Dual Stream در دوربین مداربسته چیست؟ به طور کلی از اصطلاح stream برای بیان جریان آب استفاده می شود. اما این اصطلاح در سیستم مداربسته به معنی جریان تصویر است. همچنین عبارت Dual Stream برای دو جریانه بودن سیستم مداربسته استفاده می شود. دستگاه های ضبط دوربین مداربسته تنها قادر به انتقال تصاویر از یک نوع هستند. به همین دلیل برای دریافت و نمایش دو جریان تصویر به صورت همزمان از Dual Stream در دوربین مداربسته استفاده می شود. با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی و کاربرد این قابلیت بپردازیم.

در این مقاله می خوانید:

  • نحوه کار Dual Stream در دوربین مداربسته
  • کاربرد Dual Stream در دوربین مداربسته
  • مزیت استفاده از Dual stream در سیستم مداربسته
  • Multi stream و Triple Stream چیست؟
  • تکنولوژی Multi Stream در کدام دوربین ها وجود دارد؟
  • تک استریم در دوربین مدار بسته چیست؟

نحوه کار Dual Stream در دوربین مداربسته

همانطور که گفته شد دستگاه های ضبط در سیستم مداربسته قادر به دریافت و ارسال یک نوع از تصاویر هستند. به همین دلیل در صورتی که بخواهید شکل های مختلفی از تصاویر را برای چندین کاربر به صورت همزمان مشاهده کنید با مشکل مواجه خواهید شد. برای رفع این مشکل از dual stream در دوربین مداربسته استفاده می شود. این قابلیت قادر به انتقال همزمان تصاویر دوربین مداربسته آنالوگ و دیجیتال است. امروزه اغلب دوربین های مداربسته دارای قابلیت dual stream هستند. این دوربین ها دارای دو خروجی تصویر به منظور ارسال تصاویر برای دو کاربر هستند.

با استفاده از دوربین های مداربسته دارای dual stream می توان تصاویر را در دو کاربری متفاوت مشاهده کرد. در این حالت دو تصویر داریم. تصویر اول و یا تصویر اصلی Main Stream نام دارد. این تصویر به کاربر اصلی یا به عبارت دیگر نمایشگری که به صورت مستقیم به دستگاه متصل است ارسال و نمایش داده می شود. تصویر دوم در مقایسه با تصویر اول کوچکتر و کم حجم تر است. این تصویر را Sub Stream می نامند. این تصویر برای کاربر دوم ارسال می شود. معمولا تصاویر Sub Stream در مقایسه با Main Stream دارای کیفیت پایین تری هستند. تنظیمات هر دو تصویر را می توان به وسیله دستگاه تغییر داد.

کاربرد Dual Stream در دوربین مداربسته

Dual stream باعث می شود هنگامی که تصویر در دستگاه dvr و nvr تولید می شود، کاربر بتواند تصاویر را در دستگاه های دیگر مانند موبایل، کامپیوتر، لپ تاپ و… نیز مشاهده کند. در نتیجه هنگامی که بخواهید تصاویر در دستگاه دیگری غیر از دستگاه ضبط نمایش داده شود می توانید از این قابلیت استفاده کنید. همانطور که گفته شد تصاویری که در دستگاهی غیر از دستگاه اصلی مشاهده می شوند از کیفیت پایین تری برخوردار هستند. البته توجه داشته باشید که کیفیت هر یک از Stream ها را می توانید در دستگاه ضبط تغییر دهید.

مزیت استفاده از Dual stream در سیستم مداربسته

اولین و مهم ترین مزیت استفاده از دوربین های dual stream ارسال و دریافت تصاویر به صورت همزمان از سیستم های آنالوگ و دیجیتال است. این قابلیت امکان نمایش تصاویر مختلف در کاربری های مختلف را فراهم می کند. هنگامی که دو کاربری برای مشاهده تصاویر وجود دارد، هر دو کاربر می توانند به راحتی تصاویر را به صورت همزمان در مکان های مختلف مشاهده کنند. دیگر مزیت این قابلیت عدم نیاز به پهنای باند بالا است. با استفاده از این تکنولوژی می توانید به راحتی بدون نیاز به ارتقاء سیستم های خود، از دوربین های مداربسته بیشتری استفاده کنید. تمام سیستم های مداربسته دیجیتال یا تحت شبکه از قابلیت Dual Stream در دوربین مداربسته استفاده می کنند.

همانطور که در قسمت های قبل نیز گفته شد، کیفیت تصاویر در این دوربین ها قابل تنظیم است. در نتیجه اگر با کیفیت تصاویر پایینی در sub stream مواجه شدید می توانید کیفیت و فریم ریت تصاویر دوربین مداربسته را به وسیله دستگاه تنظیم کنید.

Multi stream و Triple Stream چیست؟

مولتی استریم قادر به ارسال چندین تصویر با فریم و کیفیت های مختلف برای کاربری های مختلف است. این قابلیت باعث صرفه جویی در پهنای باند مورد استفاده سیستم مداربسته می شود. مولتی استریم ها به دو نوع dual stream و triple stream تقسیم می شوند.

علاوه بر قابلیت Dual Stream در دوربین مداربسته قابلیت دیگری نیز وجود دارد.این تکنولوژی Triple Stream نام دارد. تریپل استریم قادر به انتقال و نمایش سه جریان ویدئویی مختلف و به صورت همزمان است. امکان نمایش این تصاویر در کاربری های مختلف وجود دارد. تصاویر دوربین های مداربسته با قابلیت triple stream را می توان به صورت همزمان علاوه بر نمایشگر اصلی در 2 نمایشگر دیگر مانند کامپیوتر و موبایل نیز مشاهده کرد.

تصویر اول که در نمایشگر اصلی نمایش داده می شود دارای کیفیت تصویر بالایی است. دومین تصویر در مقایسه با تصویر اول ممکن است از کیفیت تصویر پایین تری برخوردار باشد. تصویر سوم که Third stream نامیده می شود می تواند از رزولوشن متغیری برخوردار باشد. به صورتی که این تصویر می تواند با توجه به اهداف دارای کیفیت تصویر بالا، پایین و یا متغیر باشد.

تکنولوژی Multi Stream در کدام دوربین ها وجود دارد؟

ابن قابلیت برای اولین بار توسط شرکت تولید کننده دوربین مداربسته هایک ویژن در دوربین های مداربسته استفاده شده است. با گذشت زمان اغلب برندهای دوربین مداربسته در دستگاه های ضبط dvr و nvr خود از این قابلیت استفاده کردند. همچنین دوربین های مداربسته ip داهوا نیز از قابلیت dual stram پشتیبانی می کنند. برای اطلاع از پشتیبانی این قابلیت توسط دوربین مدار بسته مورد نظر به دیتا شیت آن مراجعه کنید. ممکن است در دیتا شیت دوربین با عبارت MST مواجه شوید. این عبارت مخفف Multi-stream است.

تک استریم در دوربین مدار بسته چیست؟

دوربین های مدار بسته تک استریم تنها قادر به ارسال یک جریان تصویر دوربین مداربسته هستند. از این دوربین ها در کاربری هایی که نیاز به تعداد تصاویر بیشتری نباشد و معمولا به یک تصویر نیاز داشته باشند، استفاده می شود.

به این مطلب امتیاز دهید 🙂