یکی از مهم ترین ابزارهایی که برای ایجاد امنیت و نظارت در محیط استفاده می شود، دوربین مداربسته است. ممکن است شما هم با مشکل قطعی تصویر دوربین مداربسته مواجه شده باشید. قطعی دوربین مداربسته می تواند برای هر دو سیستم آنالوگ و تحت شبکه رخ دهد. قطع شدن تصویر دوربین مداربسته دلایل مختلفی دارد. اما راه حل رفع قطعی دوربین مداربسته چیست؟ در ادامه به دلایل و راه حل برطرف کردن قطعی دوربین مداربسته می پردازیم.

در این مقاله می خوانید:

 • مشکلات قطعی دوربین مداربسته
 • رفع قطعی دوربین مداربسته با بررسی اتصالات
 • بررسی آداپتور یا منبع تغذیه
 • رفع قطعی دوربین مداربسته با بررسی شبکه
 • خرابی پورت دستگاه ضبط
 • خرابی و مشکل در دوربین مداربسته
 • بررسی سلامت فیلتر IR-CUT

مشکلات قطعی دوربین مداربسته

اصلی ترین کاربرد سیستم مداربسته ایجاد امنیت و جلوگیری از جرم و جنایت است. هنگامی که در محیطی جرم، جنایت و یا سرقتی رخ می دهد، این تصاویر دوربین مداربسته هستند که به کمک کاربر می آیند. ثبت به موقع وقایع و کیفیت تصاویر دوربین مداربسته در بررسی وقایع و جزئیات نقش بسیار مهمی دارند. در صورت رخ دادن هر گونه مشکل در تصویر دوربین مداربسته، ممکن است خسارات جبران ناپذیری به وجود آید. قطع و وصل شدن تصویر دوربین مداربسته نیز یکی از مشکلات تصویر در سیستم مدار بسته است که به محض متوجه شدن آن، باید به دنبال راه حلی برای رفع قطعی دوربین مداربسته باشید.

رفع قطعی دوربین مداربسته با بررسی اتصالات

برخی از مواقع مشکلات دوربین مدار بسته ممکن است دلایل ساده ای داشته باشند. ممکن است اتصالات دوربین مداربسته به درستی انجام نشده و یا با مشکل مواجه شده باشند. مشکل اتصالات دوربین مداربسته عبارتند از:

 • قطعی فیش BNC در پشت دوربین مداربسته آنالوگ
 • قطعی فیش BNC در پشت دستگاه ضبط DVR
 • قطع شدن، شل شدن، بریدگی و یا آسیب دیدن کابل کواکسیال
 • بریده شدن مغزی و شیلد کابل کواکسیال
 • قطعی، آسیب دیدگی و یا اتصالی در کابل شبکه دوربین مداربسته تحت شبکه
 • قطع شدن کابل برق

یکی از راه حل های رفع قطعی دوربین مداربسته، بررسی اتصالات و موارد ذکر شده است. اگر علت قطعی دوربین مداربسته در اتصال کابل و فیش ها بود می توانید با تعویض و یا اتصال صحیح، این مشکل را برطرف کنید.

بررسی آداپتور یا منبع تغذیه

پس از بررسی اتصالات در سیستم مداربسته نوبت به بررسی آداپتور و منبع تغذیه می رسد. یکی دیگر از دلایلی که ممکن است با قطعی تصویر دوربین مداربسته مواجه شوید، اختلال در آداپتور یا منبع تغذیه است. تمام وسایل الکترونیکی نیاز به تامین برق و انرژی دارند. دوربین مداربسته نیز برای عملکرد صحیح نیاز به تامین انرژی مورد نیاز خود دارد. اگر منبع تغذیه با مشکل و یا خرابی مواجه شده باشد، تصویر دوربین مداربسته قطع می شود. همچنین افت برق نیز می تواند باعث قطع و وصل شدن تصویر دوربین مدار بسته شود. برای رفع قطعی دوربین مداربسته، آداپتور را بررسی کنید تا از سلامت آن اطمینان حاصل نمایید. در بررسی آداپتور و منبع تغذیه توجه داشته باشید که ولتاژ مورد نیاز دوربین مدار بسته به درستی تامین شود.

