به طور کلی دو نوع سیستم مداربسته وجود دارد. سیستم مداربسته تحت شبکه و سیستم مداربسته آنالوگ. نوع کابل کشی و انتقال تصویر در این دو سیستم متفاوت است. از این رو تجهیزات و لوازم دوربین مداربسته در سیستم های تحت شبکه و آنالوگ نیز با یکدیگر متفاوت هستند. در این مقاله لیست تجهیزات و لوازم دوربین مداربسته در هر دو سیستم و لوازم جانبی دوربین مداربسته داهوا را بررسی می کنیم.

در این مقاله می خوانید:

  • لیست تجهیزات دوربین مداربسته آنالوگ
  • تجهیزات دوربین مداربسته شبکه

لیست تجهیزات دوربین مداربسته آنالوگ

سیستم های آنالوگ اولین تکنولوژی ارائه شده توسط سیستم های مداربسته هستند. این دوربین ها توسط امواج آنالوگ کار می کنند. دوربین های آنالوگ HD، نسل جدیدتر تکنولوژی آنالوگ هستند. امروزه دوربین های مداربسته آنالوگ HD جایگزین دوربین های آنالوگ قدیمی هستند.

لوازم دوربین مداربسته آنالوگ

اولین تجهیزات در سیستم مداربسته، دوربین مداربسته است. تصاویر توسط دوربین مداربسته ثبت می شوند. انواع دوربین در مدل های مختلف در بازار ارائه می شوند. در سیستم آنالوگ، دوربین تصاویر را به صورت آنالوگ ثبت می کند. از این دوربین ها در کاربری های کوچکتر مانند منازل، مغازه ها و… استفاده می شود. دوربین های آنالوگ در شکل های مختلف دام، اسپیددام و بولت تولید می شوند. تکنولوژی در دوربین مداربسته آنالوگ به سه دسته HDTVI، HDCVI و AHD تقسیم می شود.

دستگاه ضبط DVR

تصاویر پس از ثبت توسط دوربین مداربسته به دستگاه DVR منتقل می شوند. تصاویر در دستگاه DVR پردازش شده و سپس به نمایشگر ارسال می شوند. تنظیماتی مانند رنگ، نور و تجزیه و تحلیل نیز در این دستگاه انجام می شود. هنگام انتخاب DVR باید به برخی نکات مانند تعداد کانال، کیفیت قابل پشتیبانی و… توجه داشته باشید. هر دی وی آر از تعداد مشخصی کانال برخوردار است. تعداد کانال ها در دستگاه DVR به تعداد دوربین های مداربسته شما بستگی دارد. همچنین کیفیت قابل پشتیبانی توسط دی وی آر باید با کیفیت تصاویر دوربین مداربسته یکسان باشد.

دستگاه دی وی آر

هارد دیسک دوربین مداربسته

اطلاعات دوربین مداربسته در هارد دیسک ذخیره می شود. هارد دیسک ها در داخل دستگاه ضبط DVR نصب می شوند. این قطعه در سیستم مداربسته با سایر هاردها متفاوت است. هارد مخصوص سیستم مداربسته به رنگ بنفش است. توجه داشته باشید که هارد باید به صورت جداگانه از DVR خریداری و بر روی آن نصب شود. هر هارد دارای یک ظرفیت مشخص است. ظرفیت هارد دیسک مورد نظر خود را باید بر اساس نیاز های خود خریداری کنید.

کابل تصویر

در سیستم مداربسته آنالوگ برای انتقال تصویر دوربین مداربسته از کابل کواکسیال استفاده می شود. تصاویر پس از ثبت توسط دوربین به وسیله کابل تصویر کواکسیال به دستگاه DVR منتقل می شود. کابل های کواکسیال از دو قسمت مغزی و شیلد تشکیل شده اند. از انواع این کابل ها می توان به RG59، RG58، RG6 و… اشاره کرد. رایج ترین کابل در سیستم مداربسته کابل RG59 است. یک نوع از کابل های کواکسیال کابل ترکیبی است. کابل ترکیبی علاوه بر انتقال تصویر قادر به تامین برق دوربین مداربسته نیز است.

