تصاویر دوربین مداربسته پس از ثبت و ارسال به دستگاه های ضبط dvr و nvr ارسال می شوند. دستگاه های ضبط برای ذخیره اطلاعات از هارد دیسک استفاده می کنند. هارد دیسک دوربین مداربسته باید به صورت جداگانه تهیه شود و بر روی دستگاه های ضبط نصب شوند. در ادامه به تنظیمات هارد دوربین مداربسته، نصب هارد، نوع فرمت هارد دیسک، خطای هارد و… می پردازیم.

در این مقاله می خوانید:

 • هارد دوربین مداربسته چیست؟
 • نصب هارد دوربین مدار بسته
 • تنظیمات ضبط هارد دوربین مداربسته
 • خطای هارد دیسک دوربین مداربسته
 • نوع فرمت هارد دوربین مداربسته
 • ریست هارد دوربین مداربسته (پاک کردن حافظه دوربین مداربسته)
 • علت ضبط نکردن دوربین مداربسته

هارد دوربین مداربسته چیست؟

هارد دیسک ها انواع مختلفی دارند. یکی از انواع هارد ها، هارد دوربین مداربسته است. انتخاب هارد مناسب برای دوربین مداربسته یکی از نکات مهم هنگام راه اندازی سیستم مدار بسته است. معمولا دوربین های مداربسته، تصاویر را به صورت 24 ساعته و در تمام روزهای هفته ثبت می کنند. هارد دیسک ها در دوربین مداربسته به گونه ای طراحی شده اند که قادر به ذخیره اطلاعات به صورت 24 ساعته هستند. برخی از کاربران از هاردهای معمولی به عنوان محل ذخیره اطلاعات و یا حافظه دوربین مداربسته استفاده می کنند. هاردهای معمولی دارای عملکرد مناسبی برای دوربین مدار بسته نیستند. در نتیجه توصیه می کنیم برای ذخیره اطلاعات دوربین از هارد مخصوص دوربین مداربسته استفاده کنید.

نصب هارد دوربین مدار بسته

معمولا دستگاه های ضبط dvr و nvr فاقد هارد دیسک هستند. هارد دیسک دوربین باید به صورت جداگانه خریداری و نصب شود. توجه داشته باشید که هارد دیسک ها دارای ظرفیت های مختلفی هستند. ظرفیت هارد باید بر اساس نوع ضبط و نیازهای کاربر تهیه شود. برای نصب هارد دوربین مداربسته توجه داشته باشید که دستگاه ضبط dvr یا nvr باید خاموش باشد. برای نصب مراحل زیر را طی کنید.

 • پیچ های اطراف کیس دستگاه ضبط را باز کنید.
 • بر روی برد داخل دستگاه، تعدادی سیم به رنگ های مشکی، قرمز و زرد وجود دارد. این سیم ها برای تامین تغذیه هارد دیسک باید به هارد متصل شوند.
 • برای نصب هارد بر روی دستگاه ضبط به کابل SATA نیاز دارید. برد دستگاه ضبط و هارد دیسک دارای محلی برای اتصال کابل SATA هستند. یک سر کابل را به برد دستگاه و سر دیگر را به هارد دیسک متصل کنید. سپس کابل تغذیه را به هارد وصل کنید.
 • پس از اتصال کابل ها، هارد را در محل مخصوص خود در دستگاه ضبط قرار دهید. پیچ های مربوط به کیس دستگاه را ببندید.
 • در انتها دستگاه را روشن کرده و برای مشاهده هارد دیسک وارد منو شوید.

تنظیمات ضبط هارد دوربین مداربسته

حالت های مختلفی در ضبط هارد دوربین مداربسته وجود دارد. رایج ترین حالت ضبط در سیستم مداربسته ضبط به صورت 24 ساعته است. در برخی از کاربری ها ممکن است نیاز به ضبط به صورت 24 ساعته وجود نداشته باشد. یکی از حالت های دیگر ضبط در سیستم مداربسته، حالت تشخیص حرکت یا Motion Detection است. اگر در تنظیمات هارد دوربین مداربسته، حالت ضبط را بر روی تشخیص حرکت قرار دهید، زمانی که حرکت و یا تغییری در محیط انجام شود، دوربین شروع به ضبط تصاویر می کند. در حالت های دیگر می توانید دوربین را به گونه ای تنظیم کنید که تنها در ساعات و یا روزهای مخصوصی تصاویر را ضبط و ذخیره کند.

