شرکت فناوری ژجیانگ داهوا (تکنولوژی داهوا) یک ارائه دهنده راه حل و خدمات هوشمند اینترنت اشیاء مبتنی بر تصویر و ویدئو در جهان است. در معرفی دوربین داهوا همین بس که در بین 5 برند برتر دوربین مداربسته در دنیاست. محبوبیت این برند هر سال بیش از سال گذشته شده و این نشان از موفقیت دوربین مداربسته Dahua دارد. در این مطلب سعی داریم به اختصار به معرفی دوربین داهوا بپردازیم. همچنین قابلیت ها و مشخصات فنی دوربین داهوا که در خرید دوربین مداربسته نقش مهمی دارند را بررسی می کنیم. برتری کیفیت دوربین مداربسته داهوا نسبت به معایب آن یکی از دلایل موفقیت Dahua در انواع کاربری ها و سناریوهاست.

مشخصات فنی دوربین داهوا

کمپانی داهوا با استراتژی Dahua Think که در سال 2021 راه اندازی شد، فناوری داهوا بر دو کسب و کار اصلی تمرکز یافت: شهر و سازمان. این شرکت مدام در حال تقویت استراتژی‌های فن‌آوری است که شامل پلت‌فرم‌های هوش دیجیتالی AloT و IoT می‌شود. ارتقای هوش دیجیتالی شهرها و شرکت‌ها را بر اساس نیازهای مشتری به طور جامع ارتقا داده می شود. در تمام دوربین های مداربسته برخی از مشخصات و ویژگی ها نقش مهی در انتخاب آنها ایفا می کند. آشنایی با این مشخصات فنی به شما کمک می کند تا دوربین مناسبی را با توجه به کاربری و محیط مورد نظر انتخاب کنید.

  1. تکنولوژی دوربین داهوا
  2. نوع دوربین براساس ساختار
  3. کیفیت و رزولوشن
  4. لنز دوربین داهوا
  5. دید در شب

مشاوره رایگان قبل از خرید

مشاوره خرید داهوا

1. تکنولوژی دوربین داهوا

شرکت داهوا محصولات خود را در دو تکنولوژی تحت شبکه و آنالوگ تولید و به بازار عرضه می کند. دوربین های IP یا تحت شبکه کیفیت تصویر بالایی را ارائه می دهند. بسیاری از قابلیت های هوشمند و فوق حرفه ای را می توانید در این سری از محصولات داهوا بیابید. بکارگیری الگوریتم های یادگیری ماشین و هوش مصنوعی، تنوع و قابلیت های سیستم های نظارتی را چند برابر کرده است. جذابیت استفاده از این ماشین ها و ساده کردن بسیاری از تحلیل های پیچیده توسط این گروه از سیستم ها موضوعیست که نمی توان نادیده گرفت. با این وجود به دلیل بالا بودن قیمت آنها، برخی از گروه های مشتریان را پاسخگو نیستند.

شرکت های دوربین مداربسته برای پر کردن خلاً موجود در دو تکنولوژی موجود دست به کار شده و فناوری آنالوگ HD را به جهان سیستم های نظارتی معرفی کردند. به مرور سیستم های آنالوگ از رده خارج و آنالوگ اچ دی جایگزین آنها شد. کمپانی داهوا فناوری که برای تولید دوربین های مداربسته آنالوگ HD استفاده کرده است را با نام HDCVI معرفی کرد. شرکت های مختلف، فناوری های گوناگونی را برای محصولات خود به کار بردند از جمله هایک ویژن که HDTVI نام دارد.

انواع محصولات Dahua

محصولات داهوا در سیستم های نظارتی شامل دوربین های HDCVI، دوربین های  IP یا تحت شبکه، دستگاه DVR و دستگاه NVR داهوا است. برای مشاهده قیمت محصولات داهوا کلیک کنید:

قیمت دوربین داهوا
قیمت دی وی ار داهوا
قیمت ان وی ار داهوا

در ابتدا این تکنولوژی های سازگاری با یکدیگر نداشتند. به این ترتیب برای دوربین های مداربسته از هر برند باید دستگاه ضبط از همان برند مورد استفاده می گرفت. با توسعه فناوری ها، دوربین های مداربسته آنالوگ اچ دی به صورت Switchable یا قابل تبدیل به سایر فناوری های آنالوگ تولید شدند. تکنولوژی آنالوگ HD در مدت زمان کوتاهی توانست جایگاه خوبی در بین مشتریان ایجاد کند. قیمت مناسب و کیفیت مطلوب تصاویر رمز موفقیت این فناوری است.

2. نوع دوربین براساس ساختار

به لحاظ ساختار ظاهری تمام دوربین های مداربسته در چند نوع دام، بولت، باکس، اسپیددام، چشم ماهی و کیوب تولید می شوند. اما تفاوت اصلی در برندهای مختلف به قطعات داخلی دوربین، جنس بدنه، ابعاد و… خلاصه می شود. سنسورهای تصویر، برد، لنز و چیپست هایی که در دوربین مداربسته مورد استفاده قرار می گیرد تعیین کننده ویژگی تصاویر و فیلمی است که توسط دوربین ارسال و در سیستم ضبط می شوند. به عنوان مثال دو دوربین مداربسته با مشخصات یکسان و تفاوت جزئی در اندازه سنسور می توانند زاویه دیدی کاملاً متفاوت را پوشش دهند. بنابراین تفاوت در اجزای داخلی دوربین موجب تغییراتی در خروجی و نتیجه کار می شوند.

