سیستم‎‌های مداربسته اولیه با تکنولوژی آنالوگ تولید می‌شدند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی این سیستم‌ها دیگر کارایی ندارند. برخی از کاربران قصد تبدیل دی وی آر آنالوگ به دیجیتال و یا HD را دارند. در واقع این کار امکانپذیر نیست. در ادامه به راه حل تبدیل دستگاه و دوربین مداربسته آنالوگ به IP می‌پردازیم.

در این مقاله می‌خوانید:

چگونه دی وی آر آنالوگ را به دیجیتال تبدیل کنیم؟

سیگنال‌های دستگاه ضبط آنالوگ قدیمی و دیجیتال با یکدیگر متفاوت هستند. DVR های آنالوگ قدیمی قادر به خواندن و پردازش سیگنال‌های دیجیتالی نیستند. به همین دلیل به طور کلی تبدیل دی وی آر آنالوگ به دیجیتال یا HD امکانپذیر نیست. بنابراین برای تبدیل دی وی آر آنالوگ به IP فقط یک راه وجود دارد. شما باید دستگاه HD را جایگزین دستگاه آنالوگ خود کنید. دستگاه‌های دی وی آر HD دارای ویژگی‌های بسیاری هستند. این دستگاه‌ها برای ضبط تصاویر در سیستم مدار بسته آنالوگ HD مورد استفاده قرار می‌گیرند. اغلب دی وی آرهای اچ دی دارای قابلیت دریافت سیگنال دوربین‌های آنالوگ هستند. با خرید دی وی آر HD می‌توانید از دوربین‌های مداربسته آنالوگ قدیمی خود استفاده کنید.

تبدیل دوربین مداربسته AHD به آنالوگ

اگر میخواهید دوربین‌های مدار بسته AHD خود را به دستگاه دی وی آر آنالوگ متصل کنید، باید دوربین را به دوربین آنالوگ تبدیل کنید. تبدیل دوربین مداربسته AHD به آنالوگ امکانپذیر است. دوربین‌های آنالوگ قدیمی دارای کابل منودار OSD بودند. این منو در دوربین‌های جدید به وسیله نرم‌افزار در دسترس قرار گرفته است. با ورود به منوی دوربین مداربسته و کلیک راست بر روی صفحه می‌توانید دوربین AHD را به آنالوگ تبدیل کنید. بر روی گزینه XVI Control کلیک کنید. صفحه‌ای باز می‌شود که باید بر روی دکمه وسط کلیک کنید. در بالا، پایین، چپ و راست نیز دکمه‌هایی برای هدایت جهت وجود دارد با استفاده از آن‌ها، گزینه Output Mode را بر روی حالت Cvbs قرار دهید. سپس بر روی Apply Now کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شوند. با ذخیره تغییرات، دوربین مداربسته AHD شما به دوربین آنالوگ تبدیل می‌شود.

تبدیل CVI به AHD

فناوری HD-CVI توسط شرکت داهوا تولید شده است. این فناوری در سال 2012 به بازار عرضه شد. دوربین‌های مداربسته HD- CVI داهوا دارای کیفیت و رزولوشن بالایی هستند. برای تبدیل CVI به AHD باید وارد منوی تنظیمات دوربین مداربسته شوید. گزینه Video Setting را انتخاب کنید تا وارد تنظیمات فیلم‌ها شوید. سپس گزینه Transfer Mode را بر روی حالت AHD قرار دهید. برای ذخیره تغییرات بر روی گزینه Save and Exit کلیک کنید. دوربین‌های شما از حالت CVI به AHD تغییر پیدا کردند.

نکات مهم در تبدیل دی وی آر آنالوگ به دیجیتال

همانطور که گفته شد برای تبدیل دی وی آر آنالوگ به دیجیتال باید DVR آنالوگ اچ دی را جایگزین DVR آنالوگ قدیمی کنید. هنگام خرید دستگاه دی وی آر اچ دی برای اینکار باید به برخی از نکات توجه داشته باشید. نکات مهم در خرید DVR اچ دی برای تبدیل دی وی آر آنالوگ به دیجتال عبارتند از:

