همانطور که می دانید سارقین و خرابکاران محل های فاقد دوربین مدار بسته را مورد هدف خود قرار می دهند. از این رو مهم ترین تجهیزات برای جلوگیری از سرقت و حوادث، سیستم های مداربسته هستند. برای عملکرد صحیح و طول عمر مفید این سیستم ها باید به شرایط صحیح نگهداری دوربین مداربسته توجه کنید. شرایط نگهداری از این سیستم کار دشواری نیست. بلکه تنها نیازمند بررسی دوره ای و رعایت برخی نکات است. در این مقاله قصد داریم تا نکات و شرایط نگهداری صحیح سیستم مداربسته را بررسی کنیم.

1- لنزهای دوربین مداربسته را تمیز کنید

تصاویر دوربین مدار بسته توسط لنزها ثبت می شود. لنز دوربین مدار بسته نقش مهمی در ارائه تصاویر با کیفیت و مناسب دارد. در نتیجه یکی از مهم ترین اجزای دوربین مداربسته لنزها هستند. فرقی ندارد دوربین مداربسته شما در محیط خارجی و یا داخلی نصب شده باشد، شما باید به طور مرتب لنز دوربین ها را تمیز کنید. هنگام تمیز کردن، هرگونه لک، گرد و غبار، کثیفی و… را از روی لنز پاک کنید. توجه داشته باشید که برای تمیز کردن دوربین مدار بسته از اشیا تیز و زبر استفاده نکنید، زیرا باعث آسیب دیدن و ایجاد خط و خش بر روی لنز می شود. توصیه می شود از دستمال های میکروفایبر و یا نرم برای تمیز کردن لنزها استفاده کنید.

نگهداری دوربین مداربسته

2- اتصالات دوربین و تاثیر آن در نگهداری دوربین مداربسته

تمام کابل ها و اتصالات دوربین مداربسته، دستگاه ضبط و مانیتور را چک کنید و از اتصال صحیح آن ها اطمینان حاصل کنید. علاوه بر این اتصالات کابل های برق را نیز باید بررسی کنید تا از تامین برق سایر دستگاه ها اطمینان حاصل کنید. بررسی منظم کابل ها باعث می شود تا در صورت پارگی در کابل ها، پوسیدگی و یا آسیب دیدگی از آن مطلع شوید تا اقدام به تعمیر و یا تعویض آن ها کنید. همچنین خوردگی و یا آسیب کابل و یا کانکتورها باعث اتصالی و خرابی سایر تجهیزات می شود.

3- اطمینان از سلامت منبع تغذیه

یکی از مهم ترین تجهیزات در سیستم های مداربسته منبع تغذیه است. برق دوربین مداربسته و دستگاه های ضبط توسط منبع تغذیه تامین می شود. یکی از نکات مهم در نگهداری دوربین مدار بسته سالم بودن منبع تغذیه دوربین است. از سلامت منبع تغذیه خود اطمینان حاصل کنید. گاهی اوقات ممکن است منبع تغذیه بر اثر صاعقه و یا عوامل دیگر دچار خرابی و یا قطعی شده باشد. خرابی و قطعی منبع تغذیه می تواند باعث از دست دادن برخی از تصاویر و حتی آسیب دیدن سایر تجهیزات شود. در نتیجه هر چند وقت یکبار منبع تغذیه را بررسی کنید تا در صورت وجود مشکل سریعا آن را رفع کنید.

4- محیط دوربین را بررسی کنید

اطراف دوربین های مداربسته ای که در محیط های خارجی قرار دارند را بررسی کنید. دقت کنید مانعی در مقابل لنز و زاویه دید دوربین وجود نداشته باشد. در برخی مواقع ممکن است شاخه و برگ های درختان مانع از دید دوربین مداربسته شوند. شاخه و برگ های مقابل زاویه دید دوربین را تمیز کنید تا دوربین مداربسته به درستی به کار خود ادامه دهد. ممکن است پرندگان بر روی دوربین های مداربسته در محیط های بیرونی لانه بسازند. در این صورت عملکرد دوربین مداربسته دچار اختلال می شود. برای نگهداری دوربین مداربسته لازم است تا به صورت دوره ای محیط اطراف دوربین مدار بسته را چک کنید.

