حفظ و نگهداری سیستم‌های مداربسته از اهمیت بسیاری برخوردار است. برای عملکرد صحیح و طول عمر مفید دوربین‌های مدار بسته باید به شرایط صحیح نگهداری دوربین مداربسته و سایر تجهیزات توجه کنید. شرایط نگهداری از سیستم‌های مداربسته کار دشواری نیست. بلکه تنها نیازمند سرویس دوره ای، رعایت و بررسی برخی نکات است. در این مقاله قصد داریم تا شرایط نگهداری صحیح و چک لیست سرویس دوره ای دوربین مداربسته را بررسی کنیم.

10 روش نگهداری دوربین مداربسته:

 1. نگهداری لنزهای دوربین مداربسته
 2. بررسی اتصالات دوربین مداربسته
 3. سرویس دوره‌ای منبع تغذیه
 4. نگهداری از مانیتورها و دستگاه‌های ضبط
 5. استفاده از محافظ دوربین مداربسته
 6. محیط دوربین را بررسی کنید
 7. بررسی ضبط تصاویر توسط سیستم
 8. بررسی هارد دیسک
 9. بررسی روشنایی محیط
 10. نگهداری تجهیزات در رک دوربین مداربسته

برای عملکرد صحیح و طول عمر مفید دوربین‌های مدار بسته باید به شرایط صحیح نگهداری دوربین مداربسته و سایر تجهیزات توجه کنید. شرایط نگهداری از سیستم‌های مداربسته کار دشواری نیست. بلکه تنها نیازمند سرویس دوره ای، رعایت و بررسی برخی نکات است. در این مقاله قصد داریم تا شرایط نگهداری صحیح و چک لیست سرویس دوره ای دوربین مداربسته را بررسی کنیم.

10 روش نگهداری دوربین مداربسته:

 1. نگهداری لنزهای دوربین مداربسته
 2. بررسی اتصالات دوربین مداربسته
 3. سرویس دوره‌ای منبع تغذیه
 4. نگهداری از مانیتورها و دستگاه‌های ضبط
 5. استفاده از محافظ دوربین مداربسته
 6. محیط دوربین را بررسی کنید
 7. بررسی ضبط تصاویر توسط سیستم
 8. بررسی هارد دیسک
 9. بررسی روشنایی محیط
 10. نگهداری تجهیزات در رک دوربین مداربسته

1- نگهداری لنزهای دوربین مداربسته

تصاویر در دوربین مدار بسته توسط لنز دوربین ثبت می‌شوند. لنز دوربین مداربسته نقش مهمی در ارائه تصاویر با کیفیت و مناسب دارد. در نتیجه یکی از مهم‌ترین اجزای دوربین مداربسته که باید به آن توجه کرد لنزها هستند. لنز دوربین را باید به صورت دوره‌ای و منظم تمیز کنید. دوربین مداربسته ممکن است در محیط داخلی و یا خارجی نصب شده باشد. دوربین‌هایی که در محیط‌های بیرونی نصب می‌شوند بیشتر در معرض گرد و غبار قرار دارند. بنابراین نیاز به تمیز کردن در دوره‌های کوتاه‌تر دارند. در مقابل دوربین‌های داخلی نیز باید به صورت منظم بررسی شده و لنز آن‌ها نیز تمیز شود. هنگام تمیز کردن، هرگونه لک، گرد و غبار، کثیفی و… را از روی لنز پاک کنید.

توجه داشته باشید که برای تمیز کردن دوربین مدار بسته از اشیا تیز و زبر استفاده نکنید، زیرا باعث آسیب دیدن و ایجاد خط و خش بر روی لنز می‌شود. توصیه می‌کنیم از دستمال‌های میکروفایبر و یا نرم برای تمیز کردن لنزها استفاده کنید.

نگهداری دوربین مداربسته

2- بررسی اتصالات دوربین مداربسته

تمام کابل‌های متصل به دوربین مداربسته، دستگاه ضبط و مانیتور را چک کنید و از اتصال صحیح آن‌ها اطمینان حاصل کنید. علاوه بر این اتصالات کابل‌های برق را نیز باید بررسی کنید تا از تامین برق سایر دستگاه‌ها اطمینان حاصل کنید. از انتقال صحیح صدا و تصویر دوربین بدون مشکل اطمینان حاصل کنید. بررسی منظم کابل‌ها باعث می‌شود تا در صورت پارگی در کابل، پوسیدگی و یا آسیب دیدگی از آن مطلع شوید و نسبت به تعمیر و یا تعویض آن‌ها اقدام کنید. همچنین خوردگی و یا آسیب کابل و یا کانکتورها باعث اتصالی و خرابی سایر تجهیزات می‌شود.

