دوربین های مداربسته دارای تکنولوژی و قابلیت های مختلفی هستند. یکی از فناوری های جدید در سیستم های مداربسته فناوری یادگیری عمیق Deep learning در دوربین مداربسته است که بر اساس هوش مصنوعی کار می کند. هوش مصنوعی در سیستم های مداربسته باعث افزودن قابلیت های گوناگونی مانند تشخیص چهره، شمارش افراد، خواندن پلاک و… شده است. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی و کاربرد یادگیری عمیق در دوربین مداربسته بپردازیم.

در این مقاله می خوانید:

  • تعریف یادگیری عمیق (Deep Learning) در دوربین مداربسته
  • کاربرد یادگیری عمیق در دوربین مداربسته
  • کاربرد شناسایی چهره در Deep Learning دوربین مداربسته
  • تشخیص وسایل نقلیه در دوربین مداربسته با قابلیت یادگیری عمیق
  • یادگیری عمیق (Deep Learning) در دوربین مداربسته و حذف هشدار کاذب
  • نحوه جستجو در Deep Learning
  • امکان شمارش افراد
  • تشخیص گم شدن شی در هوش مصنوعی دوربین مداربسته

تعریف یادگیری عمیق (Deep Learning) در دوربین مداربسته

با گدشت زمان، تولیدکنندگان سیستم مداربسته با گسترش نیازهای مشتریان مواجه بودند. از این رو فناوری ها و تکنولوژی های بسیاری را به سیستم مداربسته اضافه کردند. یکی از فناوری های جدید توسط شرکت هایک ویژن تولید شده است. این فناوری یادگیری عمیق و یا Deep Learning نام دارد. این یادگیری عمیق در سیستم مداربسته باعث می شود تا دوربین قادر به انجام عملیاتی مانند تشخیص چهره، تفکیک انسان و وسایل نقلیه، ردیابی اهداف و… باشد. با وجود یادگیری عمیق (Deep Learning) در دوربین مداربسته تمام رفتارها و وقایع توسط دوربین مداربسته ثبت و بررسی می شود. به طور کلی این قابلیت دارای توانایی پردازش داده ها، قدرت محاسباتی بالا و ساختار شبکه ای است.

کاربرد یادگیری عمیق در دوربین مداربسته

می دانیم که دوربین های مداربسته به منظور برقراری امنیت و نظارت بر محیط مورد استفاده قرار می گیرند. یادگیری عمیق در افزایش امنیت و نظارت به کاربران کمک می کند. این دوربین ها با تکنولوژی خود قادر به برآورده کردن انتظارات کاربران خود هستند. معمولا از دوربین مداربسته با قابلیت Deep Learning در پروژه های حساس و پرتردد استفاده می شود. کاربرانی که نیاز به شناسایی چهره، تشخیص وسایل نقلیه، شناسایی ویژگی های افراد، شناسایی ویژگی های غیر طبیعی و… را دارند می توانند از دوربین مداربسته با قابلیت Deep Learning استفاده کنند. همچنین یادگیری عمیق (Deep Learning) در دوربین مداربسته باعث از حذف هشدارهای کاذب در دوربین مداربسته می شود.

کاربرد شناسایی چهره در Deep Learning دوربین مداربسته

یکی از کاربردهای مهم در یادگیری عمیق (Deep Learning)، شناسایی چهره توسط دوربین مدار بسته است. عملیات تشخیص چهره در سیستم مداربسته در دو مرحله انجام می شود. مرحله اول بررسی و شناسایی چهره و مرحله دوم دسته بندی اطلاعات به دست آمده از چهره افراد است. برای استفاده از تشخیص چهره دوربین مداربسته باید لیستی از چهره افراد در دوربین مشخص شود. در این حالت دوربین بر اساس این اطلاعات به تشخیص چهره می پردازد. از قابلیت تشخیص چهره دوربین مداربسته در فرودگاه، پروژه های نظامی، بنادر و…. استفاده می شود. به طور مثال می توان چهره افراد مجرم و یا تحت تعقیب را در دیتابیس دوربین تعریف کرده تا دوربین هنگام رویت آن ها، اطلاعات لازم را به گیرنده ارسال نماید.

