دوربین های مداربسته برای ذخیره اطلاعات نیاز به دستگاه ضبط دارند. ابتدا برای ضبط تصاویر سیستم های تحت شبکه از سرورها استفاده می کردند. به عبارت دیگر سرورها همانند دستگاه های ضبط برای سیستم مداربسته تحت شبکه عمل می کردند. اما با گذشت زمان دستگاه های ضبط NVR برای ذخیره اطلاعات سیستم تحت شبکه به وجود آمدند. در دوربین های مداربسته تحت شبکه برای ضبط تصاویر می توان از دستگاه NVR و یا سرور استفاده کرد. حال این سوال پیش می آید که برای ضبط تصاویر سرور بهتر است یا NVR؟ در این مقاله قصد داریم تا به مزایا و معایب استفاده از سرور و دستگاه NVR بپردازیم.

در این مقاله می خوانید:

 • دستگاه ضبط NVR
 • SERVER در دوربین مداربسته چیست؟
 • مزایای استفاده از سرور در دوربین مداربسته در پاسخ به سرور بهتر است یا NVR
 • معایب سرور در بررسی سرور بهتر است یا NVR
 • مزایای استفاده از NVR
 • تفاوت سرور و NVR در دوربین مداربسته چیست؟

دستگاه ضبط NVR

برای پاسخ به این سوال که سرور بهتر است یا NVR نیاز است تا ابتدا هر دو دستگاه سرور و NVR را بشناسید. دستگاه های ضبط NVR دارای انواع مختلفی هستند. این دستگاه ها بر اساس برند، تعداد کانال، قابلیت های هوشمند، کیفیت تصویر قابل پشتیبانی و ظرفیت هارد به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. تعداد کانال در ان وی آر نشان دهنده تعداد دوربین مداربسته قابل پشتیبانی توسط دستگاه است. هنگام انتخاب دستگاه NVR توجه داشته باشید، که دستگاه قابلیت پشتیبانی از کیفیت تصاویر دوربین های مداربسته را داشته باشد. تصاویر به وسیله کابل شبکه به دستگاه ضبط منتقل می شوند. توجه داشته باشید که دستگاه ضبط برای ذخیره تصاویر نیاز به هارد دوربین مداربسته دارد.

SERVER در دوربین مداربسته چیست؟

کامپیوترها با قدرت پردازش بالا سرور نام دارند. به طور کلی سرورها از قابلیت های بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل این دستگاه ها یک دستگاه ضبط حرفه ای به شمار می آیند. البته در سیستم مداربسته به دلیل قیمت بالا از سرورهای حرفه ای استفاده نمی شود. زمانی که سرور به عنوان دستگاه ضبط در سیستم مداربسته استفاده می شود، تصاویر به وسیله شبکه به سرور ارسال می شوند. سرور تصاویر را ضبط و ذخیره می کند. برای مشاهده تصاویر در سرورها باید از نرم افزارها استفاده کنید.

توجه داشته باشید که سرور به عنوان دستگاه ضبط در سیستم مداربسته تحت شبکه کاربرد دارد. این دستگاه ها در دوربین های آنالوگ کاربردی ندارند.

مزایای استفاده از سرور در دوربین مداربسته در پاسخ به سرور بهتر است یا NVR

 • یکی از مزایای استفاده از سرور در دوربین مداربسته این است که می توانید نرم افزارهای مختلف را بر روی سرورها نصب کنید. به طور مثال اگر از دوربین های مدار بسته معمولی استفاده می کنید با نصب نرم افزارهای قابلیت هوشمند مانند تشخیص چهره، شمارش افراد، تشخیص پلاک خودرو و… می توانید این قابلیت ها را به دوربین مداربسته خود اضافه کنید. در صورتی که این امکان تنها در دستگاه های NVR زمانی میسر است که دوربین های تحت شبکه نیز از این قابلیت ها پشتیبانی کنند.
 • مزیت دوم ظرفیت بالای هارد در سرورها است. سرورها در مقایسه با NVR ها از هاردهایی با ظرفیت بسیار بالاتر پشتیبانی می کنند. در صورتی که نیاز به ضبط و نگهداری اطلاعات دوربین مداربسته برای طولانی مدت را دارید می توانید از سرور به عنوان دستگاه ضبط در سیستم مداربسته استفاده کنید. البته قابل ذکر است که امروزه NVR های حرفه ای با قابلیت پشتیبانی از هارد با ظرفیت بالا نیز طراحی شده اند.
 • اگر از پروژه های بزرگ با تعداد دوربین های بالا استفاده می کنید، توصیه می کنیم از سرور برای ضبط تصاویر استفاده کنید. زیرا سرورها به دلیل سرعت بالا در پردازش و انتقال اطلاعات قادر به پشتیبانی از دوربین ها با تعداد بالا هستند.
 • سرورها دارای قابلیتی به نام Raid هستند این قابلیت زمانی دارای اهمیت است که اطلاعات یک هارد در اثر عوامل مختلف از بین برود. با استفاده از Raid در صورت خرابی و یا مشکل در هارد، اطلاعات آن از بین نمی روند.

