یکی از مهم ترین مسائل در سیستم های مداربسته، امنیت دوربین های مداربسته است. برخی از مواقع ممکن است دوربین مداربسته در معرض خطراتی مانند حملات سایبری و هک شدن قرار بگیرد. حملات سایبری می تواند باعث در خطر قرار گرفتن حریم خصوصی افراد و از بین رفتن یکپارچگی سیستم ها شود. ایجاد امنیت سایبری دوربین مداربسته در حفظ اطلاعات و جلوگیری از هک شدن دوربین اهمیت بسیاری دارد. در این مقاله قصد داریم تا راهکارهایی را برای افزایش امنیت سایبری سیستم های مدار بسته ارائه دهیم.

در این مقاله می خوانید:

امنیت سایبری دوربین مداربسته چیست؟

امنیت سایبری دوربین مدار بسته به مجموعه اقدامات و تدابیری اشاره دارد که به منظور حفاظت از دوربین مداربسته در برابر تهدیدات و حملات سایبری انجام می شود. در واقع به محافظت از رایانه ها، شبکه، سرور و اطلاعات در برابر هک، سرقت، دسترسی های غیر مجاز امنیت سایبری گفته می شود. دوربین های مداربسته (CCTV) از تکنولوژی های شبکه برای انتقال تصاویر و ویدئوها استفاده می کنند. این مسئله باعث می شود تا آنها نیز در مقابل تهدیدات مرتبط با امنیت سایبری آسیب پذیر باشند.

خطرات حمله سایبری دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته یک عامل بازدارنده در برابر سارقین و مجرمین هستند. سیستم مداربسته نیز همانند سایر دستگاه هایی که به شبکه متصل هستند در معرض عوامل مخرب قرار دارند. در نتیجه یکی از معایب دوربین مداربسته، هک شدن آن است. هکرها مدام در حال تلاش برای دسترسی غیر مجاز به سیستم های مداربسته هستند. دوربین های مداربسته با استفاده از اینترنت و wifi تصاویر را منتقل می کنند. همچنین هر دوربین مدار بسته دارای یک ip است که هکرها با دسترسی به این آی پی ها، نام کاربری و رمز عبور می توانند سیستم کاربر را هک کنند. هکرها با دسترسی به دوربین ها می توانند به راحتی تصاویر دوربین را مشاهده و به تنظیمات آن دسترسی پیدا کنند.

مهم ترین راهکار برقراری امنیت سایبری دوربین مداربسته

همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم اصلی ترین عامل دسترسی هکرها به سیستم مداربسته، دسترسی به رمز عبور و نام کاربری دوربین مداربسته است. در نتیجه اولین و مهم ترین راهکار برقراری امنیت سایبری، استفاده از رمزعبورهای مناسب و قوی است. سیستم های مداربسته دارای رمز و نام کاربری پیش فرض هستند. استفاده از این رمز ها یکی از دلایل هک شدن و در خطر قرار گرفتن امنیت سایبری دوربین مداربسته است. هکرها و خرابکاران با استفاده از رمز پیش فرض به راحتی به سیستم مداربسته دسترسی پیدا می کنند. برای ایجاد امنیت بیشتر، اغلب برندهای دوربین مداربسته، رمز پیش فرض را از سیستم های خود حذف کردند. با حذف نام کاربری و رمز پیش فرض، کاربران باید پس از نصب و راه اندازی سیستم خود، اقدام به تعیین رمز عبور مناسب کنند.

توجه داشته باشید از تعیین رمز عبورهایی که شامل تاریخ تولد، شماره ملی، شماره موبایل و… هستند، خودداری کنید. توصیه می کنیم در بازه های زمانی مختلف رمز عبور خود را تغییر داده و به روزرسانی کنید. با رعایت این نکات می توانید از هک دوربین مداربسته جلوگیری کنید.

به روز رسانی سیستم عامل و نرم افزارها

یکی از خطراتی که امنیت سایبری دوربین مداربسته را تهدید می کند، سیستم عامل و نرم افزارهای قدیمی است. شرکت های سازنده دوربین مداربسته به طور مداوم در حال ارائه نسخه های جدید نرم افزارهای خود هستند. در نسخه های جدید نرم افزارها، آسیب پذیری و مشکلات نرم افزار رفع شده است و عملکرد آن ها بهبود پیدا کرده است. زمانی که کاربران از نسخه های قدیمی نرم افزار استفاده کنند، هکرها با استفاده از این ضعف ها و آسیب پذیری ها راحت تر به دوربین های مداربسته دسترسی پیدا می کنند. با بروزرسانی منظم نرم افزارها می توانید به افزایش امنیت سایبری دوربین مداربسته کمک کنید.

محدودیت و کنترل دسترسی

راهکار دیگر برای افزایش امنیت سایبری دوربین مداربسته، محدودیت و کنترل دسترسی افراد به دوربین مدار بسته است. توجه داشته باشید که فقط افرادی که نیاز به دسترسی به دوربین ها را دارند، باید به آنها دسترسی سیستمی داده شود. استفاده از مدیریت دسترسی و احراز هویت می تواند به کنترل دسترسی ها کمک کند. علاوه بر کنترل دسترسی ورود به سیستم ها، دسترسی فیزیکی به دوربین های مداربسته را نیز محدود کنید. معمولا برای محافظت از سیستم های مداربسته، تجهیزات در اتاق های مخصوص قرار داده می شود. با کنترل و محدود کردن ورود افراد به این اتاق ها می توان از خطرات دسترسی های غیر مجاز جلوگیری کرد. توجه داشته باشید که محل نصب دوربین مداربسته را به گونه ای انتخاب کنید که به راحتی در دسترس همه افراد قرار نداشته باشد. همچنین برا محافظت بیشتر می توانید از محافظ دوربین مداربسته استفاده کنید.

جداسازی شبکه به منظور افزایش امنیت سایبری دوربین مداربسته

یک راهکار اساسی در امنیت سایبری دوربین مداربسته جداسازی شبکه است. جداسازی شبکه به معنای جدا کردن دوربین ها و تجهیزات دوربین از شبکه های دیگر و سیستم های حساس است. این راهکار به معنای ایجاد یک شبکه مختص دوربین ها و جدا کردن آن ها از شبکه های داخلی سازمان یا سایر دستگاه ها است. به این ترتیب، در صورتی که یک حمله و یا آسیب در یکی از دوربین ها رخ دهد، امکان نفوذ به سایر اجزای شبکه کاهش پیدا می کند. همچنین با ایجاد یک شبکه جداگانه برای دوربین های مداربسته، تهدیداتی که ممکن است از سایر قسمت های شبکه به دوربین ها نفوذ کنند نیز کاهش می یابد.

استفاده از فضای ابری

با استفاده از ذخیره تصاویر دوربین مداربسته در فضای ابری می توانید از خطرات حملات سایبری و هک دوربین مداربسته جلوگیری کنید. فضای ابری یک فضای خارج از شبکه سازمانی به منظور حفظ و نگهداری اطلاعات است. این فضا امکان ذخیره تصاویر و فیلم های دوربین مداربسته خارج از فضای فیزیکی را به کاربر می دهد. فضای ابری از سرقت و دسترسی سایر افراد به اطلاعات دوربین مداربسته جلوگیری می کند. مزیت ذخیره اطلاعات در فضای ابری شامل افزایش امنیت و حفاظت اطلاعات، سرعت بالا در آپلود و انتقال داده ها، دسترسی به اطلاعات در هر زمان و مکان، حفظ اطلاعات و…. می شود.

4/5 - (2 امتیاز)