همانطور که می دانید سیستم های مداربسته دارای دو نوع تکنولوژی آنالوگ و IP هستند. ممکن است در هنگام خرید با چالش هایی روبه رو شوید. یکی از مهم ترین چالش ها و سوالات درباره سیستم های مداربسته این است که دوربین مداربسته آنالوگ بهتر است یا تحت شبکه؟ برای پاسخ به این سوال باید تفاوت های دوربین آنالوگ و تحت شبکه، کیفیت دوربین و نوع کاربری خود را در نظر بگیرید. اگر شما هم در انتخاب بین دوربین مداربسته آنالوگ یا دیجیتال مردد هستید با ما همراه باشید تا در ادامه به تفاوت های این دو سیستم می پردازیم تا با توجه به مشخصات و قابلیت های هر سیستم بتوانید بهترین سیستم را بر اساس کاربری خود انتخاب کنید.

در این مقاله می خوانید:

  • دوربین مداربسته آنالوگ
  • دوربین تحت شبکه
  • تفاوت دوربین آنالوگ و تحت شبکه
  • دوربین مداربسته آنالوگ بخریم یا دیجیتال

دوربین مداربسته آنالوگ

همانطور که گفته شد دوربین های آنالوگ اولین نسل دوربین های مداربسته هستند. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی دوربین های آنالوگ دیگر قابلیت رفع نیازهای مشتریان را نداشتند. همچنین به دلیل قیمت بالای سیستم های تحت شبکه، شرکت های تولید کننده به دنبال ابداع دوربین هایی با قابلیت بیشتر و قیمت مناسب بودند. از این رو دوربین های مداربسته آنالوگ HD وارد بازار شدند. این تکنولوژی از نسل دوربین های آنالوگ است. در سیستم آنالوگ HD ضعف ها و کاستی های سیستم آنالوگ مشاهده نمی شود. بلکه کیفیت تصاویر در دوربین های HD بیشتر از دوربین های آنالوگ قدیمی است. تصاویر در سیستم آنالوگ HD توسط دستگاه ضبط DVR ضبط می شود. همچنین تصاویر در این سیستم توسط کابل کواکسیال به DVR منتقل می شود.

از مزایای دوربین های آنالوگ می توان به قیمت مناسب، نصب آسان و کیفیت تصویر مناسب آن ها اشاره کرد.

دوربین تحت شبکه

دوربین تحت شبکه را دوربین دیجیتال و IP نیز می نامند. این دوربین ها در بستر شبکه کار می کنند. دستگاه ضبط در سیستم دیجیتال NVR نام دارد. در سیستم تحت شبکه تصاویر توسط دوربین ثبت و پردازش می شوند. سپس تصاویر پردازش شده توسط کابل شبکه به دستگاه ضبط NVR منتقل می شود. دوربین های مداربسته تحت شبکه دارای کیفیت تصاویر بالایی هستند. یکی دیگر از نکات مهم در سیستم های IP وجود قابلیت ها و امکانات بسیار مانند خواندن پلاک، تشخیص چهره، تشخیص حرکت دوربین مداربسته، تعقیب هوشمند و… است. انواع دوربین تحت شبکه در مدل های بولت، اسپید دام، دام و… ساخته می شوند.

کیفیت بالای تصاویر، امکانات و قابلیت های هوشمند مختلف و…. از مزیت های این سیستم ها به شمار می آید.

تفاوت دوربین آنالوگ و تحت شبکه

دوربین های مداربسته آنالوگ و تحت شبکه دارای انواع مختلفی هستند. به طور کلی این دو نوع سیستم در نحوه عملکرد، پردازش، کابل کشی و… با یکدیگر متفاوت هستند. اولین نسل از سیستم های مداربسته با تکنولوژی آنالوگ تولید شدند. در مقایسه این دوربین ها از زوایای مختلف، تفاوت های بسیاری دیده می شود. در ادامه به تفاوت دوربین آنالوگ و تحت شبکه می پردازیم.

