چشمک زدن دوربین مداربسته می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. روشن و خاموش شدن دوربین می‌تواند به معنی اعلام هشدار حادثه و یا اعلام وجود مشکل در دوربین باشد. همچنین ممکن است دستگاه DVR شما نیز به صورت مداوم و همراه با صدای بوق چشمک بزند. این نیز به معنی وجود یک مشکل در سیستم مداربسته است. با ما همراه باشید تا علت چشمک زدن دوربین مداربسته و دستگاه دی وی ار را بررسی کنیم.

در این مقاله می‌خوانید:

روشن شدن چراغ دوربین مدار بسته

روشن شدن چراغ دوربین مدار بسته می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. علت چشمک زدن چراغ دوربین مداربسته به نوع و مدل دوربین نیز بستگی دارد. در برخی از دوربین‌ها روشن و خاموش شدن چراغ به معنی برق رسانی و کارکردن صحیح دوربین است. اما در برخی دیگر اینطور نیست و روشن خاموش شدن چراغ دوربین مداربسته به معنی وجود مشکل در دوربین است. در ادامه دلایل چشمک زدن دوربین مداربسته را به طور کلی بررسی می‌کنیم.

کار کردن دوربین به درستی: در برخی از دوربین‌های مداربسته، چشمک زدن دوربین به معنی اتصال صحیح دوربین به شبکه و دستگاه ضبط و در نهایت عملکرد صحیح است.

وجود مشکل در دوربین: در برخی دیگر از دوربین‌ها چشمک زدن چراغ دوربین به معنی وجود مشکل در دوربین مداربسته است. این مشکل می‌تواند خرابی دوربین، مشکل نرم‌افزاری، مشکلات سخت‌افزاری، مشکلات فنی و… باشد.

جابه‌جا شدن دوربین: در بین انواع دوربین مداربسته، دوربین‌هایی وجود دارد که با جابه‌جا شدن و یا دستکاری شدن شروع به چشمک زدن می‌کند. با این قابلیت می‌توان از دستکاری شدن دوربین مدار بسته اطلاع پیدا کرد.

عدم تامین برق کافی: گاهی علت چشمک زدن چراغ دوربین، کافی نبودن انرژی مورد نیاز دوربین است. ممکن است نوسانات برق، مشکل در اتصالات و… باعث نرسیدن برق کافی به سیستم مداربسته شود.

چشمک زدن چراغ قرمز دوربین مداربسته

اگر با چراغ چشمک زن قرمز رنگ دوربین مداربسته مواجه شدید، علت چیست؟ در برخی از موارد ممکن است به دلیل قطع شدن اتصال دوربین و اینترنت چراغ چشمک زن به رنگ قرمز دربیاید. در این حالت می‌توانید دوربین را از برق جدا کرده و مجدد وصل کنید. چراغ دوربین در این حالت باید به چراغ چشمک زن سبز و یا ابی رنگ تغییر کند. اگر دوربین قبلا به شبکه وای فای متصل شده باشد این چراغ آبی رنگ می‌شود. همچنین اگر دوربین در حال برقراری اتصال به شبکه باشد، چراغ چشمک زن سبز می‌شود.

در صورتی که مشکل چشمک زدن چراغ قرمز دوربین مداربسته برطرف نشد، باید از راه اندازی مجدد دوربین مداربسته استفاده کنید. برای اینکار دکمه ریست که در زیر دوربین قرار دارد را فشار دهید و برای چند ثانیه نگه دارید. پس از ریست کردن، دوربین مجدد اتصال بین دوربین و اینترنت برقرار می‌شود. اگر از دوربین مدار بسته باطری خور استفاده می‌کنید، می‌توانید با خارج کردن باتری دوربین مداربسته، اتصال بین WIFI و دوربین را برقرار کنید. همچنین می‌توانید دوربین مداربسته را از حافظه سیستم پاک کرده و مجدد اضافه کنید.

چشمک زدن دوربین مداربسته به رنگ سبز

زمانی که چراغ دوربین مداربسته به رنگ سبز و ثابت است به معنی عملکرد صحیح دوربین مداربسته است. اما هنگامی که این چراغ به صورت چشمک زن و به رنگ سبز است، علت آن چیست؟ این مشکل ممکن است در دوربین‌های Blink یا دوربین چشمک زن رخ دهد. ممکن است علت این اتفاق نیز مشکل در اینترنت باشد. ممکن است فاصله طولانی بین دوربین و روتر باعث ضعیف شدن سیگنال شود. همچنین ممکن است اینترنت به صورت محلی قطع شده باشد. اگر دیگر دستگاه‌های متصل به اینترنت به درستی کار می‌کنند و فاصله بین دوربین و روتر مناسب است، ممکن است سرورهای ارتباطی دوربین با قطعی مواجه شده باشند. برای اطمینان از این موضوع وارد سایت DownDetector شده و صفحه اصلی را چک کنید. اگر دیگر کاربران نیز با این مشکل مواجه شده و مشکل را گزارش دهند، در صفحه اصلی سایت نمایش داده می‌شود.

