خرید دوربین مداربسته یک امر مهم است. در هنگام خرید باید اطلاعات کافی درباره سیستم های مداربسته را داشته باشید. گاهی افراد تصور می کنند بهترین انتخاب یعنی صرف هزینه های بسیار و خرید دوربین های پیشرفته، اما این تصور اشتباه است. اشتباهات رایج در خرید دوربین مداربسته باعث تجربه یک خرید ناموفق برای شما می شود. برای جلوگیری از خرید دوربین مداربسته اشتباه با ما همراه باشید تا در ادامه اشتباهاتی که ممکن است هنگام خرید مرتکب شوید را بررسی کنیم.

1- عدم توجه به نیازهای کاربر

یکی از مهم ترین اشتباهات رایج در خرید دوربین مداربسته، عدم توجه به نیازهای کاربر است. بسیاری از کاربران بدون توجه به نیازهای خود تنها به دنبال خرید ارزان ترین دوربین مداربسته هستند. معمولا خرید دوربین مداربسته با قیمت پایین، منجر به یک خرید ناموفق می شود. اگر دوربین مداربسته توانایی تامین نیازها و هدف های شما را نداشته باشد عملا کاربرد مفیدی ندارد. همچنین دوربین های مداربسته نامعتبر که با قیمت ارزان در بازار عرضه می شوند، پس از مدتی دچار مشکل شده و از کار می افتند.

نقطه مقابل این عمل انتخاب دوربین مداربسته گران قیمت است. به همان اندازه که خرید دوربین مداربسته ارزان می تواند اشتباه باشد، خرید دوربین مداربسته گران قیمت نیز می تواند باعث اشتباه در خرید شود. معمولا دوربین های پیشرفته و حرفه ای جزو گران قیمت ترین دوربین های مداربسته هستند. قطعا یک دوربین فوق حرفه ای مناسب با کاربری های کوچک مانند منازل، مغازه و… نیست. گاهی اوقات با هزینه های کمتر می توانید دوربین مطلوب و مورد نظر خود را تهیه کنید. دوربین های برند داهوا، تیاندی و هایک ویژن دارای قیمت و کیفیت مناسبی هستند. در نتیجه توصیه می کنیم در خرید دوربین مداربسته،تنها به قیمت آن توجه نکنید.

2- خرید از برندهای نامعتبر از اشتباهات رایج در خرید دوربین مداربسته

برای خرید دوربین مداربسته باید برندهای معتبر و باکیفیت موجود در بازار را بشناسید. برخی از کاربران بدون اطلاع در این خصوص و بدون توجه به برند دوربین اقدام به خریداری آن می کنند. این موضوع یکی از اشتباهات رایج در خرید دوربین مداربسته است. برای اطلاع از برندهای معتبر در سیستم های مداربسته می توانید با یک جستجوی ساده در اینترنت لیستی از آن ها را مشاهده کنید. همچنین در بسیاری از سایت های فروشندگان سیستم مداربسته می توانید نظرات خریداران نسبت به آن برند را نیز مشاهده کنید. از بهترین و معتبرترین برندها می توان به داهوا، تیاندی، هایک ویژن، اکسیس، سونی و… اشاره کرد. توصیه می شود از خرید دوربین های مداربسته ارزان قیمت No name خودداری کنید. معمولا این دوربین ها فاقد گارانتی و خدمات پس از فروش هستند.

3- اشتباهات رایج در خرید دوربین مداربسته از فروشگاه های نامعتبر

قبل از خرید دوربین مداربسته به فروشگاه و یا شرکت فروشنده توجه کنید. خرید از فروشگاه های نامعتبر می تواند منجر به یک خرید اشتباه شود. توصیه می شود از فروشگاه هایی که در این زمینه تخصص کافی را دارند خرید کنید. رزومه و مشتریان قبلی فروشگاه ها می توانند به شناخت بیشتر شما از محصولات فروشگاه کمک کنند. خرید از یک فروشگاه معتبر نه تنها باعث خرید یک سیستم مدار بسته با کیفیت می شود، بلکه در صورت بروز مشکل می توانید از کارشناسان و متخصصان آن نیز کمک بگیرید.

4- خرید دوربین مداربسته نامتناسب با کاربری

یکی دیگر از اشتباهات رایج در خرید دوربین مداربسته، انتخاب یک دوربین نامتناسب با نوع کاربری و محل نصب دوربین است. باید بدانید که انتخاب دوربین متناسب با کاربری یکی از مهم ترین نکات مورد توجه در هنگام خرید است. به عنوان مثال استفاده از یک دوربین معمولی در پروژه های حساس و بزرگ، یک کار اشتباه است. در این پروژه ها معمولا انتظار تصاویر با کیفیت و جزئیات وجود دارد. ممکن است نیاز به خواندن پلاک توسط دوربین وجود داشته باشد. در این صورت دوربین های مداربسته معمولی نمی توانند پاسخگو نیازهای شما باشند.

اگر قصد نصب دوربین مداربسته در محیط های امنیتی را دارید از دوربین های اسپید دام و یا گردان استفاده نکنید. زیرا این دوربین ها با وجود قابلیت گردش به صورت 360 درجه، در هر لحظه تنها قادر به نمایش یک جهت هستند. در این صورت ممکن است قسمت های دیگر محیط از دید دوربین دور بمانند.

همچنین توجه داشته باشید برای کاربری های کوچک مانند منازل و اتاق می توانید از دوربین های مداربسته معمولی با لنز ثابت استفاده کنید. زیرا فضای اتاق دارای زاویه دید مشخص است و نیاز به دوربین وریفوکال ندارد.

5- عدم استفاده از دید در شب متناسب

ثبت تصاویر در شب همانند ثبت تصاویر در روز بسیار حائز اهمیت است. از آنجایی که اغلب جرم و جنایات در شب و در ساعات خلوت رخ می دهد، تقریبا تمام کاربران خواستار ثبت تصاویر دوربین مداربسته در این ساعات هستند. اغلب دوربین های مداربسته دارای قابلیت دید در شب هستند. دید در شب ها در دوربین های مداربسته انواع مختلفی دارند. برخی از دوربین ها تصاویر را در شب به صورت سیاه و سفید ثبت می کنند. اما برخی دیگر دارای قابلیت دید در شب رنگی بوده و تصاویر را در شب نیز همانند روز به صورت رنگی ثبت می کنند. انتخاب نوع دید در شب به نوع کاربری و نیاز شما بستگی دارد. اگر نوع کاربری شما به گونه ای است که نیاز به تصاویر با جزئیات بیشتر در شب دارید، بهتر است از دوربین های دید در شب رنگی استفاده کنید. دوربین مدار بسته دید در شب رنگی دارای قیمت بالاتری در مقایسه با دوربین های دید در شب سیاه و سفیداست.

6- انتخاب نصاب غیر حرفه ای

نصب و راه اندازی سیستم های مداربسته نیز همانند خرید آن ها دارای اهمیت بسیاری هستند. برای نصب و راه اندازی اولیه از یک تیم نصب حرفه ای کمک بگیرید. بسیاری از فروشندگان معتبر خود دارای یک تیم نصب حرفه ای نیز هستند. اگر بهترین دوربین مداربسته متناسب با کاربری خود را هم انتخاب کرده باشید، نصب غیر اصولی می تواند از عملکرد صحیح دوربین جلوگیری کند. در برخی از موارد نصب دوربین مداربسته در محل نامناسب باعث کاهش طول عمر سیستم، کاهش کارایی یا عملکرد سیستم و… می شود.

5/5 - (1 امتیاز)