امکانات و تکنولوژی: دوربین های آنالوگ در مقایسه با دوربین های تحت شبکه دارای امکانات و تکنولوژی های کمتری هستند. سیستم های دیجیتال دارای امکانات بسیار بیشتری هستند.

قیمت: در تفاوت دوربین IP با HD می توان به قیمت آن ها اشاره کرد. همانطور که گفته شد دوربین های تحت شبکه از تکنولوژی های بیشتری برخوردار هستند، به همین دلیل قیمت دوربین IP نیز بالاتر از دوربین های آنالوگ است.

نصب: سیستم های تحت شبکه دارای پیچدگی بیشتری هستند. در نتیجه نصب دوربین های آنالوگ در مقایسه با دوربین های دیجیتال ساده و راحت تر است.

کیفیت تصویر: دوربین های مداربسته آنالوگ دارای کیفیت تصویر مطلوبی هستند. اما دوربین های مداربسته تحت شبکه از کیفیت تصویر بالاتری برخوردار هستند.

نحوه عملکرد: نحوه عملکرد دوربین تحت شبکه در بستر شبکه و به وسیله سیگنال های دیجیتال است. در سیستم آنالوگ تصاویر به صورت سیگنال های آنالوگ منتقل می شوند. تصاویر در این سیستم در داخل دوربین پردازش می شوند اما در سیستم آنالوگ تصاویر برای پردازش به دستگاه ضبط ارسال می شوند.

کابل کشی: سیستم های مداربسته آنالوگ از کابل کواکسیال و سیستم های مداربسته تحت شبکه از کابل شبکه استفاده می کنند.

دوربین مداربسته آنالوگ بخریم یا دیجیتال؟

پاسخ به این سوال که دوربین آنالوگ بهتر است یا دیجیتال و کدام یک را بخریم باید گفت این موضوع بستگی به کاربری و نیازهای شما دارد. برخی از دوربین های مداربسته تحت شبکه دارای قابلیت هایی مانند تشخیص چهره، تشخیص نفوذ، شمارش افراد و… هستند. اغلب این مدل ها برای کاربری های خاص مورد استفاده قرار می گیرند. این دوربین ها از قیمت بالایی برخوردار هستند. در نتیجه استفاده از آن ها برای کاربری های ساده تر مانند منازل به صرفه نیست.

اگر پروژه به گونه ای است که نیاز به کابل کشی های طولانی دارید، توصیه می شود از سیستم های آنالوگ استفاده نکنید. در سیستم آنالوگ از محل نصب دوربین تا محل نصب دستگاه ضبط به وسیله کابل کواکسیال سیم کشی انجام می شود. از آنجایی که کابل های کواکسیال دارای نویزپذیری هستند، استفاده از این سیستم ها در مسافت های طولانی باعث افت کیفیت تصاویر و ایجاد نویز می شود. کابل کشی های طولانی علاوه بر افت کیفیت دارای هزینه های بالایی نیز هستند. در سیستم های تحت شبکه برای اتصال دوربین و دستگاه می توان از سوئیچ استفاده کرد. با استفاده از سوئیچ می توان چند دوربین را به وسیله کابل شبکه به دستگاه ضبط متصل کرد. نکته دیگر اینکه نویزها بر روی کابل های شبکه کم ترین تاثیر را دارند و در مقابل نویز مقاوم هستند.

در سیستم های تحت شبکه می توان از فیبر نوری و آنتن رادیویی نیز استفاده کرد. استفاده از این روش ها باعث کاهش هزینه به دلیل حذف سیستم های تقویت کننده می شود. در صورتی که در سیستم های آنالوگ نمی توان از این روش ها استفاده کرد.

در نتیجه در انتخاب دوربین مداربسته آنالوگ یا دیجیتال باید به نوع کاربری و نیاز های خود توجه داشته باشید.

به این مطلب امتیاز دهید 🙂