تکنولوژی های مختلف دوربین مداربسته دارای دستگاه ضبط مخصوص به خود هستند. DVR، NVR و UVR از جمله دستگاه های ضبط در سیستم مدار بسته هستند. UVR چیست؟ تفاوت DVR و UVR چیست؟ تفاوت NVR و UVR چیست؟ در تعریف کلی یو وی ار باید بگوییم UVR برگرفته از عبارت Universal Video Recorder به معنای دستگاه ضبط جهانی است. نامگذاری این دستگاه به این علت است که قابلیت اتصال به هر نوع دوربین مداربسته با تکنولوژی های مختلف را دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی و تفاوت این دستگاه ها بپردازیم.

در این مقاله می خوانید:

  • دستگاه UVR چیست؟
  • مزایای استفاده از UVR
  • دستگاه DVR چیست؟
  • دستگاه NVR چیست؟
  • تفاوت DVR و UVR
  • NVR و DVR چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

دستگاه UVR چیست؟

همانطور که می دانید سیستم های مداربسته هر روز در حال پیشرفت و استفاده از تکنولوژی های جدید هستند. در سال های اخیر این فناوری و تکنولوژی ها در سیستم های مداربسته پیشرفت بیشتری داشته است. در گذشته دستگاه ها و دوربین های مدار بسته تنها قادر به اتصال تجهیزات سیستم مداربسته با تکنولوژی خودشان بودند.  به عنوان مثال کاربران برای ضبط تصاویر دوربین های مداربسته با تکنولوژی AHD باید از دستگاه های ضبط با تکنولوژی AHD استفاده می کردند. همچنین دوربین های مداربسته تحت شبکه تنها قادر به اتصال به دستگاه های NVR را داشتند. اما با تولید دستگاه ضبط تصاویر به نام UVR تکنولوژی جدیدی در دستگاه های ضبط سیستم مداربسته متولد شد. این دستگاه ها قابلیت اتصال به دوربین های AHD، IP، CVI، TVI و CVBS را دارند. این دستگاه ها می توانند دوربین های مداربسته با تکنولوژی های مختلف را به صورت همزمان پشتیبانی کنند.

مزایای استفاده از UVR

یک تفاوت uvr و dvr در این است که با استفاده از دستگاه UVR می توانید از انواع سیستم های مداربسته استفاده کنید. اگر در مجموعه خود از دوربین های تحت شبکه و آنالوگ به صورت مشترک استفاده می کنید دیگر نیازی به استفاده از دو دستگاه جداگانه DVR و NVR نیست. همچنین ممکن است در پروژه ای از دوربین های آنالوگ استفاده کنید و پس از مدتی تصمیم به ارتقا سیستم های خود و استفاده از تعدادی دوربین مداربسته تحت شبکه داشته باشید. با استفاده از دستگاه UVR دیگر نیازی به تغییر دستگاه ضبط ندارید. استفاده از این دستگاه ها باعث صرفه جویی در هزینه خرید دستگاه های ضبط متفاوت می شود.

دستگاه DVR چیست؟

DVR مخفف عبارت Digital Video Recorder به معنای ضبط کننده ویدئو دیجیتال است. در سیستم مداربسته آنالوگ تصاویر به وسیله دستگاه ضبط DVR ثبت می شوند. علاوه بر ضبط تصاویر، تنظیماتی مانند روشنایی تصویر، رنگ و… نیز در این دستگاه انجام می شود. در سیستم آنالوگ دوربین ها تصاویر را به صورت آنالوگ ثبت کرده و به وسیله کابل کواکسیال به دستگاه دی وی ار ارسال می کنند. در دستگاه دی وی آر تصاویر به صورت دیجیتال در آمده و ضبط می شوند. این دستگاه در انواع مختلف با کیفیت تصویر و تعداد کانال های متفاوت تولید و در بازار عرضه می شود. دی وی آر ها برای ذخیره اطلاعات دستگاه، از هارد استفاده می کنند. DVR داهوا را می توان به عنوان یکی از بهترین دستگاه های ضبط کننده در سیستم مداربسته آنالوگ معرفی کرد.