کابل کواکسیال

کابل برق

علاوه بر کابل تصویر در سیستم مداربسته کابل دیگری برای تامین برق وجود دارد. دوربین مداربسته و دستگاه های الکترونیکی برای شروع به کار نیاز به منبع انرژی دارند. همانطور که در قسمت قبل گفته شد می توان از کابل ترکیبی برای انتقال برق و تصویر استفاده کرد. این کار باعث کاهش کابل کشی در سیستم مداربسته می شود. این تکنولوژی را فناوری POC می نامند.

فیش های مخصوص جهت اتصالات

کابل ها توسط فیش به دوربین مداربسته و دستگاه ضبط متصل می شوند. فیش های مورد استفاده در سیستم مداربسته آنالوگ فیش BNC نام دارند.

تجهیزات دوربین مداربسته

منبع تغذیه یا آداپتور دوربین مداربسته

تمام سیستم های الکتریکی برای شروع به کار نیازمند تامین منبع انرژی هستند. برای تامین انرژی مورد نیاز سیستم های مداربسته می توان از آداپتور و یا منبع تغذیه استفاده کرد. دوربین های مداربسته معمولا با برق 12 ولت کار می کنند. همانطور که می دانید برق شهر 220 ولت است. به همین منظور باید از آداپتور و یا منبع تغذیه مناسب به منظور تبدیل برق 220 ولت به 12 ولت استفاده کنیم.

نمایشگر

در آخر برای مشاهده تصاویر و فیلم های دوربین مداربسته نیاز به یک نمایشگر است. نمایشگر برای دریافت تصاویر باید به دستگاه ضبط DVR متصل شود. می توانید از نمایشگرهایی مانند تلویزیون، مانیتور، PC و… استفاده کنید.

لوازم دوربین مداربسته شبکه

دوربین مداربسته تحت شبکه

نوع دیگر دوربین های مداربسته، دوربین مداربسته با تکنولوژی تحت شبکه است. وظیفه اصلی این دوربین ها ثبت تصاویر مورد نیاز است. یکی از تفاوت های دوربین تحت شبکه و آنالوگ در نحوه دریافت و ارسال اطلاعات است. در سیستم شبکه، تصاویر در داخل خود دوربین پردازش می شوند. دوربین های مدار بسته تحت شبکه دارای قابلیت هایی مانند تشخیص چهره، تشخیص نفوذ، تشخیص پلاک و… است. برای انتخاب دوربین مداربسته تحت شبکه باید با توجه به نیاز و کاربری خود نوع دوربین و قابلیت های آن را انتخاب کنید.

دستگاه ضبط NVR

دستگاه ضبط در سیستم مداربسته تحت شبکه NVR نام دارد. وظیفه اصلی این دستگاه دریافت تصاویر از دوربین مداربسته و ضبط آن ها است. دستگاه NVR دارای انواع مختلفی است. این دستگاه بر اساس کیفیت تصاویر، پهنای باند، تعداد کانال، تعداد هارد و… دسته بندی می شود. برخی از این دستگاه ها دارای قابلیت POE هستند. این دستگاه ها قادر به تامین برق دوربین مداربسته نیز هستند. NVR ها دارای قابلیت هایی مانند پلاک خوان، تشخیص چهره، شمارش افراد و… هستند. تنظیماتی مانند تنظیمات ضبط، رنگ، نور و… در دستگاه NVR انجام می گیرد. در سیستم های تحت شبکه به جای دستگاه NVR می توانید از سرور نیز برای ضبط تصاویر استفاده کنید.

دستگاه NVR

هارد دیسک

سیستم تحت شبکه نیز مانند سیستم های آنالوگ برای ذخیره تصاویر نیاز به هارد دارد. هارد در دستگاه NVR و یا سرور نصب می شود. سیستم های تحت شبکه در مقایسه با سیستم های آنالوگ دارای کیفیت تصاویر بالاتری هستند. به همین دلیل در سیستم مداربسته تحت شبکه از هاردهایی با ظرفیت بیشتر استفاده می شود.

سوئیچ

سوئیچ یک پل ارتباطی به منظور اتصال دستگاه های مختلف به یک شبکه است. در سیستم مداربسته سوئیچ ها با تعداد پورت های مختلفی تولید می شوند. از سوئیچ به منظور کاهش کابل کشی در سیستم های تحت شبکه استفاده می شود.

