دوربین مداربسته ثابت چیست ؟ دوربین های مداربسته دارای تنوع بسیاری هستند. برخی از این دوربین ها به صورت چرخشی و برخی دیگر به صورت ثابت هستند. دوربین های گردان یا چرخشی قابلیت تغییر زاویه دید و چرخش به جهات مختلف را دارند. اما در مقابل دوربین های ثابت قابلیت تغییر جهت، تغییر زاویه دید و فاصله کانونی را ندارند. زاویه دید و چرخش در این دوربین ها تنها به صورت دستی انجام می شود. به دلیل ثابت بودن این دوربین ها، نصب در آن ها باید با دقت بیشتری انجام گیرد. در این مقاله به مزایا، کاربرد و ویژگی های دوربین مداربسته ثابت می پردازیم.

ویژگی های دوربین مداربسته ثابت

دوربین های مداربسته ثابت به صورت فیکس در یک جا نصب شده و بعد از آن قابلیت حرکت به وسیله نرم افزار و یا اپراتور را ندارند. به همین دلیل این دوربین ها را دوربین فیکس و یا Fixed CCTV نیز می نامند. به طور کلی دوربین های مداربسته دارای دو نوع لنز هستند. لنز ثابت و لنز متغیر. دوربین های مداربسته ثابت از لنز ثابت استفاده می کنند. فاصله کانونی در این لنزها غیر قابل تغییر هستند. به همین دلیل زاویه دید نیز در این دوربین ها ثابت است. بدنه دوربین های ثابت همانند سایر دوربین ها می تواند از جنس پلاستیک، فلز و یا ترکیبی از این دو باشد. دوربین های مداربسته ثابت با بدنه فلزی در مقایسه با دوربین های ثابت با بدنه پلاستیکی دارای قیمت بالاتری هستند.

کاربرد دوربین مداربسته فیکس

یکی از پرطرفدارترین دوربین های مداربسته، دوربین مداربسته ثابت است. این دوربین ها در انواع کاربری ها کاربرد دارند. دوربین ثابت را می توان در کاربری های داخلی و بیرونی استفاده کرد. در برخی از کاربری ها افراد نیاز به تغییر زاویه دید و بزرگنمایی تصاویر ندارند. از کاربرد دوربین مداربسته فیکس می توان به چنین کاربری هایی اشاره کرد. همچنین می توانید این دوربین ها را در کنار دوربین های گردان و دارای قابلیت زوم استفاده کنید. زیرا دوربین های گردان زمانی که به جهت دیگری می چرخند، نمی توانند تصاویر دیگر فضاها را نمایش دهند. استفاده از دوربین مداربسته ثابت کمک می کند تا تصاویر دیگر نقاط را از دست ندهید. همچنین دوربین های مداربسته چرخشی برای چرخش نیاز به اپراتور دارند. دوربین های ثابت در مقایسه با دوربین های گردان و دارای زوم از قیمت پایین تری برخوردار است.

مزایای دوربین مداربسته ثابت چیست ؟

دوربین های مداربسته فیکس دارای مزایای بسیاری هستند. به همین دلیل از پرکاربردترین دوربین های مداربسته به شمار می آیند. این دوربین ها به دلیل ثابت بودن و عدم حرکت کمتر در معرض آسیب، خرابی و تعمیرات قرار می گیرند. در نتیجه طول عمر بیشتری نسبت به سایر دوربین ها دارند. همچنین نصب و راه اندازی در این نوع دوربین ها به مراتب ساده تر است. همانطور که گفته شد این دوربین ها دارای قیمت پایین تری در مقایسه با دوربین های زوم دار هستند. در نتیجه استفاده از این دوربین ها در پروژه هایی که نیازی به زوم و چرخش نیست، بسیار به صرفه تر است. برخی از دوربین های ثابت دارای قابلیت ضد لرزش هستند. به صورتی که اگر سوژه ای در حال حرکت باشد، دوربین تصاویر را بدون لرزش و واضح ثبت می کند.

معایب دوربین مداربسته ثابت چیست ؟

تمام سیستم ها علاوه بر مزایا دارای برخی از معایب نیز هستند. دوربین مداربسته فیکس هم همانند سایر لوازم در کنار مزایا، دارای برخی از معایب نیز است. دوربین مداربسته ثابت از قابلیت زوم برخوردار نیست. برای کسانی که به دنبال قابلیت زوم در دوربین مداربسته هستند این موضوع از معایب این دوربین ها به شمار می آید. همچنین دریچه آیریس در این دوربین ها ثابت است. همانطور که می دانید دریچه آیریس وظیفه کنترل نور ورودی به لنز را دارد. زمانی که دریچه آیریس ثابت باشد، نور ورودی به لنز دوربین نیز ثابت است و کنترل نمی شود. این موضوع بر روی کیفیت تصاویر تاثیرگذار است. زاویه دید در دوربین های ثابت نیز محدود است. به همین دلیل برای پوشش تصاویر بیشتر نیاز به استفاده از دوربین های بیشتری دارید.

تجهیزات دوربین مداربسته چیست؟

سیستم های مداربسته از اجزای مختلفی تشکیل شده اند. دوربین مداربسته یکی از تجهیزات مورد نیاز سیستم های مداربسته است. تجهیزات و اجزای سیستم مداربسته بر اساس نوع تکنولوژی آن ها تعیین می شود. به طور کلی این اجزا عبارتند از دستگاه های ضبط، هارد دیسک، کابل برق، انواع کابل دوربین مداربسته بر اساس نوع سیستم مداربسته، سوئیچ در صورت استفاده از سیستم های تحت شبکه، فیش های مخصوص اتصالات، منبع تغذیه یا آداپتور و مانیتور جهت نمایش تصاویر دوربین مداربسته.

از تفاوت های تجهیزات سیستم آنالوگ و تحت شبکه می توان به نوع دستگاه ضبط مورد استفاده در این سیستم ها اشاره کرد. در سیستم آنالوگ از دستگاه dvr و در سیستم های دیجیتال از دستگاه ضبط nvr جهت ضبط تصاویر استفاده می کنند. همچنین در سیستم آنالوگ تصاویر توسط کابل کواکسیال منتقل می شوند. در صورتی که در سیستم تحت شبکه از کابل شبکه برای انتقال تصویر استفاده می کنند.

بهترین دوربین مداربسته خانگی

برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته خانگی ابتدا باید محل نصب دوربین مداربسته را در نظر بگیرید. یکی از پرکاربردترین دوربین ها برای منازل، دوربین مداربسته ثابت است. زیرا در منازل کمتر از قابلیت های زوم و بزرگنمایی استفاده می شود. به همین دلیل اغلب از دوربین های ثابت برای صرفه جویی در هزینه ها استفاده می شود. دوربین های مداربسته دارای کیفیت 2 و یا 3 مگاپیکسلی می توانند انتخاب های مناسبی برای استفاده در منزل باشند. به طور کلی توجه داشته باشید که استفاده از دوربین های پیشرفته و هوشمند در منازل انتخاب مناسبی نیستند. زیرا قابلیت های این دوربین ها برای کاربری های بزرگ و حساس تولید شده اند و برای کاربری هایی مانند منازل مناسب نیستند.

4.7/5 - (3 امتیاز)