در تولیدات دوربین مداربسته داهوا با توجه به شدت رقابت در بازار جهانی این صنعت، سعی داشته کیفیت و کارایی بالا را در اولویت تولیدات خود قرار دهد. استفاده از قطعات اصلی و با کیفیت موجب حقیقی بودن تعاریف و ادعاهای شرکت می شود. عمر مفید در معرفی دوربین داهوا یک مشخصه بارز است. مشتریان چنین سیستم نظارتی که در مدت نسبتاً طولانی نیازهای نظارتی و امنیتی آنها را براورده کند، انتخاب می کنند.

3. کیفیت و رزولوشن

مهم ترین عاملی که در کیفیت و وضوح تصویر تاثیر می گذارد سنسور تصویر است. خاطر نشان می کنم عوامل مختلفی در کیفیت تصویر ایجاد شده در دوربین و ارسال آن تا ضبط در دستگاه نقش دارند. اما مهم ترین این عوامل سنسور تصویر است که تعداد پیکسل های تشکیل دهنده تصویر را تعیین کرده و همین موضوع ارتباط مستقیم با وضوح تصویر دارد. سنسورهای تصویر مورد استفاده در دوربین های مداربسته اغلب CCD و یا CMOS هستند.

سنسور یکی از مولفه های مهم در مشخصات فنی دوربین داهوا محسوب می شود. این کمپانی برای دوربین های مداربسته خود از سنسور CMOS بهره برده است. هر دو حسگر CCD و CMOS قطعات نیمه هادی هستند که به عنوان چشم های الکترونیک (electronic eyes) عمل می کنند. با این حال فرایند تولید و بازخوانی سیگنال در هر دو متفاوت است. اگر چه در ابتدا CCD به دلیل حساسیت و کیفیت تصویر برتری داشت اما پیشرفت های CMOS موجب شد تا جای CCD را بگیرد.

سنسورهای CMOS از مدار دیجیتال کوچکی استفاده می کند که انرژی کمتری نیاز دارد. علاوه براین تصویری که ایجاد می شود عاری از لکه و رگه های سفید رنگ در زیر نور شدید است. همچنین این حسگرها با مدار پردازش تصویر روی تراشه برای کاربردهایی مانند تشخیص تصویر و دید مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد.

مگاپیکسل دوربین

مگاپیکسل دوربین داهوا نشان دهنده تعداد پیکسل هایی است که تصویر را تشکیل می دهند. دوربین های مداربسته با رزولوشن های مختلف تولید می شوند. شما می توانید دوربین های داهوا را با کیفیت 1 تا 12 مگاپیکسل، براساس کاربرد و نیاز نظارتی خود انتخاب کنید.

تصویر 1: نمونه تصویر دوربین داهوا 5 و 8 مگاپیکسل

دوربین 2 مگاپیکسلی داهوا تصویری با ابعاد 1080 در 1920 پیکسل ارائه می دهد. این کیفیت، وضوح قابل قبولی دارد و در بسیاری از کاربری ها مورد توجه و استقبال قرار گرفته است. البته اگر به جزئیات بیشتر تصویر نیاز دارید و یا زوم از الزامات کاربری شماست علاوه بر رزولوشن به مشخصه لنز دوربین نیز دقت کنید.

نمونه تصویرهای دوربین مداربسته 5 و 8 مگاپیکسل داهوا را مشاهده می کنید. اگر یک برش هم اندازه از هر دو تصویر داشته باشید (تصویر2) ملاحظه می کنید که تصویر با دوربین 8 مگاپیکسل داهوا جزئیات بیشتری را ارائه می کند.

تصویر 2: برش یک اندازه از تصاویر دوربین های داهوا 5 و 8 مگاپیکسل

ارتباط با کارشناسان داهوا

اگر در انتخاب دوربین مناسب دچار مشکل شده اید و یا ابهامی در این زمینه بوجود آمده می توانید از مشاوره کارشناسان داهوا بهره مند شوید.

مشاوره خرید داهوا

4. لنز دوربین داهوا

انواع لنز در دوربین های مداربسته تعیین کننده زاویه دید و محدوده تحت نظارت دوربین هستند. از مشخصات فنی دوربین داهوا که در زمان خرید باید به آن توجه کنید لنز دوربین است. با یک دسته بندی ساده می توانید دوربین های داهوا را در دسته های لنزهای ثابت، لنزهای وریفوکال و موتورایز تقسیم بندی کنید.

