دوربین های مداربسته برای ضبط تصاویر از دستگاه های ضبط dvr و nvr استفاده می کنند. دستگاه های ضبط نیز به مانیتور متصل می شوند. تصاویر ضبط شده از دستگاه ضبط به مانیتور ارسال می شود. در برخی از مواقع ممکن است پس از اتصال دستگاه به مانیتور با پیغام و ارور out of range در دوربین مداربسته مواجه شوید. علت این مشکل چیست؟ در ادامه قصد داریم تا به دلایل نمایش این ارور در دوربین بپردازیم.

در این مقاله می خوانید:

علت ارور out of range در دوربین مداربسته

کاربران سیستم مداربسته پس از روبرو شدن با ارور out of range در دوربین مداربسته به دنبال علت این مشکل هستند. علت اصلی این Eror در سیستم مدار بسته ست نبودن رزولوشن دستگاه ضبط و مانیتور نمایش دهنده تصاویر است. به عبارت دیگر مانیتور مورد نظر شما از رزولوشن پایین تری برخوردار است و قادر به پشتیبانی از رزولوشن دستگاه ضبط نیست. در این صورت ارور out of range بر روی صفحه نمایش داده می شود.

رفع مشکل out of range

برای رفع ارور out of range در دوربین مداربسته روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه آن ها را بررسی می کینم.

1- کاهش رزولوشن دستگاه ضبط و رفع مشکل out of range در دوربین مداربسته

یکی از ساده ترین و ابتدایی ترین راه های رفع ارور out of range در دوربین مداربسته، کاهش رزولوشن دستگاه ضبط است. رزولوشن دستگاه ضبط را کاهش می دهیم تا با رزولوشن مانیتور هماهنگی پیدا کند و مانیتور بتواند تصاویر دوربین مداربسته را بدون مشکل نمایش دهد. همچنین می توانید از کابل vga نیز استفاده کنید. اگر مانیتور شما از پورت vga پشتیبانی می کند، دستگاه را به وسیله پورت vga به مانیتور متصل کنید. رزولوشن پورت VGA برابر با 600*800 است. برای کاهش رزولوشن دستگاه مراحل زیر را طی کنید.

  • ابتدا باید وارد منو دستگاه ضبط شوید.
  • گزینه system را انتخاب کنید و سپس بر روی گزینه صفحه نمایش کلیک کنید.
  • در صفحه بعدی می توانید از مقابل گزینه رزولوشن، میزان رزولوشن خود را انتخاب کنید. رزولوشن را بر اساس رزولوشن مانیتور تغییر دهید.
  • در انتها برای ذخیره شدن تغییرات بر روی گزینه تایید و یا ok کلیک کنید.

پس از انتخاب گزینه تایید، دستگاه برای ذخیره تغییرات، ریست می شود.

2- کاهش رزولوشن تصویر دستگاه به وسیله کامپیوتر

در قسمت قبل گفته شد می توان برای کاهش رزولوشن دستگاه از کابل VGA استفاده کرد. اما گاهی ممکن است کابل VGA در دسترس نباشد. در این صورت می توانید از کابل LAN استفاده کنید و به وسیله این کابل رزولوشن دستگاه ضبط را کاهش دهید. برای کاهش رزولوشن دستگاه به وسیله PC باید نرم افزار و دستگاه را با یکدیگر ست کنید. پس از ست کردن نرم افزار و دستگاه، باید تنظیمات مربوط به اتصال دستگاه به کامپیوتر را انجام دهید. پس از انجام این تنظیمات باید وارد منو دستگاه ضبط شده و رزولوشن دستگاه را بر اساس رزولوشن مانیتور کاهش دهید. مراحل زیر را طی کنید.

  • وارد منوی دستگاه ضبط شوید.
  • گزینه Remote Config را انتخاب کنید.
  • سپس بر روی IP دستگاه مورد نظر کلیک کنید.
  • بر روی گزینه Gui Display کلیک کنید.
  • در صفحه ای که باز می شود، گزینه Resolution را مشاهده می کنید. در این قسمت می توانید رزولوشن دستگاه را تغییر دهید.
  • در انتها برای ذخیره تغییرات بر روی گزینه ok کلیک کنید.

توجه داشته باشید که کاهش رزولوشن دستگاه به معنی کاهش کیفیت دوربین مداربسته نیست. کاهش رزولوشن دستگاه تنها باعث مشاهده تصاویر با کیفیت پایین تر می شود و در کیفیت اصلی دستگاه و دوربین تاثیری ندارد.

3- رفع مشکل ارور out of range در دوربین مداربسته با مانیتور رزولوشن بالاتر

اگر قصد کاهش رزولوشن دستگاه را ندارید، راه حل دیگری برای رفع ارور out of range در دوربین مداربسته نیز وجود دارد. برای رفع این مشکل می توانید از مانیتور با رزولوشن بالاتر استفاده کنید. مانیتورهای نمایش در انواع و رزولوشن های مختلف تولید و ساخته می شوند. بهتر است هنگام انتخاب مانیتور برای مشاهده تصاویر دوربین مدار بسته به رزولوشن آن نیز دقت کنید. برای مشاهده تصاویر دوربین مداربسته با کیفیت واقعی و جلوگیری از ارور out of range در دوربین مداربسته باید رزولوشن و یا کیفیت تصاویر مانیتور با رزولوشن دوربین و دستگاه ضبط هماهنگ باشد.

افزایش کیفیت تصویر دوربین مداربسته

کیفیت تصاویر در سیستم مداربسته از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا هنگام وقوع جرم و یا حادثه می توان وقایع را با استفاده از تصاویر دوربین مدار بسته بازبینی کرد. برخی از مواقع ممکن است با افت کیفیت تصاویر دوربین مواجه شوید. یکی از دلایل کاهش کیفیت تصاویر، رزولوشن پایین مانیتور است که همانطور که گفته شد در این صورت با ارور out of range در دوربین مداربسته مواجه می شوید. اما افت کیفیت در تصاویر، دلایل دیگری نیز دارد. این دلایل شامل کثیفی و وجود آلودگی بر روی لنز، کابل کشی های طولانی، ضعیف بودن سیگنال Wifi در دوربین های بی سیم و… می شود.

برخی از کاربران در پی افت کیفیت تصاویر دوربین به دنبال راهی برای افزایش کیفیت تصاویر هستند. برای افزایش کیفیت تصاویر در دوربین راه حل هایی نیز وجود دارد. برای اطلاع از این روش ها می توانید به مقاله افزایش کیفیت تصاویر دوربین مداربسته مراجعه کنید.

مشکلات تصویر دوربین مداربسته

گاهی ممکن است تصاویر دوربین مداربسته با مشکلاتی مواجه شود. به طور کلی مشکلات تصویر دوربین مداربسته باعث افت کیفیت تصاویر و از دست رفتن بخشی از تصاویر می شود. تصاویر دوربین مداربسته شما ممکن است با مشکلاتی مانند قطع و وصل شدن تصویر دوربین مداربسته، نویز در تصاویر، سیاه شدن تصاویر، شطرنجی شدن دوربین مداربسته، ضبط نشدن تصاویر در دستگاه ضبط و… مواجه شوند. عوامل مختلفی می تواند باعث ایجاد این مشکلات شود. همچنین روش هایی برای رفع هر یک از این مشکلات تصویر نیز وجود دارد. برای آگاهی از روش های حل این مشکلات به مقاله مشکلات تصویر دوربین مداربسته مراجعه کنید.

4.7/5 - (3 امتیاز)