دستگاه های DVR دارای قابلیت هایی مانند تشخیص حرکت، اعلام هشدار، ماسکه کردن تصویر، عبور از خط فرضی و…. هستند.

دستگاه NVR چیست؟

NVR مخفف عبارت Network Video Recorder به معنای ضبط کننده ویدئو تحت شبکه است. این دستگاه ها برای ضبط تصاویر در سیستم مداربسته دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرند. دستگاه ان وی ار علاوه بر ثبت تصاویر دوربین مداربسته از قابلیت های دیگری مانند تشخیص چهره، خواندن پلاک، شمارش افراد و… نیز پشتیبانی می کند. دستگاه NVR را بر اساس تعداد کانال، کیفیت تصویر قابل پشتیبانی، تعداد هارد، پهنای باند و… دسته بندی می کنند. این دستگاه ها نیز برای ذخیره اطلاعات از هارد استفاده می کنند. هاردها داخل دستگاه NVR نصب می شوند. انواع ان وی ار ها از 1، 2، 4، 8 و 16 هارد پشتیبانی می کنند.

برخی از دستگاه های NVR داهوا دارای پورت POE هستند. POE یکی از قابلیت های کاربردی در سیستم مداربسته است که امکان انتقال برق و اطلاعات را به وسیله کابل تصویر فراهم می کند.

تفاوت DVR و UVR

DVR ها انواع مختلفی دارند. DVR پشتیبانی کننده از تکنولوژی AHD ،HDTVI، تکنولوژی HDCVI و HVR هایبرید است. HVR دستگاه هایی هستند که دارای تکنولوژی 4in1 یا چهار در یک هستند. این دستگاه ها از 4 تکنولوژی AHD، HDTVI، HDCVI و آنالوگ پشتیبانی می کنند. اما قادر به پشتیبانی از تکنولوژی تحت شبکه نیستند. تفاوت DVR و UVR در پشتیبانی از سیستم های مداربسته با تکنولوژی های متفاوت است. در اصل  UVR ترکیبی از NVR و HVR است. همانطور که گفته شد دستگاه HVR از 4 تکنولوژی پشتیبانی می کند. دستگاه NVR نیز از تکنولوژی تحت شبکه (IP)  پشتیبانی می کند. در نتیجه UVR به صورت 5IN1 از پنج تکنولوژی پشتیبانی می کند.

دستگاه های UVR را می توان در دسته DVR ها قرار داد. زیرا اغلب تکنولوژی های پشتیبانی کننده توسط UVR در سیستم های آنالوگ است، این دستگاه را عضوی از خانواده DVR ها می دانند. در این بخش به تفاوت DVR و UVR پرداختیم. اما در بحث تفاوت NVR و UVR باید بگوییم، دستگاه NVR تنها از یک تکنولوژی (تحت شبکه) پشتیبانی می کند در صورتی که UVR علاوه بر تکنولوژی تحت شبکه از 4 تکنولوژی آنالوگ دیگر نیز پشتیبانی می کند.

NVR و DVR چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

در قسمت های قبلی به این موضوع اشاره کردیم که NVR از دوربین های تحت شبکه و DVR از سیستم های آنالوگ پشتیبانی می کند. اما این تنها تفاوت این دو دستگاه نیست. NVR دارای قابلیت ها و تکنولوژی های بسیاری است. نحوه عملکرد این دو دستگاه نیز با یکدیگر متفاوت است. اطلاعات و تصاویر در سیستم آنالوگ توسط دستگاه DVR پردازش می شوند. اما در سیستم دیجیتال این اطلاعات در خود دوربین مداربسته تحت شبکه پردازش شده و سپس به دستگاه NVR ارسال می شود. همچنین این دو دستگاه از نظر ظاهری نیز با یکدیگر متفاوت هستند. دستگاه های ان وی ار در پشت خود دارای پورت های شبکه هستند. اما در پشت دستگاه های دی وی ار از پورت های کواکسیال استفاده شده است.

4.7/5 - (4 امتیاز)