دوربین‌های مداربسته تحت شبکه دارای قابلیت‌های مختلفی هستند. فناوری ROI در دوربین مداربسته تحت شبکه یک فناوری کدگذاری است. ROI زیر مجموعه تکنولوژی IVE است. این تکنولوژی بر روی نقاط حساس در تصویر متمرکز می‌شود. برای آشنایی با ROI (Region Of Interest) با ما همراه باشید.

در این مقاله می‌خوانید:

تکنولوژی IVE در دوربین مداربسته

تکنولوژی IVE مخفف Intelligent Video Encoding به معنی کدگذاری هوشمند ویدئویی است. کیفیت تصویر، پهنای باند و حافظه در دوربین مداربسته از اهمیت بالایی برخوردار هستند. کیفیت تصاویر در دوربین مدار بسته دارای اهمیت بسیاری است. هر چه کیفیت تصاویر بیشتر باشد، جزئیات و حجم تصاویر نیز افزایش پیدا می‌کند. با افزایش حجم تصاویر، برای ارسال تصاویر نیاز به پهنای باند بیشتری است. همچنین فضای بیشتری از هارد دستگاه برای ذخیره اطلاعات اشغال می‌شود. فناوری IVE در دوربین مداربسته با کدگذاری هوشمند باعث می‌شود تا پهنای باند و فضای کمتری برای ذخیره سازی مورد نیاز باشد. این تکنولوژی در عین حال کیفیت تصاویر را نیز حفظ می‌کند.

تکنولوژی ROI در دوربین مداربسته

تکنولوژی ROI در دوربین مداربسته یکی از زیر مجموعه‌های تکنولوژی IVE است. ROI مخفف  Region Of Interest و به معنای منطقه مورد نظر است. در قسمت قبل توضیح دادیم که با استفاده از IVE می‌توان حجم پهنای باند و فضای ذخیره سازی مورد نیاز را کاهش داد. ROI یکی از کدگذاری‌هایی است که به این منظور طراحی شده است. این تکنولوژی بر روی کیفیت تصاویر مناطق مورد نظر تاکید دارد. برخی از نقاط در تصاویر مانند درختان، آسمان و… دارای فریم‌های تکراری هستند. این نقاط معمولا از اهمیت کمی برخوردار هستند. ثبت مناطق با فریم‌های تکراری، باعث پر شدن حافظه دوربین مدار بسته و مصرف پهنای باند بیشتر می‌شود.

فناوری ROI در دوربین مداربسته، تصاویر قسمت‌هایی که دارای اهمیت چندانی نیستند را با کیفیت پایین‌تر و یا بدون تغییر انتقال می‌دهد. این تکنولوژی فقط نقاط حساس و مورد نظر در تصویر را با کیفیت بالا منتقل می‌کند. در واقع با استفاده از ROI می‌توان با حفظ کیفیت تصاویر و اطلاعات مهم به فشرده سازی و بهینه سازی فضای ذخیره سازی و پهنای باند کمک کرد.

انواع فناوری ROI

فناوری ROI در دوربین مداربسته دارای دو نوع است. در ادامه انواع فناوری ROI را معرفی و بررسی می‌کنیم.

  • Fixed Region: یکی از انواع فناوری‌های ROI نوع Fixed Region یا منطقه ثابت است. از این نوع ROI می‌توانید در مناطق ثابت استفاده کنید. ابتدا در تنظیمات، ROI را برای مناطق ثابت فعال کنید. سپس می‌توانید 4 نقطه ثابت را در تصویر انتخاب کنید. سطح رمزگذاری را می‌توانید از 1 تا 6 تعیین کنید.
  • DYNAMIC TRACKING: قابلیت DYNAMIC TRACKING یک قابلیت ردیابی پویا است. با استفاده از این نوع ROI در دوربین مداربسته، می‌توانید از قابلیت تشخیص چهره استفاده کنید. برای این بخش قابلیت تشخیص چهره و DYNAMIC TRACKING را فعال کنید. سپس از قسمت تنظیمات ROI، قابلیت ROI را نیز فعال کنید. این تکنولوژی از قابلیت Triple Stream نیز پشتیبانی می‌کند. کاربر می‌تواند به صورت همزمان به 4 جریان ویدئویی از نقاط مختلف دسترسی داشته باشید. قابلیت DYNAMIC TRACKING از فناوری تشخیص چهره و رمزگذاری ROI پشتیبانی می‌کند. سطح رمزگذاری در این حالت نیز از 1 تا 6 قابل تنظیم است.

