یکی از مهم‌ترین اجزا در همه‌ی دوربین‌های تصویربرداری و فیلم‌برداری، لنز است. دوربین‌های مداربسته از لنزهای مختلفی استفاده می‌کنند. فاصله کانونی، بزرگنمایی تصویر، زاویه دید و کیفیت تصویر بر اساس لنز دوربین مداربسته تعیین می‌شود. هر یک از لنزها در کاربری‌های متفاوتی استفاده می‌شوند. در این مقاله انواع لنز و تفاوت لنز دوربین‌های مداربسته را بررسی می‌کنیم.

در این مقاله می‌خوانید:

آشنایی با لنز در دوربین مداربسته

لنز دوربین مداربسته قطعه‌ای استوانه‌ای شکل است که از پشت سر هم قرار گرفتن چندین عدسی صیقل داده شده تشکیل شده است. عدسی‌ها در دوربین به یک سنسور وصل هستند. تصاویر به وسیله نوری که از عدسی‌ها عبور می‌کند و به کیت لنز برخورد می‌کند، تشکیل می‌شوند. مهم‌ترین و اصلی‌ترین عامل تعیین کننده کیفیت تصویر در دوربین، لنز است. فاصله کانونی لنز دوربین مدار بسته تعیین کننده عمق دید در تصویر است. همچنین زاویه دید در دوربین مداربسته، محدوده‌ عرضی است که دوربین قادر به نمایش تصاویر آن است. با افزایش فاصله کانونی، عمق دید نیز بیشتر می‌شود. نکته‌ای که وجود دارد، رابطه معکوس بین فاصله کانونی و زاویه دید است. هر چه فاصله کانونی بیشتر باشد، زاویه دید کاهش پیدا می‌کند.

اجزای لنز دوربین مداربسته

لنز دوربین مدار بسته از سه قسمت اجزای نوری، دیافراگم و سیستم اتصال دهنده لنز و دوربین مدار بسته تشکیل شده است. در ادامه اجزای لنز دوربین مداربسته و وظیفه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

اجزای نوری

این قسمت از لنز داخل یک سیلندر قرار گرفته است. هر یک از اجزای نوری در لنز دارای یک وظیفه خاص در مسیر عبور نور هستند. اجزای نوری تصاویر را بزرگ و کوچک می‌کنند. هنگامی که بزرگنمایی تصویر انجام می‌شود، قسمتی از لنز حرکت می‌کند. در برخی از مواقع ممکن است در مسیر، شعاع نور کج شده و یا پراکندگی نور اتفاق بیافتد. در این صورت اجزای نوری لنز، آن‌ها را اصلاح می‌کند. توجه داشته باشید شعاع نور پس از عبور از عدسی‌ها به لنز دوربین می‌رسد. در نتیجه همه‌ی نور به دوربین مداربسته نمی‌رسد و در این شرایط باید به نورپردازی محیط توجه کنید.

دیافراگم

میزان نوری که به لنز دوربین مداربسته وارد می‌شود، توسط دیافراگم کنترل می‌شود. دیافراگم در دوربین، عملکردی مشابه عنبیه چشم دارد. هر چه روشنایی محیط کم‌تر باشد، دیافراگم بیشتر باز شده تا نور مورد نیاز برای تشکیل تصویر را تامین کند. در محیط‌های پرنور هم برای جلوگیری از ارسال نور بیش از حد، میزان باز شدن دیافراگم کم‌تر است. میزان باز شدن دیافراگم در لنزها متفاوت است. این مقدار با اعداد در کنار حرف F نمایش دهده می‌شوند. هر چه مقدار این عدد کم‌تر باشد، دیافراگم بزرگتر است.

سیستم اتصال دهنده لنز به دوربین

برای اتصال لنز به دوربین مداربسته از پایه یا نگهدارنده استفاده می‌شود. پایه‌های اتصال دهنده لنز به دوربین دارای انواع مختلفی هستند. این پایه‌ها در دوربین مدار بسته به دو نوع C و CS تقسیم می‌شوند. تفاوت این دو نوع نگهدارنده در فاصله بین سنسور و لنز است. این فاصله در نگهدارنده نوع C به میزان 17.5mm و در نگهدارنده نوع CS به میزان 12.5mm است. نوع پایه لنز باید با لنز و دوربین سازگاری داشته باشد.

