دوربین مداربسته دارای حالت های ضبط گوناگونی است. برخی از حالت های ضبط به حرکت در تصویر حساس هستند. ضبط حساس به حرکت در دوربین مداربسته دارای مزایای بسیاری است. دوربین تشخیص حرکت و دوربین دنبال کننده حرکت از دوربین های حساس به حرکت هستند. مزایای ضبط حساس به حرکت دوربین مداربسته چیست؟ در ادامه به مزیت های ضبط حساس به حرکت در دوربین مدار بسته می پردازیم.

در این مقاله می خوانید:

 • دوربین تشخیص حرکت
 • مزایای تشخیص حرکت
 • معایب ضبط حساس به حرکت دوربین مداربسته
 • دوربین دنبال کننده حرکت
 • مزایا ضبط حساس به حرکت در دوربین دنبال کننده حرکت
 • فعال کردن ضبط حساس به حرکت دوربین مداربسته

دوربین تشخیص حرکت

دوربین های مداربسته در انواع مختلف و با قابلیت های متفاوت تولید و در بازار موجود هستند. یکی از قابلیت های دوربین مدار بسته قابلیت تشخیص حرکت است. در حالت تشخیص حرکت دوربین تنها زمانی که در تصویر حرکت و یا تغییری رخ بدهد، تصاویر محیط را ثبت می کند. هر تصویر از تعدادی پیکسل و فریم تشکیل شده است. در واقع قابلیت تشخیص حرکت در دوربین مداربسته، تغییر در پیکسل و فریم تصویر را نسبت به تصویر شاخص بررسی می کند. به همین دلیل ممکن است دوربین مواردی مانند تغییر در نور محیط را نیز به عنوان حرکت تشخیص بدهد.

مزایای تشخیص حرکت

یکی از مزایای ضبط حساس به حرکت دوربین مداربسته، بهینه سازی فضای ذخیره سازی است. با استفاده از قابلیت تشخیص حرکت، به جای ضبط تمام تصاویر، تنها تصاویر زمانی که در محیط حرکتی صورت بگیرد ضبط می شوند. به صورتی که با حرکت انسان و یا شی در محیط، دوربین شروع به ضبط تصاویر می کند و تا چند ثانیه پس از اتمام حرکت در محیط، دوربین تصاویر را ضبط می کند. پس از آن دوربین مجدد به حالت آماده به کار در می آید. این قابلیت باعث پر شدن فضای کمتری از هارد دستگاه می شود.

یکی دیگر از مزایای ضبط حساس به حرکت در تشخیص حرکت امکان ارسال آلارم به کاربر است. می توانید با نصب یک سنسور، تنظیمات دستگاه را به گونه ای قرار دهید که در صورت حرکت و تغییر در تصویر، دوربین شروع به اعلام هشدار کند.

معایب ضبط حساس به حرکت دوربین مداربسته

در محیط های بیرونی حرکت اشیا و اجسام مانند حکت برگ درختان، تغییر نور محیط و… بیشتر است. به همین دلیل اغلب استفاده از قابلیت تشخیص حرکت در محیط های بیرونی توصیه نمی شود. هم چنین در واقع ضبط حساس به حرکت بر اساس تغییرات در تصویر عمل می کند. به همین دلیل ممکن است دوربین تغییراتی مانند تغییر در نور تصویر را به عنوان تشخیص حرکت بشناسد. این نکته از معایب ضبط حساس به حرکت در دوربین مداربسته به شمار می آید.

دوربین دنبال کننده حرکت

یکی دیگر از قابلیت های هوشمند در دوربین های مداربسته، قابلیت تعقیب هوشمند سوژه و یا Smart Tracking است. این قابلیت در دوربین های مدار بسته ptz و یا گردان وجود دارد. در دوربین دنبال کننده حرکت باید یک هدف و یا سوژه را تعیین کنید. این دوربین می تواند هدف و یا سوژه تعریف شده را تشخیص داده و آن را دنبال کند. دوربین های گردان را می توانید به جهات مختلف حرکت دهید و بر روی سوژه مورد نظر زوم کنید. تنها نکته منفی در دوربین های مداربسته گردان این است که این دوربین ها در لحظه تنها قادر به نمایش یک جهت هستند. از این قابلیت در ورودی پروژه هایی که از حساسیت بالایی برخوردار هستند، استفاده می کنند.

