برای مشاهده تصاویر دوربین مداربسته باید از مانیتور، تلویزون، لپ تاپ و گوشی استفاده کنید. دوربین مداربسته را می‌توانید با استفاده از دستگاه ضبط و یا به صورت مستقیم به تلویزیون و مانیتور متصل کنید. در ادامه طریقه نصب دوربین مدار بسته به تلویزیون با انواع روش‌ها را بررسی می‌کنیم.

در این مقاله می‌خوانید:

نحوه نصب انواع دوربین مداربسته به تلویزیون

روش‌های مختلفی برای اتصال دوربین مداربسته به تلویزیون وجود دارد. مهم‌ترین نکته در طریقه نصب دوربین مدار بسته به تلویزیون، نوع دوربین مداربسته است. انواع دوربین مداربسته بر اساس تکنولوژی به 3 دسته دوربین‌های تحت شبکه، آنالوگ (HD-TVI، HD-CVI و AHD) و دوربین‌های نسل قدیمی آنالوگ CVBS تقسیم می‌شوند. در ادامه نحوه نصب و اتصال انواع دوربین‌ها به تلویزیون را آموزش می‌دهیم.

طریقه نصب دوربین آنالوگ به تلویزیون

دوربین‌های مداربسته آنالوگ قدیمی از فناوری CVBS (Composite Video Baseband Signal) استفاده می‌کنند. به دلیل پشتیبانی سیگنال این دوربین‌ها توسط تلویزیون، طریقه نصب دوربین آنالوگ به تلویزیون ساده است. ابتدا محل نصب دوربین مداربسته را انتخاب و آن را نصب کنید. همه دوربین‌های مداربسته به منبع تغذیه برای تامین انرژی خود نیاز دارند. به وسیله کانکتور P4 دوربین را به منبع تغذیه متصل کنید. هنگام اتصال دوربین به منبع تغذیه به قطب مثبت و منفی کابل توجه کنید. در صورت اتصال اشتباه قطب‌ها، دوربین شما دچار آسیب دیدگی می‌شود.

کابل کواکسیال را با استفاده از فیش BNC به دوربین متصل کنید. در مرحله بعد باید نصب دوربین مدار بسته به تلویزیون انجام شود. در این قسمت باید با استفاده از مبدل BNC به RCA، کابل دوربین را به تلویزیون متصل کنید. توجه داشته باشید که در این مرحله کابل را به ورودی ویدئو در تلویزیون متصل کنید. سپس تلویزیون را روشن کنید. ورودی AV، ورودی صوتی و تصویری تلویزیون است که با انتخاب آن می‌توانید تصاویر دوربین را بر روی تلویزیون مشاهده کنید.

اتصال دوربین مداربسته HD به تلویزیون

دوربین‌های مداربسته آنالوگ نسل جدید، مجهز به تکنولوژی HD-CVI، HD-TVI و AHD هستند. ساده‌ترین راه برای نصب دوربین مدار بسته به تلویزیون استفاده از دستگاه ضبط است. دوربین مداربسته آنالوگ HD را به وسیله کابل کواکسیال به دستگاه ضبط DVR متصل کنید. سپس دستگاه ضبط را نیز به وسیله کابل به تلویزیون متصل کنید.

ممکن است بخواهید دوربین مداربسته را به صورت مستقیم به تلویزیون وصل کنید. اتصال دوربین مدار بسته به تلویزیون بدون DVR چگونه است؟ برخلاف دوربین‌های CVBS، تلویزیون قادر به پشتیبانی از سیگنال این دوربین‌ها نیست. برای اتصال دوربین مداربسته HD و AHD به تلویزیون نیاز به دستگاه مخصوص دارید. تجهیزات نصب دوربین مدار بسته به تلویزیون در این نوع از دوربین‌ها شامل کابل HDMI، کابل کواکسیال، تلویزیون با ورودی HDMI، آداپتور و دستگاه مبدل AHD به HDMI می‌شود. برای نصب دوربین AHD به تلویزیون باید از مبدل AHD به HDMI استفاده کنید. این دستگاه‌ها دارای یک پورت HDMI و یک پورت آنالوگ هستند. دوربین مداربسته را به وسیله کابل کواکسیال به دستگاه مبدل متصل کنید. سپس ورودی کابل HDMI در دوربین مداربسته را به وسیله کابل HDMI به پورت HDMI دستگاه مبدل وصل کنید.

نصب دوربین مداربسته تحت شبکه به تلویزیون

دوربین مداربسته تحت شبکه را نیز می‌توان با استفاده از دستگاه NVR به تلویزیون متصل کرد. برای اینکار ابتدا دوربین را به وسیله کابل شبکه به دستگاه NVR وصل کنید. سپس دستگاه ضبط NVR را به تلویزیون متصل کنید. در سیستم تحت شبکه برای نصب دوربین مداربسته به تلویزیون به صورت مستقیم باید از تلویزیون یا مانیتورهای دارای ورودی LAN یا شبکه استفاده کنید. با استفاده از کابل شبکه می‌توانید دوربین مدار بسته را به ورودی LAN تلویزیون متصل کنید. برای مشاهده تصاویر دوربین مداربسته IP در تلویزیون باید از نرم‌افزارهای مخصوص استفاده کنید. می‌توانید نرم‌افزارهای پخش ویدئو را بر روی تلویزیون‌های هوشمند نصب کنید و تصاویر دوربین مداربسته را مشاهده کنید.

