ثبت و نمایش تصاویر با کیفیت و وضوح بالا یکی از مهم‌ترین وظایف دوربین‌های مداربسته است. BLC یکی از قابلیت‌های دوربین مداربسته است. قابلیت BLC در دوربین مداربسته با جبران نور پس زمینه، باعث بهبود کیفیت تصویر در شرایط نوری مختلف می‌شود. در ادامه به معرفی و کاربرد قابلیت BLC در دوربین مداربسته و تفاوت آن با قابلیت‌های دیگر مانند HLC، WDR و… می‌پردازیم.

در این مقاله می‌خوانید:

BLC  مخفف عبارت “Backlight Compensation” به معنای جبران کننده نور پس زمینه است. این ویژگی مهم در دوربین‌های مداربسته به بهبود کیفیت تصویر در شرایط نوری مختلف کمک می‌کند. در این مقاله به معرفی و کاربرد قابلیت BLC می‌پردازیم.

در این مقاله می‌خوانید:

BLC چیست؟

BLC مخفف عبارت “Backlight Compensation”  به معنای جبران کننده نور پس زمینه است. در واقع قابلیت BLC در دوربین مداربسته وظیفه تنظیم نور تصاویر دوربین در شرایط نوری مختلف را بر عهده دارد. این ویژگی در دوربین مدار بسته باعث افزایش کیفیت تصاویر می‌شود. زمانی که یک سوژه در معرض نور مستقیم قرار دارد و نور پس زمینه کم و تاریک است، ممکن است دوربین به خوبی قادر به ثبت جزئیات سوژه نباشد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که نور مستقیم از پشت سوژه به دوربین وارد شده و سوژه به صورت سیاه و سفید در تصویر ظاهر می‌شود.

ویژگی BLC در دوربین‌های مداربسته به عنوان یک راه حل برای این مشکل عمل می‌کند. زمانی که BLC فعال است، دوربین سعی می‌کند نور نقاط نورانی (مانند پس زمینه روشن) را کاهش دهد تا نور مناسب به سوژه برسد. این عمل باعث نمایش تصویر با وضوح و کیفیت بیشتر می‌شود. در نتیجه وجود قابلیت‌هایی همانند BLC برای بهبود کیفیت تصاویر در شرایط نوری خاص از اهمیت بسیاری برخوردار است.

کاربرد BLC در دوربین مداربسته چیست؟

کاربرد اصلی BLC در دوربین‌های مداربسته (CCTV)، بهبود کیفیت تصاویر در شرایط نوری دشوار است. برخی از مواقع دوربین مداربسته با چالش‌های نوری از جمله مواردی که نور به صورت مستقیم از پشت سوژه به دوربین می‌تابد (که باعث تار شدن سوژه و از دست رفتن جزئیات می‌شود) مواجه می‌شود. در این شرایط BLC به جلوگیری از این مشکل کمک می‌کند.

برخی از محیط‌ها ممکن است دارای اختلاف نور در دو محیط داخل و بیرون با یکدیگر باشند. در این شرایط دوربین قادر به نمایش همزمان هر دو سطح نوری نیست. برای درک بهتر کاربری بی ال سی در دوربین مدار بسته یک مثال می‌زنیم. تصور کنید دوربین مداربسته شما در مقابل پنجره نصب شده است. در این صورت نور خورشید در روز با شدت زیاد به اتاق و دوربین می‌تابد. دیافراگم دوربین با توجه به میزان نور زیاد در محیط بسته می‌شود. در نتیجه قسمتی از تصویر بسیار روشن و قسمتی دیگر بسیار تاریک می‌شود. دوربین‌های مداربسته‌ای که دارای قابلیت BLC هستند از بروز این مشکل جلوگیری می‌کنند. BLC باعث می‌شود تا تصاویر محیط داخل با وضوح و جزئیات کامل ثبت شوند.