مزایا ضبط حساس به حرکت در دوربین دنبال کننده حرکت

این قابلیت یکی از قابلیت های پیشرفته در دوربین مدار بسته است. با استفاده از این قابلیت می توان به راحتی اهداف مورد نظر را شناسایی کرد و سپس آن ها را تعقیب کرد. دنبال کردن سوژه در دوربین مداربسته به روش های گوناگونی انجام می شود. این روش ها عبارتند از:

 • Manual یا دستی: یکی از روش های تعیین هدف برای دوربین مداربسته، تعریف سوژه به صورت دستی است. شما می توانید به صورت دستی هدف مورد نظر را برای دوربین تعیین کنید تا در صورت قرار گرفتن سوژه در دید دوربین آن را تعقیب کند.
 • Line Crossing Trigger یا رسم خط فرضی: با رسم یک خط فرضی در تصویر می توانید محدوده ای را مشخص کرده تا با عبور هدف از خط فرضی، دوربین سوژه را تعقیب کند.
 • Region Entrance/Exiting Trigger یا تعیین ناحیه مجازی: در این حالت می توانید به جای رسم خط فرضی، یک ناحیه مجای در تصویر رسم کنید. به محض وارد و یا خارج شدن سوژه به ناحیه تعیین شده دوربین آن را تعقیب می کند.
 • Unattended Baggage Trigger یا شناسایی اشیا بدون حرکت: با استفاده از این قابلیت، دوربین اشیا و وسایلی که برای مدت طولانی رها شده اند را شناسایی می کند. از این قابلیت معمولا در مکان هایی مانند مترو، فرودگاه و… برای جلوگیری از بمب گذاری استفاده می شود.
 • Object Removal Trigger یا تشخیص حذف اشیا از محیط: این قابلیت امکان اطلاع از حذف شی در محیط را فراهم می کند. معمولا در پروژه هایی مانند موزه ها که دارای اشیاء گران قیمت هستند، از این قابلیت استفاده می کنند.

فعال کردن ضبط حساس به حرکت دوربین مداربسته

برای فعال کردن تشخیص حرکت در دوربین مراحل زیر را طی کنید.

 1. ابتدا وارد منوی دستگاه ضبط شوید و سپس بر روی گزینه Alarm کلیک کنید.
 2. بر روی Video Detection کلیک کرده و از قسمت Motion Detection کانال دوربین مورد نظر را انتخاب کنید. سپس گزینه Enable را فعال کنید. همچنین تیک گزینه Record Channel را نیز فعال کنید.
 3. با کلیک بر روی گزینه Apply حالت ضبط تشخیص حرکت فعال می شود.
 4. برای تعین روز و ساعات حالت ضبط تشخیص حرکت دوربین مجدد وارد منو شوید. گزینه Storage را انتخاب کنید.
 5. در صفحه باز شده گزینه Schedule را انتخاب کنید. سپس روزهای هفته نمایش داده می شود. قسمت سبز رنگ مربوط به ضبط 24 ساعته، قسمت زرد مربوط به تشخیص حرکت و قسمت قرمز رنگ مخصوص آلارم است.
 6. همچنین در بخش channel کانال مورد نظر خود را انتخاب کنید و در روزهای مورد نظر حالت ضبط 24 ساعته را غیر فعال و تشخیص حرکت را فعال کنید. سپس بر روی گزینه apply کلیک کنید.
ضبط حساس به حرکت دوربین مداربسته

شماره 2

ضبط حساس به حرکت دوربین مداربسته

شماره 1

ضبط حساس به حرکت دوربین مداربسته

شماره 4

ضبط حساس به حرکت دوربین مداربسته

شماره 3

ضبط حساس به حرکت دوربین مداربسته

شماره 6

ضبط حساس به حرکت دوربین مداربسته

شماره 5

4.7/5 - (4 امتیاز)