کیفیت تصاویر دوربین مداربسته یکی از مهم ترین نکات در سیستم های نظارتی و امنیتی است. گاهی با مشکلات تصویر دوربین مدار بسته مواجه می شویم. به طور مثال ممکن است رنگ تصاویر قرمز، بنفش، صورتی و یا سیاه سفید شود. حال علت تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته چیست؟ علت سیاه سفید شدن دوربین مداربسته چیست؟ تنظیم رنگ دوربین مداربسته به چه گونه ای است؟ با ما همراه باشید تا به سوالات شما در این رابطه پاسخ دهیم.

در این مقاله می خوانید:

 • علت تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته
 • بنفش شدن تصاویر دوربین مداربسته
 • قرمز شدن رنگ تصویر دوربین مداربسته
 • صورتی شدن تصویر دوربین مداربسته
 • علت سیاه سفید شدن دوربین مداربسته
 • راه حل تغییر رنگ دوربین مداربسته

رنگی شدن دوربین مداربسته

رنگ ها در تصاویر ضبط شده دوربین مداربسته نقش مهمی دارند. ممکن است با گذشت زمان تصاویر دوربین مداربسته تغییر رنگ دهند و با رنگی شدن دوربین مداربسته مواجه شوید. این تغییر رنگ ممکن است به صورت بنفش، قرمز و یا صورتی شدن تصویر و یا حتی سیاه و سفید شدن رنگ تصاویر باشد. در صورت تغییر رنگ ها در تصاویر ممکن است تشخیص سوژه ها بسیار مشکل باشد. مشکلات سخت افزاری، مشکل در تراشه دوربین و یا تنظیم رنگ دوربین مداربسته ممکن است از علت های تغییر رنگ تصویر در دوربین مداربسته باشد.

بنفش شدن تصاویر دوربین مداربسته

عوامل مختلفی ممکن است منجر به بنفش شدن تصویر دوربین مداربسته شوند.

 • مشکلات نرم افزاری: اگر ورژن نرم افزار مورد استفاده دوربین مداربسته شما قدیمی و یا به روز نباشد، این امر ممکن است باعث بنفش شدن تصویر دوربین مداربسته شود.
 • تنظیمات اشتباه: یکی از دلایل تغییر رنگ تصاویر در دوربین ها تنظیم رنگ نادرست دوربین مداربسته است.
 • محیط سرد: دمای پایین و هوای سرد بر روی قطعات داخل دوربین تاثیر گذار است. آسیب دیدن برخی از قطعات باعث تغییر رنگ در تصویر می شود. به طور مثال قطعه ای به نام ICR داخل دوربین وجود دارد که باعث فیلتر شدن نور مادون قرمز طبیعی می شود، اگر این قطعه آسیب ببیند تصاویر به رنگ بنفش تغییر پیدا می کنند.
تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته

قرمز شدن رنگ تصویر دوربین مداربسته

 • یکی از مهم ترین و اولین دلایل قرمز شدن تصویر دوربین مداربسته، اتصالات در کابل ها هستند. کابل های دوربین را بررسی کنید. ممکن است دچار قطعی، شلی و یا اتصالی شده باشند.
 • ممکن است در تنظیمات رنگ صفحه نمایشگر و یا دستگاه ضبط مشکلی ایجاد شده باشد. برای این کار تنظیمات رنگ دوربین را به حالت اولیه یعنی Reset Factory بازگردانید.
 • گاهی اوقات قطعه ICR یا CCD دچار آسیب و خرابی می شود. CCD سنسوری دارای چیپ های حساس به نور است. آسیب دیدن این قطعه باعث تغییر رنگ در تصاویر دوربین می شود. با عوض کردن این قطعه می توانید مشکل را حل کنید.
 • بهم ریختگی تنظیمات فوکوس لنز دوربین باعث تار شدن و تغییر رنگ دوربین مداربسته می شود.
 • تصاویر به وسیله کابل VGA از دستگاه ضبط به نمایشگر منتقل می شوند. خرابی در این کابل باعث تغییر رنگ تصویر دوربین می شود. توجه داشته باشید که اگر تمام دوربین ها دچار تغییر رنگ شده باشند، مشکل از کابل VGA است.
 • یکی از علت های دیگر تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته، خراب بودن برد دستگاه ضبط است. در این صورت باید برد دستگاه توسط متخصصین تعمیر شود.
 • خرابی ICR و CCD باعث تغییر رنگ و یا ایجاد هاله ای به رنگ بنفش یا قرمز می شود. اگر مشکل از این قطعه ها باشد، باید این قطعات را تعویض کنید.
 • وجود میدان مغناطیسی مانند آهنربا در اطراف دوربین مداربسته در تغییر رنگ تصاویر تاثیر گذار است. اطراف دوربین و مانیتور خود را بررسی کنید، در صورت وجود میدان مغناطیسی آن را دور کنید.
علت تغییر رنگ دوربین مداربسته

تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته به رنگ صورتی

از دیگر مشکلات تغییر رنگ تصویر در دوربین مداربسته صورتی شدن تصاویر دوربین است. یکی از علت های رایج در صورتی شدن تصویر دوربین مداربسته، قفل شدن فیلتر IR-CUT است. فیلتر IR-CUT در روز از نور LED ها جلوگیری می کند. زمانی که این فیلتر به درستی کار نکند، دوربین در حالت شب می ماند. به عبارت دیگر در این صورت LED های دوربین در روز هم روشن می مانند. روشن ماندن LED های نور مادون قرمز باعث صورتی شدن تصویر می شود.

