یکی از برندهای معتبر و پرفروش در زمینه سیستم های مداربسته، برند داهوا است. دوربین های مداربسته داهوا در انواع و مدل های مختلف تولید می شوند. انواع این دوربین ها را می توانید در فروشگاه داهوا مشاهده کنید. برخی از دوربین های این برند علاوه بر قابلیت ضبط تصویر، قادر به ثبت صدای محیط نیز هستند. ثبت صدای محیط توسط میکروفن امکان پذیر است. برخی از دوربین ها با میکروفون داخلی و برخی دیگر با میکروفون های خارجی قادر به ضبط صدا هستند. در این مقاله به نصب میکروفن روی دستگاه داهوا می پردازیم.

در این مقاله می خوانید:

  • انواع دوربین داهوا با قابلیت ضبط صدا
  • نصب میکروفن روی دستگاه داهوا در سیستم آنالوگ
  • آموزش نصب میکروفن به دی وی ار داهوا
  • تنظیمات ضبط صدا در دی وی آر داهوا
  • نصب میکروفون به دوربین مداربسته

انواع دوربین داهوا با قابلیت ضبط صدا

دوربین های مداربسته داهوا که قابلیت ضبط صدا را دارند، دارای انواع مختلفی هستند. در سیستم مداربسته تحت شبکه دوربین ها به دو صورت صدا ضبط می کنند. برخی از دوربین ها دارای میکروفن داخلی و برخی دیگر قابلیت نصب میکروفن خارجی را دارند. اما در سیستم مداربسته آنالوگ، دوربین هایی که قابلیت ضبط صدا را دارند، باید دارای میکروفون داخلی باشند. دوربین های مدار بسته آنالوگ قادر به نصب میکروفن های خارجی نیستند. به طور کلی نحوه نصب میکروفون روی دستگاه داهوا در سیستم های دیجیتال و آنالوگ با یکدیگر متفاوت است.

نصب میکروفن روی دستگاه داهوا در سیستم آنالوگ

همانطور که گفته شد دوربین های مداربسته آنالوگ که قابلیت ضبط صدا دارند از میکروفن های داخلی استفاده می کنند. اگر دوربین مدار بسته آنالوگ شما فاقد میکروفن داخلی باشد، قابلیت ضبط صدا ندارد. اما اگر قصد ضبط صدا در این دوربین ها را دارید، باید از میکروفن به صورت جداگانه استفاده کنید.

پشت دستگاه های ضبط DVR پورت های مختلفی مانند پورت HDMI ،VGA ،USB، ورودی و خروجی آلارم و… وجود دارد. برخی از دستگاه های ضبط دارای پورت ورودی صدا نیز هستند. این میکروفن ها قابلیت اتصال به ورودی های صدا در دستگاه DVR را دارند. توجه داشته باشید که تمام دستگاه های دی وی آر دارای پورت ورودی صدا نیستند. دستگاه هایی که دارای این قابلیت هستند در کاتالوگ آن ها به این موضوع اشاره شده است.

آموزش نصب میکروفن به دی وی ار داهوا

برای نصب میکروفن روی دستگاه دی وی آر داهوا به میکروفن، آداپتور و کابل صدا دارید. ابتدا یک میکروفن مناسب برای استفاده در سیستم مداربسته خود تهیه کنید. میکروفن ها دارای دو فیش هستند. یک فیش مخصوص صدا و فیش دیگر مخصوص تغذیه میکروفن است. فیش صدا به شکل AV و فیش تغذیه به شکل آداپتوری است. میکروفن ها نیز برای کار کردن نیاز به انرژی دارند. به وسیله آداپتور می توانید انرژی مورد نیاز میکروفن را تامین کنید. از کابل صدا نیز به منظور انتقال صدا از میکروفن به دستگاه استفاده می کنیم. پورت هایی در پشت دستگاه DVR با نام AUDIO IN برای ورودی صدا وجود دارد. تعداد این پورت ها در انواع دستگاه ها متفاوت است. هر یک از این پورت ها قابلیت اتصال به یک میکروفن را دارند.

برای نصب میکروفن روی دستگاه داهوا باید یک سر فیش صدا را به پورت ورودی صدا در دستگاه و سر دیگر را به پورت صدا میکروفن متصل کنید. در مرحله بعد باید تغذیه میکروفن را نیز متصل کنید. برای تغذیه میکروفن معمولا باید از آداپتورهای 12 ولت و 2 آمپر استفاده کنید. منبع تغذیه را به کابل تغذیه میکروفن متصل کنید تا میکروفن روشن شده و به دستگاه دی وی آر وصل شود.

برای شنیدن صدا باید از یک بلندگو نیز استفاده کنید. در پشت دستگاه ضبط پورت هایی برای اتصال فیش خروجی صدا نیز وجود دارد. می توانید با اتصال هدفون و یا بلندگو به وسیله کابل به خروجی صدا در دستگاه های ضبط، صدای محیط را گوش دهید.

تنظیمات ضبط صدا در دی وی آر داهوا

پس از نصب میکروفن روی دستگاه داهوا برای ضبط تصویر دوربین مداربسته به همراه صدا باید تنظیمات ضبط صدا در دی وی آر داهوا را فعال کنید. در ادامه مراحل فعال سازی میکروفن داهوا را شرح داده ایم.

1- ابتدا وارد منوی دستگاه ضبط شوید. سپس بر روی camera کلیک کنید.

تنظیمات ضبط صدا در دی وی آر داهوا

2- در صفحه باز شده بر روی Encode کلیک کرده و از قسمت Main Stream بر روی دکمه More کلیک کنید.

تنظیمات ضبط صدا در دی وی آر داهوا

3- سپس برای فعال سازی میکروفون داهوا گزینه Audio را فعال کنید. توجه داشته باشید که گزینه Audio Source بر روی HDCVI قرار داشته باشد. سپس بر روی گزینه OK کلیک کنید.

تنظیمات ضبط صدا در دی وی آر داهوا

4- در مرحله بعد همین مراحل را برای قسمت Sub-Strem نیز طی کنید. دکمه More در ستون Sub-Stream را بزنید. سپس گزینه Audio را فعال کنید و بر روی ok کلیک کنید.

5- در انتها گزینه Apply را به منظور ذخیره تنظیمات انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که اگر در قسمت Source گزینه HDCVI وجود نداشت گزینه Coaxial Coaxial را انتخاب کنید. با انجام تنظیمات بالا علاوه بر تصویر، صدا نیز توسط دستگاه دی وی آر داهوا ضبط می شود.

نصب میکروفون به دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته ای که دارای میکروفن داخلی هستند را می توانید همانند سایر دوربین ها نصب کرده و تنظیمات صدا را در آن فعال کنید. اما نصب میکروفن در دوربین های مداربسته ای که قابلیت نصب میکروفن خارجی را دارند به چه گونه ای است؟ اگر از سیستم آنالوگ استفاده می کنید باید فیش صدای میکروفون را به سر کابل کواکسیال متصل کنید. سپس فیش برق را نیز به کابل برق متصل کنید. کابل صدا را به ورودی AV بر روی دستگاه متصل می کنید و برای خروجی صدا از بلندگو و هدفون استفاده کنید. بلندگو و هدفون را همانند قسمت های قبلی به پورت خروجی در دستگاه ضبط وصل کنید.

در سیستم مداربسته تحت شبکه برخلاف سیستم آنالوگ، میکروفن به پورت صدا در خود دوربین مداربسته متصل می شود. پورت صدا به ورودی صدا فیش AV و سر دیگر آن به خروجی صدا متصل می شود.

4.7/5 - (3 امتیاز)