منوی دوربین مداربسته به منوی نمایشگر روی صفحه (OSD) اشاره دارد که در اکثر دوربین های مداربسته و دستگاه های DVR (ضبط کننده های ویدئویی دیجیتال) موجود است. منوی دوربین مداربسته این امکان را به کاربران می دهد تا به تنظیمات و ویژگی های مختلف دوربین یا DVR/NVR مانند کیفیت تصویر، تنظیمات ضبط، تشخیص حرکت و غیره دسترسی داشته باشند و آن را سفارشی کنند.  از آنجایی که گزینه ها و زیرمنوها در هر بخش بسیار زیاد هستند و در برندهای مختلف نیز متفاوت می باشد در این مطلب به منوهای اصلی و مشترک در اکثر دوربین های مداربسته پرداخته ایم. به عنوان مثال نیز دو برند دوربین داهوا و هایک ویژن را مطرح کرده ایم.

گزینه های منوی دوربین مداربسته

منوی دوربین مداربسته معمولاً از طریق دوربین یا کنترل پنل DVR یا با استفاده از کنترل از راه دور یا برنامه قابل دسترسی است. پس از دسترسی، منو ممکن است شامل گزینه هایی مانند:

 • تنظیمات دوربین: کاربران می توانند فوکوس، زوم، روشنایی، کنتراست و سایر تنظیمات تصویر دوربین را برای بهینه سازی کیفیت تصویر تنظیم کنند.
 • تنظیمات ضبط: کاربران می توانند دوربین را طوری تنظیم کنند که به طور مداوم، بر اساس برنامه زمانی یا زمانی که حرکت تشخیص داده می شود، ضبط کند. آنها همچنین می توانند وضوح تصویر، نرخ فریم و سایر تنظیمات ضبط را تنظیم کنند.
 • تشخیص حرکت: کاربران می توانند مناطق تشخیص حرکت را تنظیم کنند و حساسیت و آستانه تشخیص حرکت را تنظیم کنند.
 • تنظیمات شبکه: کاربران می‌توانند تنظیمات شبکه دوربین یا DVR مانند آدرس IP، شماره پورت و تنظیمات DNS را پیکربندی کنند.
 • تنظیمات سیستم: کاربران می توانند به تنظیمات سیستم مانند تاریخ و زمان، زبان و به روز رسانی سیستم عامل دسترسی داشته باشند.

به طور کلی، منوی دوربین مداربسته ابزار مهمی برای کاربران است تا عملکرد دوربین‌های مداربسته و ضبط‌کننده‌های خود را سفارشی و بهینه کنند و اطمینان حاصل کنند که فیلم‌هایی با کیفیت بالا می‌گیرند که نیازها و نیازهای خاص آنها را برآورده می‌کند.

گزینه های منوی دوربین مداربسته داهوا

داهوا یکی از برندهای مطرح و محبوب در سراسر دنیاست. بعد از هایک ویژن تولیدات داهوا از پرفروش ترین های چینی در بازار جهان است. بنابراین طیف گسترده ای از مشتریان با این برند آشنا هستند و بسیاری نیز از محصولات و دوربین مداربسته داهوا استفاده می کنند. آشنایی با منوی دوربین مداربسته داهوا می تواند برای شما و گروه بزرگ مشتریان این برند جالب باشد. تصویر زیر پنجره منوی داهوا در یکی از نسخه های این برند است. بنابراین ممکن است پنجره منوی شما کمی این تصویر متفاوت باشد. گزینه های این پنجره را به طور کلی در ادامه معرفی می کنیم:

منوی NVR 3.0 دوربین مدار بسته داهوا 

منوی دوربین مداربسته dahua

در سه بخش: سیستم عامل، اطلاعات و تنظیمات طبقه بندی شده اند.