کاربرد فناوری ROI چیست؟

از فناوری ROI می‌توان در بخش‌هایی که قسمتی از تصویر دارای اهمیت بیشتری است استفاده کرد. در ادامه چند نمونه کاربرد Region of Interest در دوربین مدار بسته را معرفی می‌کنیم.

  • فرودگاه‌ها: فرودگاه‌ها دارای بخش‌های امنیتی و حساس هستند. از این فناوری می‌توان در قسمت‌های حساس فرودگاه برای تشخیص چهره افراد استفاده کرد.
  • پارکینگ‌ها: با استفاده از قابلیت ROI در دوربین مداربسته پارکینگ می‌توانید تصاویر نقاط حساس مانند ورودی پارکینگ را با کیفیت بالا دریافت کنید.
  • مغازه‌ها: یکی از نقاط حساس در مغازه و فروشگاه‌ها، صندوق‌ها هستند. می‌توانید از ROI در قسمت صندوق فروشگاه‌ها استفاده کنید.
  • ساختمان‌ها: برای کنترل ورود و خروج می‌توانید از این فناوری در ورودی‌های ساختمان استفاده کنید. همچنین می‌توانید با قابلیت تشخیص چهره نیز چهره افراد را شناسایی کنید.

قابلیت Region of Interest در کدام دوربین‌ها وجود دارد؟

قابلیت ROI یک قابلیت هوشمند است. این قابلیت فقط در دوربین‌های مدار بسته با تکنولوژی تحت شبکه وجود دارد. در نتیجه برای استفاده از این قابلیت دوربین مداربسته شما باید دارای تکنولوژی تحت شبکه باشد. اغلب برندهای دوربین‌ مداربسته در دوربین‌های تحت شبکه خود از قابلیت آر او آی استفاده می‌کنند. برند داهوا یکی از برندهای با کیفیت در زمینه تولید دوربین مداربسته است. فناوری ROI را در دوربین مداربسته داهوا با تکنولوژی تحت شبکه نیز می‌توانید مشاهده کنید. برای اطلاع از مجهز بودن دوربین مدار بسته به این فناوری باید به دیتاشیت دوربین مراجعه کنید.

قیمت دوربین مداربسته ROI

قیمت دوربین مداربسته ROI با توجه به عوامل مختلفی تعیین می‌شود. دیگر قابلیت‌های موجود در دوربین مدار بسته، یکی از عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت دوربین است. همچنین عواملی مانند برند دوربین، کیفیت تصویر، نوع دید در شب و… نیز بر روی قیمت دوربین با قابلیت ROI تاثیرگذار است. با کلیک بر روی لینک زیر می‌توانید لیست قیمت دوربین‌های مداربسته تحت شبکه داهوا را مشاهده کنید. با مشاهده مشخصات دوربین می‌توانید، دوربین‌های مدار بسته دارای قابلیت ROI را انتخاب کنید.

لیست قیمت دوربین داهوا

مزایای استفاده از فناوری ROI

دوربین‌های مداربسته تحت شبکه دارای پهنای باند مشخص و محدودی هستند. ثبت نقاطی از تصویر با کیفیت بالا که دارای اهمیت چندانی نیستند، فقط باعث از دست رفتن پهنای باند می‌شود. همچنین حافظه دوربین مدار بسته نیز مشخص و محدود است. حجم بالای اطلاعات کم اهمیت باعث پر شدن حافظه دوربین مداربسته می‌شود. هدف اصلی از فناوری ROI تمرکز بر روی قسمت‌های حساس و پراهمیت تصویر است. مهم‌ترین مزیت این فناوری صرفه جویی و بهینه سازی استفاده از پهنای باند و حافظه دوربین است. ROI کمک می‌کند تا فضای کمتری از هارد اشغال شده و اطلاعات برای مدت زمان بیشتری ذخیره شوند.

در قسمت‌هایی که نیاز به قابلیت‌هایی مانند تشخیص چهره، تشخیص پلاک خودرو و… وجود دارد، تصاویر باید با کیفیت بالا و مناسب ثبت شوند. در این شرایط با استفاده از ROI در دوربین مداربسته نیازی به افزایش پهنای باند و حافظه دوربین مداربسته نیست.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

دوربین مداربسته چند مگاپیکسل است
ادامه مطلب
دوربین مداربسته پلاک خوان
ادامه مطلب
دوربین مداربسته Full Color داهوا
ادامه مطلب
5/5 - (1 امتیاز)