یکی از تجهیزات دوربین مداربسته، دستگاه ضبط است. به طور کلی دو نوع تکنولوژی در سیستم های مداربسته وجود دارد. در سیستم های آنالوگ از دستگاه DVR و در سیستم های دیجیتال از NVR استفاده می شود. آیا نصب و راه اندازی دوربین مداربسته بدون DVR ممکن است؟ نصب دوربین IP بدون  NVR ممکن است؟ قیمت دوربین مداربسته بدون DVR چقدر است؟ در این مقاله سعی داریم تا روش هایی را جهت اتصال دوربین مداربسته بدون DVR و NVR شرح دهیم.

دوربین مداربسته بدون DVR

دوربین های مداربسته دارای انواع مختلفی هستند. از انواع دوربین ها می توان به دوربین های تحت شبکه، بی سیم، دوربین های مداربسته دارای SD کارت و…. اشاره کرد. برخی از دوربین های مداربسته قابلیت ضبط تصاویر بدون DVR و NVR را دارند. در این میان دوربین های بیسیم، دوربین های دارای SD Card و دوربین های تحت شبکه می توانند بدون DVR و NVR نصب شوند. تصاویر در این دوربین ها در جایی غیر از دستگاه ضبط ذخیره می شوند. این دوربین ها را می توان دوربین مداربسته بدون DVR و NVR نامید.

راه اندازی دوربین مدار بسته بدون dvr

برای راه اندازی دوربین مدار بسته بدون dvr می توان از روش های مختلفی استفاده کرد. استفاده از UID یکی از روش های نصب بدون DVR است. برای استفاده از این روش باید از دوربین های مداربسته دارای قابلیت P2P استفاده کنید. هر دوربین مداربسته ای که دارای قابلیت P2P باشد، دارای یک شماره UID نیز است. UID یک شناسه است که برای هر دوربین به صورت منحصر به فرد وجود دارد. این شناسه برای دسترسی به دوربین ها از راه دور استفاده می شود. برای استفاده از این روش باید از نرم افزار استفاده کنید. این نرم افزار را می توان از فروشنده و یا سایت شرکت سازنده دوربین دریافت کرد. با استفاده از وارد کردن شناسه UID به نرم افزار می توانید تصاویر دوربین مداربسته را مشاهده کنید.

نصب دوربین IP بدون NVR

برخی از دوربین های مداربسته IP دارای قابلیتی به نام POE هستند. این دوربین ها دیگر نیازی به کابل کشی جداگانه برای تامین برق دوربین مداربسته ندارند. به صورتی که برق آن ها به وسیله کابل تصویر شبکه تامین می شود. برای نصب دوربین مداربسته IP بدون NVR باید از مودم و روتر استفاده کنید. با استفاده از کابل شبکه دوربین مداربسته خود را به روتر و یا مودم متصل کنید. اگر می خواهید تصاویر را به وسیله کامپیوتر یا لپ تاپ مشاهده کنید باید کامپیوتر و لپ تاپ را به شبکه ای که دوربین مداربسته به آن متصل است وصل کنید. سپس می توانید تصاویر را به وسیله نرم افزار مشاهده کنید. همچنین می توانید تصاویر را بر روی گوشی موبایل نیز مشاهده کنید. برای این کار به مقاله نصب دوربین مداربسته روی گوشی مراجعه کنید.

دوربین مداربسته بدون DVR دارای SD کارت

این نوع دوربین های مداربسته دارای کارت حافظه هستند. در نتیجه برای ذخیره تصاویر دوربین مداربسته ملزم به استفاده از دستگاه ضبط نیستند. نکته مهم درباره این دوربین ها این است که کارت های حافظه آن ها دارای ظرفیت محدودی است. هنگامی که ظرفیت کارت حافظه پر شود، ضبط تصاویر متوقف می شود. می توانید تنظیمات دوربین را به گونه ای انجام دهید که در صورت پر شدن حافظه ی کارت، تصاویر جدیدتر بر روی تصاویر قدیمی ضبط شوند. اما به دلیل محدود بودن کارت حافظه توصیه می شود از دستگاه ضبط نیز استفاده کنید، زیرا اطلاعات برای مدت محدود و کوتاهی در SD CARD نگهداری می شود.

دوربین بی سیم بدون دستگاه ضبط

یکی از انواع دوربین های مداربسته، دوربین های بیسیم هستند. این دوربین ها برای انتقال تصویر نیازی به کابل کشی ندارند، اما برای تامین برق دوربین مداربسته باید از کابل کشی استفاده شود. برخی از دوربین های مداربسته دارای باتری هستند. این دوربین ها می توانند برای مدتی که باتری آن ها شارژ دارد، بدون نیاز به آداپتور و برق کار کنند. برای مشاهده تصاویر این دوربین مداربسته بدون DVR و NVR نیز باید از نرم افزار استفاده کنید. ابتدا نرم افزار را بر روی کامپیوتر نصب کنید. سپس شبکه وای فای دوربین را در کامپیوتر پیدا و انتخاب کنید. رمز عبور را وارد کنید تا دوربین به کامپیوتر متصل شود. سپس می توانید تصاویر را مشاهده کنید.

دوربین بدون DVR و NVR با استفاده از فضای ابری

برخی شرکت های تولید کننده دوربین مداربسته خدماتی همچون ذخیره سازی اطلاعات دوربین مداربسته بر روی فضای ابری را ارائه می دهند. با استفاده از این فضا می توانید فیلم ها و تصاویر را در جایی به غیر از دستگاه ضبط ذخیره کنید. استفاده از این سرویس باعث امنیت و ایمنی بیشتر اطلاعات دوربین مداربسته می شود. برای استفاده از خدمات فضای ابری باید اشتراک ماهانه خریداری کنید. دسترسی به اطلاعات موجود در فضای ابری در هر مکان و زمانی امکان پذیر است.

نصب دوربین مداربسته بدون دستگاه ضبط با استفاده از انتقال پورت

با استفاده از انتقال پورت می توان بدون DVR و NVR تصاویر دوربین مداربسته را مشاهده کرد. با این روش می توانید تصاویر را به وسیله مرورگر وب مشاهده کنید. برای استفاده از روش انتقال پورت مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

  • آدرس IP دوربین مداربسته را از قسمت Device Settings > Network Status پیدا کنید.
  • سپس در بخش Device Settings > Network > Advanced > Setup > Port Settings پورت های HTTP و RTMP دوربین را بررسی کنید.
  • وارد صفحه وب روتر شوید. پورت HTTP و RTMP را به آدرس IP دوربین مداربسته ارسال کنید.
  • آدرس IP WAN شبکه خانگی خود را پیدا کنید.
  • مرورگر وب را باز کرده و URL را در قالب https://(wanip):(httpport) وارد بخش آدرس کنید.

قیمت دوربین مداربسته بدون dvr

همانطور که در قسمت قبل اشاره شد برای اتصال دوربین مداربسته بدون DVR می توانید از دوربین های دارای SD CARD و دوربین های بیسیم استفاده کنید. قیمت این دوربین ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت دوربین مداربسته بدون dvr، برند دوربین است. برندهای معروف و مطرح از قیمت بالاتری برخوردار هستند. دوربین های مداربسته بی سیم از ثبات عملکرد پایینی برخوردار هستند به همین دلیل استفاده از آن ها را توصیه نمی کنیم. همچنین به دلیل استفاده از wifi ممکن است وجود مانع بر سر راه باعث قطع شدن تصویر شود.

5/5 - (1 امتیاز)