تغییر رنگ دوربین مداربسته

علت سیاه سفید شدن دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته دید در شب معمولی، تصاویر را در شب سیاه و سفید نمایش می دهند. اما نمایش تصاویر سیاه و سفید در روز توسط دوربین ها نشان دهنده مشکل در دوربین است. سیاه و سفید شدن تصویر دوربین مداربسته در روز می تواند چندین علت داشته باشد.

 • وجود مانع در رسیدن نور به دوربین یکی از علت های سیاه و سفید شدن تصویر است. در شرایط نور کم دوربین مانند دید در شب عمل می کند. زمانی که سنسور دوربین نور کافی برای تصویر را دریافت نکند، تصاویر را به صورت سیاه و سفید نمایش می دهد.
 • اتصال نادرست برق به دوربین می تواند از علل سیاه و سفید شدن تصاویر دوربین مداربسته باشد. گاهی ممکن است کابل برق و یا منبع تغذیه خراب باشد. کابل ها را بررسی کنید. می توانید تست سالم بودن دوربین مداربسته را با کابلی دیگر انجام دهید.
 • یکی دیگر از علت های سیاه و سفید شدن تصویر دوربین، تغییر تنظیم رنگ دوربین مداربسته در دستگاه های ضبط است. تنظیمات رنگ را در دستگاه بررسی کنید. رنگ تصویر باید بر روی AHD تنظیم شده باشد.

علامتهای دوربین مداربسته روی مانیتور

در بخش های مختلف تصویر دوربین مداربسته روی مانیتور شاهد علامت ها و نمادهایی هستیم که در برخی اوقات نمی دانیم نشاه چه هستند. اگر مایلید با این علامت ها آشنا شوید مقاله زیر را بخوانید.

علامت های روی مانیتور دوربین مدار بسته

راه حل تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته

در قسمت های قبلی علت های تغییر رنگ دوربین مداربسته را به صورت جداگانه بیان کردیم. راهکارهایی برای جلوگیری و رفع این مشکلات وجود دارد که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

انتخاب مکان مناسب برای نصب دوربین مداربسته

انتخاب محل مناسب برای نصب دوربین مداربسته یکی از نکات مهم اولیه است. از نصب دوربین در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید. تابش نور مستقیم خورشید به لنز دوربین باعث نمایش رنگ های نامتناسب در تصاویر می شود. همچنین در هنگام نصب توجه کنید تا دوربین را در نزدیکی میدان مغناطیسی نیز نصب نکنید.

تنظیم رنگ دوربین مداربسته

تنظیمات را در دوربین بررسی کنید. برای رفع مشکل وارد تنظیمات دوربین شوید. گزینه پیش فرض را انتخاب کنید. با این کار اگر تنظیمات در دوربین دچار مشکل شده باشد، تنظیمات به حالت اولیه بر می گردد.

خاموش کردن برد IR LED

برای برگرداندن فیلتر IR، وارد قسمت تنظیمات دوربین شوید و چراغ IR LED را خاموش و روشن کنید. همچنین برای خاموش کردن این برد می توانید دوربین را باز کرده و کابل مربوطه را جدا کنید.

تمیز کردن لنز و قسمت داخلی دوربین

در برخی از مواقع ممکن است آلودگی به محفظه داخلی دوربین نفوذ کند و باعث اشکال در کار قطعه IR-CUT دوربین شود. وجود آلودگی بر روی تغییر رنگ دوربین تاثیرگذار است. برای اطلاع از نگهداری صحیح از دوربین مداربسته می توانید به مقاله شرایط نگهداری دوربین مداربسته مراجعه کنید.

 خاموش یا ریست کردن دوربین

گاهی مشکلات پیش آمده در دوربین با یک خاموش و روشن کردن برطرف می شود. برای این کار دوربین مداربسته را خاموش کنید. کمی صبر کنید. پس از چند ثانیه مجدد دوربین را به برق متصل کنید. تنظیمات برنامه دوربین را مجدد انجام دهید. می توانید با خارج کردن دوربین باتری این کار را انجام دهید.

میزان دما را بررسی کنید

میزان مقاومت در برابر گرما و سرما در هر دوربین متفاوت است. دوربین را بر اساس فضای نصب خود انتخاب کنید. قرار گرفتن دوربین در معرض هوای سرد و دمای انجماد ممکن است منجر به گیر کردن قطعات متحرک آن شود.

از آهن ربا استفاده کنید

در برخی از مواقع ممکن است فیلتر IR گیر کرده و دچار اختلال شده باشد. از یک آهن ربای قوی استفاده کنید. آهن ربا را جلوی لنز بچرخانید. با این کار فیلتر IR به جای خود بازمی گردد.

مشکل در نرم افزار دوربین مداربسته

گاهی ممکن است علت تغییر رنگ دوربین مداربسته به روز نبودن سیستم عامل باشد. با بروز رسانی نرم افزار دوربین مداربسته می توانید این مشکل را برطرف کنید. البته احتمال بروز این مشکل بسیار کم است.

عوض کردن فیلتر IR-CUT

ممکن است فیلتر IR-CUT دچار شکستگی و اختلال در برد شده باشد. در این صورت باید فیلتر IR-CUT را تعویض کنید.

کلام آخر

در این مقاله علت تغییر رنگ دوربین های مداربسته را بررسی کردیم. در ادامه تمام راهکارهای رفع مشکل تغییر رنگ را نیز بیان کردیم. اگر تمام نکات گفته شده را بررسی کرده و باز هم تصاویر دوربین مداربسته دارای مشکل بودند، می توانید از کارشناسان و متخصصان این حوزه کمک بگیرید.

4.5/5 - (2 امتیاز)