 1. در قسمت Operation گزینه های جستجو Search، پشتیبان گیری BackUp و خاموش کردن Shut Down قرار دارد. شما از این گزینه ها برای جستجو کردن فیلم و تصویر در میان ویدئوهای ذخیره شده، تهیه نسخه پشتیبان و خاموش کردن استفاده می کنید.
 2. در قسمت INFO گزینه های سیستم System، رویداد Event، شبکه Network، فهرست ورود و دسترسی Log قرار دارد. برای مشاهده مواردی که مربوط به سیستم است از گزینه سیستم استفاده می شود و برای مشاهده رویدادها مانند حرکت سوژه، تشخیص حرکت، تشخیص نفوذ و… نیز از Event استفاده می شود. برای دسترسی به تنظیمات شبکه از گزینه Network باید اقدام کرد. در بخش Log نیز فهرستی از کاربران و زمان های ورود به سیستم قرار دارد.
 3. در قسمت Setting گزینه های Camera، Network، Event، Storage و System وجود دارد. شما از طریق گزینه های این قسمت به تنظیمات بخش های مختلف دسترسی خواهید داشت. تنظیمات دوربین، تنظیمات شبکه، تنظیمات رویداد، تنظیم ذخیره سازی و سیستم با استفاده از منوی مربوطه قابل دسترس و تنظیم است.

منوی NVR 4.0 دوربین مدار بسته داهوا

منو دوربین مداربسته داهوا

در سری جدید تولیدات داهوا منوی دوربین مدار بسته داهوا در NVR به صورت زیر تغییراتی داشته است. همانطور که ملاحظه می کنید از نظر ظاهری نیز متفاوت شده است. اما گزینه های این منوی دوربین داهوا چه هستند؟

 • گزینه PlayBack: مشاهده فیلم دوربین مدار بسته ضبط شده از طریق این گزینه انجام می شود.
 • گزینه AI: از طریق این گزینه به تنظیمات و قابلیت های هوشمند دوربین دسترسی خواهید داشت مانند جستجوی هوشمند Smart Search، نقشه حرارتی یا Heat Map، Tripwire، شمارش افراد People Counting، شیء رها شده Abandoned Object، شیء گمشده Missing Object و تنظیمات تشخیص نفوذ Intrusion Setu.
 • گزینه Alarm: تنظیمات هشدارها در این بخش قابل انجام است.
 • گزینه Operation: خاموش کردن، قفل کردن، ری استارت کردن، جستجو در این بخش قرار دارد.
 • گزینه Backup: برای تهیه نسخه پشتیبان از تصاویر دوربین مداربسته داهوا از گزینه Backup  اقدام می کنیم.
 • گزینه Display: مشاهده تصاویر دوربین مداربسته به طور زنده از این طریق ممکن می شود.
 • گزینه Camera: تنظیمات دوربین های مداربسته و مشاهده لیست آنها در این گزینه است.
 • گزینه Network: برای تنظیمات شبکه با کمک این گزینه می توانید وارد بخش تنظیمات شوید.
 • گزینه Storage: تنظیمات هارد و محل ذخیره سازی دوربین مداربسته
 • گزینه System: تنظیمات سیستمی در این بخش قرار دارد.
 • گزینه Account: تعریف و مدیریت کاربر را از طریق این گزینه می توانید انجام دهید.

گزینه های منوی دوربین مداربسته هایک ویژن

هایک ویژن برند برتر دنیا و رقیب داهوا که در فاصله بسیار کمی از هم در این صنعت فعالیت می کنند. دوربین های مداربسته هایک ویژن نیز به دلیل محبوبیتی که در سراسر دنیا دارند برای اکثر مخاطبان سیستم های نظارتی آشنا است. در این بخش گذری کوتاه به معرفی منوی دوربین مدار بسته هایک ویژن و گزینه های آن می زنیم.

