شرکت داهوا در تولید سیستم های مداربسته دارای تنوع بسیاری است. این شرکت سیستم های مداربسته خود را با دو تکنولوژی تحت شبکه و آنالوگ تولید می کند. دوربین های مداربسته تحت شبکه به وسیله کابل شبکه به دستگاه ها متصل می شوند. تصاویر دوربین مدار بسته را می توان توسط مانیتور، کامپیوتر، گوشی و… مشاهده کرد. برای مشاهده تصاویر در این دستگاه ها باید از نحوه نصب و فعالسازی آن اطلاع داشته باشید. در ادامه به آموزش اتصال دوربین مداربسته تحت شبکه داهوا به کامپیوتر می پردازیم.

در این مقاله می خوانید:

  • آموزش نصب دوربین تحت شبکه به کامپیوتر
  • نحوه اتصال دوربین آنالوگ به کامپیوتر
  • برای نصب دوربین به کامپیوتر از کابل HDMI استفاده کنیم یا VGA؟

آموزش نصب دوربین تحت شبکه به کامپیوتر

برخی از کاربران برای نظارت و ایجاد امنیت در محیط از سیستم های مداربسته با تکنولوژی تحت شبکه یا IP استفاده می کنند. برای فعالسازی دوربین تحت شبکه داهوا از طریق کامپیوتر روش های مختلفی وجود دارد. برای اینکار ابتدا باید بدانید که نحوه اتصال دوربین به کامپیوتر در شبکه داخلی و اینترنت با یکدیگر متفاوت است. روش های مختلفی برای اتصال دوربین تحت شبکه داهوا به کامپیوتر در شبکه داخلی وجود دارد. در ادامه به آموزش و بررسی این روش ها می پردازیم.

1- روش اول برای اتصال دوربین مداربسته تحت شبکه داهوا به کامپیوتر

اولین و ساده ترین روش اتصال دوربین مداربسته تحت شبکه به کامپیوتر به صورت مستقیم است. در این روش کامپیوتر بدون اینترنت به دوربین متصل می شود. دوربین های مداربسته برای شروع به کار نیاز به تامین برق و انرژی دارند. برای تامین انرژی دوربین می توانید از آداپتور استفاده کنید. برای اتصال دوربین تحت شبکه و کامپیوتر به یکدیگر باید از کابل شبکه استفاده کنید. یک سر کابل شبکه را به دوربین و سر دیگر آن را به کامپیوتر متصل کنید. دوربین مداربسته شما دارای یک آدرس IP است که این آدرس را باید در کامپیوتر اسکن کنید. پس از اسکن باید آدرس را به network prefix دوربین IP تغییر دهید. دوربین و کامپیوتر به یکدیگر متصل شدند.

2- روش دوم فعالسازی دوربین تحت شبکه داهوا و کامپیوتر

در روش دوم برای اتصال دوربین مداربسته تحت شبکه به کامپیوتر نیاز به اینترنت است. در این روش باید به وسیله روتر، دوربین مداربسته بی سیم را به کامپیوتر متصل کنید. برای تامین برق دوربین در این حالت نیز باید از آداپتور استفاده کنید. کابل شبکه را به روتر متصل کنید. این کار را به منظور شناسایی شبکه توسط دوربین مدار بسته انجام می دهیم. پس از انجام تنظیمات مربوط به WIFI می توان کابل را جدا کرد. سپس نرم افزار مخصوص نظارت را بر روی کامپیوتر نصب و راه اندازی کنید. پس از انجام مراحل بالا اتصال دوربین مداربسته تحت شبکه داهوا به کامپیوتر انجام شده است و می توان تصاویر را در کامپیوتر مشاهده کرد.

