یکی از تکنولوژی‌های مهم در سیستم مداربسته، تکنولوژی WDR در دوربین مداربسته است. WDR به معنی بازه دینامیکی وسیع و مخفف عبارت Wide Dynamic Range است. این تکنولوژی یک تکنولوژی ضد نور است که به بهبود کیفیت تصاویر در شرایط نوری خاص کمک می‌کند. تکنولوژی دیگری که در برخی از دوربین‌های مداربسته وجود دارد، تکنولوژی DWDR است. در ادامه قصد داریم تا به کاربرد این دو قابلیت و تفاوت آن‌ها با یکدیگر بپردازیم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

یکی از تکنولوژی‌های سیستم مداربسته، تکنولوژی WDR در دوربین مداربسته است. WDR مخفف عبارت Wide Dynamic Range است. این تکنولوژی به بهبود کیفیت تصاویر در شرایط نوری خاص کمک می‌کند. تکنولوژی دیگری نیز به نام DWDR وجود دارد. در ادامه قصد داریم تا به کاربرد و تفاوت آن‌ها با یکدیگر بپردازیم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

WDR چیست؟

در یک تصویر ممکن است بخشی از تصویر نسبت به بخش دیگر دارای نور بیشتری باشد. به طور مثال اگر دوربین مداربسته در یک محیط با نور متوسط نصب شده باشد و زاویه دید دوربین در مقابل نور ورودی و یا پنجره قرار داشته باشد، نور شدید خورشید باعث می‌شود، تصویر سوژه تاریک و سیاه ثبت شود. در نتیجه با مشکلات تصویر دوربین مداربسته مواجه می‌شویم. با استفاده از قابلیت wdr در دوربین مداربسته می‌توان اختلاف نور بین دو قسمت کم نور و پر نور را برطرف کرد. در نتیجه تصویر خروجی از کیفیت و وضوح مناسبی برخوردار است. به عبارت دیگر wdr برای برطرف کردن مشکلات تصویر ناشی از قرار گرفتن دوربین در معرض نور شدید است.

DWDR چیست؟

برخی از دوربین‌های مداربسته دارای تکنولوژی WDR و برخی دیگر دارای تکنولوژی DWDR هستند. قابلیت DWDR در دوربین مداربسته نیز همانند دبلیو دی آر به بهبود کیفیت تصویر و اختلاف نور در تصویر کمک می‌کند. DWDR مخفف عبارت Digital Wide Dynamic Range است. این تکنولوژی به شکل دیجیتال و نرم افزاری عمل می‌کند. قابلیت dwdr تصاویر را به صورت نرم افزاری پردازش می‌کند. اغلب دوربین‌های مداربسته‌ای که از قابلیت WDR استفاده می‌کنند از قیمت نسبتا بالایی برخوردار هستند. در دوربین‌های اقتصادی‌تر معمولا از قابلیت DWDR استفاده می‌شود.

کاربرد WDR در دوربین مداربسته چیست؟

در نمونه تصویر زیر کاربرد قابلیت WDR در دوربین مداربسته را می‌توان بهتر درک کرد. زمانی که دوربین به سمت درب ورودی و یا پنجره نصب شده باشد، قسمتی از تصویر کم‌نور و قسمتی دیگر دارای نور بیشتری است. در صورتی که از قابلیت WDR استفاده نشود، همانند تصویر زیر، اختلاف نور در تصویر وجود دارد. بنابراین بخشی از تصویر تاریک و غیر‌واضح است و بخش دیگر دارای نور زیادی است. در واقع عدم وجود قابلیت WDR در این شرایط باعث از دست رفتن جزئیات تصویر می‌شود. اما در تصویر دیگر با وجود WDR مشاهده می‌کنید که نور به صورت یکنواخت در قسمت‌های مختلف وجود دارد.

تفاوت تصویر با قابلیت WDR روشن و خاموش

WDR چگونه باعث بهبود کیفیت تصاویر دوربین می‌شود؟

دوربین‌های مداربسته‌ای که از WDR استفاده می‌کنند دارای دو چیپ تصویر هستند. چیپ اول دارای سرعت شاتر بالا است. این چیپ، جزئیات تصاویر در فضای پر نور را ثبت می‌کند. چیپ دوم دارای سرعت شاتر کم تری است. چیپ دوم وظیفه پردازش تصاویر در محیط‌های کم نور را برعهده دارد. در این صورت دو فریم از یک تصویر به صورت همزمان ثبت می‌شود. سپس این دو فریم با یکدیگر ترکیب شده و یک تصویر با نور یکنواخت در قسمت‌های مختلف داریم. در این شرایط جزئیات تصویر در قسمت‌های پرنور و کم نور به خوبی ثبت می‌شوند.