اتصال بیسیم دوربین به تلویزیون

اتصال بیسیم دوربین به تلویزیون فقط به وسیله دوربین‌های مداربسته بی سیم انجام می‌شود. در این شرایط تلویزیون شما نیز باید قابلیت وای فای یا بلوتوث و سازگاری با دوربین مداربسته را داشته باشد. برای اتصال دوربین بیسیم به تلویزیون، باید از مودم استفاده کنید. پس از نصب دوربین مداربسته آن را به منبع تغذیه یا آداپتور متصل کنید. یک سر کابل شبکه را به دوربین و سر دیگر را به ورودی مودم وصل کنید. سپس خروجی تلویزیون یا مانیتور را به وسیله کابل شبکه دیگری به مودم متصل کنید. تلویزیون و دوربین مداربسته باید به یک شبکه متصل باشند. با ورود به صفحه مرورگر تلویزیون هوشمند، آدرس IP دوربین مداربسته را وارد کنید. سپس با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور به تصاویر دوربین مداربسته دسترسی پیدا می‌کنید. با استفاده از این روش، دیدن فیلم ضبط شده دوربین مداربسته با تلویزیون امکانپذیر است.

روش دیگری که برای نصب دوربین مدار بسته به تلویزیون به صورت بیسیم وجود دارد، استفاده از فرستنده و گیرنده بی سیم است. در این روش فرستنده بیسیم را با کابل مناسب به دوربین وصل کنید. فرستنده بیسیم را روشن کنید. سپس گیرنده بیسیم را به ورودی مناسب تلویزیون وصل کرده و گیرنده را روشن کنید. با مطالعه دفترچه راهنمای دستگاه‌های فرستنده و گیرنده، آن‌ها را با یکدیگر Pair یا همگام سازی کنید. معمولا این دستگاه‌ها دارای دکمه‌هایی هستند که با فشردن همزمان این دکمه‌ها در هر دو دستگاه عملیات همگام سازی آن‌ها انجام می‌شود. سپس باید تنظیمات تلویزیون را مطابق با ورودی که به گیرنده بیسیم وصل شده انتخاب کنید.

وصل کردن دوربین مدار بسته به تلویزیون قدیمی

آیا می‌توان دوربین مداربسته را به تلویزیون‌های قدیمی نیز متصل کرد؟ بله. نصب دوربین مدار بسته به تلویزیون فقط مخصوص تلویزیون‌های جدید نیست. برای وصل کردن دوربین مدار بسته به تلویزیون قدیمی باید از کابل مبدل BNC به AV استفاده کنید. پس از نصب دوربین مداربسته آن را به آداپتور متصل کنید. سپس کابل مبدل را به خروجی BNC دوربین وصل کنید. سر دیگر کابل مبدل را به پورت AV تلویزیون قدیمی متصل کنید. سپس از منو تلویزیون، ورودی AV را انتخاب کنید. دوربین مداربسته شما به تلویزیون متصل شده و می‌توانید تصاویر را مشاهده کنید.

کابل اتصال دوربین به تلویزیون

در قسمت‌های قبل نحوه نصب دوربین مدار بسته به تلویزیون را بررسی کردیم. کابل اتصال دوربین به تلویزیون با توجه به نوع ورودی و خروجی دوربین مداربسته و تلویزیون تعیین می‌شود. در ادامه انواع کابل برای نصب دوربین به تلویزیون را معرفی می‌کنیم.

کابل کواکسیال: برای استفاده از کابل کواکسیال به عنوان کابل نصب دوربین مدار بسته به تلویزیون، دوربین مداربسته و تلویزیون باید دارای پورت‌های کواکسیال باشند.

کابل HDMI: کابل HDMI یکی از کابل‌های با کیفیت در سیستم مداربسته است. هنگامی که خروجی دوربین و ورودی تلویزیون شما از نوع HDMI باشد می‌توانید از کابل نصب دوربین مدار بسته به تلویزیون HDMI استفاده کنید.

کابل VGA: اگر دوربین شما دارای خروجی VGA و تلویزیون نیز دارای ورودی VGA است، می‌توانید از کابل VGA استفاده کنید. توجه داشته باشید کابل VGA قادر به انتقال صدا نیست.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

اتصال هارد دوربین مداربسته به کامپیوتر
ادامه مطلب
برند کابل دوربین مداربسته
ادامه مطلب
ادامه مطلب
4.7/5 - (3 امتیاز)