  • پشتیبانی دستگاه از دوربین‌ها: دوربین‌های HD با تکنولوژی‌های مختلفی مانند AHD، HD-CVI و HD-TVI تولید می‌شوند. هنگام خرید دستگاه دی وی آر توجه داشته باشید که دستگاه از تکنولوژی دوربین مداربسته مورد نظر شما پشتیبانی می‌کند. با استفاده از دیتاشیت و کمک کارشناسان فروش می‌توانید از این موضوع اطلاع پیدا کنید.
  • کیفیت تصویر دوربین: دستگاه DVR شما باید از رزولوشن یا کیفیت تصویر دوربین مداربسته شما پشتیبانی کند. اگر کیفیت تصویر قابل پشتیبانی دستگاه از دوربین‌ها پایین‌تر باشد، نمی‌توانید تصاویر را با کیفیت اصلی دوربین مشاهده کنید.
  • ظرفیت حافظه DVR: هر چه رزولوشن دوربین‌های مداربسته بیشتر باشد، فیلم‌های دوربین مدار بسته حجم بیشتری از حافظه DVR را اشغال می‌کنند. ظرفیت حافظه DVR را بر اساس کیفیت تصاویر دوربین مداربسته انتخاب کنید.
  • فرمت فشرده سازی: به طور کلی فرمت‌های فشرده سازی در دستگاه ضبط باعث کاهش حجم تصاویر بدون افت کیفیت می‌شود. دستگاه‌های DVR اچ دی از فرمت‌های فشرده سازی مختلفی استفاده می‌کنند. هنگام انتخاب DVR به فرمت فشرده سازی دستگاه توجه کنید.
  • سازگاری دوربین با دستگاه ضبط: اگر قصد تعویض دوربین مداربسته را دارید، توجه کنید دوربین انتخابی شما توسط دستگاه ضبط نیز پشتیبانی شود.

نحوه اتصال دوربین IP به DVR

برخی از دستگاه‌های DVR قابلیت نصب دوربین تحت شبکه را نیز دارند. نحوه اتصال دوربین IP به DVR چگونه است؟ ابتدا باید نوع دستگاه دی وی آر خود را بررسی کنید. اغلب دستگاه‌های DVR دارای پورت شبکه نیز هستند. اگر دستگاه دی وی آر شما نیز دارای پورت شبکه باشد، قابلیت نصب دوربین IP را نیز دارد. برای اتصال دوربین شبکه به دی وی آر مراحل زیر را دنبال کنید.

  • پورت شبکه دستگاه دی وی آر را به وسیله کابل شبکه به روتر و یا سوئیچ متصل کنید. سپس دی وی آر به شبکه متصل می‌شود.
  • دوربین مداربسته IP را نیز به وسیله کابل شبکه به روتر یا سوئیچ متصل کنید.
  • پس از اتصال فیزیکی دوربین به دستگاه باید تنظیمات لازم را انجام دهید. با ورود به منوی تنظیمات دستگاه، IP دوربین تحت شبکه و پورت داده‌های آن را وارد کنید. سپس دوربین شبکه به دستگاه DVR اضافه شده و می‌توانید تصاویر آن را مشاهده کنید.

مزیت استفاده از دستگاه DVR با قابلیت اتصال به دوربین IP

در برخی از مواقع ممکن است نیاز به ارتقا و گسترش سیستم‌ مدار بسته خود داشته باشید. ممکن است بخواهید تعدادی دوربین مداربسته تحت شبکه در کنار دوربین‌های آنالوگ، نصب کنید. در این صورت اگر از دستگاه DVR دارای پورت شبکه استفاده کنید، نیازی به تغییر دستگاه ضبط نیست. با استفاده از همان دستگاه DVR قبلی خود می‌توانید دوربین مداربسته تحت شبکه را نیز اضافه کنید. در این شرایط از صرف هزینه‌های بیشتر جلوگیری می‌شود. با مشاهده دیتاشیت دوربین مداربسته، می‌توانید از تعداد دوربین‌های تحت شبکه قابل پشتیبانی توسط دستگاه ضبط اطلاع پیدا کنید.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

ریست پسورد DVR داهوا
ادامه مطلب
تفاوت دوربین آنالوگ و تحت شبکه
ادامه مطلب
تعریف یوزر کاربر در دستگاه داهوا
ادامه مطلب
4.7/5 - (3 امتیاز)