تفاوت WDR، DWDR و true WDR چیست؟

به طور کلی انواع WDR در دوربین مداربسته به دو نوع تقسیم می‌شود. WDR و true WDR با یکدیگر تفاوتی ندارند و هر دو عبارت برای یک نوع تکنولوژی استفاده می‌شوند. اما DWDR نسخه دیجیتالی و نرم افزاری WDR است. همانطور که گفته شد WDR دارای دو چیپ است که DWDR فاقد این دو چیپ است. WDR با استفاده از ترکیب سرعت مختلف شاتر در چیپ‌ها مشکل اختلاف نور را برطرف می‌کند. در صورتی که DWDR با استفاده از تکنیک‌های نرم افزاری، کیفیت تصاویر را بهبود می‌دهد. کیفیت تصاویر در تکنولوژی WDR بسیار بالاتر از تکنولوژی DWDR است. زیرا تکنولوژی WDR، تصاویر را ثبت کرده و تصویر سوم، ترکیبی بهبود یافته از دو تصویر قبلی است. اما در DWDR اینگونه نیست. در این تکنولوژی تصویر ایجاد شده با استفاده از نرم افزار و به صورت دیجیتالی روتوش و اصلاح می‌شود.

تفاوت WDR و DWDR چیست

قیمت دوربین WDR داهوا

یکی از برندهای معروف و محبوب در زمینه سیستم‌های امنیتی، برند داهوا است. برند داهوا دارای انواع دوربین مداربسته با قابلیت WDR و DWDR است. دوربین WDR داهوا از تصاویر با کیفیت بالاتری در مقایسه با دوربین‌های DWDR داهوا برخوردار است. برای مشاهده قیمت دوربین‌های WDR و DWDR داهوا پس از ورود به لینک زیر، می‌توانید مشخصات دوربین را مطالعه کنید تا از وجود قابلیت WDR یا DWDR اطلاع پیدا کنید.

لیست قیمت دوربین داهوا

قویترین WDR در کدام دوربین مداربسته وجود دارد؟

WDR با واحد دسی بل (db) اندازه‌گیری و نمایش داده می‌شود. به طور مثال در دیتاشیت دوربین‌های مداربسته با عبارات و اعداد 120db و 130db مواجه می‌شوید که نشان دهنده مقدار wdr دوربین است.  هر چه عدد مقابل wdr بیشتر باشد، نشان دهنده کیفیت بهتر تصاویر دوربین مداربسته است. هر چه جزئیات و سطوح بیشتر و واضح‌تری در تصویر مشاهده شود، مقدار wdr بالاتر می‌رود. در نتیجه اگر به دنبال قویترین wdr در دوربین مداربسته هستید، باید از دوربین‌هایی که دارای WDR بالایی هستند، استفاده کنید.

بهترین دوربین WDR داهوا

در این قسمت می‌خواهیم چند نمونه از بهترین دوربین‌های مداربسته WDR داهوا را معرفی کنیم. این دوربین‌ها دارای بالاترین دسی‌بل در WDR هستند.

مشخصات:

 • 130db :WDR
 • نوع بدنه: بولت
 • رزولوشن: 2MP
 • نوع لنز:(2.7–12 mm) موتورایز
 • برد دید در شب: 80 متر Starlight
 • درجه حفاظت: IP67

مشخصات:

 • 130db :WDR
 • نوع بدنه: دام
 • رزولوشن: 2MP
 • نوع لنز: 2.8mm ثابت
 • برد دید در شب: 40 متر Starlight
 • درجه حفاظت: IP67

مشخصات:

 • 120db :WDR
 • نوع بدنه: PTZ
 • رزولوشن: 2MP
 • نوع لنز: 120-4.8 mm متغیر
 • برد دید در شب: Starlight/IR 100 M
 • درجه حفاظت: IP66

قابلیت BLC چیست و چه تفاوتی با WDR دارد؟

BLC نیز یکی دیگر از قابلیت‌های بهبود کیفیت تصویر در دوربین مداربسته است. BLC مخفف عبارت back light compensation است. این قابلیت وظیفه جبران نور پس زمینه را بر عهده دارد. به عبارت دیگر BLC در دوربین مداربسته برای جبران نور زیاد در تصاویر دوربین مداربسته مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی دیگر از قابلیت‌های بهبود کیفیت تصویر در شرایط نوری خاص، قابلیت HLC است. قابلیت HLC در کاربری‌هایی که نیاز به پوشاندن قسمت‌های پر نور است به کار می‌رود. به طور مثال HLC برای پوشاندن نور چراغ ماشین استفاده می‌شود. در صورتی که BLC برای بهبود کیفیت تصویر سوژه‌ای که در مقابل نور زیاد قرار دارد، استفاده می‌شود.

حال تفاوت WDR و BLC چیست؟ در واقع هر دو تکنولوژی به منظور جبران اختلاف نور در تصویر و بهبود کیفیت تصویر در شرایط نوری خاص استفاده می‌شوند. اما این دو تکنولوژی با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. قابلیت WDR دارای قدرت و کیفیت تصویر بالاتری در مقایسه با BLC است. زیرا تکنولوژی‌های BLC و HLC نیز به صورت نرم‌افزاری کار می‌کنند. همچنین دوربین‌های مداربسته‌ای که دارای تکنولوژی WDR هستند از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

HLC در دوربین مداربسته
ادامه مطلب
مقایسه کیفیت تصویر دوربین مداربسته
ادامه مطلب
تنظیمات رنگ دوربین مداربسته
ادامه مطلب
5/5 - (1 امتیاز)