در سیستم های دوربین مداربسته مشاهده و کنترل تصاویر دوربین مداربسته از راه دور یکی از نکات مهم و رایج است. برای انتقال تصویر دوربین مداربسته و مشاهده تصاویر از راه دور نیاز به تجهیزاتی مانند مودم و اینترنت است. اتصال دوربین مداربسته به اینترنت به وسیله مودم انجام می شود. مودم ها نیز دارای انواع مختلفی هستند. یکی از انواع مودم ها مودم سیم کارتی است. ممکن است بپرسید مودم مناسب برای انتقال تصویر دوربین مداربسته چیست؟ در این مقاله قصد داریم تا مودم مناسب در سیستم مداربسته را به شما معرفی کنیم.

در این مقاله می خوانید:

 • مودم چیست؟
 • چرا در سیستم مداربسته باید از مودم استفاده کنیم؟
 • ویژگی مودم مناسب برای انتقال تصویر دوربین مداربسته
 • نکات مهم هنگام خرید مودم مناسب دوربین مداربسته
 • انواع مودم
 • مودم در چه فاصله ای از دوربین مداربسته باید نصب شود؟

مودم چیست؟

مودم ها در دسته سخت افزارها قرار می گیرند. از مودم برای اتصال اینترنت به دستگاه هایی مانند تلفن همراه، لپ تاپ، تبلت و کامپیوتر استفاده می شود. نحوه کار این دستگاه ها بر اساس تبدیل سیگنال های دیجیتال و آنالوگ به یکدیگر است. با تبدیل این سیگنال ها به یکدیگر امکان دریافت و ارسال اطلاعات روترها و رایانه ها به وسیله اینترنت به وجود می آید. این دستگاه ها توانایی راه اندازی و ارائه اینترنت با سرعت بالا را دارند. به عبارت دیگر مودم یکی از مهم ترین تجهیزات در ارسال اینترنت به دستگاه ها است.

چرا در سیستم مداربسته باید از مودم استفاده کنیم؟

به طور کلی دوربین های مداربسته بدون اینترنت هم قادر به ارائه تصاویر هستند. اما تصاویر دوربین مداربسته بدون اینترنت تنها در شبکه های محلی قابل مشاهده است. البته توجه داشته باشید که برای استفاده از تمام قابلیت های پیشرفته در دوربین های تحت شبکه باید از اینترنت استفاده کنید. برای مشاهده تصاویر دوربین مداربسته از راه دور و همچنین استفاده از دوربین های ip به اینترنت نیاز دارید. دوربین مداربسته نیز همانند سایر دستگاه ها برای اتصال به اینترنت به مودم نیاز دارد. با استفاده از اینترنت و مودم مناسب می توانید تصاویر دوربین مداربسته را بر روی لپ تاپ و یا گوشی خود از هر نقطه ای مشاهده کنید. یکی دیگر از کاربردهای مودم و اینترنت در سیستم مداربسته ذخیره اطلاعات در فضای ابری و یا سرور است. برای ذخیره اطلاعات دوربین مداربسته در فضای ابری باید از اینترنت و مودم استفاده کنید.

ویژگی مودم مناسب برای انتقال تصویر دوربین مداربسته

مهم ترین ویژگی در مودم مناسب دوربین مداربسته پشتیبانی مودم از کابل LAN است. به طور کلی ویژگی های مودم مناسب دوربین مداربسته عبارت است از:

 • مودم های دوربین مداربسته می توانند قابل حمل و سبک باشند.
 • مودم دوربین مداربسته برای اتصال باید از کابل LAN پشتیبانی کند.
 • نکته قابل اهمیت دیگر سرعت انتقال اطلاعات اینترنت مودم است. هر چه سرعت اینترنت بیشتر باشد، تصاویر در زمان مناسب تری به کاربر ارسال می شود. همچنین استفاده از اینترنت پر سرعت از قطع شدن و کیفیت پایین تصاویر جلوگیری می کند.
 • توصیه می کنیم از مودم های دارای بسته های اینترنت به صرفه استفاده کنید.
 • یکی از مهم ترین نکات برای انتخاب مودم مناسب دوربین مداربسته توجه به برند مودم است. مودم مورد نظر را از بین برندهای معتبر خریداری کنید.
 • بهترین مودم، مودمی است که از تکنولوژی های روز مانند اتصال به بسته های پرسرعت 4G، 5G، ADSL و VDSL پشتیبانی کند.
 • در آخر یکی دیگر از نکات مهم در مودم مناسب، دارا بودن گارانتی و ضمانتنامه است.