رفع قطعی دوربین مداربسته با بررسی شبکه

قطع شدن دوربین مداربسته در سیستم تحت شبکه ممکن است به دلیل قطعی و یا اختلال در شبکه باشد. اغلب مشکلات شبکه به دلیل آدرس ip و یا تنظیمات اشتباه است. قطعی شبکه در سیستم مدار بسته تحت شبکه باعث قطع شدن تصویر دوربین مداربسته می شود. اگر دلیل قطعی دوربین، قطع شدن ارتباط شبکه باشد، برای رفع قطعی دوربین مداربسته ابتدا باید علت قطع شدن شبکه را جستجو کنید. اگر قطعی شبکه به دلیل آسیب دیدن کابل اتفاق افتاده باشد، باید کابل های دوربین مداربسته را تعویض کنید. همچنین اگر شبکه به دلیل تنظیمات و یا تداخل در آدرس ip قطع شده باشد، تنظیمات شبکه و آدرس های ip را مجدد بررسی کنید.

گاهی ممکن است ip دوربین مداربسته شما با دستگاه دیگری در شبکه یکسان باشد. در این صورت سیستم دچار تداخل در آدرس ip ها می شود. اگر مشکل در تداخل آدرس ip بود باید برای دوربین مداربسته یک آدرس ip جدید تعریف کنید. با این روش می توان قطعی تصویر در دوربین مدار بسته را برطرف کرد.

خرابی پورت دستگاه ضبط

ممکن است علت قطع شدن تصویر دوربین مداربسته، خرابی پورت ورودی پشت دستگاه ضبط شما باشد. در برخی از مواقع ممکن است یکی از پورت های دستگاه ضبط دچار مشکل و خرابی شده باشد. در این صورت تصویر دوربین مداربسته نیز با مشکل مواجه می شود. برای رفع این مشکل، دوربین مداربسته را به پورت دیگری از دستگاه متصل کنید. اگر با تغییر پورت، مشکل قطعی برطرف شد، نتیجه می گیریم پورت مورد نظر در دستگاه با مشکل مواجه شده است.

خرابی و مشکل در دوربین مداربسته

اگر تمام موارد بالا را بررسی کردید و همچنان با مشکل قطعی دوربین مداربسته مواجه بودید، ممکن است دوربین مداربسته شما دچار مشکل شده باشد. وجود هر گونه مشکل در دوربین مداربسته می تواند باعث قطع و وصل شدن تصویر آن شود. برای رفع مشکل دوربین مداربسته به نمایندگی و یا کارشناسان دوربین مداربسته مراجعه کنید. همچنین دستگاه های مخصوصی جهت تست سالم بودن دوربین مداربسته وجود دارند. با استفاده از این دستگاه ها می توانید از سالم بودن و یا خرابی دوربین مداربسته اطمینان حاصل کنید.

جهت دریافت مشاوره رایگان می توانید با شماره 88500020-021 تماس بگیرید.

بررسی سلامت فیلتر IR-CUT

در برخی از مواقع ممکن است تصاویر دوربین مداربسته در روز به درستی نمایش داده شوند. اما در شب با قطع شدن تصاویر مواجه شوید. این مشکل معمولا به دلیل خرابی فیلتر IR-CUT رخ می دهد. فیلتر IR-CUT در دوربین های مداربسته دید در شب به صورتی عمل می کند که در روز با فعال شدن این فیلتر، از نور ال ای دی های دید در شب جلوگیری می کند تا تصاویر به خوبی نمایش داده شوند. همچنین با تاریک شدن و کم شدن نور محیط این فیلتر کنار رفته تا نور ال ای دی های مادون قرمز بتوانند نور کافی برای تشکیل تصویر را تامین کنند.

اگر این فیلتر با مشکل مواجه شود و در شب نیز فعال باشد از نور ال ای دی ها در شب نیز جلوگیری می کند. در نتیجه نور کافی برای تشکیل تصاویر وجود ندارد و تصاویر دوربین مداربسته با قطعی مواجه می شوند. برای رفع قطعی دوربین مداربسته در این حالت باید فیلتر IR-CUT را تعویض کنید.

4.7/5 - (3 امتیاز)