نگهداری دوربین مداربسته

5- بررسی ضبط تصاویر توسط سیستم

همانطور که می دانید تصویر توسط دستگاه ضبط DVR و NVR ضبط می شود. زمانی که یک حادثه ای رخ می دهد این تصاویر از پیش ضبط شده هستند که کمک کننده می شوند. در نتیجه در مدت زمان های کوتاه تصاویر دوربین مداربسته را به صورت PLAY BACK مشاهده و بررسی کنید. به طور مثال هر هفته بررسی کنید که تصاویر به درستی توسط دستگاه ضبط می شوند یا خیر. یکی دیگر از نکات مهم در دستگاه های ضبط دوربین مدار بسته تاریخ و زمان فیلم ها است. هنگام بازبینی تصاویر تاریخ و زمان ثبت تصاویر نیز بر روی مانیتور نمایش داده می شود. به طور مثال ممکن است در اثر قطعی برق، تاریخ و زمان دوربین مدار بسته صحیح نباشد. در نتیجه از صحت این موضوع اطمینان حاصل کنید.

6- تمیز کردن دستگاه های ضبط

دستگاه های ضبط نیز همانند دوربین های مداربسته ممکن است دچار کثیفی و یا گرد و غبار شوند. جمع شدن گرد و غبار بر روی دستگاه و ورود آن ها به داخل دستگاه باعث آسیب و خرابی اجزای داخل DVR و NVR می شود. همچنین این موضوع ممکن است به فن دستگاه نیز آسیب برساند. یکی دیگر از نکات نگهداری دوربین مداربسته تمیز کردن دستگاه های ضبط است. دستگاه NVR و DVR را نیز همانند لنز دوربین مداربسته به صورت دوره ای با استفاده از دستمال های میکروفایبر تمیز کنید. قابل ذکر است که برای تمیز کردن دستگاه ضبط باید قاب دستگاه را جدا کرده و گرد و غبار داخل جعبه را نیز به آرامی پاک کنید.

7- برای نگهداری دوربین مداربسته، هارد دیسک را بررسی کنید

قسمت قبل گفته شد که اطلاعات دوربین مداربسته توسط دستگاه های DVR و NVR ضبط می شوند. این دستگاه ها برای ذخیره اطلاعات از هارد دیسک استفاده می کنند. تنظیمات ضبط و ذخیره سازی تصاویر را بر اساس نیاز و انتظارات خود انجام دهید. معمولا ضبط و ذخیره تصاویر بر روی Overwrite قرار دارد. در این حالت زمانی که ظرفیت هارد دیسک پر شود، اطلاعات جدید بر روی قدیمی ترین اطلاعات ذخیره می شوند. نکته دیگر این که هارد در سیستم نظارت با هارد مخصوص کامپیوتر متفاوت هستند. هارد طراحی شده برای سیستم های نظارتی امنیتی مخصوص به همین سیستم ها و دارای طول عمر بیشتری هستند. اگر از هارد کامپیوتر در سیستم مداربسته استفاده کنید، طول عمر آن ها حداکثر 6 تا 12 ماه است. اما در صورت استفاده از هارد مخصوص سیستم مداربسته می توانید از آن ها حدودا به مدت 5 الی 10 سال استفاده کنید.

8- روشنایی محیط را بررسی کنید

نور محیط یکی از نکات مهم در ارائه تصاویر با کیفیت در دوربین مداربسته است. در نتیجه وجود نور کافی و مناسب در محیط نصب دوربین مداربسته دارای اهمیت بسیاری است. اغلب دوربین های مداربسته امروزی دارای قابلیت دید در شب هستند. این قابلیت باعث می شود تا دوربین در شب نیز تصاویر واضح و با کیفیتی ارائه دهد. البته اگر دید در شب دوربین مدار بسته شما از نوع IR و یا EXIR باشد، تصاویر در شب به صورت سیاه و سفید ثبت می شوند. در صورتی که دوربین شما از قابلیت دید در شب برخوردار نیست می توانید از نورافکن برای روشن کردن محیط استفاده کنید.

رک دوربین مداربسته

قرار دادن تجهیزات دوربین مداربسته در محل های مختلف ممکن است باعث خرابی و آسیب دیدن آن ها شود. برای نگهداری و محافظت بیشتر از سیستم های مداربسته می توانید از رک دوربین مداربسته استفاده کنید. رک محفظه فلزی است که می توانید اجزای سیستم مداربسته مانند دی وی آر، سوئیچ، nvr و… را داخل آن قرار دهید. رک دوربین مداربسته دارای دو نوع دیواری و ایستاده است. رک ها دارای فن و تهویه نیز هستند. بنابراین با قرار دادن تجهیزات در داخل آن ها از داغ شدن و آسیب به سیستم مداربسته نیز جلوگیری می شود.

به این مطلب امتیاز دهید 🙂