برای مدیریت منو و انجام تنظیمات دوربین مداربسته در دستگاه های ضبط از موس استفاده می شود. گاهی اوقات ممکن است با مشکلاتی در موس دوربین مداربسته خود مواجه شوید. حال چرا موس وصل نمیشه؟ ابتدا به نوع موس خود دقت کنید زیرا علت کارنکردن موس سیم دار و موس بی سیم با یکدیگر متفاوت است. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی علت کار نکردن موس دوربین مداربسته بپردازیم. با ما همراه باشید.

در این مقاله می خوانید:

  • کاربرد موس در دوربین مداربسته
  • ساده ترین علت کار نکردن موس دوربین مداربسته
  • علت کارنکردن موس سیم دار
  • علت کار نکردن موس بی سیم
  • خراب شدن موس دوربین مدار بسته
  • عدم سازگاری موس با دستگاه ضبط
  • پرش در حرکت موس دوربین مدار بسته
  • کار نکردن موس دوربین مداربسته در حین کار

کاربرد موس در دوربین مداربسته

در سیستم مداربسته هر یک از اجزا وظیفه مخصوص به خود را دارند. تصاویر توسط دوربین ها ثبت می شوند و سپس به وسیله کابل به دستگاه های ضبط ارسال می شوند. سپس دستگاه های ضبط نیز تصاویر را برای مشاهده به مانیتورها ارسال می کنند. موس دوربین مداربسته به پورت usb در دستگاه ضبط متصل می شود. البته برخی از موس ها به صورت بی سیم هستند. از موس در دوربین مداربسته برای اعمال تنظیمات، انتخاب تصاویر و… استفاده می شود.

ساده ترین علت کار نکردن موس دوربین مداربسته

ساده ترین علت کار نکردن موس دوربین مداربسته خاموش و غیر فعال بودن موس دوربین است. موس های بی سیم در کف خود دارای یک دکمه ON و OFF هستند. ممکن است دکمه ای که در زیر موس قرار دارد OFF شده باشد. در نتیجه موس خاموش بوده و کار نمی کند. پس برای بررسی مشکل کار نکردن موس اولین و ساده ترین کاری که می توان انجام داد بررسی روشن و یا خاموش بودن موس است. اگر دکمه موس بر روی OFF قرار داشت، آن را بر روی ON قرار دهید. اما اگر دکمه موس بر روی ON و روشن بود، مراحل بعدی برای بررسی مشکل موس را انجام دهید.

علت کارنکردن موس سیم دار

یکی از علت های کار نکردن موس سیم دار دوربین مداربسته، قطع شدن کابل موس است. کابل موس دوربین مدار بسته را بررسی کنید. دقت کنید قسمتی از کابل دچار قطعی و یا آسیب دیدن نشده باشد. در برخی از مواقع ممکن است با چند بار تکان دادن کابل موس این مشکل برطرف شود.

خراب بودن پورت usb یک علت دیگر کار نکردن موس دوربین مداربسته است. دستگاه های ضبط دارای یک پورت usb هستند. موس در سیستم مداربسته به پورت usb تعبیه شده در دستگاه ضبط متصل می شود. گاهی اوقات این پورت در دستگاه خراب شده و یا با مشکل مواجه می شود. در این صورت موس دوربین مداربسته کار نمی کند. برای اطمینان از سالم بودن پورت در دستگاه می توانید موس را به دستگاه دیگری که از سالم بودن پورت usb آن مطمئن هستید متصل کنید. اگر موس در دستگاه دیگر کار کرد، نتیجه می گیریم که مشکل از پورت دستگاه ضبط است. همچنین می توانید برای اطمینان از سالم بودن پورت دستگاه، موس دیگری را به پورت دستگاه متصل کنید.

علت کار نکردن موس بی سیم

موس های بی سیم همانطور که از اسم آن ها مشخص است بدون نیاز به سیم و کابل به سیستم متصل شده و کار می کنند. موس های بی سیم برای اتصال به سیستم مداربسته از دانگل موس usb استفاده می کنند. دانگل در موس های بی سیم یک قطعه کوچک است. این قطعه داخل موس وایرلس قرار دارد. دانگل بین موس، دستگاه و مانیتور ارتباط برقرار می کند. علت کار نکردن موس بی سیم دوربین مداربسته چیست؟ موس های بی سیم از باتری استفاده می کنند. یکی از علت های کار نکردن موس، تمام شدن باتری موس است. در این صورت باتری موس خود را عوض کرده تا بتوانید مجدد از موس استفاده کنید.

