محیط‌های آموزشی مانند مدارس، دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها وظیفه دارند تا محیطی امن را برای دانش‌آموزان و دانشجویان فراهم کنند. نصب سیستم‌های نظارتی در این محیط‌ها باعث ایجاد امنیت بیشتر می‌شود. مدیران و معاونان در آموزشگاه‌ها برای امنیت دانش‌آموزان و معلم‌ها از دوربین مداربسته استفاده می‌کنند. حال دوربین مداربسته مدرسه چه ویژگی‌هایی دارد؟ برای نصب دوربین مدرسه در کلاس درس چه قوانینی وجود دارد. در ادامه به پاسخ این سوالات می‌پردازیم.

در این مقاله می‌خوانید:

دوربین مدرسه

معمولا اولین سوالی که هنگام نصب سیستم مدار بسته در مدرسه وجود دارد، ویژگی‌های دوربین مداربسته است. برای نصب دوربین مداربسته مدرسه باید به برخی از نکات توجه کنید. این نکات عبارتند از:

 • نوع دوربین مدرسه: برای انتخاب نوع دوربین مدار بسته مدرسه می‌توانید از دوربین‌های دام یا بولت استفاده کنید. انتخاب دوربین دام و بولت به محل نصب دوربین بستگی دارد. از دوربین‌های دام در محیط داخلی و دوربین‌های بولت در محیط‌های بیرونی مدرسه می‌توانید استفاده کنید.
 • قابلیت‌های دوربین: مهم‌ترین قابلیت دوربین، کیفیت تصویر آن است. کیفیت تصویر دوربین باید به صورتی باشد که تصاویر واضح و با کیفیت خوب نمایش داده شوند. برخی از دوربین‌ها دارای قابلیت‌های هوشمند مانند تشخیص چهره، تشخیص پلاک خودرو و… هستند. بر اساس نیازهای خود می‌توانید دوربین مدار بسته با قابلیت‌های مختلف را انتخاب کنید.
 • ضبط تصاویر 24 ساعته: معمولا مدارس و آموزشگاه‌ها در تعطیلات و شب‌ها خالی از ساکنین هستند. برای جلوگیری از سرقت و ایجاد امنیت بیشتر، ضبط تصاویر دوربین مداربسته مدرسه باید به صورت 24 ساعته باشد. همچنین دوربین مدار بسته باید از ویژگی دید در شب خوبی برخوردار باشد.
 • حافظه ذخیره سازی: تصاویر دوربین مدار بسته در هارد دستگاه ضبط ذخیره می‌شوند. ظرفیت هارد دستگاه باید به صورتی باشد که بتواند تصاویر را برای مدت طولانی ذخیره کند.
 • زاویه دید دوربین: هر چه زاویه دید دوربین بیشتر باشد، قادر به پوشش قسمت‌های وسیع‌تری از محیط است. بنابراین از دوربین‌های مداربسته کمتری می‌توانید استفاده کنید. این موضوع در کاهش هزینه‌ها تاثیرگذار است.

محل نصب دوربین در مدرسه‌ها

دوربین مدرسه را می‌توانید در محیط‌های داخلی و بیرونی مدرسه نصب کنید. رایج‌ترین محل نصب دوربین مداربسته مدرسه عبارت است از:

 • درب‌های ورود و خروج: همه‌ی رفت و آمدها از درب‌های ورود و خروج انجام می‌شود. نصب دوربین مداربسته در مدرسه مقابل درب‌های ورود و خروج، امکان نظارت بر رفت و آمد دانش آموزان و سایر افراد را فراهم می‌کند.
 • راهروها و سالن‌های مدرسه: راهروها و سالن‌های مدرسه یکی از نقاط رایج برای نصب دوربین مدار بسته هستند. با نصب دوربین در این نقاط می‌توانید فعالیت‌ها و وقایع را تحت نظارت قرار دهید.
 • حیاط و پارکینگ: برای ایجاد امنیت و نظارت بیشتر در حیاط مدرسه نیز می‌توانید از دوربین مداربسته استفاده کنید. همچنین برخی از مدارس، دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها دارای پارکینگ هستند. برای حفظ امنیت خودروها باید در این نقاط دوربین مدار بسته نصب شود.
 • کمدها و صندوق‌های امانات: برخی از مدارس دارای صندوق امانات و کمدهای مخصوص دانش‌آموزان یا معلمان هستند. برای حفظ اموال باید در نزدیکی صندوق امانات و کمدها نیز دوربین نصب شود.

نصب دوربین در کلاس درس

هنگام نصب دوربین در مدرسه باید به برخی از نکات توجه کنید. نصب دوربین مداربسته در مدارس و مراکز آموزشی همانند سایر محیط‌ها باید با رعایت قوانین انجام شود. دوربین مداربسته مدرسه باید به صورتی نصب شود که حریم خصوصی دانش‌آموزان و کارکنان حفظ شود. بنابراین نصب دوربین در کلاس درس، دستشویی مدرسه و چنین نقاطی ممنوع است. به طور کلی نصب دوربین در مدارس نباید به صورت یک واکنش تند باشد و باعث نگرانی دانش‌آموزان یا دانشجویان شود. محیط‌هایی مانند درب‌های ورود و خروج، راهروها، سالن‌های کنفرانس، حیاط و… مجاز به نصب دوربین مداربسته هستند.

