آسانسورها یکی از مناطق پر رفت و آمد و مهم به شمار می آیند، به همین دلیل بسیاری از افراد به دنبال نصب دوربین مداربسته مناسب آسانسور هستند. همچنین آسانسورها جزو مکان های عمومی به شمار می آیند و قانون نصب دوربین در آسانسور همانند نقاط عمومی است. به دلیل حرکت مداوم آسانسور، دوربین های مداربسته و نصب در این نقاط متفاوت است. در این مقاله قصد داریم تا به دوربین مداربسته آسانسور و نصب آن بیشتر بپردازیم.

در این مقاله می خوانید:

  • دوربین مداربسته مناسب آسانسور
  • نصب دوربین مداربسته آسانسور
  • تراول کابل دوربین آسانسور
  • دوربین وایرلس آسانسور
  • از کجا بفهمیم آسانسور دوربین دارد؟

دوربین مداربسته مناسب آسانسور

برای خرید دوربین مداربسته مناسب آسانسور باید به برخی از نکات و ویژگی های دوربین توجه کنید.

نوع تکنولوژی و شکل ظاهری

به طور کلی دوربین های مداربسته دارای دو نوع تکنولوژی آنالوگ و تحت شبکه هستند. همانطور که می دانید دوربین های مداربسته تحت شبکه از کیفیت تصاویر و ویژگی های بیشتری در مقایسه با دوربین های مدار بسته آنالوگ برخوردار هستند. برای نصب دوربین در آسانسور می توانید از دوربین های IP و یا آنالوگ استفاده کنید. همچنین توصیه می شود برای جلوگیری از آسیب دیدن و خرابکاری توسط سارقین از دوربین هایی استفاده کنید که به راحتی در دسترس و دید سایر افراد نباشند. بهترین دوربین ها برای آسانسور دوربین مدار بسته مخفی، دوربین های توکار، سه گوش یا مثلثی و دوربین های دام هستند.

دوربین مداربسته آسانسور بر اساس لنز

یکی از نکات مهم در انتخاب و نصب دوربین های مداربسته، زاویه دید آن ها است. زاویه دید در دوربین مداربسته به نوع لنز بستگی دارد. زاویه دید دوربین باید به شکلی باشد که تمام نقاط آسانسور را پوشش دهد. دوربین های مداربسته مناسب آسانسور باید دارای زاویه دید 85 تا 95 درجه باشند. بهترین لنز برای استفاده در آسانسورها، لنز ثابت و واید 2.8 و 3.6 است. برای دید بهتر دوربین را بر روی سقف به گونه ای نصب کنید که مقابل درب آسانسور باشد. البته قابل ذکر است که اگر از آسانسورهای جدید استفاده می کنید، محل نصب دوربین مداربسته در این آسانسورها از قبل تعیین شده است.

قابلیت ها و تکنولوژی ها

از قابلیت های مهم در دوربین های مداربسته قابلیت های ضدنور مانند WDR ،HLC و قابلیت BLC است. این تکنولوژی باعث افزایش کیفیت تصاویر در دوربین مداربسته می شود. معمولا دوربین های مداربسته با لامپ های موجود در آینه هم ارتفاع هستند. به همین دلیل با وجود آینه و دیوارهای شیشه ای در آسانسور امکان بازتابش نور بسیار است. به همین دلیل توصیه می شود از دوربین های مداربسته دارای تکنولوژی WDR استفاده کنید. برای جلوگیری از خرابکاری توسط سارقین و مجرمان می توانید از دوربین های مدار بسته دارای قابلیت هایی مانند تشخیص تغییر زاویه دید دوربین، تشخیص خطای فوکوس و… استفاده کنید. در صورت استفاده از این قابلیت ها، با رخ دادن تغییر، دوربین شروع به ارسال هشدار به کاربر می کند.

برخی از دوربین های مداربسته دارای قابلیت مکالمه دو طرفه هستند. در صورت استفاده از این دوربین ها می توانید با اشخاصی که در آسانسور هستند صحبت کنید. یکی از کاربردهای مهم این قابلیت در آسانسور هنگامی است که شخصی در آسانسور گیر کرده باشد. در این شرایط می توان با استفاده از مکالمه دو طرفه از حال او با خبر شد.

فرمت فشرده سازی

دوربین های مداربسته معمولا بر روی حالت های ضبط 24 ساعته قرار دارند. دوربین مداربسته آسانسور نیز به دلیل ثبت تمام وقایع در شبانه روز به صورت 24 ساعته در حال ضبط تصاویر و اطلاعات است. ثبت تصاویر به صورت 24 ساعته در دوربین های مداربسته نیاز به حجم هارد دیسک بالایی داشته و باعث پر شدن ظرفیت هارد در مدت زمان کوتاه تری می شود. برای کاهش حجم تصاویر از فرمت های فشرده سازی مختلفی استفاده می شود. این فرمت ها حجم تصاویر را بدون تغییر در کیفیت آن ها کاهش می دهند. از این رو توصیه می شود از دوربین های مداربسته با فرمت فشرده سازی H265 و یا H265+ استفاده کنید.