نکات مهم هنگام خرید مودم مناسب دوربین مداربسته

از همه مودم هایی که دارای پورت LAN و قابلیت اتصال به اینترنت وای فای هستند می توان در سیستم مداربسته استفاده کرد. اما توجه به برخی از نکات هنگام خرید باعث می شود تا لذت یک خرید خوب را تجربه کنید.

 • برند مودم: همانطور که در قسمت قبل هم اشاره کردیم خرید مودم از یک برند معتبر در کیفیت مودم تاثیر گذار است.
 • برد مودم دوربین مداربسته: برد مودم همان محدوده قابل پوشش توسط مودم دوربین مداربسته است.
 • امنیت مودم دوربین مداربسته: یکی از مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شوید هک دوربین مداربسته است. با استفاده از مودم با امنیت بالا می توانید از هک شدن دوربین مداربسته جلوگیری کنید. همچنین برخی از مودم ها قابلیت رمزگذاری دارند، می توانید از این مودم ها نیز استفاده کنید.

انواع مودم

مودم ها دارای انواع و ویژگی های مختلفی هستند. در ادامه انواع مودم را معرفی می کنیم.

مودم سیم کارتی برای دوربین مدار بسته

یکی از رایج ترین مودم های مورد استفاده، مودم سیم کارتی برای دوربین مدار بسته است. این مودم ها از سیم کارت برای دریافت و انتقال اینترنت استفاده می کنند. از مزیت های استفاده از مودم های سیم کارت خور دسترسی به اینترنت در هر مکان و زمان است. استفاده از این مودم ها بسیار ساده بوده و می توان آن را به عنوان یکی از انتخاب های مناسب برای دوربین مداربسته معرفی کرد. این نوع مودم ها نیز دارای انواع مختلفی مانند مودم سیم کارتی با باتری داخلی، مودم سیم کارتی بدون باتری یا رومیزی، مودم دانگل و… است.

مودم بی سیم (Wifi)

مودم های بی سیم و وایرلس یکی از پرکاربردترین مودم های موجود در بازار هستند. این مودم ها به وسیله کابل اینترنت را دریافت می کنند و آن را به صورت بیسیم به دوربین مداربسته منتقل می کنند. تعداد دستگاه های مختلف را می توان به مودم بی سیم wifi متصل کرده و اینترنت را به وسیله آن دریافت کرد. این نوع مودم ها نیز یکی از بهترین مودم ها برای استفاده در سیستم مداربسته هستند.

مودم مناسب دوربین مداربسته از نوع با سیم (Wire)

یکی از ارزانترین مدل های مودم، مودم با سیم است. این مودم ها می توانند پورت های USB یا LAN را پشتیبانی کنند. مودم های wire با استفاده از سیم به دستگاه مورد نظر متصل می شوند. این مودم اینترنت را از کابل و خط تلفن دریافت می کند و آن را به دستگاه مورد نظر منتقل می کند. مودم با سیم تنها قادر به انتقال اینترنت به یک دستگاه است. امروزه با وجود مودم های پیشرفته تر استفاده از این مودم ها چندان رایج نیست.

مودم در چه فاصله ای از دوربین مداربسته باید نصب شود؟

فاصله مودم و دوربین مداربسته از یکدیگر نباید زیاد باشد. دور بودن مودم و دوربین مداربسته از یکدیگر باعث قطعی در تصویر می شود. فاصله دوربین و مودم باید به گونه ای باشد که برد دوربین مداربسته را پوشش دهد. همچنین توجه داشته باشید که بین مودم و دوربین مداربسته مانعی مانند دیوار وجود نداشته باشد. این موانع ممکن است سیگنال دهی وای فای را ضعیف کنند. به طور کلی سعی کنید مودم را در فاصله بیشتر از 30 تا 45 متری دوربین مداربسته نصب نکنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)