دوربین های مداربسته به منظور تامین امنیت و نظارت بیشتر در محیط نصب می شوند. یکی از برندهای معروف در زمینه تولید سیستم های امنیتی و نظارتی برند داهوا است. یکی از مهم ترین موارد پس از انتخاب و خرید دوربین مداربسته، نصب و راه اندازی آن است. دوربین های مداربسته با دو نوع تکنولوژی تحت شبکه و آنالوگ تولید می شوند. برای آموزش نصب دوربین IP داهوا ابتدا باید با تجهیزات مورد نیاز در نصب این دوربین ها آشنا شوید. در این مقاله قصد داریم تا نصب و راه اندازی اولیه دوربین تحت شبکه IP داهوا را آموزش دهیم.

در این مقاله می خوانید:

 • نکات مهم قبل از نصب دوربین مدار بسته تحت شبکه
 • تجهیزات نصب دوربین تحت شبکه
 • مراحل نصب دوربین IP داهوا
 • آموزش نصب دوربین IP داهوا روی گوشی
 • آموزش نصب دوربین IP داهوا بر روی کامپیوتر

نکات مهم قبل از نصب دوربین مدار بسته تحت شبکه

یکی از نکات مهم قبل از نصب دوربین IP داهوا انتخاب محل مناسب نصب دوربین مداربسته است. محل نصب دوربین مداربسته باید با توجه به نوع کاربری و هدف کاربر نصب شود. اما به طور کلی بهترین محل نصب دوربین محلی است که محیط را به صورت کامل پوشش دهد. همچنین دوربین های مداربسته باید به گونه ای نصب شوند که در دسترس سایر افراد قرار نداشته باشند. در دسترس بودن دوربین می تواند احتمال سرقت دوربین مداربسته را افزایش دهد. دوربین های مدار بسته معمولا در مقابل درب های ورود و خروج، پارکینگ، انباری و…. نصب می شوند. همچنین در هنگام نصب دوربین مداربسته توجه کنید که قوانین نصب دوربین مدار بسته را رعایت کنید.

دوربین مداربسته باید به گونه ای نصب شود که به حریم خصوصی افراد تجاوز نکند.

تجهیزات نصب دوربین تحت شبکه

در این قسمت قصد داریم تا در اولین مرحله آموزش نصب دوربین IP داهوا به تجهیزات مورد نیاز در نصب این دوربین ها بپردازیم. تجهیزات مورد نیاز برای نصب دوربین مداربسته تحت شبکه عبارتند از:

 • دوربین مداربسته IP
 • دستگاه ضبط NVR
 • کابل شبکه
 • هارد دیسک
 • آداپتور یا منبع تغذیه
 • کابل برق
 • سوئیچ
 • نمایشگر

کارایی تجهیزات دوربین آی پی داهوا

دوربین مداربسته IP: دوربین های مداربسته IP وظیفه ثبت تصاویر را بر عهده دارند. این دوربین ها دارای انواع و قابلیت های هوشمند مختلفی هستند. تصاویر در دوربین IP داهوا ثبت و پردازش می شود.

دستگاه ضبط NVR: دوربین های مدار بسته برای ضبط تصاویر از دستگاه های ضبط استفاده می کنند. دستگاه ضبط در سیستم تحت شبکه NVR نام دارد. تصاویر ثبت و پردازش شده از دوربین مداربسته به دستگاه ضبط ارسال می شود.

کابل شبکه: تصاویر توسط کابل تصویر شبکه از دوربین مداربسته به دستگاه ضبط ارسال می شوند.

هارد دیسک: دستگاه های ضبط برای ذخیره اطلاعات به هارد دیسک نیاز دارند. هارد در داخل دستگاه ضبط نصب می شود.

آداپتور یا منبع تغذیه: دوربین های مداربسته همانند سایر لوازم الکترونیکی برای شروع به کار نیاز به تامین انرژی دارند. اغلب دوربین های مداربسته با ولتاژ 12 ولت کار می کنند. برای تامین انرژی دوربین می توانید از آداپتور یا منبع تغذیه استفاده کنید.