لنزهای ثابت دارای محدوده نظارتی ثابت هستند و قابلیت زوم ندارند. به عنوان مثال یک دوربین مداربسته با لنز 2.8 زاویه دید حدود 90 تا 100 درجه را ارائه می دهد. این محدوده ثابت است و تغییر نمی کند. اگر نیاز به تغییر زاویه دید در طول مدت استفاده از دوربین مداربسته دارید دوربین داهوا با لنز متغیر گزینه مناسبی است. این دوربین ها با توجه به لنز، فواصل کانونی متفاوتی دارند. برای اپراتور امکان زوم روی سوژه های مختلف با استفاده از دوربین با لنز وریفوکال وجود دارد. در دیتا شیت دوربین بخش مشخصات فنی عبارت Fixed بیان کننده لنز ثابت و Varifocal لنز متغیر دوربین است. که در ادامه همان قسمت زاویه دید دوربین و فاصله کانونی نیز مشخص شده است.

5. دید در شب دوربین داهوا

قابلیت دید در شب نیز از مشخصات فنی دوربین مداربسته است که باید به آن توجه کنید. در زمان خرید دوربین داهوا به این قابلیت از نظر نوع و بردی که می تواند تصویر ارائه دهد، رنگی بودن دقت کنید. برخی از دوربین های مداربسته داهوا به دید در شب رنگی مجهز هستند. با توجه به بردی که تصویر ارائه می دهد قیمت دوربین نیز تغییر می کند. دوربین استارلایت داهوا می توانند تا 100 متر برد داشته و تصاویر مطلوبی را در تاریکی ارائه دهند. به تازگی نیز داهوا دوربین های Full Color خود را به بازار عرضه کرده که خود یک شگفتی در دنیای نظارت ایجاد کرده است.

طراحی این سری از دوربین های داهوا، به گونه ایست که از دو نوع منبع نور استفاده می کند. یکی از این منابع برای روشنایی،IR  یا مادون قرمز است. دوربین از طریق آن می تواند تصاویر در تاریک ترین حالت ممکن را ثبت کند. نوع دیگر منبع روشنایی، Warm Light است. این منبع نوری در صورتی که سوژه توسط دوربین شناسایی شود، فعال می شود. با فعال شدن این منبع نور، تصاویر به صورت رنگی ایجاد می شوند. با خارج شدن سوژه از میدان دید دوربین، Warm Light خاموش و مجدد IR روشن می شود. همچنین زمانبندی روشن شدن IR و  Warm Ligh توسط کاربر قابل مدیریت است.

معایب دوربین داهوا

هر شرکت و کمپانی سازنده دوربین مداربسته سعی دارد بی نقص ترین محصول را به بازار عرضه کند. به علت وجود رقابت نزدیک بین برندهای مختلف کمتر پیش می آید شرکتی معایب محصولات خود را ارزیابی نکرده و به تولید انبوه برساند. اگر بخواهیم از معایب دوربین داهوا صحبت کنیم شاید بهتر باشد با یک دوربین همرده از برند اصلی و مطرح دیگر مقایسه کنیم. در این صورت می توان معایب دوربین را در مقایسه با دوربین دیگر با همان مشخصه را بیان کنیم. به عنوان مثال برخی از دوربین های داهوا با توجه به قابلیت ها و کارایی که دارند در مقایسه با دوربین هایک ویژن برند مطرح دیگر چینی از قیمت بالاتری برخوردار است.

تغییرات هر چند باره استانداردهای پارت نامبر محصولات داهوا که موجب سردرگمی مشتریان می شود را می توان یکی از معایب داهوا دانست. البته این موضوع آسیبی به کیفیت و مرغوبیت کالا نمی زند. با توجه به اینکه هر دوربین مداربسته مشخصات و قابلیت های خاصی دارد برای اطلاع از مشخصات فنی دوربین داهوا به دیتاشیت همان دوربین مراجعه کنید. تمامی مشخصات فنی و اصلی دوربین در آن درج شده است.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

ادامه مطلب
دوربین مداربسته Full Color داهوا
ادامه مطلب
بازیابی رمز DVR داهوا
ادامه مطلب

نمایندگی دوربین داهوا

خرید دوربین مداربسته از نمایندگی رسمی داهوا این اطمینان را به مشتریان می دهد که هم کالای اصلی را تحویل بگیرند و هم از خدمات پس از فروش بهره مند شوند. داهوا از برندهای برتر دنیاست بنابراین کیفیت و مرغوبیت محصولات Dahua بر هیچکس پوشیده نیست. وجود نمایندگی در ایران و شهرهای مختلف از جمله نمایندگی داهوا در تهران بهترین فرصت خرید را برای مشتریان فراهم آورده است. جهت دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید با ما تماس بگیرید.

نمایندگی دوربین داهوا

خرید دوربین مداربسته از نمایندگی رسمی داهوا این اطمینان را به مشتریان می دهد که هم کالای اصلی را تحویل بگیرند و هم از خدمات پس از فروش بهره مند شوند. داهوا از برندهای برتر دنیاست بنابراین کیفیت و مرغوبیت محصولات Dahua بر هیچکس پوشیده نیست. وجود نمایندگی در ایران و شهرهای مختلف از جمله نمایندگی داهوا در تهران بهترین فرصت خرید را برای مشتریان فراهم آورده است. جهت دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید با ما تماس بگیرید.

شماره تماس نمایندگی داهوا

به این مطلب امتیاز دهید 🙂