در کامپیوترها، لپ تاپ ها و دستگاه های ضبط، پورت هایی به منظور انتقال و پشتیبانی اطلاعات وجود دارد. دستگاه های NVR و DVR وظیفه ضبط تصاویر دوربین مداربسته را بر عهده دارند. این دستگاه ها برای ذخیره اطلاعات نیاز به هارد دیسک دارند که در داخل دستگاه نصب می شود. اطلاعات به وسیله پورت های ESATA و SATA بین دستگاه ضبط و هارد دیسک انتقال پیدا می کند. سرعت انتقال اطلاعات در این پورت ها بسیار بالا است. به گونه ای که اطلاعات بدون کوچکترین وقفه ای به هارد منتقل می شوند. برای آشنایی بیشتر با پورت های ساتا و ESATA، تفاوت این دو پورت و نحوه تبدیل ESATA به USB با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله می خوانید:

  • پورت Sata
  • پورت Esata
  • تفاوت پورت Sata و Esata چیست؟
  • پورت Esata در دوربین های مداربسته داهوا
  • USB بهتر است یا Esata
  • تبدیل Esata به USB

پورت SATA

SATA برگرفته شده از عبارت Serial Advanced Technology Attachment است. این عبارت به معنی تکنولوژی ارتباطی پیشرفته است. وظیفه این پورت انتقال اطلاعات از مادر برد به هارد دیسک و درایورها است. از مهم ترین نکته ها در دوربین مداربسته ذخیره تصاویر است. ذخیره تصاویر در دوربین های مداربسته باید با سرعت بالایی انجام شود تا اطلاعاتی از دست نرود. برای عملکرد صحیح دوربین در ذخیره تصاویر باید از هارد مناسب، کابل های مناسب برای تامین برق، پورت SATA استفاده کنیم. پورت ساتا اطلاعات را به منظور ذخیره سازی با سرعت بالا منتقل می کند. سرعت این تکنولوژی از USB 2.0 و FireWire 400 بیشتر است.

نسخه های جدیدتر در ساتا دارای سرعت انتقال اطلاعات بیشتری هستند. ساتای اولیه یعنی SATA 150 با سرعت انتقال 150 مگابایت بر ثانیه و نسخه جدیدتر ساتا یعنی SATA 35 یا SATA 300 با سرعت انتقال دو برابر یعنی 300 مگابایت بر ثانیه کار می کنند.

پورت esata چیست ؟

ESATA برگرفته از عبارت External SATA است. تکنولوژی ESATA نیز برگرفته شده از SATA است. در این تکنولوژی انتقال داده ها بر روی هارد دیسک های اکسترنال انجام می گیرد. اطلاعات در ESATA کدگذاری نمی شوند. به همین دلیل سرعت انتقال اطلاعات برای ذخیره سازی در این پورت بسیار بالا است. به طوری که سرعت انتقال داده ها در این پورت حدود سه برار USB 2.0 و FireWire 400 است. یکی از مزیت های پورت ESATA امکان دسترسی از فضای بیرونی به این پورت است.

تفاوت sata و esata

مهم ترین تفاوت این دو پورت این است که SATA یک پورت داخلی است در صورتی که ESATA یک پورت خارجی محسوب می شود. امکان ذخیره و پشتیبانی از اطلاعات به صورت خارجی در پورت ESATA وجود دارد. همچنین به دلیل خارجی بودن ESATA امکان دسترسی خارجی و تعویض به راحتی وجود دارد. البته باید توجه داشته باشید که هنگام انتقال اطلاعات پورت را خارج نکنید. زیرا این کار باعث از بین رفتن اطلاعات می شود.

در پورت ESATA سرعت انتقال داده ها بالاتر از SATA است. سرعت انتقال داده ها در سیستم های مداربسته از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین دلیل اغلب سیستم های مداربسته جدید مجهز به پورت ESATA هستند. تفاوت دیگر این دو پورت در نوع کابل های آن ها است. کابل های پورت ساتا عریض هستند و طول آن ها محدود است. طول در این کابل حدود 45.7 سانتی متر است. اما طول کابل های پورت ESATA تا 2 متر نیز ادامه دارد. همچنین کابل ESATA باریک تر از کابل پورت SATA است.

پورت ESATA در دوربین های مداربسته داهوا

شرکت داهوا قابلیتی به نام ESS را برای ذخیره سازی اطلاعات در مدت زمان طولانی تر در دوربین های مداربسته ارائه کرده است. به صورتی که به وسیله ESS و پورت ESATA می توان دستگاه ضبط دوربین مداربسته را به تعداد هاردهای بیشتری وصل کرد. در برخی از پروژه ها نیاز به ذخیره اطلاعات در مدت زمان طولانی تری است. برای ذخیره اطلاعات در زمان بیشتر توصیه می کنیم از دستگاه های ضبط با قابلیت فرمت فشرده سازی H265، پشتیبانی از چندین هارد و دارای پورت ESATA استفاده کنید. از دستگاه های مناسب در این پروژه ها می توان به دستگاه های سری 5 NVR اشاره کرد.

USB بهتر است یا ESATA

زمانی که پورت ESATA وارد بازار شد، از فناوری های USB 2.0 و FireWire استفاده می شد. ESATA در مقایسه با این دو فناوری بسیار پیشرفته تر بود. سرعت پورت ESATA در انتقال اطلاعات در مقایسه با فناوری های دیگر بسیار بالاتر بود. در ادامه USB 3.0 وارد بازار شد. این فناوری در مقایسه با فناوری USB 2.0 مزایای بسیار بیشتری دارد. سرعت انتقال بالاتر یکی از مزایای USB 3.0 است. اما USB 3.0 دارای حداکثر سرعت انتقال 5 گیگابایت بر ثانیه و ESATA دارای حداکثر سرعت انتقال 6 گیگابایت بر ثانیه است. در مقایسه این دو فناوری باید گفت USB 3.0 قابلیت انتقال برق و عملکرد به عنوان کانکتور را نیز دارد. اما ESATA تنها وظیفه انتقال اطلاعات را برعهده داشته و قادر به تامین برق دستگاه نیست. در صورت استفاده از SATA و یا ESATA باید از تامین کننده های برق به صورت جداگانه استفاده کرد.

تبدیل ESATA به USB

اگر به دنبال تبدیل پورت ESATA به USB هستید، باید از تبدیل کننده ها و آداپتورهای مخصوص به این کار استفاده کنید. یک نمونه از این مبدل ها NewerTech ESATA است. در ادامه قصد داریم تا به عنوان مثال طریقه استفاده این مبدل را شرح دهیم. ابتدا باید درایو ESATA را به آداپتور و آداپتور را به پورت USB 3.0 وصل کنید. سپس درایو مجهز به ESATA را روشن کنید. مبدل NewerTech را به وسیله کابل استاندارد ESATA به درایو ESATA متصل کنید. در آخر مبدل NewerTech را به وسیله کابل USB 3.0 به پورت USB 3.0 متصل کنید. پس از راه اندازی سیستم می توانید از درایو همانند سایر دستگاه های اکسترنال استفاده کنید. تنها تفاوت در اینجا این است که انتقال اطلاعات با سرعت USB 3.0 انجام می شود.

توجه داشته باشید که مبدل NewerTech تنها برای تبدیل ESATA به USB مورد استفاده قرار می گیرد. در نتیجه برای تبدیل USB به ESATA کارایی ندارد.

4.5/5 - (4 امتیاز)