نقطه کور در دوربین مداربسته به مکان هایی گفته می شود که دوربین نتواند تصویر آن ها را ضبط کند و نمایش دهد. این مسئله به دلیل طراحی فیزیکی دوربین و زاویه دید آن ایجاد می شود. در واقع، هر دوربین مداربسته دارای یک زاویه دید مشخصی است و نمی تواند تمامی منطقه مورد نظر را پوشش دهد. به همین دلیل، ممکن است برخی مناطق از دید دوربین خارج شوند. حال از کجا تشخیص دهیم نقطه کور دوربین مداربسته کجاست؟ چگونه نقاط کور دوربین مدار بسته را کاهش دهیم. در ادامه به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد.

در این مقاله می خوانید:

تشخیص نقطه کور دوربین مداربسته

نقطه کور دوربین مداربسته به طراحی و موقعیت قرار گیری دوربین بستگی دارد. در واقع، هر دوربین مداربسته دارای زاویه دید مشخصی است و نمی تواند تمامی مناطق را به طور همزمان پوشش دهد. به همین دلیل، مناطقی که در زاویه دید دوربین قرار ندارند، به عنوان نقطه کور شناخته می شوند. اگر به تصاویر دوربین مدار بسته دسترسی دارید، می توانید با مشاهده تصاویر متوجه نقاط کور دوربین مداربسته شوید. اما اگر امکان دسترسی به این تصاویر وجود ندارد، باید نقطه کور را بر اساس نصب دوربین پیدا کنید. به طور کلی نقاط کور دوربین مداربسته عبارتند از:

  • زیر دوربین: اغلب دوربین های مداربسته قادر به ثبت تصاویر در شعاع یک متری زیر دوربین نیستند.
  • قرار گرفتن دوربین در معرض نور قوی: نقطه ای که دوربین در معرض نور خورشید و یا یک منبع نوری قوی قرار دارد نیز به عنوان نقطه کور در نظر گرفته می شود. زیرا نور با شدت زیاد به لنز تابیده و باعث سیاه شدن تصویر می شود.
  • اختلاف نور زیاد در محیط: اختلاف نور زیاد باعث افت کیفیت و حتی در مواقعی سیاه شدن تصویر می شود. به طور مثال با نصب دوربین در مقابل درب یک محیط کم نور، به محض باز کردن درب بیرونی، نور با شدت زیاد به لنز تابیده می شود. این نور باعث سیاه شدن تصاویر می شود.

تاثیر زاویه دید در نقاط کور

یکی از عوامل تاثیر گذار بر نقطه کور دوربین مداربسته، زاویه دید دوربین مداربسته است. زاویه دید دوربین به منطقه ای گفته می شود که دوربین می تواند تصاویر آن را پوشش دهد. با افزایش زاویه دید، منطقه ای که تحت پوشش دوربین قرار می گیرد، افزایش می یابد و نقاط کور کاهش می یابد. در مقابل، با کاهش زاویه دید، دوربین توانایی ثبت تصاویر از مناطق گسترده تری را از دست می دهد و نقاط کور افزایش می یابند. البته این نکته نیز قابل ذکر است که هر چه زاویه دید افزایش یابد، جزئیات کمتری در تصویر قابل رویت است. کم ترین نقطه کور مربوط به دوربین مداربسته چشم ماهی و پانوراما است. این دوربین ها دارای زاویه دید 360 درجه و بدون نقطه کور هستند.

راه های کاهش نقطه کور در دوربین های مداربسته

کاهش نقاط کور در دوربین های مداربسته از اهمیت بسیاری برخوردار است تا تمام مناطق به درستی تحت نظر قرار گیرند. در ادامه، راهکارهایی برای کاهش نقاط کور در دوربین های مدار بسته را معرفی می کنیم:

نکات مهم در نصب دوربین مداربسته

یکی از مواردی که در کاهش و افزایش نقطه کور دوربین مداربسته تاثیرگذار است، نحوه نصب و محل دوربین است. محل نصب دوربین مداربسته را بر اساس پوشش محیط های حساس و با کمک متخصصین انتخاب کنید. در انتخاب محل نصب به نور محیط نیز توجه کنید. نور نامناسب محیط می تواند باعث افزایش نقطه کور دوربین مداربسته شود. دوربین مداربسته را باید به گونه ای نصب کنید که تابش نور به صورت مستقیم و با شدت به لنز نباشد. توصیه می شود، منبع نور و دوربین مداربسته حداقل 1 متر از یکدیگر فاصله داشته باشند. هم چنین می توانید دوربین های مداربسته را به گونه ای نصب کنید تا نقاط کور یکدیگر را پوشش دهند. هنگام نصب دوربین مداربسته توجه کنید تا دید دوربین توسط عواملی مانند برگ درختان، شاخه ها و… کور نشده باشد.

انتخاب دوربین با زاویه دید مناسب

همانطور که در قسمت های قبلی گفته شد زاویه دید دوربین مداربسته در کاهش نقطه کور تاثیر گذار است. برای کاهش نقاط کور می توانید از دوربین های مدار بسته با زاویه دید وایدتر (بیشتر) استفاده کنید. به طور مثال یک دوربین مداربسته با لنز 2.8mm دارای زاویه دید بیشتری در مقایسه با دوربین با لنز 4mm است. هر چه لنز دوربین بزرگتر باشد، زاویه دید نیز کاهش می یابد. برای کاهش نقاط کور در دوربین مداربسته، مهم است که زاویه دید دوربین به گونه ای تعیین شود که مناطق حیاتی را به خوبی پوشش دهد.

دوربین های fisheye و panoramic از قیمت نسبتا بالایی برخوردار هستند. دوربین مداربسته اسپید دام در مقایسه با دوربین های چشم ماهی و پانورامیک دارای قیمت مناسب تری است. این دوربین ها قابلیت چرخش به جهات مختلف را دارند. اما توجه داشته باشید که به صورت همزمان نمی توانند جهات مختلف را پوشش دهند.

علت ایجاد نقطه کور در شب چیست؟

در برخی از مواقع ممکن است با نقطه کور دوربین مداربسته در شب مواجه شوید. اختلاف نور زیاد بر اثر تابش نور چراغ خودروها در شب می تواند باعث ایجاد نقطه کور شود. هنگامی که نور ماشین به صورت مستقیم به لنز دوربین مداربسته بتابد، می تواند باعث کور شدن نقطه دید دوربین شود. البته امروزه دوربین های مداربسته از قابلیت های مختلفی برای رفع این مشکلات برخوردار هستند. به طور مثال قابلیت wdr در دوربین مداربسته باعث جبران اختلاف نوری در تصویر می شود.

کور کردن دید دوربین مداربسته

یکی از راههای از کار انداختن دوربین مدار بسته که ممکن است سارقین و خرابکاران از آن استفاده کنند، کور کردن دید دوربین مدار بسته است. این افراد با استفاده از اسپری رنگ، انداختن پارچه و یا شی دیگر، استفاده از چراغ قوه در مقابل لنز دوربین و… سعی می کنند تا دید دوربین را کور کنند. همچنین ممکن است با چرخاندن دوربین و عوض کردن زاویه دید آن، مانع از تصویر برداری محیط شوند. برای جلوگیری از این مشکلات بهتر است دوربین را در ارتفاع و محل مناسب نصب کنید.

4.7/5 - (3 امتیاز)