تجهیزات دوربین مداربسته ،سوئیچ

کابل تصویر

در سیستم های تحت شبکه برای انتقال تصاویر از کابل شبکه استفاده می شود. کابل شبکه ارتباط بین دوربین های مداربسته را با دستگاه ضبط فراهم می کند. به عبارت دیگر تصاویر به وسیله کابل شبکه از دوربین های IP به سوئیچ و دستگاه NVR منتقل می شود. کابل های شبکه نیز دارای انواع مختلفی مانند CAT5، CAT6 و… هستند. کابل های شبکه در مقایسه با کابل های کواکسیال از کیفیت بیشتری برخوردار هستند. این کابل ها در مقابل نویز دارای مقاومت بالایی هستند.

کابل برق

اگر سیستم مدار بسته شما دارای قابلیت POE باشد، نیاز به استفاده از کابل برق وجود ندارد. در این شرایط برق مورد نیاز دوربین توسط کابل شبکه تامین می شود. اما در صورت POE نبودن سیستم، برای تامین برق مورد نیاز دوربین باید از کابل مخصوص برق استفاده کنید.

منبع تغذیه و آداپتور در سیستم مداربسته تحت شبکه

منبع تغذیه و آداپتور در سیستم مداربسته تحت شبکه همانند سیستم های آنالوگ باید متناسب با ولت مورد نیاز دوربین مدار بسته انتخاب شود.

نمایشگر

برای مشاهده تصاویر دوربین مداربسته باید نمایشگر را به دستگاه ضبط NVR و یا سرور متصل کنید. توجه داشته باشید برای مشاهده تصاویر با کیفیت واقعی کیفیت تصاویر نمایشگر با کیفیت تصاویر دوربین مداربسته باید هماهنگ باشند.

لوازم جانبی دوربین مداربسته داهوا

شرکت داهوا یکی از معتبرترین و پر فروش ترین تولید کنندگان دوربین مداربسته است. شرکت داهوا دارای انواع دوربین های مداربسته با تکنولوژی تحت شبکه و انالوگ است. همچنین این شرکت دارای لوازم جانبی نیز است. لوازم جانبی دوربین مداربسته داهوا شامل پنل های خورشیدی، تستر دوربین مداربسته، رادیو داهوا و… است.

پنل خورشیدی: پنل خورشیدی یا همان سلول های خورشیدی، دستگاه هایی هستند که توانایی تبدیل انرژی نور خورشید به انرژی الکتریکی را دارند. این پنل ها از مواد نیمه رسانا ساخته شده اند. زمانی که نور خورشید روی پنل خورشیدی تابیده می‌شود، فوتون ها انرژی خود را به الکترون ها منتقل می کنند و الکترون ها در نتیجه حرکت کرده و جریان الکتریکی تولید می کنند.

تستر دوربین مداربسته: این دستگاه دارای قابلیت تست دوربین های مداربسته است. کاربران به وسیله این دستگاه می توانند عملکرد و عملیات مختلف دوربین ها را بررسی کنند. تستر دوربین مداربسته دارای صفحه نمایش با اندازه های متنوع است. علاوه بر قابلیت اتصال و تست دوربین ها، این دستگاه معمولاً دارای ویژگی هایی مانند تست کابل، اندازه گیری ولتاژ و جریان، تست صدا و تصویر، تشخیص نوع سیگنال و رزولوشن تصویر و… نیز است.

1- پنل خورشیدی مدلDH-MHM100: پنل خورشیدی 100 وات داهوا که مناسب برای استفاده در سیستم های روشنایی خارجی و برق دهی خورشیدی می‌باشد.

2- پنل خورشیدیDH-MHM210: پنل خورشیدی 210 وات داهوا که در برابر آب و هوای سخت و شرایط آب و هوایی غیر مطلوب مقاوم است.

3- تستر داهوا مدلDH-SD10A226U-HNI: تستر دوربین مداربسته با قابلیت تست و نصب دوربین های آنالوگ و شبکه، دارای صفحه نمایش 7 اینچی و قابلیت ضبط ویدیو و عکس.

4/5 - (2 امتیاز)