اگر مشکل چشمک زدن دوربین مداربسته را در قسمت‌های قبل پیدا نکردید، می‌توانید دکمه ریست دوربین را فشار دهید. پس از راه اندازی مجدد دوربین، اگر همچنان با مشکل چشمک زدن چراغ دوربین مواجه بودید، باید از کارشناسان دوربین مداربسته کمک بگیرید. برای مشاوره رایگان می‌توانید با شماره تماس 88500020-021 تماس بگیرید.

چگونه نور چشمک زن دوربین مداربسته را غیر فعال کنیم؟

همانطور که گفته شد برخی از دوربین‌های مداربسته دارای چراغی هستند که هنگام ضبط روشن می‌شود. ممکن است چشمک زدن دوربین مداربسته برای برخی از کاربران ایجاد مزاحمت کند و به دنبال خاموش کردن آن باشند. در این قسمت نحوه خاموش و غیر فعال کردن این چراغ را آموزش می‌دهیم. اگر از دوربین‌های مداربسته outdoor، indoor، Blink و یا mini استفاده می‌کنید، وارد تنظیمات دوربین شوید. بر روی قسمت Status LED کلیک کنید. برای خاموش شدن چراغ ال ای دی باید گزینه Always Off را انتخاب کنید.

در بین دوربی‌های مداربسته، نوع دیگری از دوربین‌های چشمک زن نیز وجود دارد. دوربین‌های مداربسته Blink XT و XT2 از دوربین‌های چشمک زن هستند. برای خاموش کردن چراغ این دوربین‌ها باید محفظه باتری را برداشته و کلید REC.LED را در حالت خاموش قرار دهند. این دکمه در کنار شماره سریال دوربین قرار دارد.

چشمک زدن دستگاه dvr

هنگامی که دستگاه DVR در حال کار کردن باشد، چشمک می‌زند. اما زمانی چشمک زدن دستگاه DVR نشان دهنده وجود مشکل است که دستگاه به صورت مداوم چشمک زده و با صدای بوق همراه باشد. در این شرایط باید مشکلاتی که ممکن است باعث چشمک زدن دستگاه دی وی ار شوند را بررسی کنید. در ادامه دلایل چشمک زدن دستگاه دی وی ار دوربین را مطرح می‌کنیم.

اشکال در اتصالات و کابل‌ها: اولین مرحله برای رفع مشکل چشمک زدن دستگاه DVR، بررسی کابل‌ها و اتصالات دوربین است. ممکن است کابل‌ها دچار قطعی، شل شدن، آسیب دیدن و… شده باشند.

مشکل در منبع تغذیه: اگر منبع تغذیه با مشکل مواجه شده باشد و برق دستگاه به خوبی تامین نشود، دستگاه دی وی آر شروع به چشمک زدن و بوق زدن می‌کند. منبع تغذیه را بررسی کنید. اگر مشکلی در منبع تغذیه وجود دارد نسبت به تعمیر و تعویض آن اقدام کنید.

اتصال به شبکه: یکی دیگر از دلایل چشمک زدن دستگاه DVR در دوربین مداربسته می‌تواند وجود مشکل در اتصال به شبکه باشد.

مشکل در هارد: اگر هارد بر روی دستگاه ضبط قرار نگرفته باشد، دستگاه شروع به بوق زدن می‌کند. همچنین ممکن است هارد دستگاه پر شده باشد و یا دستگاه قادر به پشتیبانی از هارد مورد نظر نباشد.

داغ شدن دستگاه: داغ شدن بیش از حد دستگاه DVR می‌تواند باعث آسیب دیدن دستگاه شود. در این حالت دستگاه برای اعلام هشدار شروع به چشمک زدن می‌کند.

رفع مشکل چشمک زدن دستگاه دی وی ار

  1. کابل‌های متصل به دستگاه را چک کنید. ممکن است دچار قطعی شده و یا به خوبی به دستگاه متصل نشده باشند.
  2. منبع تغذیه را بررسی کنید. از عملکرد صحیح و برق رسانی به دستگاه اطمینان حاصل پیدا کنید. همچنین نوسانات برق نیز می‌تواند باعث اختلال در عملکرد دستگاه شود. اگر برق منطقه دارای نوسانات برقی است، می‌توانید از محافظ برق استفاده کنید.
  3. می‌توانید دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کنید تا از پشتیبانی هارد توسط دستگاه مطلع شوید. همچنین می‌توانید با مطالعه مقاله تست هارد دوربین مداربسته از سلامت هارد دیسک مطمئن شوید.
  4. دستگاه دی وی ار را در محیطی با تهویه مناسب قرار دهید تا از داغ شدن بیش از حد آن جلوگیری شود.
  5. اگر با وجود تمام راهکارهای بالا، همچنان با مشکل چشمک زدن دستگاه مواجه بودید، ممکن است دستگاه با مشکل سخت افزاری مواجه شده باشد. در این صورت باید به نمایندگی مراجعه کرده و از کارشناسان مربوطه کمک بگیرید.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

دوربین مداربسته چراغ دار
ادامه مطلب
فلیکر در دوربین مداربسته
ادامه مطلب
نقطه کور دوربین مداربسته
ادامه مطلب
4.5/5 - (2 امتیاز)