دوربین های مداربسته جدید اغلب مجهز به قابلیت دید در شب هستند. با استفاده از قابلیت دید در شب، دوربین ها تصاویر را در شب نیز با کیفیت ثبت می کنند. برخی از مواقع ممکن است با کار نکردن دید در شب دوربین مداربسته روبرو شوید. علت روشن نشدن دید در شب و یا قطع و وصل شدن دوربین مداربسته در شب چیست؟ ما در این مقاله قصد داریم تا به پاسخ این سوالات پرداخته و دلایل روشن نشدن دید در شب را بررسی کنیم.

علت روشن نشدن چراغ مادون قرمز دوربین

گاهی ممکن است با روشن نشدن چراغ مادون قرمز مواجه شوید. این مشکل می تواند باعث کار نکردن دید در شب دوربین مداربسته شود. حال دلیل روشن نشدن چراغ مادون قرمز چیست؟

۱. عدم فعال بودن چراغ مادون قرمز: ابتدا باید مطمئن شوید که چراغ مادون قرمز دوربین فعال باشد. برخی دوربین ها به صورت خودکار چراغ مادون قرمز را در شبکه های تاریک فعال می کنند، اما در بعضی مواقع نیاز به تنظیمات دستی دارند. بررسی کنید که چراغ های مادون قرمز در این حالت روشن باشند و در صورت نیاز، برای روشن کردن آن تنظیمات دوربین را بررسی کنید.

۲. خرابی چراغ مادون قرمز: یک دلیل روشن نشدن چراغ مادون قرمز دوربین، خرابی چراغ ها است. در این صورت، باید از کارشناسان و متخصصین دوربین مداربسته کمک بگیرید.

۳. مشکل در تغذیه برق: چراغ های مادون قرمز برای روشن شدن به تغذیه برق نیاز دارند. ممکن است علت روشن نشدن چراغ های مادون قرمز در منبع تغذیه برق باشد. در این صورت، باید منبع تغذیه دوربین را بررسی کنید و در صورت لزوم آن را تعمیر یا تعویض کنید.

۴. مشکل نرم‌افزاری: در بعضی مواقع، ممکن است مشکل نرم افزاری در دوربین باعث عدم روشن شدن چراغ مادون قرمز شود. در این صورت، می توانید دوربین را RESTART کنید و به تنظیمات کارخانه برگردانید. در صورت ادامه مشکل، ممکن است نیاز به به روزرسانی یا نصب مجدد نرم‌افزار دوربین داشته باشید. بررسی کنید که آیا نسخه نرم‌افزار دوربین شما به روز است یا خیر.

علت روشن نشدن دید در شب دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته دید در شب دارای ال ای دی های مادون قرمز برای تامین نور تصاویر هستند. چشم های انسان قادر به مشاهده نور این چراغ ها نیستند. در شب و یا تاریکی این چراغ ها روشن شده تا باعث ایجاد و ثبت تصاویر شوند. در برخی از موارد ممکن است با کار نکردن دید در شب دوربین مداربسته مواجه شوید. ممکن است دوربین در این شرایط تصاویر را در شب ثبت کند اما تصاویر ثبت شده دارای کیفیت بسیار پایینی باشند. در ادامه دلایل این موضوع را بیان می کنیم.

نور و کار نکردن دید در شب دوربین مداربسته

یکی از مهم ترین نکات در نصب دوربین های مداربسته، محل نصب دوربین مداربسته است. همانطور که نور کم محیط باعث افت کیفیت تصاویر می شود، متقابلا نور زیاد نیز بر کیفیت تصاویر دوربین مداربسته تاثیرگذار است. در نصب دوربین مداربسته توجه داشته باشید که لنز دوربین در معرض تابش مستقیم نور نباشد. نور زیاد و مستقیم بر روی لنز دوربین تاثیرگذار است. تابش مستقیم نور بر روی لنز با گذشت زمان باعث خرابی و از کار افتادن لنز دوربین مداربسته می شود. همچنین خرابی لنز نیز در کیفیت تصاویر دوربین تاثیرگذار است.

تمیز نبودن لنز

یکی از نکات مهم در نگهداری دوربین مداربسته، تمیز بودن لنز آن است. در صورتی که لنز دوربین مداربسته کثیف باشد، نور کافی برای تشکیل تصاویر به دوربین نمی رسد. به همین دلیل تصاویر در شب با کیفیت واقعی و خوب ثبت نمی شوند. برای جلوگیری از این مشکل توصیه می شود به صورت دوره ای لنز و شیشه دوربین مداربسته را تمیز کنید. برای تمیز کردن لنز دوربین می توانید از پارچه های نرم استفاده کنید. توجه داشته باشید که هنگام تمیز کردن لنز، خراش و آسیبی به آن وارد نشود.

