یکی از مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شوید، هشدار کاذب و اشتباه دوربین مداربسته است. یکی از ویژگی های مهم در دوربین های مداربسته آلارم و هشدار در صورت وقوع اتفاق است. این قابلیت باعث جلوگیری از بسیاری حوادث می شود. اما یکی از مشکلات این قابلیت خطا در تشخیص است. برخی از مواقع ممکن است با هشدار کاذب دوربین مداربسته مواجه شوید. این هشدارهای کاذب ممکن است دلایل مختلفی داشته باشند. همچنین در مقابل راهکارهایی برای کاهش هشدار اشتباه در دوربین مداربسته نیز وجود دارد. در این مقاله قصد داریم تا روش های جلوگیری از هشدار کاذب دوربین مداربسته را بیان کنیم.

اهمیت جلوگیری از هشدار کاذب دوربین مداربسته

قطعا هشدار و آلارم های اشتباه در سیستم مداربسته باعث اذیت و مزاحمت هایی برای کاربر می شود. هشدارهای کاذب می تواند بر اثر عوامل مختلفی ایجاد شود. زمانی که این هشدارها زیاد شوند علاوه بر ایجاد مزاحمت می تواند باعث دشوار شدن تشخیص هشدار واقعی از هشدار کاذب نیز شود. به طور کلی زمانی که قابلیت هایی مانند تشخیص حرکت، عبور از خط فرضی و… فعال شوند ممکن است آلارم کاذب نیز به وجود آید.

هشدار کاذب دوربین مداربسته بر اثر تشخیص حرکت

یکی از تکنولوژی های جدید دوربین مداربسته، تشخیص حرکت است. اگر دوربین مداربسته شما دارای قابلیت تشخیص حرکت باشد می توانید این قابلیت را در دوربین خود فعال کنید. هنگامی که تشخیص حرکت یا Motion Detection سیستم شما فعال باشد، با ایجاد حرکت در مقابل دوربین، این حرکت تشخیص داده شده و دوربین شروع به اعلام هشدار به کاربر می کند. اغلب افراد بر این باورند که این تشخیص حرکت تنها شامل افراد و وسایل نقلیه می شود. در صورتی که اینطور نیست. برخی از عوامل دیگر مانند عبور حیوانات از مقابل لنز دوربین، وزش باد، افتادن برگ درختان، تکان خوردن شاخه درختان و… نیز می تواند باعث فعال شدن هشدار تشخیص حرکت در دوربین شود.

به طور کلی تکنولوژی تشخیص حرکت بر اساس تغییر در الگوریتم و پیکسل تصویر کار می کند. با استفاده از تنظیمات صحیح در تشخیص حرکت می توان اقدام به جلوگیری از هشدار کاذب دوربین مداربسته کرد. در تنظیمات دستگاه ضبط می توانید میزان حساسیت تشخیص حرکت را بر اساس هدف خود تنظیم کنید. یکی دیگر از قابلیت ها pir نام دارد. با استفاده از این قابلیت هشدارهای کاذب تا حد زیادی کاهش پیدا می کنند. PIR در دوربین مداربسته باعث می شود تا حرکت هایی مانند وزش باد، حرکت برگ درختان و حیوانات و… نادیده گرفته شود.

آلارم کاذب بر اثر تشخیص نفوذ

یکی دیگر از قابلیت هایی که ممکن است باعث ایجاد هشدار کاذب دوربین مداربسته شود، قابلیت تشخیص نفوذ است. به طور مثال اگر دوربین مداربسته شما در مقابل درب نصب شده باشد ممکن است با حرکت ابرها و ایجاد سایه آن ها دوربین هشدار کاذب ارسال کند. برای جلوگیری از این موضوع باید به برخی از نکات در تنظیمات مانند حساسیت (Sensivity)، حد آستانه (Threshold) و تعریف اندازه سوژه در دستگاه توجه کنید. برای انتخاب میزان حساسیت در تنظیمات دوربین، می توانید این میزان را بر روی عدد 30 تنظیم کنید. در بقیه موارد می توانید تنظیمات اولیه را انجام داده و بعد از چند روز آلارم ها و ابعاد سوژه هایی که باعث ایجاد هشدار شده است را تشخیص داده و بررسی کنید. سپس بر اساس سوژه و هدف مورد نیاز آن را تعیین کنید.

هشدار کاذب دوربین مداربسته بر اثر تشخیص عبور از خط فرضی

تشخیص عبور از خط فرضی یا line crossing از دیگر قابلیت های دوربین های مداربسته است. با وجود این قابلیت می توان در تصویر یک خط فرضی رسم کرد. سپس با فعال نمودن این تکنولوژی می توان تعیین نمود با عبور هر شی و جسمی از این خط دوربین شروع به اعلام هشدار به کاربر کند. یکی از ویژگی های این تکنولوژی تعیین جهت ورود و خروج سوژه از خط است. در شرایط جوی نامساعد و زمان بارش برف و باران ممکن است تشخیص عبور از خط فرضی باعث ایجاد هشدار کاذب دوربین مداربسته شود. در این قابلیت نیز میزان حساسیت قابل تنظیم است.

تنظیمات جلوگیری از هشدار کاذب

دستگاه های ضبط دارای قابلیت هایی به منظور هشدار کاذب دوربین مداربسته هستند. یکی از این قابلیت ها که در قسمت های قبل به آن پرداختیم تنظیم میزان حساسیت دوربین مداربسته بود. همچنین می توانید میزان حساسیت را در روز و شب به طور جداگانه تعریف کنید. حساسیت و دیگر تنظیمات باعث کاهش میزان آلارم های کاذب می شود اما هیچ تنظیماتی برای از بین بردن صد درصد هشدارهای کاذب وجود ندارد. تنظیمات دیگر در کاهش آلارم کاذب عبارتند از:

  • Latch: این تنظیمات مربوط به مدت زمانی که دستگاه بعد از اعلام هشدار به ضبط تصاویر ادامه می دهد، است.
  • Masking: با استفاده از این قابلیت می توانید قسمت هایی از تصویر را بپوشانید. بخش هایی از تصویر که پرتردد هستند را می توانید بپوشانید تا در این قسمت ها قابلیت تشخیص حرکت باعث ایجاد آلارم نشود.
  • Anti-ditger: این قسمت مربوط به تنظیم مدت زمان تاخیر در شروع ضبط توسط دستگاه ضبط است.

جلوگیری از آلارم اشتباه دوربین با نصب صحیح

یکی از نکاتی که می تواند از ایجاد هشدار کاذب دوربین مداربسته جلوگیری کند، انتخاب محل مناسب برای نصب دوربین مداربسته است. در انتخاب محل نصب دوربین باید به برخی از نکات توجه داشته باشید. سعی کنید از نصب دوربین مداربسته و فعال کردن قابلیت های ذکر شده در مکان های شلوغ و پر تردد خودداری کنید. زیرا در این صورت باعث افزایش آلارم های اشتباه توسط دوربین می شوید.

برخی از دوربین های مداربسته دارای سیستم اعلام حریق هستند. از نصب این دوربین ها در مجاورت منابع گرما خودداری کنید. همچنین از نصب دوربین های مداربسته در مقابل منابع نوری نیز خودداری کنید. وجود نور در مقابل لنز باعث افزایش هشدار کاذب دوربین می شود.

4.5/5 - (4 امتیاز)