خطای هارد دیسک دوربین مداربسته

پس از نصب و تنظیمات هارد دوربین مداربسته، هارد دیسک باید در منوی دستگاه ضبط نمایش داده شود. یک خطای هارد دیسک دوربین مداربسته، عدم شناسایی هارد به وسیله دستگاه است. در این صورت برای پیدا کردن مشکل و شناسایی هارد توسط دستگاه مراحل زیر را طی کنید.

 • یکی از دلایل عدم شناسایی هارد توسط دستگاه اتصالات نادرست و یا مشکل در کابل Sata است. برای رفع این مشکل ابتدا کیس دستگاه را باز کنید و اتصالات کابل ها را چک کنید. همچنین می توانید برای اطمینان از سالم بودن کابل ساتا از کابل دیگری استفاده کنید.
 • یکی دیگر از دلایل خطا در هارد دیسک، اشکال در آداپتور دستگاه است. می توانید آداپتور دستگاه را عوض کنید. توصیه می کنیم از آداپتورهای استاندارد برای سیستم مداربسته خود استفاده کنید.
 • در برخی از موارد ممکن است علت این مشکل خود هارد دیسک ها باشند. ابتدا توجه داشته باشید که هارد مورد نظر توسط دستگاه ضبط، پشتیبانی شود. اگر هارد دوربین مداربسته با مشکل مواجه شود می توانید با توجه به مشکل، هارد را فرمت، تعمیر و یا تعویض کنید.

نوع فرمت هارد دوربین مداربسته

نوع فرمت هارد دوربین مداربسته به فرمت دستگاه ضبط بستگی دارد. به طور کلی فرمت های فشرده سازی در سیستم مداربسته H264، H264+، H265 و H265+ است. نوع فرمت به نوع دستگاه ضبط و سال تولید دستگاه بستگی دارد. در حال حاضر آخرین نسخه فرمت فشرده سازی در دستگاه های ضبط H265+ است. با استفاده از فرمت H265+ اطلاعات بدون تغییر در کیفیت به صورت فشرده و با حجم کم تری ذخیره می شوند. این قابلیت باعث ذخیره اطلاعات برای مدت زمان بیشتر در هارد دیسک می شود.

ریست هارد دوربین مداربسته (پاک کردن حافظه دوربین مداربسته)

اگر در بحث تنظیمات هارد دیسک دوربین مداربسته قصد فرمت هارد و یا ریست هارد دوربین مداربسته را دارید مراحل زیر را طی کنید.

 • ابتدا وارد منو دستگاه ضبط شوید. سپس بر روی گزینه HDD کلیک کنید.
 • توجه داشته باشید اگر اولین بار هارد دیسک را بر روی دستگاه نصب کنید، در قسمت General در مقابل گزینه hdd information وضعیت uninitialized نمایش داده می شود.
 • هارد را انتخاب کنید و گزینه init را انتخاب کنید. در ادامه برای فرمت هارد دوربین مداربسته بر روی گزینه ok کلیک کنید.

 

برای اطلاع بیشتر از نحوه پاک کردن حافظه دوربین مداربسته به مقاله پاک کردن حافظه دوربین مدار بسته dahua مراجعه کنید. 

علت ضبط نکردن دوربین مداربسته

در برخی از موارد ممکن است با مشکل ضبط نکردن تصاویر در دوربین مداربسته مواجه شوید. حال علت ضبط نکردن دوربین مداربسته چیست؟ در مرحله اول از روشن بودن دوربین مداربسته اطمینان حاصل کنید. اگر دوربین مدار بسته شما روشن است و تصاویر ضبط نمی شوند، ممکن است تنظیمات ضبط به درستی انجام نشده باشد. به طور مثال می خواهید تصاویر محیط به صورت 24 ساعته ثبت شوند اما تنظیمات بر روی حالت تشخیص حرکت قرار دارند. در این صورت باید تنظیمات ضبط را بر اساس نیازهای خود تغییر دهید.

اگر مشکل ضبط نکردن تصاویر مربوط به تمام دوربین های مداربسته است، ممکن است هارد دیسک با مشکل مواجه شده باشد. در این شرایط می توانید هارد و دوربین مداربسته را ریست کنید و سپس مجددا تنظیمات هارد دوربین مداربسته را انجام دهید. اگر با بررسی نکات ذکر شده همچنان با مشکل عدم ضبط تصاویر دوربین مداربسته مواجه بودید باید به نمایندگی و کارشناسان مربوطه مراجعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)