کیفیت دوربین مدار بسته از ویژگی های مهم سیستم های نظارتی است. شما می توانید با مقایسه کیفیت تصویر دوربین مداربسته در برندها و مدل های مختلف به آنچه که برای کاربری شما مناسب است برسید. در این مطلب می خواهیم مهم ترین عامل موثر در کیفیت تصویر دوربین داهوا که همان رزولوشن است را بررسی کنیم. دوربین های مداربسته در انواع رزولوشن تولید می شوند. هرچه رزولوشن دوربین بالاتر باشد دوربین تصویر با وضوح بالاتری ارائه می کند. برای آنکه دید بهتری نسبت به آنها داشته باشید در ادامه آنها را با یکدیگر مقایسه کنیم.

تنها وضوح بالا کیفیت تصویر بالا را تضمین نمی کند

ممکن است رزولوشن دوربین بالاتری برای خواندن پلاک خودرو و یا شناسایی چهره بخواهید. از طرفی بسیاری از دوربین‌های مداربسته با وضوح بالا ممکن است تصویر ایده‌آل را ارائه ندهند. حتی وقتی برای جزئیات بیشتر زوم می‌کنید، تصاویر آن‌ها تار می‌شوند. بنابراین، مهم است که قبل از خرید، بدانیم که بهترین وضوح برای دوربین مداربسته در کاربری ما چیست. همچنین چگونه کیفیت تصویر دوربین های مداربسته را با هم مقایسه و وضوح دوربین را انتخاب کنیم. زمانی که در مورد عوامل موثر در ایجاد تصاویر واضح صحبت می کنیم منظور این عوامل هستند:

  1. رزولوشن: 1080p/4MP/5MP/4K
  2. ویژگی های کلیدی: دید درشب، WDR و…
  3. فاکتورهای تاثیر گذار: فاصله کانونی، اندازه حسگر، نرخ فریم

رزولوشن در دوربین مداربسته چیست؟

رزولوشن دوربین مداربسته تعداد کل پیکسل های تشکیل دهنده یک تصویر است که با عرض و ارتفاع تصویر اندازه گیری می شود. به عنوان مثال، عرض و ارتفاع یک تصویر 2 مگاپیکسلی به ترتیب 1920 و 1080 است. با ضرب این دو رقم در هم، به عدد 2,073,600 خواهید رسید که تعداد کل پیکسل های موجود در تصویر است. همچنین از ارتفاع یک تصویر برای نماد وضوح استفاده می شود و به این ترتیب وقتی در مورد تصویری با 2 میلیون پیکسل صحبت می کنید، می توانید وضوح دوربین را 1080p بگویید. رایج ترین رزولوشن دوربین های مداربسته در بازار از جمله دوربین های داهوا شامل 2MP (1080p)، 4MP (1440p)، 5MP (1920p) و 8MP (4K/2160p) است. دوربین با رزولوشن های 12، 20 و بالاتر نیز وجود دارد که در کاربری های خاص و حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع کیفیت تصویر دوربین مدار بسته

کیفیت تصویر 4K چیست؟

دوربین مداربسته ای که دارای رزولوشن 4K یا 8 مگاپیکسل است، تصاویر را با وضوح فوق العاده ای ارائه می کند. اگر بخواهیم از نظر تعداد پیکسل دوربین Dahua به آن نگاه کنیم تصویری با رزولوشن خیره‌کننده 3840 در 2160 پیکسل است. اگر تعداد پیکسل‌های موجود در دوربین 2 مگاپیکسل را چهار برابر کنید به این وضوح دست می یابید. با 8میلیون پیکسل تصویر کاملاً واقعی ثبت می شوند. دوربین 8 مگاپیکسل داهوا دارای رنگ های زنده تر، جزئیات قابل رویت بیشتر و عمق تصویر بینظیر خواهد بود. 

کیفیت تصویر 1440p چیست؟

کیفیت تصویر در این دوربین از Full HD بالاتر و از 4K پایین تر است. از نظر تعداد پیکسل تصویر با وضوح 2560 x 1440 پیکسل ارائه می شود. شما این کیفیت را در دوربین های 4 مگاپیکسل یا 2K می توانید ببینید. در مقایسه با کیفیت تصویر دوربین های 2 مگاپیکسل باید گفت تعداد پیکسل های تصویر 1.78 برابر بیشتر می شود. این کیفیت در دوربین های مداربسته داهوا نیز تصاویر عالی را به کاربر ارائه می دهد.

کیفیت تصویر 1080p چیست؟

رزولوشن 1080p که به آن فول اچ دی نیز می گویند دارای رزولوشن 1920 در 1080 پیکسل است. در حالی که پیکسل های کمتری نسبت به 4K و 2K ارائه می دهد، هنوز هم وضوح استاندارد برای بسیاری از اشکال است. فیلم‌های با کیفیت بالا، وظایف محاسباتی عمومی و بازی‌ها همگی در این وضوح به خوبی کار می‌کنند. این انتخاب استاندارد برای اکثر مصرف کنندگان است. از نظر هزینه، عملکرد دوربین و کیفیت بصری این دوربین ها در میان انواع دوربین های داهوا مقرون به صرفه هستند.

