یکی از قابلیت های دوربین مداربسته تحت شبکه poe نام دارد. این دوربین ها می توانند با استفاده از یک کابل، تصاویر و برق را منتقل کنند. در برخی از پروژه ها فاصله دوربین مداربسته تا دستگاه ضبط زیاد است. در این شرایط با توجه به محدودیت قابلیت poe در مسافت انتقال اطلاعات ممکن است با افت کیفیت و نویز در تصاویر مواجه شوید. شرکت داهوا برای رفع این مشکل، تکنولوژی جدیدی به نام Epoe را وارد بازار کرد. Epoe مخفف عبارت Enhanced Power over Ethernet است. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی و بررسی قابلیت ePOE داهوا بپردازیم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

  • قابلیت Epoe داهوا چیست؟
  • از قابلیت Epoe داهوا در چه کاربری هایی استفاده می شود؟
  • مزایای استفاده از epoe
  • کدام محصولات دارای قابلیت epoe داهوا هستند؟
  • دوربین مداربسته داهوا Epoe
  • سوئیچ دارای قابلیت epoe داهوا

قابلیت Epoe داهوا چیست؟

این تکنولوژی در سیستم های مداربسته با تکنولوژی تحت شبکه (IP) استفاده می شود. با استفاده از این تکنولوژی می توان سیگنال های صوتی و تصویری را در مسافت های طولانی بدون ایجاد اختلال، ارسال کرد. با استفاده از قابلیت Epoe می توانید سیگنال ها را تا فاصله 800 متر منتقل و کنترل کنید. در این حالت حداکثر پهنای باند 10Mbps و توان مصرفی 13w است. همچنین این فناوری قابلیت انتقال اطلاعات تا فاصله 300 متر با پهنای باند 100Mbps و توان مصرفی 25.4w با کابل شبکه cat6 را دارد. در این شرایط باید از مدولاسیون پیشرفته 2D-PAM3 استفاده کنید.

از مزیت های اصلی استفاده از قابلیت epoe داهوا، کاهش کابل کشی و استفاده از سوئیچ ها است.

از قابلیت Epoe داهوا در چه کاربری هایی استفاده می شود؟

از این قابلیت اغلب در پروژه هایی که دوربین مداربسته تا دستگاه ضبط دارای فاصله طولانی هستند، استفاده می شود. در برخی از پروژه ها فاصله دوربین و دستگاه nvr بیش از 100 متر است. ممکن است در این شرایط امکان استفاده از سوئیچ برای کاربر وجود نداشته باشد در این شرایط استفاده از قابلیت epoe بهترین راه حل برای انتقال اطلاعات دوربین مداربسته است. اگر دوربین و سوئیچ مورد استفاده شما از قابلیت epoe پشتیبانی کند، سوئیچ ها می توانند تغذیه دوربین مداربسته را نیز برعهده بگیرند.

اغلب در مکان هایی مانند مجتمع های تفریحی، تجاری، بیمارستان ها، کارخانه ها، انبارها و… از قابلیت epoe داهوا استفاده می شود.

مزایای استفاده از epoe

همانطور که در قسمت های قبل اشاره کردیم، انتقال اطلاعات به وسیله تکنولوژی poe با محدودیت مسافت مواجه است. تکنولوژی poe قادر به انتقال اطلاعات تا حداکثر مسافت 100 متر است. در این شرایط ضرورت استفاده از epoe مطرح می شود. اصلی ترین مزیت این تکنولوژی در سیستم های داهوا، کاهش هزینه های تجهیزات اضافی مانند تعداد سوئیچ ها و کابل کشی است. برای درک بهتر این موضوع به تصویر زیر دقت کنید. به طور مثال در یک پروژه مسافت بین دوربین و دستگاه ضبط 800 متر است. در هر 100 متر نیاز به استفاده از یک سوئیچ است. در این صورت می توان به جای 7 سوئیچ از یک سوئیچ، دستگاه ضبط و دوربین های مداربسته با قابلیت epoe استفاده کرد تا در هزینه ها نیز صرفه جویی شود.

