انتقال تصاویر در سیستم مداربسته به روش های گوناگونی انجام می شود. ساتا نیز یک سرویس انتقال تصاویر به صورت سریالی است. با اتصال و فعالسازی ساتا در DVR و NVR داهوا می توانید تصاویر دوربین مداربسته را در گیرنده مورد نظر مشاهده کنید. برای مشاهده تصاویر با استفاده از SATA نیاز به اینترنت دارید. در این مقاله به نحوه فعالسازی ساتا در دستگاه های داهوا می پردازیم.

در این مقاله می خوانید:

 • انتقال تصاویر با روش ساتا
 • فرم ساتا برای ثبت نام سرویس SATA
 • تنظیمات فعالسازی ساتا در دستگاه داهوا
 • نحوه وارد کردن پورت در مودم
 • فعال سازی ساتا دستگاه داهوا در تنظیمات گوشی
 • روش های انتقال تصویر دوربین مدار بسته

انتقال تصاویر با روش ساتا

همانطور که گفته شد ساتا یک روش انتقال تصاویر دوربین مداربسته است. ساتا یک سرویس ابری داخلی است که برای انتقال تصاویر باید دستگاه های ضبط به این سرویس متصل شوند. پس از آن تصاویر را می توان در تمام گیرنده های متصل به اینترنت مانند موبایل، تبلت، کامپیوتر و لپ تاپ دریافت و مشاهده کرد. این سرویس دارای سرعت بالایی در انتقال تصاویر است. انتقال تصاویر در سرویس ساتا به صورت رایگان است. تنها هزینه ای که کاربر در استفاده از این سرویس پرداخت می کند، هزینه اینترنت به شرکت های خدمات اینترنتی است.

فرم ساتا برای ثبت نام سرویس SATA

سرویس ساتا را می توانید از شرکت ارائه دهنده این سرویس تهیه کنید. این شرکت، قسمتی از سایت خود را به فرم درخواست ساتا اختصاص داده است. با عضویت در سرویس ساتا یک پنل برای شما ایجاد شده که باید دستگاه های مشتریان خود را در این پنل ثبت کنید. برای اضافه کردن دستگاه DVR و NVR خود در فعالسازی ساتا در دستگاه داهوا باید سریال دستگاه را در سایت ارائه دهنده خدمات وارد کنید. پس از وارد کردن سریال دستگاه و مراحل ثبت دستگاه ضبط، DVR و NVR شما در پنل شما ثبت می شود.

تنظیمات فعالسازی ساتا در دستگاه داهوا

برای انجام تنظیمات دستگاه در مراحل فعالسازی ساتا در دستگاه داهوا ابتدا باید وارد منوی اصلی دستگاه ضبط شوید. برای اعمال این تنظیمات مراحل زیر را طی کنید.

 • وارد منوی اصلی Main Menu شوید و بر روی قسمت Network کلیک کنید.
 • در پنجره باز شده از بخش Address IP باید آدرس TCP/IP را در مودم وارد کنید.
 • سپس در قسمت Default Gateway، آدرس IP مودم را وارد کنید.
 • در دو بخش Preferred DNS و Alternate DNS باید آدرس 149.76.162 را وارد کنید.
 • پس از وارد کردن آدرس های گفته شده بر روی گزینه Apply کلیک کنید.
 • سپس برای بررسی پورت TCP دستگاه به بخش Connection بروید. توجه داشته باشید که اگر در یک شبکه، دو دستگاه از پورت های یکسانی استفاده می کنند، باید یکی از پورت ها را برای فروارد کردن آی پی عوض کنید.
 • سپس به بخش DDNS رفته و تیک مقابل Enable را برای فعال سازی سرویس بزنید.
 • DDNS Type باید بر روی گزینه Dyndns DDNS قرار داشته باشد. همچنین Host IP را بر روی ir می گذاریم.
 • بر روی قسمت Domain Name نام سرویس و عبارت ir را وارد کنید.
 • سپس نام کاربری و روز مورد نظر سرویس را وارد کرده و بر روی گزینه Apply کلیک کنید.

نحوه وارد کردن پورت در مودم

همانطور که توضیح داده شد قسمتی از مراحل فعالسازی ساتا در دستگاه داهوا، وارد و یا فروارد کردن پورت در مودم است. برای فوروارد کردن پورت مودم ابتدا آی پی مودم را وارد کرده و با استفاده از نام کاربری و رمز عبور وارد سیستم شوید. از قسمت Port Forwarding وارد قسمت Advanced شوید. از قسمت Port Forwarding Setup بر روی Add کلیک کنید. برای قسمت Server Name به دلخواه یک نام انتخاب کنید. در بخش Server IP Address (Host Name) باید آدرس ip دستگاه را وارد کنید. در دو بخش External Port Start و External Port End باید پورت انتقال تصویر را وارد کرده و بر روی apply کلیک کنید.

فعال سازی ساتا دستگاه داهوا در تنظیمات گوشی

برنامه های انتقال تصویر با توجه به نوع گوشی همراه شما می تواند متفاوت باشد. گوشی های اندروید از برنامه Gdmss Plus و گوشی های IOS از برنامه iDMSS Plus برای انتقال تصویر استفاده می کنند. ابتدا بر روی Home و سپس بر روی Device کلیک کنید. از قسمت بالای صفحه، سمت راست، بر روی علامت + کلیک کنید. سپس IP Domain را انتخاب کنید. در مرحله بعد نوع دستگاه (DVR، NVR) را انتخاب کنید. در بخش Address باید نام سرویس و عبارت farap2p.ir را در بخش Domain Name وارد کنید. پورتی که در مودم فروارد کردید را در قسمت PORT وارد کنید.

یک نام به دلخواه برای دستگاه انتخاب کرده و در قسمت Device Name وارد کنید. در قسمت Username نام کاربری و در قسمت Password رمز عبور را وارد کنید. در انتها بر روی دکمه SAVE کلیک کنید تا تصاویر دوربین مداربسته را بتوانید بر روی گوشی خود مشاهده کنید.

روش های انتقال تصویر دوربین مدار بسته

به طور کلی برای انتقال تصویر دوربین مداربسته می توان از سه روش استفاده کرد. روش های انتقال تصویر عبارتند از انتقال تصویر به روش p2p، انتقال تصویر به روش IP Static و انتقال تصویر به روش ساتا. در قسمت های قبل نحوه فعالسازی ساتا در دستگاه داهوا را آموزش دادیم. اما انتقال تصویر به دو روش p2p و IP Static چگونه است؟

انتقال تصویر به روش p2p: روش p2p به وسیله ID و یا شناسه دستگاه ضبط و دوربین مدار بسته، تصاویر را انتقال می دهد.

انتقال تصویر به روش IP Static: در روش انتقال تصویر به وسیله IP Static باید از آی پی ثابت استفاده کنید. این آی پی را می توانید از شرکت اینترنتی خود دریافت کنید.

در مقاله ای جداگانه به نحوه انتقال تصویر دوربین مداربسته داهوا پرداخته ایم. برای مطالعه به مقاله آموزش انتقال تصویر داهوا مراجعه کنید.

4.7/5 - (3 امتیاز)