منوی دوربین مداربسته هایک ویژن

تصویر پنجره منوی دستگاه هایک ویژن در یکی از سری های این برند را نشان می دهد. ممکن است در سری ها و تولیدات مختلف منوها تا حد کمی با یکدیگر متفاوت باشند. در نتیجه اگر منوی شما شبیه این پنجره نیست جای نگرانی نیست. به طور کلی گزینه های اصلی در تمام سری ها وجود دارد. ممکن است برخی از گزینه ها در هم ادغام شده و یا برخی فرایندها از هم تفکیک شده باشند.

 • گزینه Playback: از طریق گزینه پلی بک شما می توانید تصاویر و ویدئوهای ضبط شده را مشاهده کنید. از این مسیر برای خروجی گرفتن نیز می توانید استفاده کنید.
 • گزینه Export: از این گزینه برای خروجی گرفتن فیلم و تصاویر دوربین مدار بسته استفاده می شود. این گزینه بیشتر در زمان تهیه نسخه پشتیبان و یا ریختن فیلم روی فلش مورد استفاده قرار می گیرد.
 • گزینه VCA Search: جستجو در میان فیلم های ضبط شده از طریق این گزینه انجام می شود.
 • گزینه Manual: شما با کمک این گزینه به تنظیمات دستی سیستم مداربسته دسترسی خواهید داشت.
 • گزینه Hdd: در این بخش تنظیمات هارددیسک، فرمت کردن، مشاهده ظرفیت و شرایط هارد و… را مشاهده می کنید.
 • گزینه Record: تنظیمات ضبط دوربین مداربسته در دستگاه از طریق این گزینه انجام می شود.
 • گزینه Camera: تعریف دوربین و ملاحظه لیست دوربین ها و تنظیمات مربوط به دوربین از این گزینه قابل انجام است.
 • گزینه Configuration: تنظیمات تصویر، صدا، رنگ و… نیز از طریق این گزینه در دسترس کاربر قرار می گیرد.
 • گزینه Maintenance: در این قسمت به مجموعه ای از تنظیمات مانند سرور، نرم افزار و… دسترسی دارید.
 • گزینه Shutdown: در این بخش نیز شما می توانید سیستمرا خاموش یا ری استارت کنید.

قیمت دستگاه ضبط HDCVI داهوا

دستگاه دی وی ار داهوا در سری جدید تولیدات خود قابلیت نصب دوربین IP یا تحت شبکه را افزوده است. برای مشاهده قیمت انواع DVR داهوا کلیک کنید.

قیمت دی وی ار داهوا

انواع منوی دوربین مدار بسته

انواع مختلفی از منوی دوربین مداربسته را می توان در سیستم های مداربسته یافت، از جمله:

منوی دوربین

منوی دوربین معمولاً از طریق کنترل پنل دوربین قابل دسترسی است و به کاربران امکان می دهد تنظیمات مختلف تصویر مانند روشنایی (brightness)، کنتراست (contrast)، توناژ رنگ (hue)، شدت رنگ (saturation)، تعادل رنگ سفید (white balance) و جبران نور پس زمینه (backlight compensation) را تنظیم کنند. برخی از دوربین ها نیز ممکن است دارای ویژگی های پیشرفته ای مانند کاهش نویز دیجیتال (digital noise reduction) و تثبیت کننده تصویر (image stabilization) باشند که با استفاده از منوی دوربین قابل تنظیم هستند.

منوی ضبط دوربین مداربسته

این منو معمولاً در دستگاه DVR یا NVR یافت می‌شود و به کاربران اجازه می‌دهد تنظیمات ضبط مانند حالت ضبط (پیوسته، تشخیص حرکت، زمان‌بندی شده)، کیفیت ضبط (رزولوشن، نرخ فریم) و تنظیمات ذخیره‌سازی (بازنویسی، پشتیبان گیری). منوی ضبط همچنین ممکن است گزینه هایی برای پیکربندی مناطق تشخیص حرکت و تنظیمات حساسیت داشته باشد.