نکته‌ای که در این شرایط وجود دارد این است که محیط بیرونی سفید شده و به صورت واضح قابل رویت نیست. به طور کلی در محیط‌هایی که دارای اختلاف نور زیاد هستند و تصاویر محیط بیرونی برای کاربر فاقد اهمیت است از تکنولوژی BLC استفاده می‌شود.

نحوه کار و بهبود کیفیت تصاویر با قابلیت BLC

نحوه کار BLC در دوربین چگونه است؟ قابلیت BLC چگونه باعث بهبود کیفیت تصاویر دوربین مداربسته می‌شود؟ این تکنولوژی در محیط‌هایی با اختلاف شدت نور، محیطی که دارای نور زیادی است را نادیده گرفته و محیط با نور کم‌تر را به عنوان مرجع در نظر می‌گیرد. بنابراین دیافراگم دوربین مداربسته با توجه به نور محیط داخلی باز می‌شود. این کار باعث می‌شود تا نور مورد نیاز برای ثبت تصاویر محیط داخلی تامین شود. البته توجه داشته باشید که در باز شدن میزان دیافراگم محدودیت وجود دارد و این موضوع به این معنی نیست که می‌توانید، محیط‌های بسیار کم نور را پر نور کنید. یکی از مشکلاتی که در تکنولوژی BLC وجود دارد این است که تصاویری که در محیط پر نور وجود دارند به صورت کاملا سفید و اشباع شده نمایش داده می‌شوند.

قیمت دوربین مداربسته BLC

قیمت دوربین مداربسته BLC با توجه به عوامل مختلفی از جمله برند دوربین مداربسته، کیفیت تصویر، قابلیت‌های دیگر در دوربین، نوع دوربین و… تعیین می‌شود. یکی از برندهای معروف و با کیفیت در زمینه سیستم مدار بسته داهوا است. دوربین داهوا دارای انواع و مدل‌های مختلفی است. با ورود به لینک زیر می‌توانید قیمت دوربین مداربسته BLC داهوا را مشاهده کنید.

قیمت دوربین داهوا

مزایای استفاده از قابلیت BLC در دوربین مداربسته

حفظ جزئیات سوژه: یکی از مهمترین مزایای BLC این است که به دوربین امکان مواجهه با نور مستقیم از پشت سوژه را می‌دهد. در این شرایط جزئیات سوژه مورد نظر نیز همچنان حفظ می‌شود.

کاربری آسان: استفاده از این قابلیت بدون پیچیدگی و بسیار آسان است. قابلیت BLC به صورت اتوماتیک فعال می‌شود و نیازی به تنظیمات دستی توسط کاربر ندارد. فعال شدن اتوماتیک این قابلیت به کاربران این امکان را می‌دهد تا بدون نگرانی از تغییرات نوری تصاویر دوربین را مشاهده کنند.

هزینه کم: این تکنولوژی در دوربین‌های مداربسته از هزینه نسبتا پایینی برخوردار است. در واقع کم هزینه بودن این قابلیت باعث استفاده رایج آن در دوربین‌ها شده است. می‌توانید دوربین مداربسته با قابلیت BLC را با قیمت مناسب و به صرفه تهیه کنید.

کیفیت بالا تصاویر: به طور کلی، استفاده از ویژگی BLC در دوربین‌های مداربسته به کاربران این امکان را می‌دهد تا در شرایط نوری مختلف تصاویر با کیفیت و واضحی ضبط و مشاهده کنند.