3- سرویس دوره‌ای منبع تغذیه دوربین مداربسته

یکی از مهم‌ترین تجهیزات در سیستم‌های مداربسته منبع تغذیه است. برق دوربین مداربسته و دستگاه‌های ضبط توسط منبع تغذیه تامین می‌شود. یکی از نکات مهم در نگهداری دوربین مدار بسته سالم بودن منبع تغذیه دوربین است. از سلامت منبع تغذیه خود اطمینان حاصل کنید. گاهی اوقات ممکن است منبع تغذیه بر اثر صاعقه، نوسانات برق و یا عوامل دیگر دچار خرابی و یا قطعی شده باشد. خرابی و قطعی منبع تغذیه باعث از دست دادن برخی از تصاویر و حتی آسیب دیدن سایر تجهیزات می‌شود. در نتیجه هر چند وقت یکبار سلامت منبع تغذیه را بررسی کنید. در صورت وجود مشکل در منبع تغذیه آن را تعمیر و یا تعویض کنید.

4- نگهداری از مانیتورها و دستگاه‌های ضبط دوربین مداربسته

مانیتور و دستگاه‌های ضبط نیز همانند دوربین‌های مداربسته ممکن است در معرض آلودگی و یا گرد و غبار قرار بگیرند. جمع شدن گرد و غبار بر روی دستگاه و ورود آن‌ها به داخل دستگاه باعث آسیب و خرابی اجزای داخل DVR و NVR می‌شود. همچنین این موضوع ممکن است به فن دستگاه نیز آسیب برساند. یکی دیگر از نکات نگهداری دوربین مداربسته تمیز کردن دستگاه‌های ضبط و مانیتورها است. تجهیزات دیگر را نیز همانند لنز دوربین مداربسته به صورت دوره‌ای با استفاده از دستمال‌های میکروفایبر تمیز کنید. قابل ذکر است که برای تمیز کردن دستگاه ضبط دوربین مداربسته باید قاب دستگاه را جدا کرده و گرد و غبار داخل جعبه را نیز به آرامی پاک کنید.

5- استفاده از محافظ دوربین مداربسته

برای محافظت بیشتر از دوربین مداربسته در مقابل ضربه، سرقت، گرد و غبار، شرایط آب و هوایی و… می توانید از محافظ دوربین مداربسته استفاده کنید. استفاده از محافظ دوربین مداربسته می‌تواند به طول عمر بیشتر دوربین نیز کمک کند. محافظ‌های دوربین انواع مختلفی دارند. انواع این محافظ‌ها از جنس فلزی، پلاستیکی و آهنی ساخته می‌شوند. از مزایای استفاده از باکس ‌های دوربین می‌توان به محافظت فیزیکی، نصب آسان، محافظت در برابر شرایط آب و هوایی، جلوگیری از خرابی و سرقت و… اشاره کرد.

6- محیط دوربین را بررسی کنید

اطراف دوربین‌های مداربسته‌ای که در محیط‌های بیرونی قرار دارند را بررسی کنید. دقت کنید مانعی در مقابل لنز و زاویه دید دوربین وجود نداشته باشد. در برخی مواقع ممکن است موانعی مانند شاخه و برگ‌های درختان مانع از دید دوربین مداربسته شوند. شاخه و برگ‌های مقابل زاویه دید دوربین را کنار بزنید تا دوربین مداربسته به درستی به کار خود ادامه دهد. همچنین ممکن است پرندگان بر روی دوربین‌های مداربسته در محیط‌های بیرونی لانه بسازند. در این صورت عملکرد دوربین مداربسته دچار اختلال می‌شود. برای نگهداری دوربین مداربسته لازم است تا به صورت دوره‌ای محیط اطراف دوربین مدار بسته را چک کنید.

