سیستم های مداربسته برای ایجاد امنیت و نظارت بر محیط مورد استفاده قرار می گیرند. گاهی ممکن است اطلاعات سیستم مداربسته به صورت مجازی دزدیده شود. به عبارت دیگر ممکن است دوربین مداربسته شما هک شده باشد. یکی از مهم ترین مسائل در حفاظت از سیستم مداربسته، جلوگیری از هک دوربین مدار بسته است. راه های مختلفی برای جلوگیری از هک دوربین مداربسته وجود دارد. اما چطور بفهمیم دوربین مداربسته هک شده است؟ در این مقاله قصد داریم تا درباره هک دوربین مداربسته و روش تشخیص دوربین مداربسته هک شده صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

در این مقاله می خوانید:

  • تشخیص دوربین مداربسته هک شده
  • راه های هک دوربین مداربسته
  • راه های جلوگیری از هک دوربین مداربسته

تشخیص دوربین مداربسته هک شده

هکرها با استفاده از روش های مختلف می توانند سیستم مداربسته را هک کرده و به اطلاعات و تصاویر دوربین دسترسی پیدا کنند. سوالی که برای کاربران پیش می آید این است که چطور بفهمیم دوربین مداربسته هک شده است؟ با مشاهده برخی از علائم می توانید متوجه هک شدن دوربین مداربسته خود شوید.

علائم هک دوربین مداربسته

  • عدم ورود به سیستم با رمز عبور و نام کاربری: به طور مثال اگر قصد مشاهده تصاویر دوربین مداربسته را دارید و نمی توانید وارد سیستم مداربسته خود شوید، ممکن است سیستم شما مورد حمله هکرها قرار گرفته باشد. هکرها با ورود به سیستم مداربسته می توانند نام کاربری و رمز عبور شما را حذف کنند.
  • بهم خوردن تنظیمات دوربین مداربسته: یکی دیگر از نشانه های هک دوربین مداربسته تغییر در تنظیمات دوربین است. هکر ها ممکن است بعد از ورود به سیستم مداربسته تنظیمات را نیز دستکاری کنند. همچنین ممکن است کاربران دیگری به سیستم اضافه شده باشند. با چک کردن تنظیمات دوربین می توانید به سوال چطور بفهمیم دوربین مداربسته هک شده پاسخ دهید.
  • چشمک زدن LED دوربین مداربسته: اگر چراغ LED دوربین مداربسته شما در حال چشمک زدن است، دوربین مداربسته خود را یکبار خاموش و روشن کنید. اگر مجدد دوربین مداربسته شروع به چشمک زدن کرد، برای اطمینان از هک شدن دوربین مداربسته وارد منوی DVR شوید سپس به بخش Task Manager رفته و قسمت Processes را باز کنید. در قسمت بعدی اگر دوربین مداربسته شما هک شده باشد در مقابل گزینه exe یا Windows Logon Application بیش از یک برنامه وجود دارد.
  • افزایش دیتای مصرفی: یکی از راه های اینکه چطور بفهمیم دوربین مداربسته هک شده، بررسی دیتای مصرفی دوربین مداربسته است. اگر دوربین مداربسته هک شده باشد، دیتای مصرفی دوربین افزایش پیدا می کند.
  • شنیدن صداهای غیر عادی: یکی دیگر از علائم هک دوربین مداربسته، شنیده شدن صداهای غیر عادی از دوربین مداربسته است.

راه های هک دوربین مداربسته

هکرها برای هک کردن و دسترسی به اطلاعات دوربین مداربسته از راه های مختلفی استفاده می کنند. یکی از راه های هک دوربین مداربسته پیدا کردن IP دوربین است. برخی از نرم افزارها به منظور پیدا کردن IP دوربین مداربسته طراحی شده اند. یکی از این نرم افزارها Angry IP Scanner نام دارد. یکی دیگر از روش های هک دوربین مداربسته پیدا کردن پسورد و نام کاربری دوربین مداربسته است. برخی از کاربران بعد از راه اندازی دوربین مداربسته رمز عبور خود را عوض نکرده و همچنان از رمز عبور پیش فرض استفاده می کنند. هکرها با استفاده از رمز عبور پیش فرض می توانند دوربین مداربسته را به راحتی هک کنند. از روش های دیگر هک دوربین مداربسته می توان به برنامه ترموکس، گوگل، سایت های هک دوربین مداربسته، Shodan و… اشاره کرد.

برخی از سایت ها تصاویر دوربین های مداربسته ای که هک شده است را در اختیار عموم قرار می دهند. این سایت ها عبارتند از Insecam، Opentopia، Earthcam و…. با ورود به این سایت ها ابتدا باید نام کشور خود را جستجو و انتخاب کنید. پس از انتخاب نام کشور، لیستی از دوربین های مداربسته هک شده در اختیار شما قرار داده می شود. سپس می توانید فیلم های دوربین مداربسته هک شده را مشاهده کنید. البته این سایت ها روشی برای هک دوربین مداربسته به شمار نمی آیند بلکه برای مشاهده تصاویر دوربین مداربسته هک شده مورد استفاده قرار می گیرند.

راه های جلوگیری از هک دوربین مداربسته

برای جلوگیری از هک دوربین مداربسته می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید. در ادامه به بررسی این روش ها میپردازیم.

استفاده از دوربین مداربسته معتبر

اولین نکته در پیشگیری از هک دوربین مداربسته خرید و نصب دوربین های مداربسته با امنیت بالا است. دوربین های مداربسته با برند معتبر از کیفیت و ایمنی بالایی برخوردار هستند. در مقابل دوربین های مدار بسته با برندهای ناشناخته ممکن است دارای قیمت پایین تری باشند اما متقابلا این دوربین ها از کیفیت پایین تری نیز برخوردار هستند. دسترسی هکرها به این دوربین ها بسیار ساده تر از دوربین های مداربسته با امنیت بالا است. در نتیجه هنگام خرید به کیفیت، برند و امنیت دوربین مداربسته مورد نظر توجه کنید.

انتخاب رمز مناسب

نکته مهم در جلوگیری از هک دوربین مداربسته استفاده از رمزهای قوی است. از انتخاب رمز هایی مانند تاریخ تولد، کد ملی، رمز های ساده و… خودداری کنید. بسیاری از اشخاصی که به دنبال پاسخ سوال چطور بفهمیم دوربین مداربسته هک شده و تشخیص هک دوربین مداربسته بوده اند از رمز های ساده برای سیستم خود استفاده کرده اند. یک رمز قوی شامل حروف بزرگ و کوچک، اعداد و علامت ها است. همچنین توصیه می کنیم به صورت دوره ای رمز عبور خود را تغییر دهید.

به روز رسانی نرم افزارها

یکی دیگر از روش های جلوگیری از هک دوربین مداربسته به روز رسانی و آپدیت نرم افزارها است. در آپدیت جدید برنامه ها روش هایی برای مقابله با هکرها در نظر گرفته شده است. نرم افزارهای مورد نظر را می توانید از سایت دوربین مداربسته خود آپدیت کنید.

مدیریت دسترسی افراد به سیستم

دسترسی کاربران به سیستم باید مدیریت شود. به طور مثال نیازی نیست تمام کاربران به تنظیمات دسترسی داشته باشند. می توانید دسترسی افراد به سیستم مداربسته را مدیریت کنید.

4.7/5 - (4 امتیاز)