از کوچکترین دوربین های مداربسته می توان به دوربین مخفی اشاره کرد. در اغلب پروژه ها از دوربین های مداربسته معمولی استفاده می کنند. اما در برخی از پروژه ها به دلیل مسائل امنیتی امکان استفاده از دوربین های مداربسته معمولی وجود ندارد. به همین دلیل از دوربین های مداربسته مخفی یا مینیاتوری استفاده می کنند. قابل ذکر است که قوانین نصب دوربین مخفی با دوربین های معمولی متفاوت است و در صورت عدم رعایت آن منجر به مجازات نصب دوربین مخفی می شود. در این مقاله به بهترین محل نصب دوربین مخفی می پردازیم.

دوربین مخفی چیست؟

دوربین مخفی یکی از انواع دوربین مداربسته است. این دوربین با نام های مختلف مانند دوربین مینیاتوری، دوربین سوزنی و… نیز شناخته می شود. دوربین های مخفی دارای ابعاد بسیار کوچکی هستند. لنز دوربین مخفی از ابعاد آن نیز کوچکتر است. همانطور که می دانید در قوانین نصب دوربین مداربسته، به طور کلی نصب دوربین های مداربسته ممنوعیتی ندارد. اما قانون نصب دوربین مخفی کاملا متفاوت است. به طور کلی نصب دوربین مخفی در منزل، محیط های عمومی و ادارات ممنوع و جرم است. نصب دوربین مخفی تنها در صورت کسب مجوز از مراجع قانونی امکان پذیر است. دوربین های مداربسته مخفی ممکن است در شکل های مختلف در بازار وجود داشته باشند. این دوربین ها به دلیل ابعاد کوچک در مکان هایی مانند پشت تابلو، گلدان و… قابل نصب هستند.

نصب دوربین مخفی در پریز برق

همانطور که گفته شد دوربین های مداربسته می توانند در شکل های مختلف ساخته شوند. یکی از انواع آن ها به شکل پریز برق است. این دوربین ها دارای باتری با طول عمر بالا هستند. دوربین های هم شکل پریز برق تنها به عنوان دوربین مخفی کار کرده و قابلیت کار به عنوان پریز برق را ندارند. این دوربین دارای قابلیت تشخیص حرکت، Micro SD Card و کیفیت تصاویر بالایی است.

محل نصب دوربین مخفی در شارژر و آداپتور

برخی از دوربین های مخفی به شکل شارژر و آداپتور تولید می شوند. برای استفاده از این دوربین ها لازم است تا آن ها را به یک خروجی وصل کنید. برخی از این دوربین ها دارای باتری داخلی هستند. به این صورت که به وسیله شارژ باتری های داخلی قادر به ثبت تصاویر هستند. مدت زمان ثبت تصاویر در این نوع دوربین ها به نوع باتری آن ها بستگی دارد. این دوربین ها علاوه بر قابلیت ثبت تصاویر قادر به شارژ گوشی موبایل نیز هستند. دوربین های مخفی به شکل آداپتور یا شارژر امکان انتقال تصاویر بر روی گوشی موبایل را نیز فراهم می کنند. دوربین مخفی به شکل شارژر دارای Micro SD Card و تصاویر با کیفیت بالا است. همچنین نصب دوربین مخفی روی موبایل نیز یکی جزو محل نصب دوربین مخفی به شمار می آید. نصب این نوع از دوربین ها نیاز به متخصص داشته و افراد قادر به نصب آن ها نیستند.

بهترین محل نصب دوربین مخفی در منزل

اگر به دنبال محل نصب دوربین مخفی برای منزل هستید می توانید آن را در کنار اشیاء مختلف نصب کنید. به دلیل سایز و ابعاد این دوربین ها می توانید آن ها را در کنار تلویزیون، ساعت، کانال کولر، حسگرهای اعلام حریق، عروسک و یا اسباب بازی ها، آینه و… نصب کنید. معمولا این دوربین ها در مکان هایی به دور از چشم و ذهن نصب می شوند تا احتمال دیده شدن و پیدا کردن آن ها نزدیک به صفر باشد. برخی از افراد دوربین مینیاتوری را در گلدان قرار داده و برگ ها را به شکلی نظم می دهند که مانع دیده شدن دوربین توسط سایر افراد شود. البته این عمل باید به گونه ای انجام شود که مانع از دید لنز دوربین مخفی نشود.