معایب سرور در بررسی سرور بهتر است یا NVR

 • یکی از عیوب استفاده از سرور در سیستم مداربسته، قیمت بالای سرورها نسبت به NVR ها است. این هزینه بیشتر تنها هنگام خرید سرورها نیست. بلکه هزینه نگهداری و برق مصرفی سرورها نیز بسیار بیشتر از NVR ها است. در قسمت قبل به مزیت استفاده از نرم افزارها در سرورها اشاره کردیم. توجه داشته باشید که خرید و به روز رسانی این نرم افزارها نیز دارای هزینه های نسبتا بالایی هستند.
 • سرورها فاقد قابلیت POE هستند. اگر به دنبال استفاده از قابلیت POE در سیستم مداربسته خود هستید باید از سوئیچ های POE استفاده کنید.

مزایای استفاده از NVR

 • یکی از مزایا استفاده از NVR ها قیمت آن ها است. دستگاه های ان وی آر دارای قیمت مقرون به صرفه تر در مقایسه با سرورها هستند. دستگاه های NVR بهترین انتخاب برای ضبط تصاویر در پروژه های کوچک هستند.
 • برخی از دستگاه های NVR بر خلاف سرورها دارای قابلیت POE هستند. اگر قصد استفاده از قابلیت POE در سیستم مداربسته خود را دارید می توانید از این دستگاه ها استفاده کنید.
 • دستگاه های ضبط NVR در انواع مختلف از قابلیت های مختلفی مانند تشخیص چهره، شمارش افراد، تشخیص پلاک خودرو، تشخیص حرکت و… پشتیبانی می کنند.

تفاوت سرور و NVR در دوربین مداربسته چیست؟

برای انتخاب بهتر بین سرور و NVR و بررسی پاسخ سرور بهتر است یا NVR به تفاوت های این دو دستگاه با یکدیگر می پردازیم. این دو دستگاه در طریقه نصب با یکدیگر متفاوت هستند. نصب دستگاه ضبط NVR بسیار ساده تر از سرورها است. دستگاه های ان وی ار به وسیله کابل شبکه به دوربین مداربسته متصل می شوند. همچنین تنظیمات مربوط به دوربین به راحتی در دستگاه NVR قابل انجام است. اما برای نصب دوربین های مداربسته با سرور نیاز به نرم افزارهای مخصوص دارید.

همانطور که در قسمت های قبل گفته شد سرورها از قابلیت POE پشتیبانی نمی کنند. در صورتی که برخی از مدل های NVR دارای قابلیت POE هستند. تفاوت بعدی در تعداد دوربین های قابل پشتیبانی توسط این دو دستگاه است. سرورها با توجه به پهنای باند می توانند از دوربین های مداربسته بدون محدودیت پشتیبانی کنند. در صورتی که NVR ها بر اساس تعداد کانال های موجود در دستگاه قادر به پشتیبانی از دوربین مدار بسته هستند. تنها کاربرد NVR ها به عنوان دستگاه ضبط در سیستم های تحت شبکه است. اما سرورها علاوه بر ضبط سیستم های مداربسته، کاربردهای مختلف دیگیری نیز دارند. اخرین تفاوت این دو دستگاه در قیمت آن ها است. دستگاه های NVR در مقایسه با سرورها بسیار ارزان قیمت تر هستند.

به این مطلب امتیاز دهید 🙂