کابل برق: انرژی مورد نظر در سیستم های مداربسته به وسیله کابل برق منتقل می شود. البته اگر سیستم مداربسته شما از قابلیت POE پشتیبانی می کند، برق و تصویر به وسیله کابل شبکه منتقل می شود.

سوئیچ: سوئیچ به عنوان یک انشعاب در سیستم مداربسته عمل می کند.

نمایشگر: تصاویر دوربین مداربسته در نمایشگر نمایش داده می شود. نمایشگر می تواند لپ تاپ، کامپیوتر و یا مانیتور باشد.

مراحل نصب دوربین IP داهوا

به طور کلی نصب دوربین های مداربسته تحت شبکه داهوا باید توسط کارشناسان و متخصصین نصب انجام شود. دوربین های تحت شبکه باید با توجه به نوع دوربین نصب شوند. برخی از دوربین های مداربسته تحت شبکه بیسیم و برخی دیگر با استفاده از سیم و کابل کشی کار می کنند. انتخاب نوع دوربین مداربسته به نوع کاربری و هدف شما بستگی دارد. در ادامه روش هایی برای نصب دوربین مداربسته ارائه می کنیم.

 • اگر از دستگاه NVR مجهز به POE استفاده نمی کنید می توانید از سوئیچ های POE برای تامین برق و ارسال تصاویر استفاده کنید. در این شرایط تمام دوربین ها به سوئیچ POE نصب می شوند.
 • اگر در سیستم مداربسته خود از سرور برای ضبط و ذخیره تصاویر استفاده می کنید، دیگر به دستگاه ضبط NVR نیازی ندارید. معمولا در پروژه های وسیع که دارای تعداد دوربین های بالا هستند از سرور برای ضبط تصاویر استفاده می شود.
 • اگر از یک دوربین مدار بسته تحت شبکه استفاده می کنید می توانید دوربین را به صورت مستقیم به یک مودم و یا کامپیوتر وصل کنید.

آموزش نصب دوربین IP داهوا روی گوشی

گاهی اوقات کاربران دوربین مداربسته می خواهند تصاویر دوربین را بر روی موبایل مشاهده کنند. برای نصب دوربین IP داهوا روی گوشی باید از نرم افزارهای مخصوص نصب دوربین بر روی موبایل استفاده کنید. نرم افزارهای اتصال دوربین داهوا روی گوشی را می توانید به صورت رایگان دانلود کنید. این نرم افزارها شامل iCamViewer، CCTV Viewer، mCam View، SuperLive Pro و EverFocus EPRO NVR و… می شوند. همچنین برای نصب دوربین داهوا روی گوشی نیاز به اینترنت دارید. با استفاده از این نرم افزارها می توانید به راحتی در هر زمان و مکان تصاویر دوربین مداربسته را بر روی گوشی خود مشاهده کنید.

آموزش نصب دوربین IP داهوا بر روی کامپیوتر

برای نصب دوربین مداربسته تحت شبکه به کامپیوتر ابتدا باید دوربین ها را به منبع تغذیه و یا آداپتور متصل کنید. سپس به وسیله کابل شبکه دوربین مداربسته و سوئیچ را به یکدیگر متصل کنید. در مرحله بعد باید آی پی دوربین مداربسته را پیدا کنید. به وسیله نرم افزارهای پیدا کردن IP دوربین مداربسته می توانید این کار را انجام دهید. آدرس های IP دوربین های مداربسته را تغییر داده و هم رنج آدرس موجود در شبکه کنید. برای مشاهده تصاویر دوربین مداربسته بر روی کامپیوتر باید از نرم افزار مخصوص استفاده کنید. نرم افزارهای CMS و یا PCNVR نرم افزارهای مخصوص نصب دوربین مداربسته بر روی کامپیوتر است.

4.5/5 - (2 امتیاز)