اولین نسل دوربین های مداربسته به صورت ثابت تولید شدند که تنها قادر به ثبت تصاویر محدوده مشخصی هستند. با گذشت زمان تکنولوژی در دوربین های مداربسته پیشرفت کرد. همچنین کاربران به دنبال دوربین هایی با قابلیت تغییر در زاویه دید و زوم کردن بودند تا بتوان تصاویر را در زوایای مختلف با جزئیات مشاهده کرد. از این رو شرکت های تولید کننده از جمله شرکت داهوا، دوربین های مداربسته را با لنزهای مختلف تولید کرده اند. این دوربین ها شامل دوربین مداربسته موتورایز و دوربین مداربسته وریفوکال است. از انواع دوربین های موتورایز، دوربین بولت موتورایز، دام و… است. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی بیشتر دوربین موتورایز و تفاوت لنز موتورایز و وریفوکال بپردازیم.

در این مقاله می خوانید:

  • دوربین موتورایز چیست؟
  • کاربرد MOTORIZED LENS در دوربین مداربسته
  • مزایای استفاده از دوربین موتورایز
  • نصب دوربین مداربسته با لنز موتوردار
  • دوربین وریفوکال چیست؟
  • تفاوت لنز موتورایز و وریفوکال

دوربین موتورایز چیست؟

در سیستم مداربسته از لنز های مختلفی استفاده می شود. یکی از پرفروش ترین و پر طرفدارترین دوربین های مدار بسته، دوربین هایی هستند که از لنزهای متغیر استفاده می کنند. لنز های متغیر به دو نوع موتورایز و وریفوکال تقسیم می شوند. لنز موتورایز دارای یک موتور الکتریکی است که زاویه دید، عمق میدان دید و فوکوس توسط موتور الکتریکی انجام می شود. این لنز را با نام های دیگر مانند لنز موتور دار، لنز زوم و MOTORIZED LENS نیز می خوانند. در دوربین مداربسته موتورایز همانطور که از اسم آن پیدا است، از لنز موتورایز استفاده می شود. این دوربین ها دارای قابلیت تغییر زاویه دید و بزرگ و کوچک کردن تصویر هستند. با استفاده از این دوربین ها می توان نقاط مختلف را تحت نظر داشت.

در برخی از پروژه ها ممکن است نیاز به حضور اپراتور و تغییر زاویه دید دوربین در ساعات مختلف باشد. در این پروژه ها باید از دوربین مدار بسته موتورایز استفاده کنید. دوربین های موتورایز می توانند با استفاده از دستگاه ضبط dvr و nvr و یا نرم افزارهای مخصوص موبایل یا کامپیوتر، تصویر را بزرگ و یا کوچک کنند. همچنین می توان از راه دور عملیات فوکوس را در این دوربین ها انجام داد. هر چه فاصله کانونی لنز دوربین بیشتر باشد، زوم بر روی تصاویر نیز بیشتر است. دوربین های مداربسته موتورایز دارای فاصله کانونی مختلفی هستند.

کاربرد MOTORIZED LENS در دوربین مداربسته

به دلیل قابلیت تغییر زاویه دید، بزرگنمایی و کوچک نمایی در لنز موتورایز، معمولا از این دوربین ها در پروژه های بزرگ و حساس که نیاز به تغییر زاویه دید وجود دارد استفاده می شود. لنز موتورایز در دوربین های اسپید دام، دام و بولت به کار می رود. معمولا در محیط های بیرونی به دلیل شرایط آب و هوایی و وجود گرد و غبار از دوربین بولت موتورایز استفاده می شود. اما در کاربری های داخلی و سرپوشیده معمولا از دوربین های دام استفاده می شود. در نتیجه انتخاب بین دوربین دام و یا بولت موتورایز بستگی به نوع کاربری شما دارد. همچنین در پروژه های بسیار بزرگ از دوربین های اسپیددام استفاده می شود.

به طور کلی از دوربین های مداربسته با لنز زوم در فضاهای وسیع مانند باغ، کارخانه، سوله و… استفاده می شود. همچنین این دوربین ها در پلیس راه اتوبان و جاده ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند. با استفاده از این دوربین ها در پلیس راه ها می توان بر روی تردد خودروها نظارت داشت.

