دما می تواند تأثیر قابل توجهی بر عملکرد و عمر دوربین مداربسته داشته باشد. دمای بالا و یا دمای پایین بر روی کیفیت تصاویر، قطعات دوربین، کارایی دوربین و… تاثیر گذار است. به همین دلیل هنگام نصب دوربین مداربسته و انتخاب محل نصب باید به دمای محیط توجه کنید. یکی از دلایل افت کیفیت تصویر در دوربین های مداربسته پس از گذشت زمان، تاثیر دما بر روی دوربین مدار بسته است. در این مقاله قصد داریم تا شما را با تاثیر دما در دوربین مداربسته اشنا کنیم. با ما همراه باشید.

در این مقاله می خوانید:

 • دمای کار دوربین مداربسته چیست؟
 • تاثیر دما پایین در دوربین مداربسته
 • تاثیر هوای گرم بر دوربین مدار بسته
 • بازه دمایی در لنز دوربین مداربسته
 • محافظت از دوربین مداربسته در مقابل هوای گرم

دمای کار دوربین مداربسته چیست؟

دمای کار دوربین مداربسته بین تولید کنندگان و مدل های مختلف دوربین مداربسته متفاوت است. عملکرد دوربین مداربسته در دمای بسیار بالا و یا بسیار پایین با مشکل مواجه می شود. دمای کاری دوربین مداربسته باید به گونه ای باشد که بتواند بدون مشکل به کار خود ادامه دهد. دمای کار دوربین مداربسته به عنوان یکی از عوامل کلیدی برای عملکرد صحیح دوربین است. به همین دلیل برای بهینه سازی عمر و کارایی دوربین مداربسته، توصیه می‌شود که دمای کار دستگاه را در مشخصات فنی (کاتالوگ) دوربین بررسی کرده و دوربین را در محدوده تعیین شده نگهداری دارید.

تاثیر دما پایین در دوربین مداربسته

قرار گرفتن دوربین مداربسته در دمای پایین بر روی دوربین تاثیر منفی دارد. در ادامه به مشکلات دوربین مداربسته بر اثر هوای سرد می پردازیم.

1- کاهش عمر باتری: در هوای بسیار سرد، عمر باتری ‌های دوربین مداربسته کاهش می یابد. دمای پایین می تواند باعث افت قابل توجهی در ظرفیت و عملکرد باتری ها شود. در نتیجه، ممکن است باتری دوربین زودتر خالی شود و نیاز به تعویض یا شارژ مجدد به دفعات داشته باشد.

2- کاهش کیفیت تصاویر: هوای سرد بیش از حد باعث می شود تا پس از مدتی تصاویر دوربین مداربسته با افت کیفیت مواجه شوند.

3- مشکل در عملکرد لنز: در هوای سرد، لنز دوربین مداربسته ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرد. دمای پایین محیط می‌تواند باعث تغییر شکل و انقباض لنز شود. این مشکل می تواند باعث تغییرات در فوکوس و کیفیت تصویر نیز شود.

4- نویز در تصویر: هوای بیش از حد سرد ممکن است باعث افزایش نویز تصویر شود. نویز در تصویر نیز باعث کاهش کیفیت و از دست دادن جزئیات تصویر می شود.

5- یخ زدگی دوربین: در هوای بسیار سرد ممکن است دوربین مداربسته با یخ زدگی روبرو شود. یخ ‌زدگی روی لنز یا سطح دوربین باعث از بین رفتن دید دوربین و افت کیفیت تصاویر می شود.

اگر مجبور به نصب دوربین مداربسته در محیط هایی با دمای پایین هستید، می توانید از دوربین های مداربسته با مقاومت بالا در برابر شرایط آب و هوایی خاص استفاده کنید.