انواع لنز دوربین مداربسته

به طور کلی لنز دوربین مداربسته بر اساس فاصله کانونی به دو دسته ثابت و متغیر تقسیم می‌شوند. این لنزها بر اساس فاصله کانونی و زاویه دید با یکدیگر متفاوت هستند. لنز ثابت دارای یک فاصله کانونی و زاویه دید ثابت است. در صورتی که در لنز متغیر می‌توانید فاصله کانونی و زاویه دید را تغییر دهید. در ادامه لنزهای ثابت و متغیر را به صورت جداگانه معرفی می‌کنیم.

لنز ثابت

لنزهای ثابت دارای یک فاصله کانونی ثابت هستند. پس از نصب دوربین‌های مدار بسته با لنز ثابت، امکان تغییر زاویه دید وجود ندارد. لنزهای ثابت با فاصله‌های کانونی 2.8، 3.6، 4، 8 و 12 میلیمتر ساخته می‌شوند. این اعداد نشان‌دهنده محدوده قابل دید دوربین است. هر چه اعداد فاصله کانونی لنز کوچکتر باشند، دوربین فضای پهن‌تری را نمایش می‌دهد. اصطلاحا به این دوربین‌ها واید گفته می‌شود. همچنین با بیشتر شدن عدد فاصله کانونی، محدوده دید دوربین باریک‌تر شده و تصاویر در فاصله دورتر بیشتر نمایش داده می‌شوند.

لنز متغیر (وریفوکال)

لنز متغیر دارای فاصله کانونی و زاویه دید قابل تغییر است. بر اساس نوع لنز، فاصله کانونی و زاویه دید را در محدوده مشخصی می‌توان تغییر داد. به عنوان مثال فاصله کانونی 11 – 3.7 میلی‌متر. این نوع لنزها به دو دسته لنز وریفوکال دستی و لنز موتورایز تقسیم می‌شوند.

لنز وریفوکال دستی: تغییر زاویه دید و فاصله کانونی در دوربین مدار بسته با لنز وریفوکال دستی به صورت دستی انجام می‌شود. بر روی بدنه این دوربین‌ها یک پیچ برای تغییر فاصله کانونی وجود دارد. بنابراین برای تنظیم لنز دوربین مدار بسته و تغییر فاصله کانونی و زاویه دید باید به این دوربین‌ها دسترسی داشته باشید.

لنز موتورایز: دوربین‌های موتورایز برخلاف دوربین‌های وریفوکال دستی دارای موتور هستند. تغییر زاویه دید و فاصله کانونی در این دوربین‌ها به وسیله موتور و از راه دور انجام می‌شود. دوربین‌های موتورایز به دلیل استفاده از لنز موتوردار از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

تفاوت لنز دوربین‌های مداربسته

تفاوت لنز دوربین‌های مداربسته

تفاوت لنز دوربین‌های مداربسته را می‌توان بر اساس زاویه دید، فاصله کانونی، قابل تغییر و یا ثابت بودن زاویه دید و رزولوشن آن‌ها بیان کرد. همانطور که در قسمت قبل متوجه شدیم، زاویه دید در لنز ثابت غیر قابل تغییر و در لنز وریفوکال در بازه مشخصی قابل تغییر است. میزان فاصله کانونی در هر دوربین، زاویه دید را تعیین می‌کند. تفاوت لنز دوربین‌های مداربسته با فاصله کانونی مختلف را می‌توانید در تصویر بالا مشاهده کنید. دیگر تفاوت لنز دوربین‌های مداربسته در رزولوشن آن‌ها است. انواع لنز دوربین مداربسته دارای رزولوشن و کیفیت تصویر متفاوتی هستند. میزان رزولوشن لنز با مگاپیکسل اندازه‌گیری می‌شود. هر چه عدد مگاپیکسل لنز بیشتر باشد، لنز قادر به ثبت تصاویر با کیفیت، وضوح و جزئیات بیشتری است. انواع لنز دوربین مداربسته بر اساس رزولوشن 2، 4، 5، 6، 8 و 12 مگاپیکسل هستند.