نگهداری دوربین مداربسته

7- بررسی ضبط تصاویر توسط سیستم

تصاویر دوربین مداربسته توسط دستگاه ضبط DVR و NVR ضبط می‌شوند. زمانی که حادثه‌ای رخ می‌دهد این تصاویر از پیش ضبط شده هستند که به کمک کاربر می‌آیند. در نتیجه در مدت زمان‌های کوتاه تصاویر دوربین مداربسته را به صورت PLAY BACK مشاهده و بررسی کنید. به طور مثال در مدت زمان‌های مشخص بررسی کنید که تصاویر به درستی توسط دستگاه ضبط می‌شوند یا خیر. یکی دیگر از نکات مهم در دستگاه‌های ضبط دوربین مدار بسته تاریخ و زمان فیلم‌ها است. هنگام بازبینی تصاویر تاریخ و زمان ثبت تصاویر نیز بر روی مانیتور نمایش داده می‌شود. به طور مثال ممکن است در اثر قطعی برق، تاریخ و زمان دوربین مدار بسته از تنظیم خارج شود. در نتیجه از صحت این تنظیمات در دستگاه اطمینان حاصل کنید.

8- برای نگهداری دوربین مداربسته، هارد دیسک را بررسی کنید

در قسمت قبل گفته شد که اطلاعات دوربین مداربسته توسط دستگاه‌ DVR و NVR ضبط می‌شوند. این دستگاه‌ها برای ذخیره اطلاعات از هارد دیسک استفاده می‌کنند. تنظیمات ضبط و ذخیره‌سازی تصاویر را بر اساس نیاز و انتظارات خود انجام دهید. معمولا ضبط و ذخیره تصاویر در دستگاه‌ها بر روی حالت Overwrite قرار دارد. در این حالت زمانی که ظرفیت هارد دیسک پر شود، اطلاعات جدید بر روی قدیمی‌ترین اطلاعات ذخیره می‌شوند. نکته دیگر این که هارد در سیستم مداربسته با هارد مخصوص کامپیوتر متفاوت است. هارد طراحی شده برای سیستم‌های نظارتی امنیتی مخصوص به همین سیستم‌ها است. این هارد‌ها دارای طول عمر بیشتری هستند. اگر از هارد کامپیوتر در سیستم مداربسته استفاده کنید، طول عمر آن‌ها حداکثر 6 تا 12 ماه است. اما در صورت استفاده از هارد مخصوص سیستم مداربسته می‌توانید از آن‌ها حدودا به مدت 5 الی 10 سال استفاده کنید.

9- بررسی روشنایی محیط

یکی از نکات مهم در عملکرد صحیح و ارائه تصاویر با کیفیت دوربین مداربسته، نور محیط است. در نتیجه وجود نور کافی و مناسب در محیط نصب دوربین مداربسته دارای اهمیت بسیاری است. اغلب دوربین‌های مداربسته امروزی دارای قابلیت دید در شب هستند. این قابلیت باعث می‌شود تا دوربین در شب نیز تصاویر واضح و با کیفیتی را ارائه دهد. انواع دید در شب در دوربین مداربسته متفاوت است. برخی از دوربین‌ها دارای دید در شب رنگی و برخی دیگر دارای دید در شب سیاه و سفید هستند. اگر دید در شب دوربین مدار بسته شما از نوع IR و یا EXIR باشد، تصاویر در شب به صورت سیاه و سفید ثبت می‌شوند. در صورتی که دوربین شما از قابلیت دید در شب برخوردار نیست می‌توانید از نورافکن برای روشن کردن محیط استفاده کنید.

10- نگهداری تجهیزات در رک دوربین مداربسته

قرار دادن تجهیزات دوربین مداربسته در محل‌های مختلف ممکن است باعث خرابی و آسیب دیدن آن‌ها شود. برای نگهداری و محافظت بیشتر از سیستم‌های مداربسته می‌توانید از رک دوربین مداربسته استفاده کنید. رک محفظه فلزی است که می‌توانید اجزای سیستم مداربسته مانند دی وی آر، سوئیچ، nvr و… را در داخل آن قرار دهید. رک‌های دوربین مداربسته در دو نوع دیواری و ایستاده تولید می‌شود که دارای فن و تهویه نیز هستند. بنابراین با قرار دادن تجهیزات در داخل آن‌ها از داغ شدن و آسیب به سیستم مداربسته نیز جلوگیری می‌شود.

4.7/5 - (3 امتیاز)