در سال های اخیر دوربین های مداربسته با پیشرفت های چشمگیری همراه بوده است. با پیشرفت سیستم های مداربسته تکنولوژی و فناوری های بسیاری به دوربین ها اضافه شد. هر یک از این قابلیت ها به منظور رفع نیازهای مشتری ارائه شده است. اطلاع و آگاهی از انواع تکنولوژی های دوربین مداربسته می تواند خرید دوربین بر اساس نیاز شما را آسان تر کند. در این مقاله قصد داریم تا جدیدترین و به روزترین فناوری های دوربین مداربسته را معرفی و بررسی کنیم.

  • تشخیص حرکت

یکی از قابلیت های جدید دوربین های مداربسته ، تشخیص حرکت است. تشخیص حرکت بر اساس تغییراتی که در فریم تصویر نسبت به تصویر قبلی صورت می گیرد، کار می کند. در برخی از پروژه ها مناطقی هستند که از حساسیت و امنیت بالایی برخوردار هستند. در این مواقع می توان از قابلیت تشخیص حرکت یا Motion Detection استفاده کرد. اگر حالت ضبط دستگاه شما بر روی Motion Detection باشد، دوربین تنها زمانی که حرکتی در تصویر رخ دهد شروع به ضبط تصاویر می کند. یکی از معایب این تکنولوژی آلارم های اشتباه در موقعیت هایی مانند افتادن نور چراغ در تصویر، افتادن برگ، شاخه در تصویر و… است.

  • شمارش افراد از جدیدترین فناوری های دوربین مداربسته

یکی از جدیدترین فناوری های دوربین مداربسته، شمارش افراد است. از این قابلیت می توان برای شمارش اشخاص و وسایل نقلیه استفاده کرد. برای استفاده از این قابلیت می توان یک خط فرضی بر روی تصویر رسم کرد و با استفاده از قابلیت تشخیص حرکت، افرادی که از این خط عبور می کنند را شناسایی و شمارش کرد. از کاربردهای این تکنولوژی می توان در فروشگاه ها و سازمان ها استفاده کرد. با استفاده از این فناوری می توان تعداد مراجعه کنندگان در طی روز را به دست آورد.

  • Face Detection تشخیص چهره

برخی از دوربین های مداربسته مجهز به تکنولوژی تشخیص چهره هستند. این تکنولوژی بر اساس الگوریتم هایی که در نرم افزار آن ها تعریف شده است، چهره اشخاص را شناسایی کرده و تشخیص می دهد. از این کاربرد معمولا در پروژه های پلیسی استفاده می شود. در صورت رخ دادن جرم و جنایت این تکنولوژی می تواند با استفاده از خطوط صورت فرد، چهره او را شناسایی کند. در برخی از دوربین های مداربسته مجهز به این تکنولوژی، امکان ذخیره چهره در حافظه دستگاه نیز وجود دارد. با استفاده از این قابلیت می توان ورود مجدد آن فرد را تشخیص داده و اعلام کند.

  • ردیابی خودکار Auto Tracking جدیدترین فناوری های دوربین مداربسته

برخی از دوربین های مداربسته گردان دارای تکنولوژی به نام تعقیب و یا ردیابی خودکار هستند. نحوه عملکرد قابلیت خودکار بر اساس الگوریتم و پارامترهای از قبل تعریف شده است. دوربین هایی که دارای این قابلیت هستند بر اساس این الگوریتم ها سوژه را تشخیص داده و آن را تعقیب می کنند. این قابلیت امکان زوم کردن بر روی سوژه مورد نظر را نیز فراهم می کند. تعقیب هوشمند در دوربین مداربسته به روش های مختلفی از جمله دستی، تعقیب در صورت عبور از خط، ورود یا خروج از منطقه تعیین شده و… انجام می گیرد. از این قابلیت برای کاربری هایی مانند موزه، فرودگاه، ورزشگاه و… استفاده می شود.

فیلم تعقیب خودکار دوربین مدار بسته

  • عبور از خط

یکی دیگر از جدیدترین فناوری های دوربین مداربسته، عبور از خط فرضی است. با استفاده از این فناوری می توانید یک خط فرضی در تصویر رسم کرده و در صورتی که جسمی از این خط عبور کند، دوربین شروع به اعلام هشدار می کند. در برخی از مکان ها نیاز به کنترل تردد و ورود و خروج افراد وجود دارد در چنین پروژه هایی می توان از فناوری عبور از خط فرضی استفاده کرد. به طور مثال در تصویر دوربین مداربسته یک اتاق وجود دارد که اشخاص محدودی اجازه ورود به آن را دارند. با رسم یک خط فرضی در تصویر و فعال کردن قابلیت عبور از خط فرضی می توانید هنگام عبور افراد از آن محوطه مطلع شوید.

  • تشخیص دستکاری از جدیدترین فناوری های دوربین مداربسته

سارقان و خرابکاران هنگام مواجه با دوربین های مداربسته، به دنبال راهی برای از بین بردن و یا دستکاری آن ها هستند. اما با پیشرفت سیستم های امنیتی، قابلیتی به نام Tamper Detection به برخی از دوربین های مداربسته اضافه شد. برخی از دوربین های مداربسته دارای قابلیت تشخیص دستکاری یا Tamper Detection هستند. این قابلیت در دوربین های مداربسته در صورت وارد شدن ضربه، قرار گرفتن مانع در جلوی دوربین و مخدوش شدن دید دوربین فعال شده و به وسیله آلارم شروع به اعلام هشدار می کند.

  • نقشه گرمایی

نقشه گرمایی از جدیدترین فناوری های دوربین مداربسته است. اغلب از نقشه گرمایی در فروشگاه ها و کاربری های تجاری استفاده می شود. این تکنولوی می تواند نقاط پر تردد را در محیط های تجاری مشخص کند. هنگامی که در یک نقطه تردد بیشتر از سایر نقاط است، نقشه گرمایی این مناطق را با رنگ مشخص می کند. با استفاده از دوربین های مداربسته دارای قابلیت نقشه گرمایی می توان کالاهای پرفروش در فروشگاه را بررسی کرده و بر اساس آن نحوه چیدمان و فروش را مدیریت کرد.

  • انواع تکنولوژی دید در شب دوربین مداربسته

تقریبا تمام دوربین های مداربسته جدید دارای قابلیت دید در شب هستند. دید در شب در دوربین های مداربسته دارای انواع مختلفی است. در ابتدا تکنولوژی دید در شب به صورت سیاه و سفید و IR در دوربین های مداربسته قرار گرفت. با پیشرفت تکنولوژی دید در شب رنگی در انواع مختلفی ارائه شد. به عبارت دیگر دوربین مداربسته دید در شب رنگی، تصاویر در شب را همانند تصاویر روز به صورت رنگی ثبت می کنند. به طور کلی دید در شب های سیاه و سفید در دو نوع IR و EXIR در دوربین ها وجود دارند. دید در شب های رنگی نیز شامل Starlight، WarmLight، Color Vu و… است.

4.6/5 - (5 امتیاز)