مزایای استفاده از دوربین موتورایز

با استفاده از این دوربین ها دیگر نیازی به زوم اپتیکال به صورت دستی وجود ندارد. یکی از مزایای استفاده از این دوربین ها قابلیت کنترل از راه دور و اتوماتیک است. این دوربین ها در هنگام جابه جایی محل نصب نیازی به تنظیم دستی زاویه دید ندارند.

در پروژه هایی که نیاز به تشخیص چهره و هویت افراد وجود دارد می توان با استفاده از بزرگ نمایی و تنظیم زاویه دید، جزئیات بیشتری از چهره فرد را مشاهده کرد. همچنین می توان با استفاده از فوکوس اتوماتیک و زوم اپتیکال تصویر شفاف و واضحی را مشاهده کرد. در این دوربین ها امکان زوم اپتیکال بدون نیاز به تنظیمات دستی وجود دارد. اتوفوکوس در دوربین مداربسته موتورایز باعث می شود تا بتوان بدون کاهش کیفیت تصویر، بر روی تصویر زوم کرد.

نصب دوربین مداربسته با لنز موتوردار

دوربین مداربسته با لنز موتوردار همانند سایر دوربین ها نصب می شود. در نصب این دوربین ها نیز باید نکات و قوانین نصب دوربین مداربسته را رعایت کرد. نکته مهمی که در نصب دوربین مداربسته موتورایز وجود دارد، ارتفاع نصب این دوربین ها است. فاصله کانونی باید بر اساس نیاز شما به میزان بزرگنمایی و زوم دوربین مداربسته تعیین شود. با نصب استاندارد و محاسبه صحیح فاصله کانونی دوربین مدار بسته می توانید تصاویر واضح و شفافی در بزرگنمایی دوربین داشته باشید.

 برای مشاوره رایگان می توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

مشاوره خرید داهوا

دوربین وریفوکال چیست؟

دوربین مداربسته با لنز متغیر را دوربین وریفوکال می نامند. این دوربین ها دارای زاویه های 80 درجه، 90 درجه و… هستند. بر روی بدنه این دوربین ها دو پیچ وجود دارد. زوم و فوکوس با استفاده از این دو پیچ بر روی دوربین انجام می شود. هر چه بزرگنمایی بیشتر باشد، زاویه دید دوربین کوچک تر است و هر چه زاویه دید وسیع تر باشد، میزان بزرگ نمایی کمتر است.

تفاوت لنز موتورایز و وریفوکال

لنزهای وریفوکال را لنز متغیر نیز می نامند. دوربین های مداربسته وریفوکال دارای دو فاصله کانونی هستند. در دوربین مداربسته وریفوکال، عملیات بزرگنمایی و زوم به صورت دستی انجام می شود. دوربین های مداربسته وریفوکال دارای یک اهرم هستند که با استفاده از آن می توان بر روی تصاویر زوم کرد. اما در لنز دوربین های موتورایز یک موتور قرار دارد که با استفاده از آن می توان فاصله کانونی را تغییر داد. به عبارت دیگر تغییر زاویه دید و فوکوس در دوربین های موتورایز به صورت نرم افزاری و در دوربین های وریفوکال به صورت دستی انجام می شود. دوربین مداربسته موتورایز در مقایسه با دوربین مداربسته وریفوکال دارای میدان دید گسترده تری است.

یکی دیگر از تفاوت های لنز وریفوکال و موتورایز در قیمت آن ها است. همانطور که می دانید عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت دوربین مداربسته متفاوت هستند. قیمت دوربین مداربسته به تکنولوژی، کیفیت تصویر، برند و قابلیت های دوربین بستگی دارد. اما به طور کلی دوربین مداربسته با لنز موتورایز دارای قیمت بالاتری نسبت به دوربین مداربسته با لنز وریفوکال است. این تفاوت قیمت به دلیل موتور الکتریکی موجود در لنز موتورایز است.

4.7/5 - (3 امتیاز)