علت دیگری که باعث کار نکردن موس در دوربین مداربسته می شود، خرابی دانگل موس است. همانطور که گفته شد موس های بی سیم به وسیله دانگل به سیستم مدار بسته متصل می شوند. اگر دانگل موس با مشکل مواجه شود، موس نمی تواند به سیستم مداربسته متصل شده و کار کند.

کار نکردن موس دوربین مداربسته در حین کار

ممکن است موس شما در حین کار با دستگاه ضبط گیر کند و دیگر حرکتی نداشته باشد. برای رفع آن علاوه بر راه کارهای مطرح شده می توانید مراحل زیر را نیز طی کنید.

1- با استفاده از کیبرد وارد منوی دستگاه شده و گزینه System را انتخاب کنید.

کار نکردن موس دوربین مداربسته

2- در قسمت Mouse Display گزینه انتخابی را تغییر دهید. در حال حاضر این قسمت بر روی CVBS Screen قرار دارد.

کار نکردن موس دوربین مداربسته

3- آن را به HD Screen تغییر داده و بر روی دکمه ذخیره کلیک کنید. موس فعال می شود می توانید حالت نمایش را مجدد به حالت قبل برگردانید.

کار نکردن موس دوربین مداربسته

خراب شدن موس دوربین مدار بسته

ممکن است علت کار نکردن موس دوربین مداربسته، خراب شدن و یا آسیب دیدن موس باشد. گاهی اوقات ممکن است خود موس دچار مشکل شود. برای تست سالم بودن موس می توانید از کامپیوتر و یا لپ تاپ استفاده کنید. موس خود را بر روی یک کامپیوتر و یا لپ تاپ دیگر امتحان کنید. اگر موس هم روی کامپیوتر و هم روی دستگاه ضبط NVR و DVR کار نکند این موضوع نشان دهنده این است که موس خراب شده است. در این صورت می توانید موس را تعمیر کنید. البته قابل ذکر است موس ها به دلیل ارزان قیمت بودن معمولا ارزش تعمیر کردن ندارند و توصیه می کنیم در صورت خراب موس از یک موس جدید استفاده کنید.

عدم سازگاری موس با دستگاه ضبط

اگر موس با کامپیوتر و لپ تاپ کار کند ولی با دستگاه ضبط DVR و NVR کار نکند، ممکن است موس با دستگاه ضبط سازگار نباشد. برای تشخیص این مشکل می توانید یک فلش USB را به پورت دستگاه متصل کنید. اگر فلش بر روی دستگاه ضبط تشخیص و شناسایی شده و کار می کرد این موضوع بیانگر عدم سازگاری موس و دستگاه ضبط است. توجه داشته باشید که ممکن است همه ی موس ها با تمام دستگاه های ضبط سازگار نباشند.

پرش در حرکت موس دوربین مدار بسته

در کف برخی از موس ها یک غلطک وجود دارد. گاهی اوقات ممکن است حرکت این موس ها با پرش همراه شود. علت این موضوع می تواند وجود آلودگی و یا گرد و غبار بر روی غلطک موس باشد. در کف موس های غلطک دار یک گلوله در یک محفظه وجود دارد. این گلوله را می توانید با چرخاندن در محفظه از جای خود خارج کنید و سپس به وسیله یک پنبه الکلی آن را تمیز کنید. همچنین می توانید به وسیله ابزار ظریف مانند گوش پاک کن، داخل حفره موس را نیز تمیز کنید.

اغلب موس های جدید به شکل نوری و سنسور دار هستند. به طور کلی موس های نوری عملکرد و طول عمر بیشتری در مقایسه با موس های غلطک دار دارند. اگر هنگام استفاده از موس نوری نیز با این مشکل مواجه شدید، ممکن است مشکل از پد موس شما باشد. توصیه می کنیم از پد موس صاف و یک دست استفاده کنید.

موس دوربین مداربسته

در سیستم دوربین مداربسته، دستگاه های ضبط در داخل پک خود دارای یک موس دوربین مداربسته معمولی هستند. کار با موس های معمولی و سیمی ممکن است کمی سخت باشد. به همین دلیل در بسیاری از موارد کاربران به دنبال یک موس بیسیم برای کارکرد بهتر هستند. اغلب دستگاه های ضبط جدید از موس های بیسیم نیز پشتیبانی می کنند. البته توجه داشته باشید که همه ی موس ها قابلیت اتصال به دوربین های مداربسته را ندارند. یکی از برندهای موس دوربین مداربسته که از کیفیت خوبی برخوردار است، برند لاجتیک است. قیمت موس دوربین مداربسته با توجه به نوع و مدل آن متغیر است.

4.7/5 - (3 امتیاز)