نزدیک بودن LED های مادون قرمز به لنز دوربین

برخی از دوربین های مداربسته به صورتی طراحی شده اند که LED های مادون قرمز به یکدیگر و به لنز بسیار نزدیک هستند. این امر باعث عدم ضبط تصاویر با کیفیت مناسب در دوربین مداربسته می شود. همچنین نزدیک بودن LED های مادون قرمز باعث خرابی لنز نیز می شود. در نتیجه توصیه می شود برای جلوگیری از این اتفاق می توانید با استفاده از تنظیمات دوربین مداربسته، فاصله لنز و ال ای دی ها را به صورت استاندارد تغییر دهید.

کار نکردن دید در شب دوربین مداربسته به دلیل موقعیت نامناسب

همانطور که اشاره شد محل نصب دوربین مداربسته از اهمیت بسیاری برخوردار است. در هنگام نصب دوربین مداربسته توجه داشته باشید که در اطراف دوربین شیشه وجود نداشته باشد. زیرا در این صورت شیشه همانند آینه عمل کرده و باعث بازتاب نور مادون قرمز به دوربین می شود. بازتاب نور مادون قرمز به دوربین باعث کار نکردن دید در شب دوربین مداربسته و خراب شدن تصاویر می شود.

برای افزایش کیفیت تصاویر در شب می توانید با استفاده از چراغ های کوچک در محیط، نور محیط را افزایش دهید.

خرابی و یا عدم وجود فیلتر IR-CUT

دوربین های مداربسته دید در شب از فیلتری به نام IR-CUT استفاده می کنند. این فیلتر مانع از برخورد نور مادون قرمز در روز و روشنایی با لنز دوربین می شود. در محیط تاریک و یا شب فیلتر IR-CUT غیر فعال شده و به دوربین اجازه می دهد تا نور مادون قرمز را دریافت کند. در صورت خرابی و یا عدم وجود این فیلتر در دوربین مداربسته، باعث عدم کارایی دید در شب دوربین مداربسته می شود. یکی از علت های روشن نشدن دید در شب دوربین مداربسته خرابی و یا عدم وجود فیلتر IR-CUT است.

تنظیمات دید در شب دوربین مداربسته

یکی از نکات دیگر در دوربین های دید در شب، تنظیمات دید در شب دوربین است. زمانی که تنظیمات دوربین به درستی انجام نشود، تصاویر با کیفیت و مطلوبی را در شب نخواهیم داشت. پس از نصب دوربین مداربسته ابتدا تنظیمات مخصوص دید در شب و رنگ و نور آن را تنظیم کنید. برای اینکار می توانید به وسیله نام کاربری و رمز عبور خود اقدام کنید. همچنین می توانید از متخصصان نیز کمک بگیرید. با انجام تنظیمات صحیح می توانید تصاویر واضح و شفافی را داشته باشید.

بهترین دوربین مداربسته دید درشب

بهترین دوربین مداربسته دید در شب را می توانید بر اساس نیازهای خود انتخاب کنید. دوربین های دید در شب در انواع مختلفی وجود دارند. اگر قصد مشاهده تصاویر در شب به صورت رنگی را دارید می توانید از دوربین های دید در شب رنگی مانند STARLIGHT، COLORVU و… استفاده کنید. اما اگر مشاهده تصاویر به صورت سیاه و سفید در شب پاسخگو نیازهای شما است، می توانید از دوربین های دید در شب سیاه و سفید IR و یا EXIR استفاده کنید. دوربین های دید در شب EXIR از تصاویر با کیفیت تری در مقایسه با دوربین های IR برخوردار هستند. همچنین دوربین های دید در شب رنگی در مقایسه با دید در شب معمولی از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

افزودن نور مرئی به محیط

برای بهبود کیفیت تصاویر دوربین در شب می توانید تعدادی نور مرئی به محیط اضافه کنید. استفاده از نور مرئی در محیط باعث می شود تا تصاویر همانند روز ثبت شوند. با استفاده از چند نور کوچک نیز می توانید کیفیت تصاویر دوربین را تا حد بسیار زیادی افزایش دهید.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

ادامه مطلب
پیدا کردن دستگاه شنود
ادامه مطلب
نرم افزار Smart pss داهوا
ادامه مطلب
4.7/5 - (4 امتیاز)