تشخیص وسایل نقلیه در دوربین مداربسته با قابلیت یادگیری عمیق

فناوری یادگیری عمیق (Deep Learning) در دوربین مداربسته قابلیت خواندن و شناسایی پلاک وسایل نقلیه را برای کاربر ایجاد می کند. دوربین مداربسته با فناوری یادگیری عمیق می تواند انسان و وسایل نقلیه را از یکدیگر تشخیص دهد. برخی از دوربین های مداربسته قادر به تشخیص و خواندن پلاک خودرو هستند. که این دوربین ها را دوربین مداربسته پلاک خوان می نامند. دوربین مداربسته پلاک خوان معمولا در جاده ها، خیابان ها، بزرگراه ها، پارکینگ های عمومی و خصوصی استفاده می شود. دوربین های کنترل سرعت و یا دوربین های طرح ترافیک در بزرگراه ها و خیابان ها دارای قابلیت خواندن پلاک هستند. از این دوربین ها می توان در ثبت تخلفات رانندگی و کنترل ترافیک استفاده کرد.

یادگیری عمیق (Deep Learning) در دوربین مداربسته و حذف هشدار کاذب

در برخی از مواقع سیستم هشدار تشخیص حرکت دچار اشتباه می شود. این اشتباهات منجر به هشدار کاذب در دوربین مداربسته می شود. سیستم تشخیص حرکت، کوچکترین تغییرات در تصویر مانند تکان خوردن شاخه های درختان، افتادن برگ درختان، عبور حیوانات و… را به عنوان حرکت تشخیص داده و باعث ایجاد هشدار می شود. این هشدارها باعث گمراهی کاربران خواهد شد. همانطور که گفته شد فناوری deep learning قابلیت تفکیک انسان از اجزای دیگر را دارد. در نتیجه استفاده از این فناوری باعث کاهش هشدار کاذب در دوربین مداربسته می شود.

نحوه جستجو در Deep Learning

در Deep Learning به دلیل امکان تفکیک انسان و وسایل نقلیه امکان جست و جوی سریع و هوشمند در دستگاه ضبط سیستم وجود دارد. جستجو هوشمند امکان پیدا کردن سریع رویداد مورد نظر و زمان آن را به کاربر می دهد. با وجود این قابلیت می توانید به راحتی زمان مورد نظر خود را جستجو کرده و رویداد مربوط به آن زمان را مشاهده کنید.

امکان شمارش افراد

یکی دیگر از قابلیت هایی که یادگیری عمیق در دوربین مداربسته ایجاد می کند، امکان شمارش افراد است. با استفاده از این قابلیت می توان تعداد افراد حاضر در یک محیط را کنترل کرد. از این قابلیت در رستوران ها، فروشگاه ها، گیت های ورود و خروج مترو، سالن های ورزشی و… استفاده می کنند. به طور مثال نصب دوربین ها با قابلیت شمارش افراد در فروشگاه و مراکز خرید می تواند به صاحبان کسب و کار در اطلاع از زمان های پیک مراجعه مشتریان و شلوغی فروشگاه کمک کند.

تشخیص گم شدن شی در هوش مصنوعی دوربین مداربسته

قابلیت یادگیری عمیق (Deep Learning) در دوربین مداربسته می تواند زمان رها شدن و گم شدن از شی را تشخیص دهد. تشخیص زمان گم شدن شی در فضاهای عمومی مانند مترو به امنیت و ایمنی بیشتر محیط کمک می کند. همچنین این فناوری قادر به تشخیص جابه جایی و یا حذف شی نیز است. تشخیص جابه جا شدن شی در کنترل موجودی و جلوگیری از سرقت اشیای گران قیمت نقش بسیاری دارد. معمولا از قابلیت تشخیص گم شدن شی در کاربری هایی مانند موزه استفاده می شود. برای فعال کردن تشخیص گم شدن شی در دوربین مداربسته باید به وسیله تنظیمات دستگاه در اطراف اجسام مورد نظر کادر کشیده شود. در این حالت با جابه جا شدن و خروج جسم از کادر، دوربین مداربسته شروع به اعلام گم شدن شی می کند.

4.5/5 - (2 امتیاز)