا بردن کیفیت فیلم ضبط شده دوربین مداربسته هستند. با استفاده از برخی روش ها مانند نرم افزار افزایش کیفیت دوربین مداربسته و یا تنظیم کیفیت تصویر دوربین مداربسته می توان باعث افزایش کیفیت تصویر دوربین مداربسته شد.

در این مقاله می خوانید:

 • افت کیفیت دوربین مداربسته
 • بالا بردن کیفیت فیلم ضبط شده دوربین مداربسته
 • استفاده از فناوری DIS
 • فیلتر IR-CUT در دوربین های دید در شب
 • استفاده از فناوری Super Low Illustration
 • نرم افزار افزایش کیفیت دوربین مداربسته
 • نحوه تشخیص کیفیت دوربین مداربسته

افت کیفیت دوربین مداربسته

ممکن است دوربین مداربسته که خریداری کرده اید دارای کیفیت تصویر بالایی باشد، اما پس از مدتی با افت کیفیت دوربین مداربسته مواجه شوید. حال علت این مشکل چیست؟ در ادامه برخی از دلایل و راهکارهای رفع این مشکل را بیان می کنیم.

 • اگر تصاویر دوربین مداربسته به صورت مات نمایش داده شوند، ممکن است دلیل آن وجود کثیفی و آلودگی در لنز دوربین مداربسته باشد. لنز دوربین را با استفاده از یک دستمال نرم و مخصوص تمیز کنید.
 • در هنگام انتخاب نمایشگر به کیفیت و رزولوشن آن نیز توجه کنید. اگر کیفیت نمایشگر از کیفیت تصویر دوربین مداربسته پایین تر باشد، تصاویر با کیفیت اصلی نمایش داده نمی شوند.
 • اگر طول کابل دوربین مداربسته بلند باشد، ممکن است باعث پایین آمدن کیفیت سیگنال تصاویر ارسال شده شود.
 • اگر از دوربین های مداربسته بی سیم استفاده می کنید و ارسال تصاویر به وسیله wifi است، ممکن است سیگنال wifi ضعیف شده باشد.
 • یکی دیگر از نکات مهم، کیفیت پشتیبانی تصاویر توسط دستگاه ضبط است. اگر کیفیت تصاویر در دوربین مداربسته و دستگاه ضبط یکسان نباشد، تصاویر با کیفیت اصلی نمایش داده نمی شوند.
 • اگر تصاویر دوربین مداربسته در هنگام زوم و بزرگنمایی دچار افت کیفیت شود، ممکن است دوربین فاقد زوم اپتیکال باشد. زوم اپتیکال باعث بزرگنمایی تصاویر بدون افت کیفیت تصاویر می شود.

بالا بردن کیفیت فیلم ضبط شده دوربین مداربسته

اختلاف سطح نور در محیط باعث پایین آمدن کیفیت تصویر دوربین مداربسته می شود. یکی از تکنولوژی های دوربین مداربسته WDR و DWDR نام دارد. این تکنولوژی قادر به رفع چنین مشکلاتی است. به طور مثال تصویر شخصی هنگام ورود به محیط به دلیل وجود یک منبع نور قوی در پشت آن به صورت سیاه دیده می شود. این موضوع در تصویر زیر قابل مشاهده است. به طور کلی WDR باعث جبران اختلاف نوری در تصویر می شود. این فناوری به وسیله دو چیپ CCD در دوربین مداربسته کار می کند. قابلیت DWDR در دوربین مداربسته نیز باعث بهبود کیفیت در تصاویر با اختلاف نور می شود. تفاوت این دو قابلیت در نوع عملکرد آن ها است. DWDR فاقد چیپ CCD است و به صورت نرم افزاری عمل می کند.

فناوری WDR در مقایسه با DWDR دارای کیفیت تصاویر بالاتری است. همچنین قیمت دوربین مداربسته با قابلیت WDR بالاتر از دوربین با قابلیت DWDR است.