کیفیت 720p چیست؟

در مقایسه کیفیت تصویر دوربین مداربسته کیفیت HD را داریم. این کیفیت 720p که به عنوان HD Ready نیز شناخته می شود، وضوح 1280 در 720 پیکسل را نمایش می دهد. ممکن است پیکسل های کمتری نسبت به همتایان با وضوح بالاتر ارائه کند، اما همچنان جایگاه خود را در دنیای رسانه دارد. این امر به‌ویژه در حوزه پخش زنده که در آن انتقال داده پایدار بر نیاز به وضوح فوق‌العاده برتری دارد، رایج است. به عبارت دیگر در پخش زنده نمایش بدون وقفه از وضوح عالی اولویت بیشتری دارد، این کیفیت مورد استقبال کاربران قرار می گیرد.

سایر کیفیت های تصویری

در مقایسه کیفیت تصویر دوربین مداربسته به دوربین های آنالوگ قدیمی می رسیم. در دوربین های مداربسته آنالوگ کیفیت های دیگری برای تصویر دوربین دیده می شود. این کیفیت ها پایین تر از 720 پیکسل هستند. وضوح تصویر در این کیفیت ها چندان مطلوب نیست. اگر چه با روی کار آمدن دوربین های آنالوگ HD کیفیت های دوربین مداربسته در این تکنولوژی ارتقاء یافته و با دوربین های تحت شبکه فاصله کمتری پیدا کردند. این اتفاق برای تمام برندهای تولید کننده دوربین مداربسته به ویژه آنهایی که در هر دو تکنولوژی فعالیت دارند مانند داهوا دیده شد. بالاترین وضوح برای دوربین های آنالوگ قدیمی D1 یا 4CIF است. این وضوح شامل 704 * 480 پیکسل است. برخی از کیفیت تصویر دوربین های آنالوگ را می توانید با توجه به جدول و تصویر زیر با یکدیگر مقایسه کنید.

مقایسه کیفیت تصویر دوربین مداربسته چگونه است؟

مقایسه کیفیت تصویر دوربین مداربسته با توجه به رزولوشن، دید در شب، لنز، حسگر، فریم ریت، نوع فشرده سازی، عملکرد دوربین و… انجام می شود. در واقع هنگام مقایسه کیفیت تصویر دوربین های مداربسته، فاکتورهای مختلفی را باید در نظر بگیریم. برخی از مهم ترین این فاکتورها در زیر آمده است:

رزولوشن:

تعداد پیکسل هایی است که تصویر را تشکیل می دهند. هرچه رزولوشن بالاتر باشد، تصویر واضح تر و دقیق تر خواهد بود. شما می توانید وضوح دوربین های مداربسته مختلف را با مشاهده تعداد پیکسل های آنها مقایسه کنید.

نرخ فریم:

نرخ فریم، تعداد تصاویر در یک ثانیه است که توسط دوربین ثبت می‌شود. نرخ فریم بالاتر منجر به یک تصویر روان تر و واضح تر در ویدئوها می شود. با مشاهده مشخصات ارائه شده توسط سازنده می توانید از نرخ فریم در دوربین مداربسته اطلاع پیدا کنید.

فشرده سازی:

به نحوه فشرده سازی ویدئو قبل از ذخیره سازی اشاره دارد. اگر فشرده سازی خیلی زیاد باشد، می تواند منجر به از دست دادن جزئیات و وضوح تصویر شود. نوع کدک فشرده سازی در حفظ کیفیت تصویر در زمان کاهش حجم اهمیت دارد. می توانید با مشاهده مشخصات ارائه شده توسط سازنده، میزان فشرده سازی دوربین های مداربسته مختلف را با هم مقایسه کنید.

عملکرد در نور کم:

به عملکرد دوربین در شرایط کم نور اشاره دارد. دوربین با عملکرد خوب در نور کم می تواند تصاویر واضحی را حتی در مناطق کم نور ثبت کند. با مشاهده مشخصات ارائه شده توسط سازنده می توانید عملکرد دوربین های مداربسته مختلف را در نور کم مقایسه کنید.

قابلیتWDR :

به توانایی دوربین برای ثبت جزئیات در هر دو قسمت روشن و تاریک تصویر اشاره دارد. دوربین با WDR خوب می‌تواند حتی در شرایط نوری چالش‌برانگیز نیز تصاویر واضحی ثبت کند. با مشاهده مشخصات ارائه شده توسط سازنده می توانید عملکرد WDR دوربین های مداربسته مختلف را با هم مقایسه کنید.

هنگام مقایسه کیفیت تصویر دوربین مدار بسته، مهم است که همه این عوامل را در نظر بگیرید و دوربینی را انتخاب کنید که بهترین نیازهای شما را برآورده کند.

4.7/5 - (4 امتیاز)