بسیاری از مشتریان هنگام خرید سیستم مداربسته با این سوال مواجه می شوند که برد دوربین مداربسته چند متر است؟ به طور کلی دوربین های مداربسته در صورتی که مانعی در محیط وجود نداشته باشد می توانند تا مسافت های دور را نشان دهند. اما نکته مهم این است که هر چه فاصله دورتر شود، جزئیات تصویر نیز کم تر می شود. در نتیجه باید هدف خود را از میزان برد دوربین مشخص کنید. در این مقاله به برد مفید دوربین مداربسته در تشخیص چهره و خواندن پلاک می پردازیم.

در این مقاله می خوانید:

 • برد دوربین مدار بسته چیست؟
 • برد تشخیص چهره دوربین مداربسته
 • برد مفید دوربین مدار بسته در تشخیص پلاک
 • عوامل موثر بر برد دوربین چیست؟
 • افزایش برد دوربین مدار بسته

برد دوربین مداربسته چیست؟

فاصله ای که دوربین مدار بسته قادر به ارائه تصویر مناسب است را برد دوربین مداربسته می گویند. میزان برد هر دوربین در دیتا شیت آن مشخص شده است. این ویژگی با عبارت Dori Distance در دیتا شیت ها مشخص شده است. عدد مقابل این عبارت بیانگر حداکثر فاصله ای است که دوربین مداربسته قادر به نمایش تصاویر با کیفیت و با جزئیات است. به طور کلی برای تعیین برد مفید دوربین مداربسته دو عامل مهم وجود دارد. برد مفید در تشخیص چهره و برد مفید در خواندن پلاک توسط دوربین مداربسته از عوامل مهم در تعیین برد است.

برد تشخیص چهره دوربین مداربسته

در برخی از پروژه ها تشخیص چهره افراد توسط دوربین مداربسته از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به طور کلی برد مفید تشخیص چهره دوربین مداربسته در دوربین های مختلف، متفاوت است. برد مفید در یک دوربین 2 مگاپیکسل، 5 متر و در دوربین 5 مگاپیکسلی 7 متر است.

البته در تعیین برد تشخیص چهره در دوربین مداربسته باید به برخی از شرایط نیز توجه داشت. به طور مثال اگر فردی که بر تصاویر دوربین نظارت دارد با افراد در تصویر آشنا باشد، تشخیص چهره افراد آسان تر است. همچنین در صورتی که چهره فرد برای اولین بار در تصویر مشاهده شود برای تشخیص نیاز به بررسی جزئیات بیشتری است.

برد مفید دوربین مداربسته در تشخیص پلاک

یکی دیگر از معیارهای مهم در تعیین برد دوربین مدار بسته، توانایی خواندن و تشخیص پلاک خودرو توسط دوربین است. برد دوربین مداربسته باید به گونه ای باشد که پلاک خودرو در تصاویر قابل تشخیص باشد. تشخیص پلاک خودرو به عوامل محیطی مانند شرایط آب و هوایی نیز بستگی دارد. به طور مثال یک دوربین مداربسته 2 مگاپیکسلی تا فاصله 10 متر و یک دوربین مدار بسته 5 مگاپیکسلی تا فاصله 15 متر قادر به خواندن پلاک خودرو است. اما به طور کلی بهترین زاویه برای خواندن پلاک خودرو 3 تا 3.5 متر است. اگر قصد نصب دوربین مداربسته و خواندن پلاک تا فاصله های بیشتر را دارید، می توانید از دوربین مداربسته موتورایز استفاده کنید.

برد مفید تشخیص پلاک خودرو

عوامل موثر بر برد دوربین چیست؟

برخی از عوامل در تعیین برد دوربین مداربسته تاثیر گذار هستند. مهم ترین عوامل موثر بر برد دوربین مدار بسته نوع لنز دوربین، کیفیت تصاویر دوربین و محل نصب دوربین مدار بسته است.