افزایش کیفیت تصویر دوربین مداربسته با WDR

استفاده از فناوری DIS

برخی از کاربری ها به گونه ای است که دوربین های مداربسته در نقاطی مانند بالای دکل، ایستگاه های راه آهن، جاده و… نصب می شوند. این دوربین ها بیشتر از سایر دوربین ها در معرض باد و لرزش هستند. لرزش در دوربین مداربسته باعث افت کیفیت تصاویر، پرش، تاری و نویز در تصویر می شود. برای کاهش نویزهای ایجاد شده به دلیل لرزش می توان از فناوری DIS استفاده کرد. این فناوری دارای قابلیت هایی مانند تنظیم روشنایی در شب، تنظیم درجه حرارت، رزولوشن بالا و اسکن تصاویر متحرک است.

فیلتر IR-CUT در دوربین های دید در شب

دوربین های مداربسته ای که دارای تکنولوژی دید در شب هستند علاوه بر امواج نور مرئی از امواج مادون قرمز و یا IR نیز استفاده می کنند. این نورها نامرئی هستند و توسط چشم انسان قابل روئیت نیستند. دوربین مداربسته دید در شب با استفاده از این امواج می تواند تصاویر را در شب نیز واضح ثبت کند. اما وجود این نورها در روز باعث ایجاد حجم زیادی نور می شود که تصاویر غیر طبیعی را ایجاد می کند. فیلتر IR-CUT در روز اجازه عبور نور مادون قرمز را نمی دهد و تنها نور مرئی را برای تشکیل تصویر عبور می دهد. این فیلتر در شب و تاریکی غیرفعال شده و باعث روشن شدن مادون قرمز و عبور آن از لنز می شود.

استفاده از فناوری Super Low Illustration

دوربین های مداربسته دید در شب IR دارای برد محدودی هستند. در نتیجه استفاده از آن ها در کاربری های وسیع امکان پذیر نیست. برای چنین کاربری هایی می توانید از دوربین های مداربسته ای که در نور کم نیز تصاویر را ثبت می کنند استفاده کنید. در این دوربین ها از فناوری Super Low Illustration استفاده شده است. به صورتی که دوربین هایی که از فناوری Super Low Illustration برخوردار هستند قادر به ثبت تصاویر با کیفیت مطلوب در شرایط نوری کم هستند.

نرم افزار افزایش کیفیت دوربین مداربسته

برای افزایش کیفیت تصویر دوربین مداربسته از نرم افزارهای مرتبط نیز می توان استفاده کرد. با استفاده از نرم افزارهای افزایش کیفیت دوربین مداربسته می توانید کیفیت تصاویر را تا حدودی افزایش دهید. توجه داشته باشید که هیچ یک از نرم افزارها امکان بازیابی تصاویر به صورت 100 درصد را ندارند. زیرا تصاویری که با کیفیت پایین ثبت شده اند، بخشی از جزئیات خود را از دست داده اند و بازیابی آن ها عملا غیر ممکن است. با استفاده از نرم افزار می توان تنها 10 یا 20 درصد از کیفیت تصویر را افزایش داد.

یکی از بهترین نرم افزارهای بالا بردن کیفیت دوربین مداربسته، نرم افزار Video Cleaner است. این نرم افزار دارای ویژگی هایی مانند افزایش کیفیت تصاویر تار، بهبود خوانایی پلاک خودرو، امکان تشخیص چهره، امکان ویرایش فیلم و عکس و…. است.

دانلود نرم افزار افزایش کیفیت دوربین مداربسته

نحوه تشخیص کیفیت دوربین مداربسته

با مراجعه به مشخصات و دیتا شیت دوربین مداربسته خود می توانید کیفیت دوربین مداربسته را تشخیص دهید. برای نحوه تشخیص کیفیت دوربین مداربسته به دیتاشیت دوربین مراجعه کنید. این ویژگی همراه با یک عدد در کنار MP نمایش داده می شود. به طور مثال اگر با عنوان 8MP مواجه شدید، این به معنی کیفیت تصاویر 8 مگاپیکسلی دوربین مداربسته است. همانطور که قبلا هم اشاره شد در انتخاب دوربین مداربسته علاوه بر کیفیت تصویر دوربین مداربسته باید به کیفیت تصاویر قابل پشتیبانی دستگاه ضبط نیز توجه داشته باشید. به طور مثال اگر دوربین 8 مگاپیکسل داهوا شما از دستگاه ضبط با کیفیت 5 مگاپیکسل استفاده کند، تصاویر با کیفیت 5 مگاپیکسل نمایش داده می شوند.

4.8/5 - (5 امتیاز)