بهترین لنز دوربین مداربسته

بهترین لنز دوربین مداربسته در کاربری‌های مختلف، متفاوت است. نکته مهمی که وجود دارد نوع کاربری و نیازهای کاربر است. توجه داشته باشید که چه محدوده‌ای از محیط را می‌خواهید مشاهده کنید. اگر قصد مشاهده سوژه‌ها در فاصله کم‌تر و وسیعی را دارید، می‌توانید از دوربین با لنزهای 2.8 و 3.6 استفاده کنید. این لنزها دارای زاویه دید واید (پهن) هستند. اما اگر قصد مشاهده تصاویر در فواصل دورتر را دارید، می‌توانید از دوربین با لنزهای 6، 8 و یا 12 استفاده کنید. زاویه دید در این دوربین‌ها باریک‌تر است.

همچنین اگر می‌خواهید نظارت کلی و مشاهده تصاویر در زاویه دید ثابتی داشته باشید، می‌توانید از دوربین‌های مداربسته با لنز ثابت (fix) استفاده کنید. این دوربین‌ها مناسب فضاهایی مانند اتاق‌ها و راهروها هستند. در محیط‌هایی که قصد تغییر زاویه دید و زوم بر روی تصاویر را دارید از دوربین‌های وریفوکال یا موتورایز استفاده کنید. برای انتخاب دوربین مدار بسته با لنز مناسب می‌توانید با شماره 88500020-021 تماس بگیرید.

قیمت لنز دوربین مداربسته

با توجه به نوع لنز، قیمت لنز دوربین مداربسته متغیر است. به طور کلی لنزهای وریفوکال دارای قیمت بالاتری در مقایسه با لنزهای ثابت هستند. به دلیل قیمت پایین‌تر در لنزهای ثابت، از دوربین با لنز ثابت در کاربری‌های کوچک و معمولی استفاده می‌شود. همانطور که گفته شد لنزهای موتورایز دارای موتور هستند. بنابراین طبیعی است که قیمت دوربین‌های مدار بسته با لنز موتورایز از سایر لنزها گران‌تر باشد. همچنین هر چه رزولوشن لنز دوربین بالاتر باشد، قیمت آن نیز افزایش پیدا می‌کند.

شرکت داهوا دارای انواع دوربین مدار بسته با لنزهای متفاوت است. برای مشاهده قیمت دوربین مداربسته داهوا با لنزهای مختلف بر روی لینک زیر کلیک کنید.

قیمت دوربین داهوا

لنز خارجی در دوربین مداربسته

اغلب دوربین‌های مداربسته دارای لنز داخلی هستند. به عبارت دیگر دوربین‌های مداربسته در کارخانه و هنگام ساخت به لنز مجهز می‌شوند. دوربین مداربسته صنعتی یا باکس تنها دوربینی است که بدون لنز به فروش می‌رسد. دوربین باکس از لنز خارجی استفاده می‌کند. لنز در این دوربین مدار بسته باید به صورت جداگانه خریداری و نصب شود. این ویژگی باعث شده تا کاربران این نوع دوربین‌ها قدرت انتخاب بیشتری برای انتخاب لنز داشته باشند. دوربین مدار بسته صنعتی در محیط‌های صنعتی مانند کارخانه‌ها و کارگاه‌ها کاربرد دارد. هنگام انتخاب لنز این دوربین‌ها باید به نوع دوربین مداربسته، رزولوشن و پایه اتصال لنز به دوربین توجه کنید.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

زوم دوربین داهوا
ادامه مطلب
چه دوربین مداربسته ای بخرم
ادامه مطلب
ارور out of range در دوربین مداربسته
ادامه مطلب
5/5 - (1 امتیاز)