تفاوت دو قابلیت BLC و WDR

هر دو تکنولوژی BLC و WDR برای بهبود کیفیت تصویر استفاده می‌شوند. مهم‌ترین تفاوت دو تکنولوژی BLC و WDR نحوه عملکرد آن‌ها است. تکنولوژی WDR در دوربین مداربسته به صورت سخت افزاری عمل می‌کند و باعث بهبود کیفیت تصاویر می‌شود. در صورتی که این عمل توسط BLC به صورت نرم‌افزاری انجام می‌شود. WDR در مقایسه با BLC از قدرت بیشتری برخوردار است. به عبارت دیگر تصاویری که توسط دوربین‌های مداربسته با قابلیت WDR ثبت می‌شوند از کیفیت و وضوح بالاتری برخوردار هستند. البته توجه داشته باشید، تصاویر دوربین مداربسته با تکنولوژی BLC بسیار با کیفیت‌تر از دوربین‌های فاقد این قابلیت هستند. تفاوت دیگری که می‌توان در مقایسه این دو تکنولوژی بیان کرد، قیمت آن‌ها است. دوربین‌های مداربسته با تکنولوژی WDR از قیمت بالاتری نسبت به دوربین‌های BLC برخوردار هستند.

تفاوت دو قابلیت BLC و WDR

تفاوت BLC و HLC چیست؟

HLC  نیز همانند دو تکنولوژی BLC و WDR برای بهبود کیفیت تصویر در شرایط نوری مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.. HLC نیز مانند BLC یک مکانیزم نرم افزاری است. قابلیت HLC دوربین مداربسته برای کاهش نور در منبع نورهای بسیار قوی است. هنگامی که منبع نورهای قوی مانند چراغ ماشین‌ها، نورافکن و… به دوربین تابیده شوند باعث افت کیفیت تصویر می‌شوند. در این شرایط قابلیت HLC به کمک تصویر آمده تا دوربین تصاویر را با کیفیت مناسب ثبت کنند. در مقابل BLC یک جبران کننده نور پس زمینه است تا همانطور که گفته شد از سیاه شدن تصویر سوژه‌ای که در مقابل نور قرار دارد جلوگیری شود. از کاربردهای HLC می‌توان به دوربین‌های کنترل ترافیک اشاره کرد.

DNR در دوربین مداربسته

تکنولوژی DNR در دوربین مداربسته نیز با کاهش نویز دیجیتالی تصویر باعث افزایش کیفیت تصویر و وضوح بیشتر آن می‌شود. نویز دیجیتالی اغلب به صورت مجموعه‌ای از پیکسل‌های ناخواسته و تاریک در تصویر ظاهر می‌شود. این نویز ممکن است به دلایل مختلفی از جمله شرایط نوری ضعیف، حساسیت بالای دوربین یا تنظیمات نادرست دوربین ایجاد شود.

ویژگی DNR به دوربین این امکان را می‌دهد تا نویز‌های دیجیتالی را در تصاویر حذف کرده و یا کاهش دهد. این عمل به بهبود کیفیت تصاویر کمک می‌کند. این ویژگی در شرایط نوری دشوار یا در مواقعی که تصویر با نویز زیادی روبرو است، کاربرد دارد.

اهمیت استفاده از قابلیت‌های بهبود کیفیت تصویر

کاربرد و هدف اصلی از نصب دوربین مداربسته حفظ ایمنی و نظارت بر محیط است. در نتیجه کیفیت تصاویر و مشاهده جزئیات از اهمیت بالایی برخوردار هستند. همانطور که توضیح داده شد، شرایط مختلف نوری می‌تواند باعث افت کیفیت و یا از بین رفتن قسمتی از تصاویر شود. در صورت رخ دادن حادثه این موضوع مشکل ساز می‌شود. در این شرایط اهمیت استفاده از دوربین‌های مداربسته با قابلیت‌های بهبود کیفیت تصویر خود را نشان می‌دهند. با توجه به اولویت‌ها، بودجه و محیط نصب می‌توانید ویژگی‌های بهبود کیفیت تصویر در دوربین را انتخاب کنید.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

تنظیمات رنگ دوربین مداربسته
ادامه مطلب
مشکلات تصویر دوربین مداربسته
ادامه مطلب
ادامه مطلب
5/5 - (1 امتیاز)