نصب دوربین مخفی در مغازه

مغازه و فروشگاه ها یکی از اهداف سارقین هستند. نصب دوربین مخفی در مغازه می تواند در مقابل درب ها و یا صندوق ها قرار بگیرد. بر اساس تحقیقات انجام شده بسیاری از سارقان از درب ورودی وارد ساختمان می شوند. در هنگام نصب دقت کنید تا زاویه دید دوربین به خوبی تنظیم شود. توجه داشته باشید زاویه دید دوربین به گونه ای باشد که به ساختمان های دیگر و یا عابرین دید نداشته باشد. همچنین در هنگام نصب توجه داشته باشید که نصب به گونه ای باشد که دوربین به اندازه کافی بالاتر از سطح زمین قرار گیرد. توصیه می شود از دوربین های مخفی برای مصارف خارجی و محیط های باز استفاده نشود.

دوربین مخفی به شکل خودکار

یکی دیگر از شکل های مختلف دوربین مخفی، دوربین به شکل خودکار است. برخی از این دوربین ها در خودکار جاسازی می شوند. این دوربین ها به دلیل نوع و شکلشان به راحتی قابل جابه جایی هستند. برخی از روزنامه نگاران از این خودکارها استفاده می کنند. دوربین مخفی به شکل خودکار دارای باتری Micro SD Card، دید در شب و کیفیت تصاویر بالا است. این مدل از دوربین ها به دلیل سبک و قابل حمل بودن دارای محبوبیت بیشتری هستند.

آینه، محل نصب دوربین مخفی

علاوه بر اینکه دوربین های مخفی را می توان در کنار آینه ها نصب کرد، آینه هایی نیز وجود دارند که در آن ها یک دوربین مخفی جاسازی شده است. این آینه ها از نظر شکل ظاهری هیچ تفاوتی با آینه های معمولی ندارند و به راحتی قابل شناسایی نیستند. تنها راه شناسایی آینه دوربین مخفی دار از آینه مخفی این است که انگشت خود را به آینه بچسبانید. اگر در تصویر بین انگشت و آینه فاصله وجود داشته باشد، آینه مقابل شما یک آینه معمولی است. اما اگر بین انگشت و آینه هیچ فاصله ای نباشد نشان دهنده وجود دوربین مخفی در آینه است.

دوربین مخفی به شکل لامپ

از دیگر مدل های دوربین مخفی که قصد معرفی آن را داریم، دوربین به شکل لامپ است. این دوربین ها به دلیل دارا بودن زاویه دید 360 درجه ای دارای بهترین زاویه دید در بین دوربین های مخفی هستند. دوربین های مداربسته به شکل لامپ امکان مشاهده تمام نقاط محیط را به شما می دهد. برخی از این دوربین ها دارای وای فای هستند. از ویژگی های مهم دوربین مخفی به شکل لامپ می توان به زاویه دید گسترده، دسترسی به وسیله گوشی همراه، تشخیص حرکت، کیفیت تصاویر بالا و قابلیت Micro SD Card اشاره کرد.

جاسازی دوربین در ماشین

ممکن است به منظور افزایش امنیت خودرو خود بخواهید از دوربین های کوچک استفاده کنید. دوربین های مخفی را می توانید در داخل ماشین، روی داشبورد، عقب خودرو و سقف جاسازی کنید. با این کار می توانید در هر ساعت تصاویر داخل خودرو خود را مشاهده کنید و در صورت اقدام به سرقت و خرابکاری توسط سارقین تصاویر آن ها را مشاهده کنید. این تصاویر می توانند در پیدا کردن سارقین به شما کمک کنند.

4.7/5 - (3 امتیاز)