مزایای نصب دوربین مداربسته مدرسه

برقراری امنیت و حفاظت دانش‌آموزان بر عهده مدیران، معاونان و معلمان مدارس است. نصب سیستم نظارتی مداربسته در مدارس به مدیران و معلمان در برقراری امنیت بیشتر کمک می‌کند. در ادامه به بررسی مزایای نصب دوربین مداربسته مدرسه و مراکز آموزشی می‌پردازیم.

 1. ثبت وقایع و جرم: دوربین مدار بسته هنگام وقوع جرم، تصاویر را ثبت کرده و به شناسایی مجرم کمک بسیاری می‌کند. همچنین دوربین مدار بسته به عنوان عامل بازدارنده جرم نیز شناخته می‌شود.
 2. کنترل ورود و خروج: با نصب دوربین مداربسته در ورودی‌های مدارس می‌توانید از ورود افراد متفرقه و سودجو جلوگیری کنید. همچنین می‌توانید ورود و خروج دانش‌آموزان را به وسیله دوربین مدار بسته کنترل کنید.
 3. نظارت بر راهروها: راهروها و حیاط مدارس از نقاط شلوغ و پر رفت و آمد در مدرسه‌ها هستند. امکان بروز حادثه در این نقاط بسیار است. با نصب دوربین مدار بسته در این نقاط می‌توانید بر محیط نظارت داشته و در صورت بروز حادثه از تصاویر کمک بگیرید.
 4. اطمینان والدین: والدین انتظار دارند تا از امنیت فرزندان خود در مدرسه اطمینان حاصل کنند. با نصب دوربین مداربسته می‌توان تا حدودی این اطمینان خاطر را برای والدین دانش‌آموزان فراهم کرد.
 5. محافظت از وسایل دانش‌آموزان و کارکنان: با نصب دوربین مدار بسته می‌توانید از سرقت و آسیب وسایل نقلیه، تجهیزات آزمایشگاهی، ابزار و… جلوگیری کنید.
 6. جلوگیری از تنش و رفتارهای غیراجتماعی: وجود دوربین مداربسته از بروز خشونت و رفتارهای غیر اجتماعی دانش آموزان جلوگیری می‌کند.

قیمت دوربین مداربسته مدرسه

قیمت دوربین مداربسته مدرسه بر اساس عواملی مانند برند دوربین، نوع دوربین، ویژگی‌ها و قابلیت‌های دوربین تعیین می‌شود. یکی از شرکت‌های معتبر و با کیفیت در زمینه تولید دوربین مداربسته، شرکت داهوا است. دوربین‌های مداربسته داهوا از تنوع و کیفیت بالایی برخوردار هستند. به دلیل محدود بودن بودجه مدارس، معمولا هزینه سیستم مداربسته دارای اهمیت بسیاری است. اگر به دنبال یک سیستم با قیمت مناسب هستید، توصیه می‌کنیم از دوربین داهوا با تکنولوژی آنالوگ استفاده کنید. سیستم مداربسته تحت شبکه دارای قابلیت‌های هوشمند مختلفی است. به همین دلیل دوربین مدار بسته تحت شبکه از قیمت بالاتری در مقایسه با دوربین‌های آنالوگ برخوردار است. همچنین هرچه کیفیت تصویر و قابلیت‌های دوربین افزایش پیدا کند، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.

داهوا یکی از برندهای محبوب و با کیفیت در زمینه تولید سیستم مداربسته است. این برند دارای دوربین‌های مدار بسته مختلف برای کاربری‌های مختلف از جمله مدرسه است. برای مشاهده قیمت دوربین داهوا 2 مگاپیکسل، 4 مگاپیکسل، 5 مگاپیکسل و … بر روی لینک زیر کلیک کنید.

قیمت دوربین مداربسته داهوا

دسترسی به تصاویر دوربین در مدرسه

همانطور که در قسمت‌های قبل گفته شد، مهم‌ترین نکته در نصب دوربین مدار بسته، حفظ حریم شخصی افراد است. برای حفظ حریم شخصی دانشجو و دانش‌آموز، دسترسی به تصاویر دوربین محدود است. مدیران مراکز آموزشی موظف هستند تا از دسترسی عموم افراد به تصاویر دوربین مداربسته جلوگیری کنند. برای حفظ تصاویر دوربین مداربسته باید تعیین کنید چه کسانی به اطلاعات دوربین دسترسی داشته باشند. معمولا مدیران، پرسنل حراست، معاون و ناظم‌ها می‌توانند به تصاویر دوربین مدار بسته دسترسی داشته باشند. همچنین می‌توانید با تعریف کردن کاربری برای هر نفر، سطح دسترسی آن را مشخص کنید.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

دوربین مداربسته بیمارستان
ادامه مطلب
دوربین مداربسته چند مگاپیکسل است
ادامه مطلب
منوی دستگاه داهوا
ادامه مطلب
به این مطلب امتیاز دهید 🙂