3- روش سوم

اگر از دوربین های سیمی POE استفاده می کنید می توانید آن را بدون سوئیچ به کامپیوتر متصل کنید. اتصال این دوربین ها به کامپیوتر بسیار راحت تر از دوربین های بی سیم است. دوربین مداربسته POE نیازی به کابل برق جداگانه ندارد. به عبارت دیگر تنها با استفاده از یک کابل شبکه می توان برق و تصاویر دوربین را منتقل کرد. در این روش باید دوربین مداربسته را به وسیله شبکه به روتر وصل کنید. سپس نرم افزار مخصوص نظارت دوربین را بر روی کامپیوتر نصب و راه اندازی کنید. دوربین و کامپیوتر به یکدیگر متصل شده اند و می توان تصاویر دوربین را در کامپیوتر مشاهده کرد.

4- روش دیگر برای نصب دوربین داهوا به کامپیوتر

در روش بعدی می توانید دوربین مداربسته تحت شبکه POE داهوا را به وسیله سوئیچ یا انژکتور به کامپیوتر متصل کنید. در برخی از مواقع ممکن است روتر فاقد قابلیت POE باشد. برای اتصال دوربین مداربسته تحت شبکه داهوا به کامپیوتر در این صورت باید از یک سوئیچ و یا انژکتور دارای قابلیت POE استفاده کنید.

5- آخرین روش اتصال دوربین و PC

یکی دیگر از روش های اتصال دوربین به کامپیوتر، اتصال بدون شبکه است. ممکن است سیستم امنیتی شما دارای شبکه اختصاصی خود باشد. این سیستم های مداربسته می توانند بدون شبکه روتر عمل کنند. در این روش باید تمام دوربین های مداربسته را به دستگاه ضبط NVR متصل کنید. سپس نرم افزارهای مخصوص را نصب کنید. بعد از نصب و انجام تنظیمات لازم می توانید دوربین های مداربسته را در مانیتور مشاهده کنید.

نحوه اتصال دوربین آنالوگ به کامپیوتر

نحوه اتصال دوربین های مدار بسته به کامپیوتر بر اساس نوع تکنولوژی آن ها با یکدیگر متفاوت است. برای اتصال دوربین های آنالوگ و یا DVR به کامپیوتر مراحل زیر را طی کنید.

  • وارد منوی دستگاه ضبط DVR شوید و به منوی اصلی Main Menu بروید.
  • از منوی تنظیمات و یا Configuration وارد بخش Network شوید.
  • آدرس IP دستگاه را با رنج شبکه اصلی تنظیم کنید. توجه داشته باشید که بخش آخر آدرس نباید با آدرس IP سایر تجهیزات یکی باشد. در این قسمت آدرس انتخاب شده را یادداشت کنید.
  • دستگاه DVR را می توانید به وسیله کابل شبکه و یا سوئیچ به کامپیوتر متصل کنید.
  • سپس آدرس IP دستگاه دی وی ار را در مرورگر اینترنت وارد کنید.صفحه ای باز می شود که از شما نام کاربری و رمز عبور می خواهد. نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید.
  • پس از وارد کردن رمز و نام کاربری یک پیغام نمایش داده می شود. بر روی پیغام ActiveX کلیک کنید تا ActiveX دوربین دریافت و نصب شود.
  • در انتها صفحه را refresh کنید تا بتوانید تصاویر دوربین مداربسته خود را در کامپیوتر مشاهده کنید.

برای نصب دوربین به کامپیوتر از کابل HDMI استفاده کنیم یا VGA؟

کابل VGA اطلاعات را به شکل آنالوگ به کامپیوتر منتقل می کند. با استفاده از این کابل ممکن است کیفیت تصاویر پایین باشد. همچنین کابل VGA قابلیت انتقال صدا را ندارد و تنها قادر به انتقال تصویر دوربین مداربسته است. اما هنگامی که تصاویر با استفاده از کابل HDMI به کامپیوتر منتقل می شوند دارای کیفیت بسیار بیشتری هستند. علاوه بر این کابل HDMI قادر به انتقال صدا و تصویر به صورت همزمان است. در نتیجه برای مشاهده تصاویر با کیفیت بالا توصیه می کنیم از کابل های HDMI برای اتصال دوربین مداربسته تحت شبکه داهوا به کامپیوتر استفاده کنید.

4.7/5 - (4 امتیاز)