 • تاثیر لنز در برد دوربین

به طور کلی دو نوع لنز در دوربین های مداربسته وجود دارد. لنز ثابت و لنز متغیر. لنزهای ثابت دارای فاصله کانونی ثابتی هستند. هر چه فاصله کانونی این لنزها کم تر باشد، برد دوربین مداربسته نیز کم تر خواهد بود. توجه داشته باشد که برد دوربین مدار بسته با میدان دید دوربین رابطه عکس دارد. هر چه میدان دید وسیع تر باشد، برد دوربین نیز کم تر است. دوربین های مداربسته با لنز متغیر دارای فاصله کانونی متغیری هم هستند. این دوربین ها با تغییر در فاصله کانونی قادر به ارائه تصاویر در فواصل دور نیز هستند. دوربین های مداربسته ای که دارای لنز متغیر و زوم اپتیکال هستند قادر به ارائه تصاویر با کیفیت تا فاصله 1 کیلومتر هستند. در تصویر بالا تفاوت کیفیت تصویر و تشخیص پلاک را در لنزهای مختلف می توانید مشاهده کنید.

 • تاثیر کیفیت تصویر دوربین در برد

یکی از نکات مهم دیگر در ارائه تصاویر با وضوح و جزئیات مناسب، کیفیت تصاویر دوربین مدار بسته است. کیفیت تصویر دوربین مداربسته با مگاپیکسل نمایش داده می شود. هر چه کیفیت تصاویر در دوربین بیشتر باشد، تصاویر با جزئیات بیشتر و واضح تر نمایش داده می شوند. در نتیجه کیفیت تصویر در تعیین میزان دوربین نیز تاثیرگذار است. دوربین های مداربسته با کیفیت بالاتر دارای برد مفید بیشتری هستند. به طور مثال دوربین 8 مگاپیکسل داهوا در مقایسه با دوربین با کیفیت 4 مگاپیکسل، تصاویر در فواصل دورتر را با کیفیت و جزئیات بیشتری نمایش می دهد.

 • محل نصب دوربین

نکته دیگری که بر برد دوربین مداربسته تاثیر گذار است، محل نصب دوربین مدار بسته است. اگر در مقابل دید دوربین مداربسته مانعی وجود داشته باشد دوربین قادر به ارائه تصاویر با وجود موانع نیست. در نصب دوربین های مدار بسته بی سیم دقت کنید تا مانعی مانند دیوار بر سر راه دوربین و وای فای وجود نداشته باشد. وجود مانع بر سر راه این دو دستگاه باعث کاهش قدرت سیگنال و اختلال در عملکرد دوربین می شود.

افزایش برد دوربین

برای افزایش برد دوربین مداربسته و مشاهده تصاویر با فاصله بیشتر باید هنگام خرید دوربین مداربسته به برخی از نکات توجه کنید. در ادامه این نکات را بررسی می کنیم.

 • دوربین های مدار بسته با لنز متغیر به دلیل تغییر در فاصله کانونی می توانند برد بیشتری را پوشش دهند. برای افزایش برد مفید دوربین مدار بسته می توانید از دوربین هایی با لنز متغیر و زوم اپتیکال استفاده کنید.
 • همانطور که در قسمت قبل گفته شد دوربین های مداربسته با کیفیت بالاتر قادر به ارائه تصاویر با جزئیات بیشتری هستند. می توانید از دوربین های مداربسته با کیفیت بالاتر استفاده کنید تا تصاویر در فواصل دورتر با کیفیت بیشتری نمایش داده شود.
 • در پروژه هایی با هدف مشاهده تصاویر در فواصل دور می توانید از دوربین مدار بسته اسپید دام یا PTZ استفاده کنید. این دوربین ها دارای لنزهای موتوری پیشرفته هستند. به همین دلیل دارای برد مفید بیشتری هستند. از دوربین های PTZ به دلیل قیمت بالا و پیشرفته بودن در پروژه های بزرگ استفاده می شود.
4.7/5 - (4 امتیاز)