تاثیر هوای گرم بر دوربین مدار بسته

همانطور که هوای سرد بر روی دوربین مداربسته تاثیر منفی دارد، هوای بیش از حد گرم نیز باعث اختلال و کاهش طول عمر دوربین مدار بسته می شود. از جمله مشکلات دوربین مداربسته در اثر دمای بالا عبارتند از:

 1. افزایش دما داخلی دوربین: هوای گرم ممکن است باعث افزایش دما داخلی دوربین شود. این افزایش دما باعث کاهش طول عمر دوربین و اختلال در عملکرد آن می شود. همچنین دمای بالا می‌تواند باعث خرابی قطعات الکترونیکی داخلی دوربین نیز شود.
 2. . کاهش عمر باتری: باتری های دوربین مداربسته در هوای گرم زودتر خالی می شوند. شارژ مداوم باتری ها نیز باعث کاهش طول عمر باتری ها می شود.
 3. . آسیب دیدن لنز: در هوای گرم، لنز دوربین نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. دمای بسیار بالا در محیط باعث آسیب دیدن و خرابی لنز می شود.
 4. سوختن دوربین: در بررسی تاثیر دما در دوربین مداربسته می توان به سوختن دوربین بر اثر دمای بالا اشاره کرد. همچنین گرمای بیش از حد باعث آسیب به بدنه دوربین، لنز و یا قطعات دوربین می شود.

بازه دمایی در لنز دوربین مداربسته

بازه دمایی لنز دوربین مداربسته در بین مدل ها و تولید کنندگان مختلف متفاوت است. اغلب دوربین های مداربسته دارای بازه دمایی حدود -20 درجه سانتیگراد تا 50 درجه سانتیگراد هستند. البته توجه داشته باشید که دمای ذکر شده، دمای محیطی لنز است. دمای محیطی لنز همان دمای داخل بدنه دوربین که لنز در آن وجود دارد است. در برخی از شرایط دمای داخل دوربین مداربسته از دمای محیط بالاتر است. در نتیجه این دما با احتساب گرمای داخلی دوربین است.

به طور مثال اگر دوربین مداربسته در معرض نور خورشید و محیط هایی با دمای بالا قرار داشته باشد قطعا دمای داخل دوربین از دمای محیط بیشتر خواهد بود. این دمای داخلی باعث گرم شدن لنز نیز می شود. حال اگر دوربین مدار بسته در محیطی با دمای 40 درجه نصب شده باشد، دمای داخلی دوربین ممکن است بیشتر از 50 درجه باشد و این موضوع باعث آسیب دیدن لنز دوربین می شود.

محافظت از دوربین مداربسته در مقابل هوای گرم

برای محافظت از دوربین مدار بسته در مقابل هوای گرم، نکات زیر را رعایت کنید.

 1. توجه به محل نصب: مهم ترین نکته برای محافظت از تاثیر دما در دوربین مداربسته، انتخاب محل مناسب برای نصب دوربین مداربسته است. دوربین را به گونه ای نصب کنید که در معرض مستقیم نور خورشید قرار نداشته باشد.
 2. استفاده از سایه بان های مخصوص: می توانید برای محافظت از دوربین در برابر نور خورشید از یک سایه بان برای آن استفاده کنید. این سایه بان ها می توانند از تابش مستقیم نور خورشید و تاثیر دما بر دوربین مدار بسته جلوگیری کنند.
 3. استفاده از فن خنک کننده: در محیط های گرم، استفاده از فن خنک کننده می‌تواند به تخلیه حرارت دوربین کمک کند. فن خنک کننده به دوربین اجازه می دهد تا در دمای بالا نیز به صورت بهینه عمل کند.
 4. ایجاد دمای مناسب برای محیط: ایجاد دمای مناسب در محیط نصب دوربین مداربسته می‌تواند به عملکرد بهتر دوربین کمک کند. می توانید از سیستم های تهویه مصنوعی یا انتقال هوا برای خنک کردن محیط استفاده کنید.
4.7/5 - (3 امتیاز)