منوی پخش فیلم دوربین مدار بسته

 پس از ضبط فیلم، می توان به آن دسترسی پیدا کرد و با استفاده از دستگاه DVR یا NVR پخش کرد. منوی پخش به کاربران اجازه می دهد فیلم های ضبط شده را جستجو و مشاهده کنند و همچنین تنظیمات پخش مانند سرعت پخش و زوم را تنظیم کنند.

منوی شبکه

سیستم های دوربین مدار بسته ممکن است دارای یک منوی شبکه باشند که به کاربران اجازه می دهد تنظیمات شبکه مانند آدرس IP، شماره پورت و تنظیمات DNS را پیکربندی کنند. این منو همچنین ممکن است گزینه هایی برای پیکربندی دسترسی از راه دور به سیستم دوربین مدار بسته، مانند برنامه تلفن همراه یا مرورگر وب، داشته باشد.

منوی سیستم مداربسته

 منوی سیستم دسترسی به تنظیمات کلی مانند تاریخ و زمان، زبان و به‌روزرسانی‌های فریمور را فراهم می‌کند. همچنین ممکن است گزینه‌هایی برای پیکربندی حساب‌های کاربری و سطوح دسترسی، و همچنین گزارش‌های سیستم و عیب‌یابی داشته باشد.

به طور کلی، منوهای یک سیستم دوربین مداربسته به گونه ای طراحی شده اند که طیف گسترده ای از گزینه ها و تنظیمات پیکربندی را در اختیار کاربران قرار دهند که می توانند برای رفع نیازها و نیازهای خاص آنها تنظیم شوند. با استفاده موثر از این منوها، کاربران می توانند اطمینان حاصل کنند که سیستم دوربین مداربسته آنها برای حداکثر کارایی و عملکرد بهینه شده است.

تنظیمات رنگ دوربین مداربسته

رنگ در تصاویر دوربین مداربسته از اهمیت بالایی برخوردار است. برای تنظیم رنگ دوربین مداربسته به طور دلخواه و یا اصلاح رنگ برای بهبود کیفیت تصویر مطلب زیر را بخوانید.

تنظیم رنگ دوربین مدار بسته

چگونه می توانم به منوی دوربین دسترسی پیدا کنم؟

مراحل دسترسی به منوی دوربین در سیستم دوربین مداربسته ممکن است بسته به نوع و مدل خاص دوربین متفاوت باشد، اما در اینجا چند مرحله کلی وجود دارد که ممکن است کمک کند:

 1. کنترل پنل دوربین: پنل کنترل معمولاً در پشت یا پایین دوربین قرار دارد و ممکن است دارای دکمه ها یا جوی استیک برای پیمایش در منوی دوربین باشد.
 2. روشن کردن دوربین: مطمئن شوید که دوربین روشن است و به مانیتور یا صفحه نمایش متصل است.
 3. دسترسی به منوی دوربین: بسته به مدل دوربین، ممکن است لازم باشد یک دکمه خاص یا ترکیبی از دکمه ها را برای دسترسی به منو فشار دهید. از طرف دیگر، ممکن است لازم باشد از جوی استیک برای رفتن به گزینه منو روی صفحه استفاده کنید.
 4. پیمایش در منوی دوربین: هنگامی که به منوی دوربین دسترسی پیدا کردید، می توانید از کنترل پنل یا جوی استیک برای پیمایش در میان گزینه ها استفاده کنید و تنظیمات را در صورت نیاز انجام دهید.
 5. ذخیره تغییرات و خروج: پس از انجام هر گونه تغییر در تنظیمات دوربین، مطمئن شوید که تغییرات را ذخیره کرده و از منو خارج شوید تا به نمای زنده دوربین بازگردید.

مراجعه به دفترچه راهنمای کاربر دوربین یا وب سایت سازنده برای دستورالعمل های خاص در مورد نحوه دسترسی و پیمایش به منوی دوربین برای مدل خاص خود بسیار مهم است.

4.5/5 - (2 امتیاز)