نصب دوربین مداربسته آسانسور

برای نصب دوربین مداربسته در آسانسور باید به چند نکته توجه کنید. اولین نکته قانون نصب دوربین در آسانسور است. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم آسانسور جزو مکان های عمومی به شمار می آید. یکی از قوانین مهم در نصب دوربین مداربسته در مکان های عمومی، اطلاع سایر افراد از نصب دوربین در آن منطقه است. می توانید برای اطلاع سایر افراد از برچسب های مخصوص هشدار نصب دوربین مداربسته استفاده کنید.

نکته بعدی در نحوه کابل کشی دوربین مداربسته است. آسانسورها مدام در حال حرکت به بالا و پایین هستند. کابل ها نباید در حرکت آسانسور دچار خمیدگی و یا پارگی شوند. از این رو در کابل کشی توجه داشته باشید تا از کابل هایی با استحکام و مقاومت بالا استفاده کنید. بر اساس نوع دوربین مداربسته خود می توانید کابل مورد نیاز را نیز تهیه کنید. اگر دوربین مدار بسته با تکنولوژی تحت شبکه استفاده می کنید می توانید از کابل شبکه CAT5e یا CAT6 استفاده کنید. توجه داشته باشید این کابل ها از نوع SFTP باشند. زیرا کابل SFTP در مقابل خم شدن مقاوم است. اگر از دوربین های مداربسته آنالوگ استفاده می کنید، باید از کابل کواکسیال به منظور انتقال تصویر استفاده کنید. یکی از رایج ترین کابل های کواکسیال کابل RG59 است.

یکی از نکات مهم در انتخاب کابل، طول کابل است. دقت کنید طول کابل مورد نظر شما باید با طول مسیر حرکت کابین آسانسور مطابقت داشته باشد.

تراول کابل دوربین آسانسور

تراول کابل ها کاربردهای فراوانی در صنعت ساختمان دارند.  این کابل ها از نوع کابل های فلت و چند هادی هستند. هنگام بالا و پایین رفتن آسانسورها، این کابل ها بدون برخورد به کابین آسانسور نیز به بالا و پایین می روند. تراول کابل دارای مقاومت و استحکام بالا هنگام حرکت مداوم است. به همین دلیل اغلب در آسانسورها از تراول کابل به جای سایر کابل ها استفاده می شود. به طور کلی تراول کابل دوربین آسانسور در دو نوع تخت و گرد وجود دارند. نوع گرد این کابل ها رساناتر بوده و دارای انعطاف پذیری بیشتر است.

دوربین وایرلس آسانسور

برخی از افراد از دوربین وایرلس آسانسور استفاده می کنند. برخی از پروژه ها دارای تعداد طبقات بالایی هستند. از این رو نصب دوربین های مداربسته سیمی در این ساختمان ها نیاز به کابل کشی های طولانی دارد. برای جلوگیری از کابل کشی طولانی و کاهش هزینه های آن می توان از دوربین مداربسته وایرلس برای آسانسور استفاده کرد. در نصب دوربین وایرلس آسانسور یک فرستنده و یک گیرنده داریم. فرستنده در زیر کابین و گیرنده در کف شفت و داخل چاه نصب می شود. توجه داشته باشید که آنتن های فرستنده و گیرنده باید در یک راستا قرار گیرند. دوربین مداربسته آسانسور که در سقف نصب شده است به وسیله کابل کواکسی به ورودی تصویر در دستگاه فرستنده اتصال پیدا می کند.

جعبه فرستنده به وسیله کابل CAT5 به آنتن فرستنده متصل می شود. برق مورد نیاز فرستنده، دوربین مداربسته و آنتن توسط منبع تغذیه متصل به جعبه فرستنده تامین می شود. با استفاده از سوئیچ های DIP که بر روی آنتن ها وجود دارد می توان مشخص کرد کدام آنتن سیگنال تصویر را دریافت و کدام آنتن سیگنال تصویر را ارسال کند. گیرنده با استفاده از کابل کواکسی به دستگاه DVR متصل می شود. در انتها برای مشاهده تصاویر باید مانیتور را به دستگاه DVR متصل کنید.

از کجا بفهمیم آسانسور دوربین دارد

اغلب آسانسورها به دوربین های مداربسته مجهز هستند، اما در این بین برخی از آن ها نیز فاقد دوربین هستند. دوربین مداربسته آسانسور معمولا در بالاترین نقطه آسانسور و یا در گوشه های کابین رو به درب ورودی متصل می شوند. می توانید با بررسی محیط و مشاهده سقف آسانسور به وجود دوربین مداربسته پی ببرید. علاوه بر این می توانید برای پیدا کردن دوربین مداربسته از اپلیکیشن های مخصوص و یا ردیاب های فرکانس رادیویی استفاده کنید.

4.8/5 - (5 امتیاز)