یکی از مهم ترین نکات پس از نصب و راه اندازی سیستم مدار بسته، حفاظت از دوربین مداربسته است. اغلب سارقین پس از اطلاع از وجود دوربین مداربسته در محیط اقدام به سرقت و یا آسیب رساندن به دوربین مداربسته می کنند. در صورت آسیب دیدن و به سرقت رفتن سیستم مداربسته اطلاعات آن نیز ممکن است از بین برود. با استفاده از روش های مختلف می توانید از سیستم مداربسته خود محافظت کنید. در این مقاله قصد داریم تا چندین روش برای جلوگیری از سرقت دوربین مداربسته را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

در این مقاله می خوانید:

  • باکس محافظ دوربین مدار بسته
  • استفاده از آژیر یک روش جلوگیری از سرقت دوربین مداربسته
  • نصب استاندارد دوربین
  • بک آپ (Back up) گرفتن از اطلاعات هارد دوربین مداربسته
  • پوشش چندین دوربین توسط یکدیگر
  • فعال کردن هشدار قطع تصویر
  • جلوگیری از سرقت دستگاه ضبط دوربین مداربسته

باکس محافظ دوربین مدار بسته

برای جلوگیری از سرقت دوربین مداربسته می توانید از باکس محافظ دوربین مدار بسته استفاده کنید. این روش یکی از رایج ترین روش های محافظت از دوربین مداربسته در برابر سارقین و خرابکاران است. ابتدا از باکس های محافظ برای حفاظت از دوربین مداربسته و لنز آن در برابر باران، باد و تگرگ استفاده می شد. اما امروزه این باکس های ضد سرقت اغلب برای جلوگیری از به سرقت رفتن دوربین مداربسته مورد استفاده قرار می گیرند.

استفاده از آژیر یک روش جلوگیری از سرقت دوربین مداربسته

راه کار دیگری که می توانید برای جلوگیری از سرقت دوربین مداربسته به کار بگیرید، استفاده از آژیر و سنسور لرزشی است. سنسور لرزشی را می توانید در داخل کاور دوربین قرار دهید. این سنسورها هنگامی که دوربین مداربسته دچار لرزش و تکان خوردن شود به صدا در می آیند. نوع دیگر از سنسورها وجود دارند که همانند سنسورهای مایکرویو عمل می کنند. با استفاده از این نوع سنسورها هنگامی که سارقین به دوربین مداربسته نزدیک شده و دوربین را دستکاری می کنند شروع به اعلام هشدار به کاربر می کنند.

نصب استاندارد دوربین

در انتخاب محل نصب دوربین مداربسته دقت کنید. نصب دوربین مداربسته به صورت استاندارد یکی از مهم ترین نکات در جلوگیری از سرقت دوربین مداربسته به شمار می آید. دوربین مداربسته باید به گونه ای نصب شود که در معرض دید سایر افراد قرار نداشته باشد. همچنین نکته قابل اهمیت دیگری که در نصب دوربین مداربسته وجود دارد رعایت ارتفاع استاندارد در دوربین مداربسته است. توجه داشته باشید از نصب دوربین مداربسته در ارتفاع پایین خودداری کنید. دسترسی و سرقت دوربین هایی که در ارتفاع پایین نصب شده اند بسیار ساده تر از سایر دوربین ها است. برای نصب استاندارد دوربین مدار بسته می توانید از متخصصین نصب دوربین مدار بسته کمک بگیرید.

بک آپ (Back up) گرفتن از اطلاعات هارد دوربین مداربسته

روش دیگر جلوگیری از سرقت دوربین مداربسته بکاپ گرفتن از اطلاعات هارد دیسک است. هنگامی که سارقین و خرابکاران اقدام به سرقت و از جا در آوردن دوربین می کنند ممکن است اطلاعات در دوربین نیز از بین بروند. با back up گیری از اطلاعات دوربین مداربسته می توانید از اطلاعات آن محافظت کنید. در برخی از موارد ممکن است اطلاعات دوربین مداربسته شما بر اثر برخی از اشتباهات پاک شود. در این صورت نیز بکاپ گیری به ریکاوری اطلاعات هارد دوربین مداربسته شما کمک می کند.

پوشش چندین دوربین توسط یکدیگر

می توانید دوربین های مداربسته را به گونه ای نصب کنید که هر دوربین، دوربین دیگری را نیز پوشش دهد. در این صورت هم محیط مورد نظر به صورت کامل پوشش داده شده است و هم اگر سارقین دوربینی را به سرقت ببرند، سایر دوربین ها وقایع را ثبت می کنند.

فعال کردن هشدار قطع تصویر

یکی از قابلیت هایی که در دستگاه های ضبط وجود دارد هشدار قطع تصویر دوربین مداربسته است. می توانید با فعال کردن این قابلیت در دستگاه ضبط به محض قطع شدن تصویر از این موضوع مطلع شوید. در این حالت هنگامی که تصویر دوربین مداربسته قطع می شود، دستگاه یک ایمیل جهت اطلاع کاربر به او ارسال می کند.

جلوگیری از سرقت دستگاه ضبط دوربین مداربسته

یکی از تجهیزات مهم در سیستم مداربسته دستگاه های ضبط دوربین مداربسته است. محل ذخیره اطلاعات دوربین مداربسته هارد دوربین مداربسته است. هاردها در داخل دستگاه ضبط NVR و DVR نصب می شوند. ممکن است سارقین برای از بین بردن تصاویر دوربین مداربسته اقدام به سرقت و آسیب رساندن به دستگاه ضبط کنند. در ادامه روش های محافظت از دستگاه ضبط دوربین مداربسته را بررسی می کنیم.

استفاده از باکس محافظ تجهیزات دوربین مداربسته

برای جلوگیری از به سرقت رفتن دستگاه ضبط می توانید از رک دوربین مداربسته استفاده کنید. رک دوربین مداربسته یک محفظه فلزی است که برای نگهداری و حفاظت از تجهیزات سیستم مدار بسته مورد استفاده قرار می گیرد. رک های دوربین مداربسته در دو نوع ایستاده و دیواری مورد استفاده قرار می گیرند.

قرار دادن دستگاه ضبط دور از دسترس سایر افراد

دستگاه DVR و یا NVR خود را می توانید به دور از دسترس سایر افراد قرار دهید. با مخفی کردن و قرار دادن دستگاه ضبط می توانید از به سرقت رفتن آن جلوگیری کنید. به طور مثال می توانید دستگاه خود را در داخل کمد، قفسه کتاب و… قرار دهید.

دوربین مداربسته ضد سرقت چیست؟

دوربین های مداربسته ای که در برابر عوامل مختلف مقاوم هستند را به عنوان دوربین های ضد سرقت می شناسند. اغلب دوربین های مداربسته در محیط های بیرونی ممکن است در معرض عواملی مانند ضربه خورد، آسیب دیدن، سرقت و… قرار بگیرند. دوربین های مداربسته ضد سرقت دارای استاندارد IK و IP دوربین مداربسته هستند. استاندارد IK نشان دهنده مقاومت دوربین در برابر ضربات فیزیکی و استاندارد IP نشان دهنده مقاومت دوربین در برابر عواملی مانند مایعات، گرد و غبار، باران و… است.

به این مطلب امتیاز دهید 🙂