کدام محصولات دارای قابلیت epoe داهوا هستند؟

از محصولات دارای قابلیت EPOE در داهوا می توان به سوئیچ و دوربین مداربسته تحت شبکه اشاره کرد. سوئیچ یک رابط بین اجزای شبکه است که به منظور ارسال و دریافت اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد. دوربین های مداربسته تحت شبکه و سوئیچ ها در انواع مختلفی تولید می شوند. در ادامه چند نمونه از سوئیچ ها و دوربین های تحت شبکه داهوا که از قابلیت Epoe پشتیبانی می کنند را معرفی می کنیم.

دوربین مداربسته داهوا Epoe

بسیاری از دوربین های داهوا از تکنولوژی Epoe پشتیبانی می کنند. در ادامه دو نمونه از این دوربین ها را به شما معرفی می کنیم.

دوربین مدار بسته داهوا مدل IPC-HDW5241H-ASE-PV

این دوربین داهوا از نوع دام و دارای استاندارد IP67 و با تکنولوژی WizMind است. در نتیجه دوربین IPC-HDW5241H-ASE-PV دارای مقاومت بالا در برابر باران، برف، آب و گرد و غبار است. کیفیت تصویر در این مدل دوربین 2 مگاپیکسل است. این دوربین داهوا دارای فرمت فشرده سازی H265، قابلیت دید در شب تا برد 50 متر و پشتیبانی از تکنولوژی POE و Epoe است. همچنین دوربین IPC-HDW5241H-ASE-PV دارای تکنولوژی SMD Plus نیز است. این تکنولوژی از هشدار کاذب در دوربین مداربسته جلوگیری می کند. این دوربین علاوه بر قابلیت ارائه تصاویر، قابلیت ارائه صدای محیط را نیز دارد. همچنین این دوربین در دسته دوربین مداربسته حافظه دار قرار می گیرد و می تواند بدون نیاز به دستگاه ضبط، تصاویر را برای مدت زمان محدود به وسیله قابلیت پشتیبانی از رم 256G در SD CARD نگهداری کند.

دوربین مدار بسته داهوا مدل IPC-HFW5442H-ZHE

این دوربین از نوع بولت بوده و دارای تکنولوژی WizMind است. کیفیت تصویر در این دوربین داهوا 4 مگاپیکسل و دارای برد دید در شب تا 60 متر است. دوربین داهوا مدل IPC-HFW5442H-ZHE نیز از تکنولوژی POE و Epoe پشتیبانی می کند. این دوربین نیز همانند دوربین قبلی که معرفی شد دارای قابلیت ضبط صدا است. استاندارد IP در این دوربین نیز IP67 است و در مقابل رطوبت، گرد و غبار، باران و برف نیز مقاوم است. دوربین IPC-HFW5442H-ZHE امکان نصب کارت حافظه تا ظرفیت 256G را نیز دارد.

سوئیچ دارای قابلیت epoe داهوا

سوئیچ LR2110-8ET-120

یکی از نکات مهم در انتخاب سوئیچ تعداد پورت های آن است. هر پورت در سوئیچ قابلیت اتصال به یک دوربین مدار بسته را دارد. این سوئیچ دارای 8 پورت با قابلیت Epoe است. این سوئیچ توان تامین انرژی مورد نیاز دوربین های مداربسته را نیز دارد. مجموع توان مصرفی هر 8 پورت این سوئیچ 120w است. پورت های 1 و 5 قابلیت اتصال به دوربین با توان 60W و پورت های 2، 3، 4، 6، 7 و 8 قادر به اتصال به دوربین با توان مصرفی 30W را دارند.

سوئیچ LR2226-24ET-360

اگر به دنبال یک سوئیچ با تعداد پورت بالا و قابلیت Epoe هستید، این سوئیچ دارای 24 پورت است. سوئیچ LR2226-24ET-360 قادر به تامین تغدیه دوربین های مداربسته نیز است. مجموع توان مصرفی در این سوئیچ 360w است. به عبارت دیگر هر پورت قابل اتصال به دوربین های مداربسته با توان مصرفی 30w است.

4.5/5 - (2 امتیاز)